Srdce v Atlantidě

Scénografie:

Barbara Ling

Kostýmy:

Julie Weiss

Srdce v Atlantidě je adaptace první poloviny Kingovy stejnojmenné knihy. A dopadla mnohem lépe, než jsem čekal. Je to jednak zásluhou dobrých herců (ač mi k postavě Teda Brautigana Hopkins moc neseděl, je to natolik skvělý herec, že jsem na své námitky brzy zapomněl) a docela slušné režie. Nepotěšil mě ale scénář, hlavně ten úvod a závěr s Davidem Morsem. Copak scenárista předlohu nedočetl až do konce? Proč se tedy v pár zbytečných monolozích snažil do toho nahustit srdce i Atlantidu? Že z ničemných mužů ve žlutých pláštích zbyli nízcí muži v černém je nepodstatné. Že zmizely všechny spojitosti s Temnou věží se dalo čekat.(11.4.2007)

Knižná predloha je tým najkrajším a najlepším, čo kedy King na papier dal, preto mi nedá neporovnávať to s filmom. Ale náhodou - ušlo to. Ak si mám niekoho predstaviť ako Teda Brautigana, tak jedine Hopkinsa, takže voľba bola veľmi dobrá. Detskí herci sú tiež (nezvykle) fajn. Jediné, čo môžem vytknúť je nízka stopáž, zamlčanie súvislosti s Temnou vežou a pár malých detailíkov ("nízki muži" nosili ŽLTÉ plášte, Ted sa holil britvou). Inak remeselne dobre zvládnuté a hodné štyroch hviezdičiek.(19.10.2010)

::::::::::::::::::::::::: Nevím co napsat. Právě jsem to dokoukal. Jsem dojat. Ten závěr mne dostal. Chtělo se mi plakat. Moc krásný film. Samozřejmě jsou lepší Kingovy filmy, které mě dojaly více a u kterých jsem na konci opravdu plakal, např.: Zelená míle, Věznice Shawshank atd...., ale musím říci, že je tohle jeden z nejkrásnějších "Kingových" filmů. Zanechal ve mne opravdu velký dojem. Musím pochválit soundtrack, který se mi moc líbil a skvělé herecké výkony !! Nádhera. ::::::::::::::::::::::::::(16.4.2009)

Nostalgická nehororová Kingovka, ktorá má miestami výbornú atmosféru, miestami zase príliš nudí otrepanými klišé. Hlavnou výhrou je postava Teda Brautigana, ktorej tajomnosť zvýraznená štandardne kvalitným výkonom Anthonyho Hopkinsa patrí k hlavným plusom filmu. Zaujme opäť vizuálna stránka (kamera ala predchádzajúci Hicksov pokus Sneh padá na cédre), z predstaviteľov detí Mika Boorem (Carol) a tradične David Morse. Ak teda hľadáte staromódnu príbehovku z detstva s vyváženým množstvom sentimentu a detskej bezstarostnosti na jedno skusnutie, tak potom je HiA to pravé.(8.3.2005)

Když vám někdo otevře oči, otevře vám i mysl. A až do chvíle, kdy se starý plešatý švindlíř rozhodne, že už s ním nemáte počítat, není lepšího požehnání.. Nenásilně plynoucí drama o potřebnosti správných vzorů v dětství, ve kterém si mě Hopkins omotal kolem prstu i tehdy, když jen bezděčně civěl z okna. Nadpřirozena se to dotkne jen letmo, ale pozoruhodná je jiná věc. Jonathan Brandis z devadesátkového To, River Phoenix ze Stůj při mně, Nadaný žák Brad Renfro a nedávno Anton Yelchin. Zdá se, že hlavní dětské role v Kingových adaptacích podstatně zkracují trvání dospělosti..(19.2.2020)

• - V nekrologu, který obdrží dospělý Bobby o Sullivanovi, se píše, že zemřel při hromadné autohavárii. Tak skutečně zemře i v knize a přesné okolnosti jeho smrti rozebírá povídka „Why We´re in Vietnam“ (česky Proč jsme byli ve Vietnamu, vyšlo též ve sborníku Srdce v Atlantidě). (Othello)

• - Při scéně, kdy Bobby poprvé mluví s Tedem na verandě, si můžeme třikrát všimnout u světel létající můry. Když ji vidíme poprvé, je to skutečný hmyz, obě další jsou počítačovým trikem. Režisér si za můrou stál kvůli realističnosti, ve skutečnosti se ale scéna točila přes den ve studiu, protože Anton Yelchin nemohl kvůli svému věku natáčet v noci. Na place byl jenom jeden exemplář tohoto hmyzu, který se po prvním vypuštění do záběru zalétl bůhví kam, a tak zbytek dodělal počítač. (Othello)

• - Jméno Ted Brautigan je pravděpodobně narážka na dva významné autory z šedesátých let: Teda Berringana a Richarda Brautigana. (Othello)