Loutky

• Japonsko

ドールズ

Drama / Romantický

Japonsko, 2002, 109 min

Tentokrat si Kitano posvietil na temu nenaplnenej, pripadne neopetovanej lasky z ktorej sa jeden z dvojice zblazni. Ukaze na to v troch samostatnych pribehoch, ktore sa odvijaju paralelne ale neovplyvnia sa. Najsilnejsi je prvy pribeh, ktory ma najväcsi priestor. Trpi v nom zena, ale chlap sa po jej zblazneni rozhodne jej utrpenie zdielat a tak sa spolu vydaju na nekonecnu cestu. Len o trochu slabsi je treti pribeh v ktorom pre zmenu trpi chlap - fanusik hviezdy, ktory je ochotny kvôli nej obetovat cokolvek, aby sa aspon trochu k nej priblizil. Najmenej ma zaujal druhy pribeh v ktorom znova trpi odmietnuta zena chlapika, ktory sa vypracoval na sefa yakuzy. Co by to bola za Kitanovka bez yakuzy a aspon jednej prestrelky. Tento pribeh je dost podobny tomu prvemu, len pôsobi nevyraznejsie. Zmeni to az jeho vyustenie, ktore mi pripada najkrutejsie zo vsetkych pribehov. Spracovanie filmu je dvakrat pomalsie a este viac umeleckejsie ako je u Kitana zvykom. Dialogov je vo filme minimum, dej sa odvija cez obraz. Zabery su dost casto koncipovane ako nejake umelecke obrazy. Toto vsetko by ma bezne nebavilo, kedze az tak velke umelecke citenie a vasen pre obrazy rozhodne nemam, ale vdaka teme a zvlastnej smutnej atmosfere, ktora ale neprejde k citovemu vydieraniu, mi tento film sadol a videl som ho uz niekolkykrat. Trochu slabsi mi pripada len ten druhy pribeh a potom hudba, ktora nie je tak vyrazna ako som u Hisaišiho zvyknuty. Ako keby sa cely cas snazila byt nenapadna a absentuje tu nejaky zapamätatelny motiv. Co je skoda. 8/10.(12.1.2017)

Je to celkom dobrá poetická dráma od Takeshiho Kitana. Má dosť dobrý príbeh o mužovi, ktorý nadovšetko miloval svoju priateľku a plánovali svadbu, lenže nakoniec bol nútený uprednostniť dcéru majiteľa úspešnej spoločnosti, čo jeho priateľka nezvládla a pokúsila sa o samovraždu, čo sa jej síce nepodarilo, ale mentálne ju to aj tak veľmi ovplyvnilo. Muž si uvedomí svoju chybu, vezme svoju lásku z nemocnice a vydajú sa na cestu. Behom toho si úspešný šéf yakuzy uvedomí, že vo vnútri cíti prázdnotu a spomenie si na svoju lásku z mladosti a fanúšikovi posadnutým úspešnou speváčkou, ktorý najviac túži byť s ňou, ale keďže sa speváčka kvôli svojmu znetvoreniu po nedávnej nehode ukrýva pred svetom, sám sa oslepí. Spracovanie sa mi páči, už od samotného začiatku som vedel, že ma to bude baviť minimálne kvôli zaujímavému prepojeniu divadla s bábkami s reálnym životom skutočných ľudí, čo tu síce má nakoniec vlastne len minimálny priestor, ale aj tak to príjemne osvieži a bol som zvedavý, čo z toho bude. Film tvoria tri príbehy, ale ich rozloženie mi neprišlo práve najideálnejšie, keďže ich prepojenie je zanedbateľné a navyše ten hlavný je až tak výrazný a navyše má hlavný priestor veľkú časť už od začiatku filmu, že som sa do tých vedľajších nedokázal naplno dostať, lebo som bol zvedavý hlavne na to, ako bude pokračovať ten hlavný. Takže by som skôr ocenil, keby sa buď jednalo o tri samostatné poviedky nasledujúce po sebe, alebo boli rovnomerne rozložené v priebehu celého filmu. Ale keď sa nad to povznesiem, všetky tri mi prišli dosť zaujímavé, ich spoločný motív, nenaplnená, prípadne nešťastná láska je v každej podaná trochu inak a postavy síce nemajú toľko priestoru, aby sa k nim dal vytvoriť plnohodnotný vzťah, ale v tomto type mi to vyhovuje. Navyše celý čas sa to nesie v takom príjemne pomalom tempe, aké mám v tomto žánri veľmi rád a určite musím pochváliť aj tú výbornú atmosféru. Len ten záver mi prišiel taký nevýrazný, aj keď niečo podobné som aj čakal. S hereckým obsadením som spokojný, viac priestoru tu má len pár postáv, ale všetky mi prišli úplne ideálne, výborné hlavné duo, kde vyniká hlavne charizmatický Hidetoshi Nishijima, k tomu šéf yakuzy, speváčka a pár ďalších, tu som úplne spokojný. Réžia a technická stránka sú výborné, Takeshi Kitano tu opäť odviedol veľmi dobrú prácu, pekná vizuálna stránka, k čomu napomáha aj dobrý výber prostredí, pôsobivá atmosféra a ten tradičný Kitanovský prakticky až poetický prístup, toto mi sedí. Takže jedine to rozloženie poviedok ma trochu rušilo, ale aj tak sa mi to dosť páčilo, príjemný film, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 74%(12.8.2014)

Ono, keď si človek niečo napíše, potom s radosťou sfilmuje a nakoniec aj podľa svojho gusta zostrihá, je to na výslednej podobe hneď poznať. Kitano je schopný filmár no (v mojom prípade) na jeho veci treba mať ideálnu náladu. Pri Bábkach, ktoré sú preplnené odkazmi, náznakmi, túžbou, láskou, či tragédiami, sa mi tentoraz dostalo naozaj príjemného filmového zážitku.(13.9.2008)

Lyrický, obrazově tradičně asijsky barevný a krásný, smutný a dojemný příběh ze země vycházejícího slunce. Oceňuju, že narozdíl od jeho západních kolegů Kitano nesahá k nabízejícímu se ulepenému patosu, dokáže vyprávět obrazem bez zbytečných, dlouhých dialogů a neuchyluje se k divácky přátelštějšímu happy endingu. Přes to všechno mě však kdovíproč nezasáhl tak silně jako většinu zde hodnotících. 60%(1.3.2007)

Už úvod s japonskou obdobou loutkového divadla dává tušit, že tento film Takeshiho Kitana bude mimořádný. A pak přijde průchod provazem k sobě připoutaných hrdinů rozkvetlým sakurovým hájem.. Po začátku to vypadalo, že budu sledovat skvostné melodrama nenaplněné lásky Matsumota a Sawako, ale film se ještě rozvětvil do dalších dvou neméně skvostných příběhových linií. Hodně smutné, přitom tak krásné.. Film má takovou zvláštní, avšak vtahující, náladu a atmosféru. Ta překrásná hudba, ty nádherné obrazové kompozice.. Paráda! Ne každému sedne příliš pozvolné tempo filmu. Mně sedlo znamenitě. Kitanův úžasný snímek mě doslova uchvátil!(7.9.2005)