Osada Sydney, rok 1806. K pobřeží připlouvají lodě naložené anglickými vězni, kteří mají za úkol kolonizovat nově zabrané území Austrálie. Jedním z nich je William Thornhill (Oliver Jackson-Cohen), který se rozhodne vyrazit s rodinou k řece Hawkesbury a založit v buši farmu. Kupředu ho žene vidina svobody a majetku, který by byl v rodné Anglii naprosto nedosažitelný. Brzy se ale ukazuje, že obsazená půda není zcela bezprizorní - Will se pohybuje na území Aboridžinců a první pokusy o kontakt končí fiaskem, malá nedorozumění začínají eskalovat do otevřeného konfliktu. Zvítězí integrita a slušnost, nebo touha po bohatství? (Freemind)

Freemind

Filmová adaptace známé knihy a divadelní hry dopadla překvapivě dobře. První díl představuje klasický dickensovský model "z prachu ke hvězdám" - William Thornhill připlouvá do Austrálie v okovech, objevuje svou šanci na úspěch a tvrdohlavě ji sleduje. Pak se ale objevují Aboridžinci a z jednoduchého příběhu o zdolávání překážek se stává temné, syrové drama. Autoři se s tím opravdu nepiplali a nesnažili se nic uhlazovat - scény genocidy jsou velmi blízké tomu, co jsem četl v historických záznamech z té doby. Za zmínku stojí pár velmi silných dialogů a obstojní herci (hlavně Blackwood a Minchin, bylo fajn vidět Tima v roli totálního záporáka), své udělala taky procítěná kamera. Jinak se jedná o veskrze průměrnou televizní produkci, na nervy mi lezla taky hudba, nebo spíš jeden dokola se opakující motiv. Čtvrtou hvězdu tedy dávám za odvahu zpracovat kontroverzní téma. ()