Reklama

Reklama

VOD (1)

Studená válka má svá pravidla. Možná ne tak zjevná jako válka, v níž se bojuje s otevřeným hledím, ale o nic méně nebezpečná. Ba právě naopak. Neboť tady mnohdy k odepsání člověka stačí, aby na něm ulpěl nepatrný stín podezření. A není-li schopen je jednoznačně vyvrátit – a že to leckdy bývá přetěžké – pak je jeho budoucí osud často zpečetěn. Samuel Fennan (Robert Flemyng), úředník britského ministerstva zahraničí, vyřešil své obvinění z náklonnosti ke komunistickému hnutí jednou provždy: sebevraždou. Ale byla to skutečně sebevražda? Charles Dobbs (James Mason), pověřený vyšetřováním jeho případu, o tom není přesvědčen. Jenomže tušení souvislostí je jedna věc, jejich prokázání věc druhá… (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Adaptovat le Carrého lze nejrůzněji, ale v žádném případě ne teatrálně, div ne až melodramaticky ve vztahové rovině a ukecaně. Což je cesta, kterou se jako na potvoru Lumet vydal. Prostý fakt, že knižní předloha je le Carrého prvotinou (a první knihou v sérii o Smileym), která má ve své podstatě totožnou dějovou linku (akorát méně rafinovanou a ve všech ohledech podstatně horší) jako jeho pozdější nejproslulejší masjtrštyk, tak to výslednému dojmu také dvakrát nepřidá; stejně jako nepochopitelné rozhodnutí nepoužít jména z předlohy. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Precizní práce s kamerou, která se se svůdností barové tanečnice obtàčí kolem Masona, výborně gradované napětí, bohužel poněkud nezajímavá Signoretová, o to však zajímavější Mason, to vše tvoří slušný špionážní snímek. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Ucourané, po dobrém začátku se všechno utopí v hromadě keců. Studená válka je zbytečně moc na okraji námětu.Těžká angličtina, přiznávám, že jsem tentokrát málo rozuměl. Mason s knírkem mi přišel málo zajímavý, Simone Signoret už přestárlá a celá tak nějak uhrovatá a oteklá, a opravdu "cool" byl jedině Mendel Harry Andrewse, ale ten zase skončil jak pes. ()

classic 

všechny recenze uživatele

„Smrtiaca záležitosť” má najskôr veľmi zaujímavé obsadenie, a až následne potom všetko ostatné, čo v podstate k tomu automaticky prislúcha, to jest príbeh a forma nakrútenia. Totižto, predstavovať absolútneho klasika britskej kinematografie Jamesa "Jima" Masona je úplne to isté, ako skrátka nosiť drevo do hory, pričom sa medzi nami určite nájdu aj takí jedinci, ktorí totiž nemajú ani najmenšiu páru o tom, o koho sa to vlastne jedná ?  Stelesnil mnohovrstevnatú postavu agenta Charlesa Dobbsa, ktorý rieši dvojaké problémy, a to na pôde manželstva, kedy toleruje nezvyčajné správania svojej atraktívnej škandinávskej manželky Ann, a zase na druhej strane sa čoraz intenzívnejšie zaplieta do prípadu úradníka z ministerstva zahraničných vecí, ktorý mal údajne spáchať samovraždu, kde bol tiež považovaný za veľkého komunistu, a nemenej menšieho špióna, a tak to bude mať aspoň o to oveľa viacej zaujímavejšie a pestrejšie, že nebude žiadnej núdze o dostatočné napätie s tým spojené...? Pomáhať mu pôjde jednak ozaj svojský, spiaci inšpektor Mendel, používajúci účinné metódy vyšetrovania, alebo sa mu taktiež ozve jeden starý priateľ z Rakúska - Dieter Frey. A nedajbože, aby som ešte náhodou nezabudol na vdovu po Samuelovi Fennanovi, Elsu, ktorá sa tvári, akoby sa ani nechumelilo. Každý z nich má k danej veci určite čo povedať, niekto viac, iný menej, ale napokon nič predsa nevychádza podľa tých naijdeálnejších predstáv. / Už o pár viet vyššie, som spomínal mimoriadny ansámbel, ktorý okrem Masona, dopĺňajú aj títo dvaja oscaroví herci, s pôvodom z Európy - Francúzska Simone Signoret a Rakúšan Maximilian Schell, či aj Švédka Harriet Andersson, známa z filmov Ingmara Bergmana, trebárs Leta s Monikou a iných. Pozoruhodným bol jednoznačne aj Brit Harry Andrews, ktorý si už zahral v Lumetovom Pahorku z roku 1965. Zrejme najviac ma oslovil výnimočný casting, plný zvučných mien, že na ostatné technické zložky filmu už asi nezvýšil čas, a to ani napriek tomu, že za kamerou stál renomovaný kameraman Freddie Young, či na režisérskej stoličke sedel rešpektovaný remeselník Sidney Lumet. Nebyť podľa mňa zbytočnejších vzťahových liniek medzi Charlesom a Ann, mohol tým pádom vzniknúť kvalitnejší špionážny thriller, ktorý by sa viacej sústredil na jadro hlavnej myšlienky, pretože vďaka tomu sa to odsúvalo na vedľajšiu koľaj. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Precizně zpracovaný politický thriller, byť trošku upovídaný, což mělo neblahý vliv na spád. Nicméně dobré dialogy a herecké výkony Jamese Masona a Simone Signoret to zase vyvažují. Sumasumárum plnotučné tři hvězdičky. ()

Blofeld 

všechny recenze uživatele

"Přišel mi trochu ukecaný, ale přičítal jsem to pochopitelné nervozitě," říká o jedné postavě na začátku filmu Charles Dobbs (James Mason). Totéž by se dalo říci i o scénáři tohoto filmu, který je sice ukecaný, ale rozhodně ne nudný. Zásluhu na tom má jak tradičně výtečný James Mason v hlavní roli, tak Simone Signoretová ve vedlejší roli nešťastné ženské (takové role hrávala dost často a vždy úžasně) a pochopitelně i Lumetova režie. Jen člověk nesmí čekat žádnou bondovku: Smrtelný případ je sice film o špionech, ale většina z nich vypadá jako vaši sousedi. Má jediná výtka směřuje k divné, nevhodné a rušící hudbě, která se naštěstí neobjevuje příliš často. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

James Mason dokazuje, jak byl skvělým hercem a sedí mu i žánr thrilleru, což jsem úplně nečekal. Ale on v sobě má něco takového, kde funguje jako kladná postava, ale přitom je v něm pořád něco trochu temného. Film má výbornou atmosféru, která zachraňuje i místy trochu nudné a natahované scény. ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Prima spionazni thriller/drama Sidneyho Lumeta. V urcitych momentech mi prisel mozna nepatrne predvidatelny, konecne taky muzu jednou rict, ze jsem "padoucha" podezrival uz od zacatku. Mozna az presprilis dramaticky herecky projev meho oblibence a nejlepsiho filmoveho spiona vsech dob Jamese Masona mi tentokrat prisel lehce usmevny. Stacilo trosku ubrat. Pridat o spetku vice paranoidniho psycha, uzil bych si film jeste vic, neco mi tam nepatrne chybelo. Na wiki pisou, ze US verze ma 107 minut, UK verze 115, ta co jsem videl, mela jen 102 minut, snad jsem o neco neprisel. Kazdopadne fajn film pro pratele spy zanru. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Len kvoli Simone Signorett perfektny film, Lumet bol pan reziser, rezisersky na urovni, trochu slabsie kulisy, ale zato namakane dialogy : 70 % ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Na štandartné skvelé herecké kreácie Jamesa Masona či Harryho Andrewsa sa dá spoľahnúť. Trilerový príbeh tvorí hlavne špiónska hra, ktorá ale nemá také tempo a ani napätie, aké by si námet zaslúžil. V dobe studenej vojny išlo aj z témy vytreskať určite viac. Poteší pár fajnových scén, miestami atmosféra, tie sú však iba doplnkom. Naproti tomu divný vzťah hlavnej postavy a jeho prelietavej manželky dostáva až príliš veľa priestoru. ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Vyšetřování údajné sebevraždy státního úředníka a odhalení cizího špióna. Od Lumeta jsem čekal trochu víc, protože snímek je zbytečně zdlouhavý a nudný. ()

raduna01 

všechny recenze uživatele

V době studené války britského diplomata Samuela Fenana a jeho manželku anonym obviní z kontaktu s východoněmeckou rozvědkou. Agent tajné služby Dobbs, který Fenana vyslýchal, podle názoru představených zavinil jeho sebevraždu. Dobbs však trvá na svém podezření, že kompromitovaného Fenana někdo umlčel vraždou. Dobbs sice dává výpověď, ale přesto s pomocí někdejšího inspektora kriminálky a s nasazením života umíněně pokračuje v dramatickém pátrání po objasnění Fenanovy smrti. ()

Denny 

všechny recenze uživatele

Není to "ono", poněkud nepřehledné, nezáživné, něco tomu chybí-nezachraňují to aní hvězdy Mason a Signoretová. ()

ilclassico 

všechny recenze uživatele

Zápletka průhledná jako ze špatného filmu. Nebo z červené knižnice? To je i jeden z důvodů, proč se mi starší špionážní filmy zdají spíš směšné než napínavé. Za zmínku stojí jen výkon Jamesa Masona. V rámci žánru za 2,5. ()

Kamil111 

všechny recenze uživatele

Zlatá šedesátá se opět potvrdila. Není to sice nesmrtelná perla světové kinematografie, ale vizuál, atmosféra, hudba (Quincy Jones!) a herecké výkony nemají chybu. Pro nostalgiky a milovníky Británie a špionského žánru prostě must. ()

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama