Cypher

Cypher

Akční / Thriller / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2002, 95 min

Vincent Natali a sci-fi snímek o korporacích, tajných agentech, špiónech, vymývání mozků a jedné pěkné Asiatce? Zní to divně, ale výsledek je prakticky úžasný. Stylizace celého filmu do zajímavých futuristických barev světle šedé a pocitu "pohledu do budoucnosti" pomáhají filmu ukrást diváka ze současnosti. K tomu Jeremy Northam, jenž se snaží jak může a divák mu všechno s ochotou dokáže uvěřit (i když ho prohlédne...). Mimo to jde o jeden z mála filmů, kde bych výkon Lucy Liu včetně její krásy označil za skvělý. Vincent Natali ukazuje svůj cit pro obrazy a stylovost snímku a já jen mohu doufat, že se to pokusí brzy zopakovat. Sledování Cyphera je totiž oku lahodící a příjemná záležitost, kterou nebudete chtít jen tak rychle ukončit a budete chtít více toho technického a paranoidního světa ...(4.10.2008)

Ďalšie, tematicky a pointovo zaujímavé oživenie sci-fi hi-tech žánru, ktoré vďaka krátkej minutáži nestráca počas celej dĺžky na atraktívnych obrátkach. Trochu mi vadilo, že za každú cenu chceli byť tvorcovia originálni a pár scán mi úplne bilo do očí. Ale divácky pomerne priaznivo nenáročné a priehľadne spracované, čo sa pri podobnom námete cení asi najviac. 80%.(31.3.2007)

Lowbudget sc-fi, jež se za své laciné vizuály nestydí, ale právě naopak z nich dělá vlastní trumf. Cypher je malý, nenápadný, strohý film z prostředí průmyslové špionáže nabitý zvraty, které zpočátku překvapují svou kadencí i podstatou, posléze (v poslední půlhodině) už ale spíš otravují a zbytečně kombinují. A ten hlavní poslední mě vyloženě zklamal. Ale jinak určitě palec nahoru, kéž by podobných malých žánrovek bylo mnohem víc.(7.7.2011)

Na prelome tisícročia vzniklo viacero výborných menších sci-fi filmov, ktoré nestavali na akcii, ale na zaujímavom príbehu a atmosfére, preto som bol zvedavý aj na Cypher, ktorého som v tej dobe nezaregistroval a dlho mi unikal, no nakoniec ani nebolo treba. Ešte spočiatku to vyzerá viac, než dobre, relatívne malý rozpočet tu nie je žiadny problém, celková štylizácia si ma získala, atmosféra je výborná a dej pôsobí nadmieru zaujímavo a nepredvídateľne, takže som bol veľmi zvedavý, čo z toho bude. Jedine hlavný hrdina ma vôbec nebavil, Jeremy Northam tu nemá absolútne nič, čím by mohol zaujať. No toto bol dlho jediný zápor a tak z filmu som mal veľmi dobrý pocit. No v druhej polovici to už začne ísť prudko dolu vodou, už je z pár náznakov jasné, že tu o nič dôležité nepôjde a že pointa bude len nejaký nezaujímavý nezmysel, takže dejovo ma to už prestávalo zaujímať a ani tá atmosféra už nie je čo bývala. A nanešťastie nudné a nezaujímavé finále len zlý pocit potvrdí. Sklamaním je aj zvyšné obsadenie, tu jedine Lucy Liu aspoň za niečo stojí, zvyšok je už úplne nevýrazný. A o akcii sa tu tiež moc hovoriť nedá, prakticky len finále je trochu akčnejšie, ale len zanedbateľne, no o akciu tu predsa len vôbec nejde, takže s týmto určite nemôžem mať problém. Takže na ten priemer mi to kvôli zaujímavej tajomnej prvej polovici stačí, ale inak je to veľké sklamanie, keďže tá druhá postupne zhodí všetko, čo tá prvá pomaly a pracne vybudovala. 53%(8.7.2016)

Natali po Kocke opäť dokázal, že za málo peňazí veľa muziky a natočil originálny film s príbehom zamotaným ako syrové korbáčiky, ktoré sa mu nakoniec podarilo rozmotať tak, aby divák nebol zmetený. To že peniažky chýbali je občas vidieť, ale na konečnom hodnotení to veľké šrámy nezanechalo. Pre fandov sci-fi jasná voľba.(26.4.2004)

• - Job 13:17 použítý pro zakodování čísla zní "Poslouchejte pilně řeči mé a zprávu mou pusťte v uši své." (TomikZlesa)

• - Číslo 436- 726- 3993, které je zakodováno v Job 13:17, jsou první písmena z věty "Hear diligently my speech, and my declaration with your ears". Toto číslo je v rozporu s dohodou o užívání telefoních předpon 555 ve filmech. (TomikZlesa)

• - Natočeno za 35 dnů. (TomikZlesa)