Reklama

Reklama

Julek

všechny plakáty
Drama
Československo, 1979, 82 min

Režie:

Ota Koval

Kamera:

Andrej Barla

Hrají:

Aleš Monteleone, Marcel Oktábec, Filip Renč, Ladislav Frej st., Jana Preissová, Žaneta Fuchsová, Blažena Holišová, Miloš Nedbal, (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Budoucí komunistický novinář Julius Fučík prožíval v dělnickém prostředí podnětné dětství a mládí, kdy se již projevovala jeho mravní vyspělost. Autoři filmu připomínají, že mladičký Julek byl hvězdou předměstské operetní scény, a ve třech epizodách jej zachycují jak v raném dětství, tak již na gymnasiu, kdy vypuknuvší světová válka v něm formuje rozhodnost. Snímek se řadí mezi oslavná dílka, která mají přispět k upevnění známé komunistické ikony. Jedna z prvních rolí režiséra Filipa Renče. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Nebyla bych tak rychle hotová s hodnocením tohoto filmu, jako mnozí zdejší uživatelé. Jistě, premisa je čistý plakát a je v podstatě zbytečné se věnovat dětství Julia Fučíka na ploše celého celovečerního filmu (specificky v době úpadku Fučíkova kultu), ale je potřeba vnímat za jakých okolností byl takový projekt řešen a zda je výsledek skutečně taková prohra. Za normalizace vznikla celá řada mnohem problematičtějšího odpadu. Toto jsou alespoň zajímavé obrazy ze starého Rakousko-Uherska, určitý pohled na dětský svět v letech před první světovou válkou. Režisérem je Ota Koval, rutinér v práci s dětským hercem (zejména tolikrát často vychvalovaná spolupráce s Žanetou Fuchsovou) a minimálně v těchto kategoriích je výsledek zdařilý. Chápu, že dnes jen minoritu budou zajímat reálie z Fučíkova dětství, které prožil v divadelním prostředí v Praze a v Plzni, ale minimálně hudební, filmoví vědci či teatrologové jistě ocení pokusy o zachycení toho skvělého kulturního života mezi smíchovskou Arénou, filmovými projekcemi v hospodských lokálech a operní scénou Městského divadla v Plzni. Protože tato linka za pozornost skutečně stojí. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Režisér Ota Koval uměl točit pro děti a mládež stejně nápaditou poetikou, jako Karel Kachyňa nebo Věra Plívová-Šimková. Možná, že si tolik nevybíral pro své filmy závažnější nadčasová témata nebo neměl štěstí na kultovní filmy známý desítky let od vzniku napříč generacemi, ale ani zde tolik podhodnocovaný Julek není vyloženě průšvih. Rozporuplné pocity dělá nejvíc rámcování celého příběhu, které na objednávku propaguje osobnost J. Fučíka, nutno však říct, že si Koval pohrál s námětem velice slušně a film o dětství budoucího komunistického novináře (jako o dětství jednoho z mnoha kluků, jenž se narodili začátkem 20. století a zažili ve velkém městě slávu posledních let monarchie) působí spíše příjemným, poetickým dojmem. Druhá výhrada by byla k možná až příliš rozmarnému a zdlouhavému vyprávění útržků klukovských příhod, než přišel zásadní a napínavý okamih s vypuknutím 1. světové války... Přes výhrady hodnotím veskrze pozitivně, byť jen silnými třemi hvězdičkami. Ladislav Frej se do role tatínka skvěle hodil. (65%) ()

Reklama

Faramir 

všechny recenze uživatele

Také se mi plete Julek a Jakub, to víte, stejný režisér, stejný hlavní představitel, stejná doba, podobný název. Abych náhodou nehodnotil jiný film (obsah se může mýlit), zeptal jsem se strýčka Googla a zde je odpověď: http://www.fdb.cz/film/julek/fotogalerie/9788 Zvláště poslední fotka (výstřižek z novin s rozhovorem) dokazuje, že se opravdu jedná o mladého Fučíka. Taky jsem si mohl ten film někde sehnat a znovu zkouknout, ale obávám se, že v tom případě by přišel o poslední * ()

Pitryx odpad!

všechny recenze uživatele

Hérdek, to museli komančové v kinech slintat blahem až na zem a snad se i ukájet. Pro mne absolutně nestravitelné. Ano, myslím filmově, místo Julka mohl být hrdina třeba Matěj Kostohryz. No, ne tak to trošku kecám, dětská role Julka byla jediné, co za něco stálo. Když ne pro mne tak pro dívky v publiku jistojistě. ()

farinelli77 

všechny recenze uživatele

I když se jedná o film o J. Fučíkovi, přesto má svou historickou hodnotu. Navíc upoutá i vynikajícím obsazením, hlavně v menších rolích. Nechápu ovšem, jak mohla k účasti na natáčení svolit vzhledem k svému celoživotnímu přesvědčení J. Jirásková. Když herec několik let nemůže točit, zřejmě nakonec stejně vezme za vděk i takovýmto filmem, ať už jsou jeho postoje jakékoliv... Proto mi přijdou naprosto směšná nejrůznější obviňování hereckých kolegů mezi sebou, za to, že za normalizace hráli v tom či onom filmu... Natáčelo se sice pak v Plzni, ale nikdo si zřejmě ani nemohl všimnout, že některé záběry plzeňských uliček se točily v Liberci (Monte Carlo v bývalé Kavárně Pošta) v Mariánské ulici vedle Divadla F. X. Šaldy, jehož větší část byla také několikrát vidět! L. Frej s F. Renčem dokonce utíkají jedním oknem tohoto divadla. ()

Zajímavosti (6)

  • Filip Renč (Julek) si za honorář z filmu koupil šlapací moped Babeta a skateboard. 618 (Hawaj)
  • Julkův strýc Julius Fučík je autorem operety Dvorní intendant (Der Hofintendant) z roku 1914. (NinadeL)

Reklama

Reklama