poster

Kalkata

 • francouzský

  Calcutta

 • slovenský

  Kalkata

Dokumentární

Francie, 1968, 105 min

Režie:

Louis Malle

Scénář:

Louis Malle

Kamera:

Étienne Becker

Hrají:

Louis Malle
 • agassi68
  ****

  Chudoba, choroby, bieda, hlad a všade spústa cigáňov, pardon - Indov. V rieke Ganga, kde sa ľudia umývajú, vyprázdňujú, pijú, rozkladajú sa tu mŕtvoly, plávajú potkany a všemožná háveď by sa bežný Európan nakazil za pár sekúnd..Kastovníctvo a triedne rozdiely asi ešte narástli. Taká indická Baraka. Ak chcete vidieť tieto zábery aj po vyše 40 rokoch naživo, nech sa páči, smer Letanovce..(26.8.2012)

 • sehe
  *****

  Dokument,ktory ani nepotrebuje komentar.Staci pozerat a pocuvat zvuky ulice indickej Kalkaty nastastie nieje citit ten smrad.Uplne iny svet,prestrasna chudoba,kde ziju hinduisti i moslimovia,prevaha muzov,malomocni,stari,deti,zvierata vsetko pokope na ulici.Mrtvi sa spaluju na ulici,modlia sa na ulici,demonstruje sa na ulici,ale za vysokymi murmi sa ludia z vysokej kasty premavaju po golfovom ihrisku.Nezvladla by som tolko biedy vidiet nazivo.Hoci je to dokument zo 68 roku,tak myslim,ze sa v Kalkate zmenilo iba to,ze sa rozrastlo o dalsie miliony chudakov.(21.8.2012)

 • zette
  *****

  Krasny dokument, ktery vubec nezestarnul a to hlavne proto, ze se dnesni Kolkata nejvice zmenila asi jen v nazvu mesta. Dokument s minimem komentaru, nechava divaka v klidu sledovat kazdodenni zivot domorodcu a ten ma tak moznost nasat atmosferu tohoto fascinujiciho mesta. Mel jsem tu cest v teto metropoli Zapadniho Bengalska pobyt 5 noci a nemohu hodnotit jinak, nez plnym poctem.(6.7.2013)

 • Radko
  ****

  Zachytenie tepu kolotajúceho moderného indického mesta, vybudovaného v čase britskej nadvlády na mieste rybárskej osady v zaujímavom dokumente. Pred rozdelením britskej Indie išlo o veľmi prosperujúce priemyselné mesto spracúvajúce jutu z Pakistanu. Sprievodné slovo je veľmi úsporné, komentár často nahrádzajú príznačné výjavy, hudobný podmaz obstarávajú ruchy ulice. Od ranného rituálneho umývania v Gange, cez každodenný život najrôznejších vrstiev, cez obrad spaľovania mŕtvoly až po preplnenú dopravu a exkurziu do slumových oblastí mesta. Film poukazuje aj na rozdiely medzi privilegovanou vrstvou, ktorá neprichádza takmer vôbec do styku so živoriacim zvyškom. Expresívne pôsobia scény z kresťanskej charity, kde poskytujú útulok tým najbiednejším ako aj pohľady na život v osade malomocných, kde sa stierajú náboženské rozdiely.(10.3.2005)

 • Matty
  ****

  Celovečerní důkaz Mallova zájmu o Indii, kde francouzský režisér na konci 60. let pořídil mnoho hodin filmového materiálu (kromě Kalkaty z něj sestříhal sedmidílnou dokumentární sérii L'Inde fantôme). Jeho dokumentaristická metoda je zdánlivě neutrální. S minimálním doprovodným komentářem, který spíše žurnalistickým stylem vysvětluje, čeho jsme svědky, než aby situace interpretoval, zaznamenává život kalkatských ulic. Cíleně si ovšem vybírá výjevy, jež musely západoevropana šokovat nejvíce – chudoba, špína, hlad. Krátký odskok do vyšší společnosti vytváří drastický kontrast k převažujícímu materiálu a lakonicky upozorňuje na kastovní rozdělení indické společnosti. Malle nezaujímá soucitné stanovisko bílého intelektuála, otevřeně nekritizuje a nehledá příčiny, čím připomíná Rouchovo filmování Afriky a stejně jako Rouchovi bychom mu mohli vyčítat, že obyvatele třetího světa pozoruje jako fascinující hmyz. Klíčové jsou ovšem nevystříhané momenty, kdy Indové hledí do kamery, jejíž přítomnost jim zjevně není příjemná. Oko cizince je zjevně vyrušuje z jejich každodenních činností a my si tak společně s Mallem uvědomujeme svou nepatřičnost, postavení člověka, který může díky podobným dokumentům diametrálně odlišnou kulturu nanejvýš sledovat, nikoli ji chápat, natož kritizovat. 80%(22.1.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace