Reklama

Reklama

Fritz Lang mezi námi

  • Česko Fritz Lang (festivalový název) (více)

Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů... V roce 1931 natočil Fritz Lang, tehdy asi nejznámější německý režisér, film Vrah mezi námi. Při jeho vzniku se inspiroval aktuálními případy, které ve 20. letech děsily celou společnost. A vytvořil dílo, které dodnes ohromuje jak svým vypravěčstvím, zvláště pak vynalézavým zvládnutím náročné technické novinky, jakou byl zvuk, tak sdělením, které v lecčems narušuje či dokonce převrací obvyklá klišé: do pátrání po vraždícím psychopatovi se totiž zapojí i zločinecké podsvětí, „cechy“ žebráků a zlodějů. Obávají se, že pozornost dlouho neúspěšné policie se zaměří právě na ně, aby vykázala aspoň nějaké výsledky. Nejspíš kvůli tomu Vraha mezi námi naše meziválečná cenzura nejprve zakázala a na svém rozhodnutí až do dalšího roku trvala, než jej uvolnila do kin. O téměř století později se režisér Gordian Maugg rozhodl vzdát velkému tvůrci hold snímkem Fritz Lang mezi námi. Zvolil si právě onen významný okamžik, kdy Lang zvažoval, jak by měl Vraha mezi námi pojmout. Maugg prosadil místy až matoucí koncepci, kdy do životopisného příběhu vstupují úryvky z dávného veledíla, aniž by to divák okamžitě rozpoznal. Proto svůj film natáčel černobíle, používal obdobné obrazové či střihové postupy s jízdami kamery i velkými detaily, svým záměrům podřídil i hereckou složku. Maugg ovšem nevychází z jednoznačně doložitelných událostí, spíše domýšlí možný průběh dění, které posléze vedlo k vytvoření Vraha mezi námi. Svého hrdinu (ztělesnil jej Heino Ferch) modeluje jako téměř bezcitného umanutce, jenž při sbírání podkladů zapomíná na lidi kolem sebe, zcela oddán hledání inspirace. Výpravy po stopách zločinů jej ve vizích a přeludech uvrhávají do blízkosti pachatele. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (7)

andrii 

všechny recenze uživatele

... nemine meze, hraní si s hranami nelidského konání, ubíjející křížové výpravy. "Ritz, Velký Gatsby" velké ne/z/řízené temnoty. Svědek, rvoucí se o iluzivní vizáž pravdivé krve, který měl kuráž, řízný glanc, v oku máry. ()

ibeh 

všechny recenze uživatele

Moc se mi líbila černobílá stylizace, prolínání dokumentárních záběrů s nově natočenými a s úryvky z Langových filmů jsou dokonalé. Člověk se skutečně ocitnul ve 30. letech minulého století a vnímal i předválečné nálady v tehdejším Německu. Langova fascinace zlem byla taky skvěle natočena. Filmový bonbónek. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Medzivojnové Nemecko a jeho atmosféra je vďačná filmová téma. Ak sa k nej pridruží zákulisie vzniku obľúbeného filmu rovnako obľúbeného režiséra, prestrihané dobovými zábermi i zábermi z filmu samotného, nie je čo riešiť. Fritz Lang bol vláčený vlastnými démonmi (nevyjasnená smrť jeho prvej manželky), čo sa naplno odrazilo i v popisovanom filme s jednoduchým názvom M (distribučný preklad: Vrah medzi nami) z roku 1931. Hitler už klopal na dvere. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Nebudu nic předstírat, jméno Fritz Lang jsem před Noir Film Festivalem 2019 absolutně neznal a tím pádem bych se asi na tento film za normálních okolností nepodíval. Ale protože jsem během dvou dní viděl hned čtyři jeho filmy, přímo se nabízelo rozhodnutí jít se podívat se i na film o jejich autorovi. A byl to o to zajímavější zážitek, že tento film pojednává především o vzniku filmu Vrah mezi námi, který jsem na tomto festivalu viděl dva dny předtím. Fritz Lang jako člověk, ale vlastně i jako tvůrce byl zřejmě velmi zajímavý a přitom, jak už to tak bývá, složitý člověk. A já jsem nesmírně vděčný, že jsem mohl nahlédnout do života tohoto význačného tvůrce noirových filmů, a do zákulisí vzniku jednoho z jeho filmů, byť je otázka, nakolik se zde objevuje invence tvůrců. Ale film jako takový u mě obstál a vzhledem k čerstvým dojmům ze zhlédnutí Vraha mezi námi jsem si ho užil na maximum. [Noir Film Festival 2019] ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama