Velký útok zombies

Nightmare City

Horor / Sci-Fi

Itálie / Mexiko / Španělsko, 1980, 88 min

• JFL

Umberto Lenzi sice opakovaně trval na tom, že jeho film není o zombiích, a při uvážení chování zdejších zmutovaných zabijáků nelze než s ním v zásadě souhlasit. Nicméně "Velký útok zombies" v žádném případě nemůže zapřít, že parazituje na dobové popularitě zombií, především pak na boomu italských produkcí odstartovaném Fulciho "Zombi 2", který sám vznikl jako parazit na mezinárodním kasovním úspěchu Romerova "Úsvitu mrtvých" (jenž byl v Evropě uváděn pod názvem "Zombi"). Film neodbytně navozuje dojem, že tvůrci viděli Fulciho průlomový titul "Zombi 2", a rozhodli se divákům předložit jakoby přímé pokračování tohoto snímku. Hlavní atrakcí je tedy šíření apokalyptické zkázy moderním velkoměstem, zatímco se hrstka postav snaží ve vzniklém chaosu přežít a setrvat po boku svých blízkých. Ačkoli výsledný film čiší ambicí tvůrců natočit výpravnou vizi apokalypsy se záběrem hollywoodských katastrofických filmů, stejně tak ale nezapře řemeslné patlalství všech zúčastněných a jejich kořeny v exploatační kinematografii. K čemu je dobrý opulentní záběr vyprávění, když je stejnak největší důraz kladen jen na vršení těch nejlacinějších a nejpřímočařejších atrakcí, které z plánovaného eposu dělají jen další z řady mysoginních braků libujících si v sekvencích detailně zabíraného obnažování a bestiální destrukce ženských těl.(19.7.2013)

• Hadža

No to tedy bylo o dost horsi nez jsem cekal a to ma ocekavani byla opravdu malinkata!To co predvadi ucastnici nataceni(herci se to nazvat neda) byly katastrofalni,vykonu predstaveni na vanocni besidce mentalne retardovanych se zdaleka ani nepriblizili!Prace maskeru byla velmi jednoducha,postavit pred maskernu kybl hoven,kazdy komparzista tam strcil hlavu a vzhuru na plac,predstavovat krvelacne zombie!Ja ani nevim ,zac tu hvezdu davam,asi proto ze jsem priznivcem tohoto zanru.(16.1.2009)

• duklak2

Jednou mě napadlo, že si seženu nějaký film se zombíky. Po dlouhém hledání jsem našel tento. Nalákal mě POMO, který ve svém komentáři uvedl: Pozor! Tentokrát sa nejedná o žiadne lacné béčko, ale o ambicióznu medzinárodnú koprodukciu s davovými scénami, vrtulníkmi a spústou streľby so samopalov! Mé očekávání po přečtení děje bylo veliké. Bohužel jsem velice zklamán. A přitom to tak skvěle začalo. Přistálo letadlo, které nekomunikovalo s řídící věží. Přijeli k němu vojácí a po chvíli z letadla vystupují nesmrtelní zombíci, kteří jsou nezastavitelní a všechny vyvraždí. Začíná opravdový masakr. Po asi 25 min. mě to celé začlo totálně nudit a moje pusa se zíváním otvírala dokořán:-). Za veliký zápor filmu považuji nízko posazenou laťku v podobě děsivé atmosféry. Mě to celé přišlo jako komedie a ne jako horor, kde chodí oživlí nebožtíci. Ani nevím za co dávám 1 hvězdičku!(19.9.2008)

• Kusko.t2

Lacný, prvoplánový a trocha trashový Lenziho výkon, ktorý časom zapadne prachom (ak sa tak už náhodou nestalo). Prístup k tomuto apokalyptickému hororu je vyslovene amatérsky a to vo všetkých smeroch. Príbeh Nightmare City by neuškodilo niečím obzvlášťniť, pretože je skrz na skrz v jednej nudnej rovine. Hneď od začiatku je zrejmý cieľ režiséra a to pobaviť diváka na svojej neschopnosti a neoriginalite. Čím ďalej plynie príbeh o pristátí vojenského prepravného lietadla z ktorého sa vyvalí parta zombiekov následne zaplavujúca mesto, tým je cítiť viac a viac Lenziho postupné vykrádanie Romerovho Dawn of the Dead.(2.11.2007)

• Cimr

Nejhorší film na světě! Nic tak dementního jsem v televizi neviděl. Přesto nelituju jediné koruny, kterou jsem za tento paskvil dal, protože takhle jsem se u filmu už dlouho nepobavil. Možná až časem dospěju, budu vyhozených peněz litovat (stejně jako třeba u Krys: Noci hrůzy), ale teď nemůžu nepřiznat, že u filmů jako je tento přímo řičím nadšením. Atmosféru to NEMÁ, je to NECHUTNÝ, má to DEBILNÍ scénář s TRAPNOU pointou, co snad psal prvňák, triky jsou OTŘESNÝ a herci jsou PŘÍŠERNÍ. A ze všech nejhorší je hlavní postava - Miller! Pouštěli jsme si tento film na jedné brakové párty a ten chlap, neohrožený novinář - ranař, nás vážně okouzlil a zlidověl. Kdo jiný může zdravit policii slovy "Zdravím, máme tu problém" zatímco mu za zády zombies masakrují televizní štáb? Kdo jiný dokáže odstrčit zombíka jakoby nic a pokračovat v chůzi? Kdo jiný se dokáže dívat na krvavý zombie masakr s ledově klidným obličejem a následným nevzrušeným "Asi bysme měli vypadnout.."? Kdo jiný dokáže rozebírat se svou ženou filosofické problémy ("Je to koloběh života.. Prostě se narodíš a umřeš, jinak to nejde.."), zatímco se k nim okny plazí hromada zombíků? Kdo jiný dá své ženě facku a hned na to ji stejně vroucně políbí? Jedině MILLER!(2.11.2008)

• - Film bol zakázaný na Islande. (Paldiny)