Pyroman

Norsko, 2016, 97 min

Předloha:

Gaute Heivoll (kniha)

Gösta Reiland

Takových případů, kdy hasiče natolik bavilo hašení ohně, že si požáry sám zakládal, je spousta i v životě. Je však dobré ukázat duši takového pyromana v uměleckém zpracování. A že tohle je dílo, které si zaslouží punc umění, je nepochybné. Možná ne všechno je dotaženo, jako technický blb jsem nepochopil, k čemu sloužila ta zátka, kterou otec v jednom spáleništi našel, a jak posloužila jako důkazný materiál. Zato docela dobře chápu, jak pro rodiče bylo těžké alespoň takto nepřímo udat svého syna ze žhářství...(16.6.2019)

• podoustev

Chladně střízlivý severský styl kamery a dialogů je super, ale zase nestačí jen sám o sobě k úspěchu filmu. Námět nabízí dle mého názoru mnohem víc, než scénář, který jsem viděla - ač má film hodinu a půl, unavuje víc než tříhodinové kousky - dobré dvě třetiny filmu jsem prozívala, protože se nedělo nic než že střídavě zapaloval a hasil... Oproti tomu životní pozadí pyromana a především jeho osobnost nebyla rozebraná takřka vůbec, což se při jeho asociálních a pravděpodobně i psychopatických rysech vyloženě nabízí.(27.1.2017)

Taký obyčajný príbeh jedného pyromana, ktorý sa niesol v klasicky severskom ponurom duchu a ktorý sa vyznačoval pomalými a skôr takými nezávislými zábermi. Scenáristicky slabé - aj napriek faktu, že šlo o motívy skutočnej udalosti - a navyše sa mi zdalo, že hlavný predstaviteľ nebol veľmi z ríše hereckých snov. Takže celkový dojem nič moc. 55 %(15.8.2018)

Pyroman je vizuálně naprosto bezkonkurenční. Jenže problém Norska je ten, že sic po vizuální stránce mají podobné filmy naprosto precizně vymyšlené, ale daleko horší je to například s postavami, které se jim prostě nedaří natolik zvěčnit, na kolik by si zasloužily. Zdejší pyroman je třeba vzorový příklad psychopata, kterému se ale vůbec nepodíváte do hlavy. Sice pozorujete úchvatnou norskou krajinu a v ní každou chvíli nějaký hořící srub, chatrč nebo dům. Jenže k čemu Vám to je, když vše ostatní je jen dutá skořápka?(13.9.2017)

Po vizuální stránce velmi zdařilé, nejen co se týká krásné norské přírody, ale i ohnivé eskapády jsou podány docela poutavě. Příběh natočený dle skutečných událostí bych taky skousla, jen mi chyběl moment překvapení. Od samotného začátku je totiž jasné, kdo je oním pyromanem, takže vše tak nějak plyne bez větších výkyvů do ztracena. Což je škoda, protože potenciál námětu se dal určitě lépe využít..(10.5.2020)