Skrytá čísla (festivalový název)

• Austrálie

Životopisný / Historický / Drama

USA, 2016, 127 min

Vytýkat lehce kýčovité a klišoidní látce že je plná klišé je asi to samé, jako pozastavovat se nad tím, že je v akčním filmu přehršel akce. Takže názory těch pár hnidopichů, co to budou hodnotit vlažně brát s rezervou. Obečně vzato je to přesně ten film, který se bude líbit mase. Ne proto, že je vlezdoprdelkovský, jako některé starší kousky Rona Howarda, ale právě proto, že tématika a postery na to přesně vypadaly a přesto se to podařilo vcelku sofistikovaně obejít. Tedy samozřejmě, je to film plný správňáckých osobností a velkorysých gest, kde na konci nemůže být nic jiného než pozitivní vyústění, ale s tímhle člověk počítá už z traileru. S čím však nikoliv, je niterná, osobitá a neskutečně svěží konfrontace černých žen s bílými muži v době utlačování a rasové segregace. Co nečeká je spoustu mrštných dialogů a mraky emocí. A nečeká ani tak skvělé ženské herecké trio, které doplňuje Costner se svým světáckým "Man of Steel" typem role, ostatně takhle ho máme všichni rádi. Ty nominace jsou pochopitelné, protože ani jednou jedinkrát to nesklouzne do přehnaného sentimentu a přesto je mnohdy dobré mít po ruce kapesník. Jediná výtka tak směruje možná ke zbytečně doslovnému scénáři, který z Hidden Figures dělá ve finále jen ty figures.(26.3.2017)

Hidden Figures nic neriskují. Po zkušenostech s Černobílým světem a řadě obdobných žánrových filmů je zřejmé, že diváci si chtějí hloupost lidí, kteří kastují jiné lidi podle barvy pleti, pořád připomínat, a to nejlépe ve vtipných nebo absurdních, ale ne zas tolik urážejících situacích. Kevin Costner může chodit deset minut po plátně a stejně je dobrý herec a herecké obsazení včetně Janelle Monaé nedává šanci, obsazení je prostě sympatické. NASA a kosmický výzkum jako téma je snad přímo na objednávku. A muzika je soudobá, a aniž bych zas tolik toto popové prostředí poslouchal, počínaje Runnin od Pharella Williamse to šlape celý film. Takže, sázka na jistotu, žádné odvážné inovátorství není na pořadu dne, už jsme to všechno stokrát viděli jinde a někdy s menším někdy s větším patosem a kýčem, ale vůbec to nevadí, ingredience jsou přimíchané s přesností miligramů, klidně si to dám desetkrát znovu, protože mě to prostě baví :)(2.2.2017)

Píše sa rok 1961 a v tomto prípade sú v hre tri černošky, geniálne matematičky, ktoré sa denne potýkajú s rasizmom a napriek svojmu handicapu bojujú o svoje miesto v spoločnosti, resp v NASA.. Melfiho snímok hraje na istotu, ide do vôd, ktoré sú divácky overené. Príbeh ponúka zdravé sebavedomie černošiek, množstvo scén, ktoré kritizujú spoločnosť a pomery a sú natočené ľudským, mnohokrát dokonca vtipným spôsobom. Navzdory svojej téme a matematickým termínom je film zrozumiteľný a zábavný. Herecké obsadenie je výborné, okrem troch hlavných predstaviteliek má veľmi sympatickú úlohu aj Kevin Costner.(14.2.2017)

Hidden Figures jsou hrozně loveable filmem. Je to kvalitně natočené a odehrané drama, které navíc komerčně zaválelo a hovoří se o možné budoucí klasice ala Forrest Gump. A proč vlastně ne. Hidden Figures jsou přesně tím filmem, jehož vítězství by zase semknulo odbornou i laickou filmovou veřejnost a Oscarům by zase navrátil punc filmového svátku pro filmové diváky, ne jen fajnšmejkry.(25.3.2017)

Tři ženy, NASA, matematika, humor a období segregace. Rozhodně nejpozitivnější z letošních oscarových filmů. Čas od času si ho pustím, abych si zlepšil den, protože tolik ve výsledku pozitivní energie a radosti z úspěchu, člověk nevidí často. Tenhle film má dvě tváře, první je sledování hlavní trojice žen, které se postupně prosazují na lepší pozice v NASA a v odhlečeném tónu sledujeme jejich příběh. Druhá tvář je společenská, kdy se opět vrací mírná reflexe a zdvižené obočí nad obdobím segregace v Americe. Nebyla to pěkná doba a je dobré, si to opakovat. Navíc až neskutečný příběh trojice barevných žen dodává celé absurditě tehdejšího systému zajímavý podtext a věrohodnější pohled na běžný život. Tenhle pohled navíc v důsledku dokresluje, čím byly vesmírné lety ve své době pro společnost. Byl to důvod, proč segregaci překlenout, protože skutečný nepřítel byl tam venku (resp. nad hlavami) a celá Amerika chtěla něčeho dosáhnout. Tohle sjednocení národa mi dnes chybí a zajímá mě, zda bude někdy dostatečně nahrazeno. Možná jednou, bude podobný pohled nejen v rámci jednoho národa, ale také celé planety.(2.4.2017)

• - Napriek tomu, že dej filmu sa odohráva v americkej Virgínii, tak celé jeho filmovanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)