Kótecudžó no kabaneri (TV seriál)

• Japonsko

甲鉄城のカバネリ

• Japonsko

Kōtetsujō no kabaneri

Kabaneri of the Iron Fortress

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 2016, 12x23 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (16)

V první řadě musím vyjádřit nadšení z toho, že se jedná o další anime se zombie tématikou. Sice ne úplně klasickou, ale do zombie žánru zapadající jakožto samostatná jednotka skvěle. Mimo HOTD, či Gakkou Gurashi z minulé sezóny, jde tedy o třetí výjimku, která se zabývá čistě zombie apokalypsou jako takovou. Druhou věcí je zasazení, které není v moderním světě, ale naopak ve steampunkově laděné Edo éře (parádní nápad). A třetí věc, kterou výhradně pochválím, je zpracování. Tvůrci jsou ze stejného studia sdílející i SnK, tudíž těžká inspirace je zde znát a sérii to jen prospívá. Sice je to z části úsměvné, ale taktéž epické a často přímo nádherné. Design postav ze staré školy přicházející od samotného Haruhika Mikimoty (např. Macross) je jen třešničkou na už tak parádně vizuálně doladěném dortu. Teď ale k horší části a tou je děj a vůbec postavy. Ať jedno, či druhé, nejde o žádnou revoluci, ale něco, co jsme tu už viděli mnohokrát. Hlavní hrdina, Ikoma, chce tradičně vyhladit všechny Kabane, získá náhodou jejich sílu a už to lítá. Mumei, hrdinka s vnitřními rozpory, taky žádný zázrak. Sice na pohled pěkná, ale jinak řadová, až to bolí. Po dějovém opravdu super epickém a drsném rozjezdu jde víceméně hlavně o rozpory mezi jednotlivými lidskými seskupeními a taktéž podrazy v samotném Shogunátu. Místy trochu nudně politické a ukecané, což mě osobně rozhodně nebavilo a spíš jsem se těšil na akci, které zde naštěstí bylo i přes hluchá místa docela dost. Opět tu tak vzrůstá myšlenka, že hrozbou nejsou Kabane, nýbrž samotní lidé, což je děsné klišé, i když logické a celkem realistické. Celkově vzato, anime se mi líbilo, byl to můj sezónní favorit a s přehledem jsem jej dokoukal bez větších zdráhání se. Zase tak moc ale nadšen nejsem, děj byl generický, místy až hloupý, nesmírně předvídatelný, ke konci dost uspěchaný a z charakterů jsem taky na zadek nesedl. Naštěstí, akce dobrá, zpracování skvělé a vůbec, vizuální a hudební požitek úžasný (nesmím zapomenout zmínit i povedeně chytlavý opening). S tím, že to pořád nepokročilo do námětových mokřin, kde bohužel skončila Mayoiga, uděluji mírný nadpůrměr, čili 3*. Druhou sérii neočekávám a ani nevěřím, že by měla kdy vzniknout. Ale kdo ví...(1.7.2016)

• Zíza

Hodně zlé. Možná se animace tváří stylově a kchůl a hudební doprovod není špatný, ale to je tak asi jediné, co bych na tom shledala pozitivního. Postavy a jejich charaktery? Příběh? Vlaky a koleje? Hahaha. Špatné, velice špatné. Když dáte dohromady oblíbenou zmrzlinu, oblíbený hlavní chod, přidáte litr oblíbené hořčice či kečupu, zamícháte, povaříte, dosolíte, dopepříte, spálíte a to, co seškrábete z hrnce, je přesně kvalita tohoto anime. Už dlouho mi něco nepřidalo tak hrozně špatného.(7.7.2016)

Studio WIT uvádí... Od studia, které nám přineslo takové známé kousky jako je Shingeki no Kyojin, Owari no Seraph a nepříliš známý film The Empire of Corpses přichází něco, co jste sice možná už viděli ve zmíněných dílech, ale v kombinaci, jakou byste rozhodně nečekali... Připravte se na svět, který je zase jednou na pokraji samotného konce, protože vymýšlet jiný důvod jak levně navodit tíživou atmosféru a napětí je přece tak zbytečné... Připravte se na dalšího hrdinu, který je tak odhodlaný, že jeho odhodlání hraničí s duševní poruchou... Poznejte hrdinku, která už na první pohled vypadá, že je mnohem silnější, než náš hrdina, ale z nějakého důvodu dělá jen druhé housle... Zažijte akci tak neskutečnou, že úplně zapomenete na to, že dílo by mělo mít také nějaký promyšlený a logický příběh. Již toto jaro přichází ATTACK ON WALKING DEAD SERAPH !!! Join the HYPE train ! Doporučuje 11/10 opravdových anime znalců....... XXXX....... Ale teď vážně ! Musím říct, že jsem čekal že první díl bude takový, jaký byl a tedy nejsem vlastně příliš překvapen. Pokud si někdo při prvním díle nevzpomněl na Attack on Titan, tak je buď slepý a nebo AoT neviděl. V dalších dílech se vše pouze podtrhává a z KnK je prostě další dílo studia WIT, které je dělané hlavně na efekt, plné akce, krve a soubojů tentokrát ovšem ve velmi povedené animaci. Charaktery jsou opět velice úzce profilované, mají své vlastní názory a jiná nežli jejich vlastní pravda pro ně neexistuje. Díky tomu se ve spoustě okamžiků chovají jako totální idioti a já mám díky tomu opravdu hodně často tíživou potřebu mlátit hlavou o stůl. V příběhu je opět spousta logických děr a věcí, které zdravý rozum bude místy hodně složitě pobírat. Charaktery pro mě nejsou tak nesnesitelné, jako byl třeba Eren a jeho parta a i toho křiku a přepjatých emocí se dočkáme o malinko méně, ale nebojte, na emotivní prohlášení hlavního hrdiny, že zabije všechny Kabane stejně dojde. Podtrženo a sečteno - KnK je velmi krásná podívaná, velmi šílená a intenzivní jízda, kterou si člověk užívá, ale k tomu aby z toho měl něco víc než jen průměrný zážitek u toho musí splnit jeden důležitý předpoklad - NEPŘEMÝŠLET NAD TÍM! Mě se to povedlo a tak i přes všechno to šílené co jsem viděl tomu ty 4* nechám, protože ta animace je nádherná a ta akce je prostě... 7/10(10.4.2016)

• Scalpelexis

Chtěl jsem začít vypisováním prvních, pro pochopení příběhu z mé strany, mindfucků. SonGokussj to ale řekl vše za mě a není nic, s čímž bych mohl nesouhlasit. Kabaneri jsou zatím Attack on Titan přes kopírák, kde se lidé brání před obrovskou pohromou, hlavní hrdina je zatím takový "erenovitý" (jen o drobeček klidnější a chytřejší), ale dle všeho se lidé umí o něco efektivněji bránit. Celý ten steampunkový háv je mi aspoň o něco bližší než středověkost v Titánech a celkově působí víc cool + určitě nabízí tvůrcům větší možnosti. Nemůžu se po shlédnutí i tak ubránit zklamání. Studio WIT si musí dozajista uvědomovat, že jejich vizuální projev je prvotřídní, tak proč jen trochu nezapracovat na tom příběhu, aby se z toho stala doslova legendární záležitost? Nechci ale předbíhat a třeba v dalších dílech se na tomto zapracuje (dle názvu seriálu se bude mašinkou jezdit hodně, jupí jup!), ale nijak odvařený zatím nejsem. Edit: Po dokoukání budu muset ještě jednu hvězdu shodit. A to jsem si díky střední pasáži, která začínala mít i jakous takous hloubku, myslel, že půjdu možná i nahoru. Žel jsem byl bláhový. Nakonec totiž zjistíme, že potenciál nebyl vůbec využitý, záporákovo přemýšlení je totálně mimo sféry rozumu a defakto tragický konec se nese ve veselých hudebních tóninách a úsměvech plný klišoidních zmrtvýchstání? Dál nepokračuju.(13.4.2016)

• SonGokussj

Případ 1: Vlak stojí před padacím mostem. Všichni kontrolují, jestli je ok a jestli ho vůbec pustit do města. Jakmile se rozhodnou, že ano, má zelenou. Most se spustí. Vlak se pomalu rozjede. Jakmile zastaví, všude vojáci a všichni jsou podrobeni zkoušce, zda tam není Zombiiiiiiiii. Případ 2: Má přijet druhý vlak. Určitě na něm nebude nic nebezpečného, i když dennodenně projíždí zombie krajinou, kde na něj naskakují ohavné krvavé červené shnilé stvoření, které můžou druhého infikovat snad i pohledem. Jojo, určitě ten vlak bude naprosto v klidu a proto padající most, naši jednou DOBROU ochranu, necháme spadlý, ať ten milý vláček zbytečně nezdržujeme, protože nám určitě veze štěstí a slávu. ... Nejede nějak rychle? Zvedni ten most! Nestihnu to! byla chvíle, kdy jsem si říkal "oki, potřebovali prostě nějak posunout děj. Stupidní, ale... Ok... Poté: (když vynechám nelogické zastřelení jednoho nevinného) (a nelogické nekontrolování dvou osob) (a nelogickou touhu zabít jednoho ze svých pracantů) nastoupí stupidní útěk z vězení, stupidní podřezání žil, stupidní útok zombie ze střechy, místo z hlavního vchodu (opět POUZE jen a jen proto, aby to naplo diváka), stupidní sebeubližování, magické vyléčení a ... vlastně ani nevím, čím to skončilo. The f#!k did I see. Whaaaa~~~t?(10.4.2016)

• Fordzy

Hloupá kopírka Titánů s omračující vizuální stránkou (bože tak pěknou krev jsem dlouho neviděl), debilním hrdinou (totální Mary Sue), plitkým příběhem a nedostatečně využitým světem (12 dílů je prostě málo na využití potenciálu). Jako taková svačinka na zahnání hladu při čekání na druhou sérii Titánů to účel splnilo dostatečně, ale už je čas na hlavní chod. 40%(15.7.2016)

Tato 12ti dílná zběsilost se zrodila v péči týmu odpovědného za výborný Shingeki no kyoujin (Attack On Titan), na který si během sledování Kabaneri vzpomene nejčastěji. Společného to má hodně – úchvatnou animací a skvělou hudba počínaje, dech beroucí a v podstatě všudypřítomnou akci a stejně nesmyslným příběhem konče. Děj je zasazený do Japonska, kde se bushido provozuje dál, šógunové nevymřeli a zbytky lidstva žijí v tzv. stanicích (městech), chránicích je od zombie, mezi kterými se pohybují v obrněných vlacích doslova nazývaných hrady. Ano, zombie, tradiční Japonsko mixnuté se steam punkem a vlaky. Mezi lidmi ovšem žijí i tzv. kabaneri – něco mezi lidmi a zombie (kabane) a dva z nich – Mumei a Ikoma – cestují našim sledovaným vlakem jako ochránci, i když ne všechno je tak jednoduché. Dále z děje nemá smysl nic prozrazovat, doporučuji vidět. Je to o něco méně dobrý výplach jako Attack on Titan, přesto i tak zábavný a místy dechberoucí.(17.9.2016)

• Furmi

12x12 ... Zlé anime ktoré z veľkej miery trpí nato že nemá predlohu. Je povrchné, preplácané, lineárne a veľa krát i nudné. Chválim jedine výtvarnú stránku a dynamičnosť celého seriálu. K tomu pár (fakt málo) dobrých momentov. 48%(2.7.2016)

Po niekoľkých epizodach ma to prestalo baviť, neni to nič strašné, možno by sa dalo povedať že je to aj dobré ale už som videl veľa veci s týmto námetom a tento kúsok nieje o nič lepší. Možno sa sem vratim neskôr ale zatial to neplanujem.(28.6.2016)

Takovej mix Attack on Titan a Resident Evil. Uprchlíci z města cestující vlakem postupně odhalují něco málo o zombících a pomstichtivého, šíleného padoucha. Za nimi zůstává jen spoušť. Hudba je slabá, opening a ending mizernej. Seriál je plnej hrdinskej činnů a záchran bližných, jak už to tak v apokalyptických světech bývá. Svět je v období nějakého parního rozvoje, a celkově prostředí i animace je zajímavá. Co sráží body je celkem slabší příběh. Naštěstí je rozumně ukončený po 12 dílech. Postavy jsou sympatické. Holky roztomilé, kluci hodně naivní a připitomělí. Jen hlavní hrdina je mírně zelený a silně připomíná, nejen svým osudem uřvanýho Erena z Títánů. Kdybych to nezkoukl na posezení, dal bych asi lepší 2*. Ale takhle dám 3. Určitě se z toho světa dalo vytřískat mnohem víc. Přežívání ve vlaku ve stylu Battlestar Galactiky by mě vůbec nevadilo.(24.1.2017)

Fajn animace, příběh, stylizace, všechno s potenciálem, leč nevyužitým. Od půlky je jasné, že to nebude takové, jak se zprvu zdá. Hlavní hrdina otravný až do konce, hlavní záporák přiblblý narcis s nudným cílem a zcela nevyužité zajímavé postavy. No na podívání určitě lepší průměr.. eh, vezmu-li v potaz, kolik animáků japonsko produkuje a kolik z toho je totální demence, pak tohle je v top stovce, možná i padesátce, ale jsou lepší.. jo mnohem lepší kousky.(7.11.2016)

• JackStrange

Naleštěné a navoněné hovno, je pořád hovno. V případě Attack on Moe... promiňte chtěl jsem říct Kōtetsujō no Kabaneri, to platí dvojnásob. Líbivý výtvarný styl, neokoukané steampunkové prostředí a oni to zabijou tak stupidním dějem. Nespočetně logických mezer je vyplněno extrémním množstvím klišé. Logika hlavního záporáka nedává žádný smysl, ale to je asi nepodstatné vzhledem k tomu že smysl tam nedává chování plus mínus nikoho. Kdyby nám raději dali Attack on Titan S2, materiálu je touto dobou určitě dost.(1.7.2016)

Ukričané ale tempo vysoké a postavy vražedné. Je to niečo ako zombie stretne upíra a ochraňujú svoje ovečky. Dej a myšlienka sú samozrejme komplikovanejšie.(8.5.2016)

Zpočátku, když jsem na to začal koukat, tak jsem si říkal, že je tu konečně zase něco jako titáni, ale na konci jsem celkem zklamaný. S titánama to má akorát podobnou atmosféru a tím to končí, kdy titáni na tom vychází mnohem akčněji, napínavěji a tajemněji. Tohle je oproti tomu slabší odvar a je to celkem škoda, protože to má potenciál vysokej. Příběh jako takovej je spíše zaměřenej na politiku, než na něco hlubšího a akce tu sice je, ale nějak tu chybí ta napínavost, která byla v počátcích. Hudba je super a animace by potřebovala hodně doladit, kdy se zase jedna o studio noitamina, u kterých se mi prostě animace nelíběj.(1.7.2016)

Tak čakanie na AoT sa rozhodlo štúdio WIT, spríjemniť podobným anime kúskom Kōtetsujō no Kabaneri a musím povedať, že pomerne sa to aj darí, napríklad čo sa týka hlavnej postavy, ktorá mi je bližšia ako v AoT, naopak vedľajšie postavy už také zaujímavé nie sú a príbeh sa posúva iba malý krokmi a každý diel mi príde dosť podobný, čo je bohužiaľ škoda. Zatiaľ také lepšie 3*, s nádejou, že to bude ešte lepšie.(30.5.2016)

Rozhodujem sa ešte či dať tri alebo štyri hviezdy. Na jednu stranu to je takmer vo všetkom identické s Attack on Titan (zombíci nahradili titánov) a nachádza sa tu množstvo nelogických zlepenín, no na tú druhú sa mi viac páči akým smerom sa uberá toto anime v porovnaní s titánmi (zatiaľ, chýbajú mi asi ešte dve časti do konca alebo tak nejak). Uvidíme čo z toho nakoniec vzíde.(28.6.2016)