Kalkata

Scénář:

Kamera:

Étienne Becker

Louis Malle

Dokumentárna esej zachytáva pulzujúci život indickej metropoly Kalkaty. Unikátne zábery ukazujú sociálne rozdiely indickej spoločnosti, v ktorej ešte stále prežíva kastovný systém a náboženské rituály, okrem iných napríklad každodenné kúpanie v Gange. V kaleidoskopickom pohľade dokument zobrazuje nemocnice, v ktorých zomierajú ťažko chorí ľudia, ale aj konské dostihy a večierky pre horných desaťtisíc. Film nepredstavuje turistickú pohľadnicovú tvár Indie, ale obraz krajiny tisícročných tradícií a súčasnosti. Francúzsky režisér Louis Malle sa okrem hranej tvorby venoval aj réžii dokumentov (začínal ako asistent legendárneho Jacquesa Cousteaua). Za snímku Kalkata bol ocenený Zlatou palmou v Cannes. (oficiální text distributora)

Matty

Celovečerní důkaz Mallova zájmu o Indii, kde francouzský režisér na konci 60. let pořídil mnoho hodin filmového materiálu (kromě Kalkaty z něj sestříhal sedmidílnou dokumentární sérii L'Inde fantôme). Jeho dokumentaristická metoda je zdánlivě neutrální. S minimálním doprovodným komentářem, který spíše žurnalistickým stylem vysvětluje, čeho jsme svědky, než aby situace interpretoval, zaznamenává život kalkatských ulic. Cíleně si ovšem vybírá výjevy, jež musely západoevropana šokovat nejvíce – chudoba, špína, hlad. Krátký odskok do vyšší společnosti vytváří drastický kontrast k převažujícímu materiálu a lakonicky upozorňuje na kastovní rozdělení indické společnosti. Malle nezaujímá soucitné stanovisko bílého intelektuála, otevřeně nekritizuje a nehledá příčiny, čím připomíná Rouchovo filmování Afriky a stejně jako Rouchovi bychom mu mohli vyčítat, že obyvatele třetího světa pozoruje jako fascinující hmyz. Klíčové jsou ovšem nevystříhané momenty, kdy Indové hledí do kamery, jejíž přítomnost jim zjevně není příjemná. Oko cizince je zjevně vyrušuje z jejich každodenních činností a my si tak společně s Mallem uvědomujeme svou nepatřičnost, postavení člověka, který může díky podobným dokumentům diametrálně odlišnou kulturu nanejvýš sledovat, nikoli ji chápat, natož kritizovat. 80% ()

Radko

Zachytenie tepu kolotajúceho moderného indického mesta, vybudovaného v čase britskej nadvlády na mieste rybárskej osady v zaujímavom dokumente. Pred rozdelením britskej Indie išlo o veľmi prosperujúce priemyselné mesto spracúvajúce jutu z Pakistanu. Sprievodné slovo je veľmi úsporné, komentár často nahrádzajú príznačné výjavy, hudobný podmaz obstarávajú ruchy ulice. Od ranného rituálneho umývania v Gange, cez každodenný život najrôznejších vrstiev, cez obrad spaľovania mŕtvoly až po preplnenú dopravu a exkurziu do slumových oblastí mesta. Film poukazuje aj na rozdiely medzi privilegovanou vrstvou, ktorá neprichádza takmer vôbec do styku so živoriacim zvyškom. Expresívne pôsobia scény z kresťanskej charity, kde poskytujú útulok tým najbiednejším ako aj pohľady na život v osade malomocných, kde sa stierajú náboženské rozdiely. ()

zette

Krasny dokument, ktery vubec nezestarnul a to hlavne proto, ze se dnesni Kolkata nejvice zmenila asi jen v nazvu mesta. Dokument s minimem komentaru, nechava divaka v klidu sledovat kazdodenni zivot domorodcu a ten ma tak moznost nasat atmosferu tohoto fascinujiciho mesta. Mel jsem tu cest v teto metropoli Zapadniho Bengalska pobyt 5 noci a nemohu hodnotit jinak, nez plnym poctem. ()

Autogram

Dokumentárny pohľad do Kalkaty ako celovečerný dokument s minimom komentárov. Pohľad je to skôr neutešený, občas až nechutný, ale pre mňa poväčšine nudný. ()

agassi68

Chudoba, choroby, bieda, hlad a všade spústa cigáňov, pardon - Indov. V rieke Ganga, kde sa ľudia umývajú, vyprázdňujú, pijú, rozkladajú sa tu mŕtvoly, plávajú potkany a všemožná háveď by sa bežný Európan nakazil za pár sekúnd..Kastovníctvo a triedne rozdiely asi ešte narástli. Taká indická Baraka. Ak chcete vidieť tieto zábery aj po vyše 40 rokoch naživo, nech sa páči, smer Letanovce.. ()

sehe

Dokument,ktory ani nepotrebuje komentar.Staci pozerat a pocuvat zvuky ulice indickej Kalkaty nastastie nieje citit ten smrad.Uplne iny svet,prestrasna chudoba,kde ziju hinduisti i moslimovia,prevaha muzov,malomocni,stari,deti,zvierata vsetko pokope na ulici.Mrtvi sa spaluju na ulici,modlia sa na ulici,demonstruje sa na ulici,ale za vysokymi murmi sa ludia z vysokej kasty premavaju po golfovom ihrisku.Nezvladla by som tolko biedy vidiet nazivo.Hoci je to dokument zo 68 roku,tak myslim,ze sa v Kalkate zmenilo iba to,ze sa rozrastlo o dalsie miliony chudakov. ()

DANAT

Bol to jeden z filmov filmoveho klubu v 70.rokoch. Dodnes mam husiu kozu, ked si spomeniem na zabery z mesta malomocnych... ()

whimsy

takýto film by si aspoň z času na čas mal pozrieť každý. nie je to príjemné, ale človek si aspoň pripomenie, v akej pohodlnej časti sveta sa narodil a ako by si to, čo považuje za samozrejmé, mal vážiť. aktuálny zostáva tento dokument aj po 50 rokoch a stálo by za to, pozrieť sa na zmeny, ktorými mesto za ten čas prešlo. Napriek tomu, že tieto zábery komentár skutočne nepotrebujú, bolo by prinajmenšom zaujímavé, dozvedieť sa niečo od týchto ľudí - ako oni sami vnímajú svoju situáciu, čo ich viedlo k presťahovaniu sa do mesta, aké bolo spoločenské a politické pozadie vo vtedajšej Indii - cudziu kultúru asi nikdy nepochopíme úplne, ale pokúsiť sa o to dá, čo však zrejme nebolo zámerom tohto filmu. ide "len" o sugestívnu obrazovú dokumentáciu jedného mesta. čo rozhodne nie je málo. ()

StaryMech

Kaleidoskop dojmů společensky uvědomělého tvůrce z exotického místa, nic víc, nic míň. Pokud od podobného díla nečekáme osobitou tvůrčí vizi, lze se spokojit s onou exotičností a zdviženým prstem: ne každý má v životě takové štěstí jako my! Kam šel Malle na večeři poté, co dotočil čvachtání prasat a děcek v domovském blátě, asi dnes nemá cenu řešit. Ale zkrátit pak film dejme tomu o třetinu mohl. ()