Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rok 1978. Kolem vesnice na jihu Norska začínají hořet lesy i opuštěné stavby. Devatenáctiletý syn náčelníka hasičů Dag se marně snaží zapadnout do komunity i do pracovního kolektivu. Toulá se po lesích s kanystrem benzínu a sirkami. Požár je pro něj jedinou událostí, kdy se cítí sebejistý. Drobné ohně na mýtinách záhy nestačí. Osamělého teenagera začnou lákat obydlená stavení. Mistr severského thrilleru Erik Skjoldbjærg přichází s mrazivým portrétem pyromana inspirovaným skutečnými událostmi. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

podoustev 

všechny recenze uživatele

Chladně střízlivý severský styl kamery a dialogů je super, ale zase nestačí jen sám o sobě k úspěchu filmu. Námět nabízí dle mého názoru mnohem víc, než scénář, který jsem viděla - ač má film hodinu a půl, unavuje víc než tříhodinové kousky - dobré dvě třetiny filmu jsem prozívala, protože se nedělo nic než že střídavě zapaloval a hasil... Oproti tomu životní pozadí pyromana a především jeho osobnost nebyla rozebraná takřka vůbec, což se při jeho asociálních a pravděpodobně i psychopatických rysech vyloženě nabízí. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Túla sa pyroman v extraviláne obce a zapaľuje jednu chajdu za druhou. Jeden ohník za druhým dohorieva a ja zisťujem, že to nie je ani kriminálka, ani psychologická štúdia devianta, ani spoločenská dráma. Ale je to podľa skutočnosti. Škoda, že skutočnosť býva často taká fádna, že sa ju neoplatí nakrúcať. Už som čítal o hasičovi, ktorý podpaľoval, prvý objavil oheň a vyznamenával sa pri jeho hasení. Len nevedel kedy s tým prestať. Tento film najmä prispieva k odlíšeniu pojmu požiarnik od pojmu hasič. Požiarnici požiare zakladajú. Aj keď sú niekedy maskovaní, ako hasiči. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pyroman je vizuálně naprosto bezkonkurenční. Jenže problém Norska je ten, že sic po vizuální stránce mají podobné filmy naprosto precizně vymyšlené, ale daleko horší je to například s postavami, které se jim prostě nedaří natolik zvěčnit, na kolik by si zasloužily. Zdejší pyroman je třeba vzorový příklad psychopata, kterému se ale vůbec nepodíváte do hlavy. Sice pozorujete úchvatnou norskou krajinu a v ní každou chvíli nějaký hořící srub, chatrč nebo dům. Jenže k čemu Vám to je, když vše ostatní je jen dutá skořápka? ()

rosomak123 

všechny recenze uživatele

Vizuálně poměrně podmanivé, působivá kamera (ten žár v úvodní scéně skoro cítíte na kůži), ale hlavní hrdina vás ve výsledku vlastně vůbec nezajímá. Měla to být nejspíš studie vyšinutého psychopatického charakteru, toho, kde se v člověku bere zlo a touha zlo páchat, ale všechno tohle si tam spíš dosazujete sami, než aby to ve filmu reálně bylo. Ve výsledku si vlastně říkáte - proč? Proč investovat zjevně nemalé finanční prostředky do takovéhle dobovky, která je nakonec... docela zbytečná. Je mně líto... ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Taký obyčajný príbeh jedného pyromana, ktorý sa niesol v klasicky severskom ponurom duchu a ktorý sa vyznačoval pomalými a skôr takými nezávislými zábermi. Scenáristicky slabé - aj napriek faktu, že šlo o motívy skutočnej udalosti - a navyše sa mi zdalo, že hlavný predstaviteľ nebol veľmi z ríše hereckých snov. Takže celkový dojem nič moc. 55 % ()

Galerie (13)

Související novinky

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (více)

Reklama

Reklama