žádné velké umění a jen bavit diváka. Podle mě heslo filmu, které se naplnilo. Film mě baví. Neustalé handrkování, které se nezastaví před ničím dělá ze scénáře dle šablony kvalitní podívanou. Viděl jsem to s starým dabingem, který je ještě o třídu vulgárnější a rasističtější než ten dnešní. Jenom přihodím jednu hlášku, kterou vypustil Nick Nolte při vstupu do jižanského baru: Bezvadná knajpa, vždycky jsem měl rád kovboje, určitě se jim budeš líbit.(9.12.2009)

„Ak ho nechytíme, bude ťa mrzieť, že si ma spoznal.“ – „To ma mrzí už teraz.“ Ak dovolíte, začnem zoširoka. Nick Nolte je výborne zvierací, podráždený, prchký a alkoholický týpek. Ale či sa mu to páči alebo nie, 48 HODÍN je filmom Eddieho Murphyho. Jednalo sa o jeho strhujúci debut. Doslova z noci na ráno sa ním preslávil v celej Amerike. Dovtedy to bol mladučký, neveľmi úspešný afroamerický komik z robotníckej newyorskej štvrte. Začínal skečmi v nočných kluboch a následne sa síce dopracoval do renomovanej Saturday Night Live, no ako sám priznáva, „po odchode prvej generácie, ako boli Murray, Chase, či Belushi, som sa tam ocitol s tými ľuďmi, s akými som sa tam ocitol, preto to vlastne žiadne veľké víťazstvo nebolo“. Televízii NBC, ktorá show vyrábala, trpezlivo ponúkal vlastný zábavný program, ale vedenie odmietalo. Sám nevedel, ako sa jeho agentovi podarilo dohodiť mu rolu v drsnej buddy movie 48 HODÍN. Avšak nič náročné to v skutočnosti nebolo: ten film bol odpísaný samotným štúdiom dávno pred uvedením do kín v na konkurenciu bohatom vianočnom období. Nolte bol síce známy herec, ale v tom čase sa znemožnil sériou prepadákov. A Eddieho nikto nepoznal. I preto bolo štúdio presvedčené, že ak na filme zarobí aspoň niečo, bude to úspech. Potom prišla premiéra. Traduje sa historka, že kým Murphy do kinosály vstúpil, pozdravilo ho pár kamošov. Keď chcel vyjsť von, nadšený dav ho nepustil. Keď nasledujúce ráno usporiadal tlačovku, vyhlásil, že mu v NBC môžu pobozkať jeho pekný čierny zadok a v bleskovom časovom úseku ovládol pokladne kín sériou strhujúcich trhákov od CESTY DO AMERIKY cez POLICAJTOV V BEVERLY HILLS po ja neviem, čo všetko ešte (aj jeho slabšie filmy v tom čase zarábali nekresťanské prachy). Eddie Murphy sa stal jednou z najväčších hviezd 80. rokov. Právom. Jeho Reggie Hammond je sympatický, urečnený grázlik, ktorému sa podrezaný jazyk nezastaví ako je deň dlhý. A jeho jeidnou životnou prioritou je prežiť deň a zasexovať si („Chlapi ako ty, čo o tom len hovoria, sa obvykle v posteli na nič nezmôžu.“ – „Žartuješ? Bol som tri a pol roka v base. Postaví sa mi, aj keď zafúka vietor.“). Improvizáciou privádza svoje okolie do šialenstva (kultový „nástup v country bare“). Jeho spojenie s Nolteom je fantastické, tá chémia je taká skvelá, až by som sa nečudoval, keby sa mimo kamery nenávideli. Zlo kvalitné (indiánsky ex-pornoherec Sonny Landham – POLTERGEIST, PREDÁTOR), akcia drsná, dialógy božie („Ty si hrozný chlap.“ – „Ja som ti to hovoril.“), hlášky odzbrojujúce, Murphy rozkošný. Netvrdím, že pred 48 HODINAMI neexistoval jediný buddy movie, ale až práve tento kúsok (na ktorom sa stretli také akčné esá, ako Steven E. de Souza, Joel Silver, Lawrence Gordon, Roger Spottiswoode a Walter Hill) pomáhal „definitívne“ postaviť základné pravidlá tohto obľúbeného, „parťáckeho“ pod-žánru. Svižné a plné dobrej nálady. Super.(8.12.2004)

Tyto akční hodiny tvoří zvučné jména. Pozorným posluchačům určitě neunikl hudební motiv během záběrů na ulici, který skladatel Horner rozšířil o tři roky později v daleko větším akčňáku "Komando" A s Komandem pokračujem dál. Jednu z vedlejších roli mněl zde David Patrick Kelly, který si v Komandu zahrál grázla Sullyho. Dalším spestřením byl každopádně Sonny Landham, který v komandu sice nehrál, ale v Predátorovi už ano. Zajímavé propojení. Eddie Murphy si tady pěkně našlápl, už v jeho úvodním vztupu:-) Klasika, ale né až tak ohromující.(11.4.2012)

Kvalitní podívaná a první herecká příležitost pro Eddie Murphyho. Walter Hill ho obsadil do svého akčního krimi jako užvaněného parťáka drsnému poldovi Jackovi. Není to sice komedie, ale Eddieho přítomnost je zárukou nějaké té zábavy. Nick Nolte je správně drsný polda a tudíž naše černobílá dvojice perfektně šlape.(21.8.2006)

Pomerne drsná kriminálka o dvoch "protipólových" chlapíkoch, ktorí musia vyriešiť prípad. Murphyho (umiernený) humor skvelo oživuje film a Nolteho nabušenosť udáva tempo tejto osemdesiatkovej zábave... Jeden z pilierov buddy žánru, ale na rozdiel od SMRTONOSNEJ ZBRANE, tento film rokmi mierne stráda. Dialógy sú predsa len trochu papierové, herectvo niektorých postáv občas toporné, dabing je tiež trochu úsmevný...(3.4.2006)

• - První scéna na policejní stanici (okolo 20. minuty filmu) byla natočena bez střihu, trvá tři minuty. (D3VIL)

• - Když přijde detektív Jack Cates (Nick Nolte) zpočátku filmu navštívit do věznice Reggieho Hammonda (Eddie Murphy), má Hammond kšilt čepice směrem nahoru. Po chvilce rozhovoru, až bude detektiv Cates na odchodu, má již Hammond v následujícím střihu kšilt rovně. (Phantasma)

• - Jméno Reggie Hammond vymyslel sám Eddie Murphy. (kapsomut)