Reklama

Reklama

Dorothy, Katherine a Mary jsou černošské ženy, které se ale vymykají většině žen v americké společnosti. Jsou to totiž excelentní profesionální matematičky. Všechny tři pracují v NASA. Je začátek šedesátých let a NASA se zoufale snaží dohnat konkurenční Sověty. Tým Ala Harrisona hekticky pracuje na vyslání prvního Američana do kosmu a Harrisonovi vědci se snaží dohnat čas. V této atmosféře je Katherine Gobelsová přidělena přímo do Harrisonova týmu, kde má kontrolovat výpočty ostatních, bílých vědců. Katherine to nemá v životě jednoduché, je čerstvou vdovou a vychovává své dvě dcery jen za pomoci své matky. Jednoho dne se na nedělní mši jejich církve objeví i sympatický voják, plukovník Jim Johnson. Toho se ihned chytí Katherininy kamarádky, Dorothy Vaughanová, která je v NASA nevyhlášenou šéfovou „barevných počtářek“, a Mary Jacksonová, žena s brilantním, technicky zaměřeným mozkem. Maryin šéf v NASA, Karl Zielinski, doteď nechápe, proč Mary stále nemá titul inženýra. Dorothy a Mary tedy plukovníka Johnsona seznámí s Katherine. Katherine se sice fešácký plukovník také líbí, co se jí ale nelíbí, jsou jeho mírné předsudky k ženám a mírná nedůvěra v Katherine a její kamarádky a jejich práci v NASA. Proto se Katherine spíše zaměří na svou práci než na plukovníka. Je to potřeba. Rusové právě na oběžnou dráhu Země vypustili majora Gagarina. Katherine, tak jako její kamarádky, se v práci potýká s nedůvěrou bílých kolegů a kolegyň ve své schopnosti. Aby dokázala, že je stejně dobrá jako její kolegové, musí ale Katherine bojovat i s takovými překážkami, kterým čelí jen barevní lidé. Na záchody musí běhat do jiné budovy a pít může jen z kelímku, které jsou oficiálně určeny barevným. Také Dorothy pochopila, že bude muset pracovat více než bílí kolegové. NASA právě zakoupila první obří počítač a Dorothy je jasné, že dřív nebo později nebude pro černé počtářky práce. Proto začne Dorothy ve volných chvílích studovat programování. Své nové poznatky pak předává svým černým děvčatům. Jednoho dne se Al Harrison na Katherine rozčílí. Není mu jasné, kam Katherine pořád mizí a proč se vrací za tak dlouhou dobu, když celý tým honí každou minutu. Tón, kterým Harrison s Katherine jedná, vyvolá u ženy odpor. Šokovaný Harrison si vyslechne, jak černí musejí běhat čtyři sta metrů na záchod do vedlejší části areálu, dozví se, jaké je to pít z nádobí pro černé a jaké je to chodit jen po chodbách určených černým. Al Harrison je ale inteligentní muž. Výsledkem Katherininy vzpoury je zrušení segregačního systému v NASA. Katherine se plně zapojuje do práce a pozice ostatních černých děvčat se také zlepší... (TV Prima)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (345)

Galadriel 

všechny recenze uživatele

70% ... Zábavný film, který mě přes svoji délku nenechal se ani vteřinu nudit, hlavní hrdinky jsou sympatické a celé téma je mi osobně velmi blízké. Pro mě velké překvapení i co do zobrazení rasismu v USA v této poměrně ještě nedávné době (člověk se občas nestačí divit), zaujal mě pohled do zákulisí NASA (programování v plenkách) a vlastně ani nevadila naprosto odzbrojující pozitivita filmu, kdy nakonec všem všechno vyjde a všichni se mají krásně a báječně. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ty bláho, jednou oskarové komisi vynadá černá huba Chris Rock a rok na to tu máme zaděláno na sérii Oskary nominovaných filmů, kde právě Skrytá čísla jsou tím nejlepším, co letošní ročník nabízí. Jedná se totiž o srdceryvný příběh chytrých holek, které pracují v NASA a zároveň mají jediný problém - jsou černé. A jelikož jsou čerstvá šedesátá léta a Amerika vrcholně válčí na studené frontě se Sovětským svazem o prvenství člověka ve vesmíru, máme tu poměrně rasistický podtext, který v tomto filmu vrcholí rozdílnými záchody pro bílé a pro barevné. Příběh je fajn, zpracování taky, ale ty pro-americky zangažované scény kde vedoucí NASA mlátí do cedule "WC, Toilets for colours" byla při pohledu dvaceti bílých kolegů poměrně prvoplánová a nepřišla mi kdovíjak emocionálně parádní. Ono to možná je tím, že vůbec nejsem schopný pochopit, jak daleko Američani dokázali dojít s rasismem a tvrdit, že je to normální. Tak tady to mají a teď to před celým světem zachraňují filmy, o kterých by se mělo po zbytek roku mluvit... ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Viem, že aj keď tomu neveríte, ja proti vám nič nemám.“ – „Verím, že tomu veríte.“ Prišlo, odišlo, neublížilo... nenadchlo. Pokope sa tu stretla fakt dobrá partia hercov. Mužských. Sympaťáci Kevin Costner, Aldis Hodge, Glen Powell, Mareshal Ali a Jim Parsons z Teórie veľkého tresku (no dobre, ten veľký sympaťák nie je). No a to je asi problém, pretože tento film mal byť o troch ženských postavách. Muži ma ale zaujali oveľa viac. Navyše, ústredné babské trio vlastne nie je trio. Dve z nich sú pre dej dosť zbytočné. Hlavná je len jedna z nich a aj tá je riadne nesympatická (Taraji P. Henson). Takže sorry, ale za mňa víťazia chlapi. Nezaujal ma ani rasistický presah, ktorý len raz za čas zatne do živého (etuda s WC). Inak fajn retro atmosféra a tie dve hodiny mi celkom rýchlo ubehli. Ale druhý raz to vidieť nechcem, netúžim a ani nepotrebujem. Povedal by som, že ak vás fascinuje história dobývania vesmíru, môžete si pridať aj štvrtú *. Ale mne sa zdá, že tu ide skôr o históriu rasizmu, než o históriu dobývania kozmu. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $25miliónovTržby USA $169,607,287Tržby Celosvetovo $235,956,898Tržby za predaj Blu-ray v USA $14,050,295Tržby za predaj DVD v USA $18,549,881║ Pohodový uvoľnení film, ktorý nezamotá zbytočne moc hlavu s výpočtami trajektórii o ktoré sa hlavne dej opiera a opäť ponúkne pohľad na to ako pekne sa v amerike správali k farebným občanom. /70%/ ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Tři ženy, NASA, matematika, humor a období segregace. Rozhodně nejpozitivnější z letošních oscarových filmů. Čas od času si ho pustím, abych si zlepšil den, protože tolik ve výsledku pozitivní energie a radosti z úspěchu, člověk nevidí často. Tenhle film má dvě tváře, první je sledování hlavní trojice žen, které se postupně prosazují na lepší pozice v NASA a v odhlečeném tónu sledujeme jejich příběh. Druhá tvář je společenská, kdy se opět vrací mírná reflexe a zdvižené obočí nad obdobím segregace v Americe. Nebyla to pěkná doba a je dobré, si to opakovat. Navíc až neskutečný příběh trojice barevných žen dodává celé absurditě tehdejšího systému zajímavý podtext a věrohodnější pohled na běžný život. Tenhle pohled navíc v důsledku dokresluje, čím byly vesmírné lety ve své době pro společnost. Byl to důvod, proč segregaci překlenout, protože skutečný nepřítel byl tam venku (resp. nad hlavami) a celá Amerika chtěla něčeho dosáhnout. Tohle sjednocení národa mi dnes chybí a zajímá mě, zda bude někdy dostatečně nahrazeno. Možná jednou, bude podobný pohled nejen v rámci jednoho národa, ale také celé planety. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (16)

  • Když John Glenn (Glen Powell) výslovně požadoval, aby Katherine Johnson (Taraji P. Henson) prověřila všechna čísla pro misi Friendship 7 předtím, než odletí, učinil to tak týdny předtím, než se mise ve skutečnosti uskutečnila, ne když se blížilo odpočítávání startu u mysu Canaveral. (BMW12)

Související novinky

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Uběhl necelý den od oficiálního dokončení fúze mezi studii Disney a 20th Century Fox a slavný myšák už se rozhodl učinit první zásadní krok v rámci nově nabyté moci. Zrušil filmovou divizi Fox 2000.…

Reklama

Reklama