„Ak ho nechytíme, bude ťa mrzieť, že si ma spoznal.“ – „To ma mrzí už teraz.“ Ak dovolíte, začnem zoširoka. Nick Nolte je výborne zvierací, podráždený, prchký a alkoholický týpek. Ale či sa mu to páči alebo nie, 48 HODÍN je filmom Eddieho Murphyho. Jednalo sa o jeho strhujúci debut. Doslova z noci na ráno sa ním preslávil v celej Amerike. Dovtedy to bol mladučký, neveľmi úspešný afroamerický komik z robotníckej newyorskej štvrte. Začínal skečmi v nočných kluboch a následne sa síce dopracoval do renomovanej Saturday Night Live, no ako sám priznáva, „po odchode prvej generácie, ako boli Murray, Chase, či Belushi, som sa tam ocitol s tými ľuďmi, s akými som sa tam ocitol, preto to vlastne žiadne veľké víťazstvo nebolo“. Televízii NBC, ktorá show vyrábala, trpezlivo ponúkal vlastný zábavný program, ale vedenie odmietalo. Sám nevedel, ako sa jeho agentovi podarilo dohodiť mu rolu v drsnej buddy movie 48 HODÍN. Avšak nič náročné to v skutočnosti nebolo: ten film bol odpísaný samotným štúdiom dávno pred uvedením do kín v na konkurenciu bohatom vianočnom období. Nolte bol síce známy herec, ale v tom čase sa znemožnil sériou prepadákov. A Eddieho nikto nepoznal. I preto bolo štúdio presvedčené, že ak na filme zarobí aspoň niečo, bude to úspech. Potom prišla premiéra. Traduje sa historka, že kým Murphy do kinosály vstúpil, pozdravilo ho pár kamošov. Keď chcel vyjsť von, nadšený dav ho nepustil. Keď nasledujúce ráno usporiadal tlačovku, vyhlásil, že mu v NBC môžu pobozkať jeho pekný čierny zadok a v bleskovom časovom úseku ovládol pokladne kín sériou strhujúcich trhákov od CESTY DO AMERIKY cez POLICAJTOV V BEVERLY HILLS po ja neviem, čo všetko ešte (aj jeho slabšie filmy v tom čase zarábali nekresťanské prachy). Eddie Murphy sa stal jednou z najväčších hviezd 80. rokov. Právom. Jeho Reggie Hammond je sympatický, urečnený grázlik, ktorému sa podrezaný jazyk nezastaví ako je deň dlhý. A jeho jeidnou životnou prioritou je prežiť deň a zasexovať si („Chlapi ako ty, čo o tom len hovoria, sa obvykle v posteli na nič nezmôžu.“ – „Žartuješ? Bol som tri a pol roka v base. Postaví sa mi, aj keď zafúka vietor.“). Improvizáciou privádza svoje okolie do šialenstva (kultový „nástup v country bare“). Jeho spojenie s Nolteom je fantastické, tá chémia je taká skvelá, až by som sa nečudoval, keby sa mimo kamery nenávideli. Zlo kvalitné (indiánsky ex-pornoherec Sonny Landham – POLTERGEIST, PREDÁTOR), akcia drsná, dialógy božie („Ty si hrozný chlap.“ – „Ja som ti to hovoril.“), hlášky odzbrojujúce, Murphy rozkošný. Netvrdím, že pred 48 HODINAMI neexistoval jediný buddy movie, ale až práve tento kúsok (na ktorom sa stretli také akčné esá, ako Steven E. de Souza, Joel Silver, Lawrence Gordon, Roger Spottiswoode a Walter Hill) pomáhal „definitívne“ postaviť základné pravidlá tohto obľúbeného, „parťáckeho“ pod-žánru. Svižné a plné dobrej nálady. Super.(8.12.2004)

Celkem nuda. Nick Nolte mě tam celou dobu neskutečně štval a nejvíce jsem si užila jak dostal nakládačku od vyfešákovanýho Murphyho. Neskutečnej pozér, který vůbec nebyl tak drsnej jak si myslel. A ta očekávaná smršť hlášek se taky celkem nekonala, "Jak ho nechytíme, bude tě mrzet, že si mě poznal. To mě mrzí už teď." - je asi jediná co stojí za to.(3.9.2014)

48 hodin patří k filmům dříve (tj. v devadesátých letech, v době mého dětství) hojně vysílaným a známým, ale které jsem v té době neviděl a vracím se k nim teprve teď. Bohužel se mi příliš povedený nezdá - nesympatický Nick Nolte hraje strašné hovado, Eddie Murphy je tu neustále zesměšňován, snad jen záporák v podání Jamese Remara je skutečně působivý...(2.12.2010)

Takže, máme zde zajímavý thriller a jednu nesourodou dvojici, která musí nedobrovolně spojit síly, aby dopadla nebezpečného vraha. Zajímavé spojení Nick Nolte a Eddie Murphy funguje. Murphy je Reggie a Reggie je užvaněný fiškuntál, co inspektora Jacka Catese neustále prudí a přivádí ho až k infarktovým stavům. Oba borci hrají náramně a Nolte je skvěle nervózní, Murphy si ho neustále dobírá a skvěle mu sekunduje. Oba jsou dost v popředí, a to jde na úkor akce, které zde není tolik, ale je spíše rovnoměrně rozložena, a o to víc si ji divák užije, ale rozhodně na ní film nestaví. Scénář není nijak objevný, ale Walter Hill si je vědom, že pracuje se schematickým scénářem, a tak ho maskuje nápaditými hláškami a komickými výstupy Eddieho Murphyho, to je dobrý nápad a funguje to dokonale. Typický buddy movies, který s nástupem nového tisíciletí nekompromisně vyhynul.(8.12.2009)

žádné velké umění a jen bavit diváka. Podle mě heslo filmu, které se naplnilo. Film mě baví. Neustalé handrkování, které se nezastaví před ničím dělá ze scénáře dle šablony kvalitní podívanou. Viděl jsem to s starým dabingem, který je ještě o třídu vulgárnější a rasističtější než ten dnešní. Jenom přihodím jednu hlášku, kterou vypustil Nick Nolte při vstupu do jižanského baru: Bezvadná knajpa, vždycky jsem měl rád kovboje, určitě se jim budeš líbit.(9.12.2009)