Pyroman

Norsko, 2016, 97 min

Předloha:

Gaute Heivoll (kniha)

Gösta Reiland

Pyroman je vizuálně naprosto bezkonkurenční. Jenže problém Norska je ten, že sic po vizuální stránce mají podobné filmy naprosto precizně vymyšlené, ale daleko horší je to například s postavami, které se jim prostě nedaří natolik zvěčnit, na kolik by si zasloužily. Zdejší pyroman je třeba vzorový příklad psychopata, kterému se ale vůbec nepodíváte do hlavy. Sice pozorujete úchvatnou norskou krajinu a v ní každou chvíli nějaký hořící srub, chatrč nebo dům. Jenže k čemu Vám to je, když vše ostatní je jen dutá skořápka?(13.9.2017)

• brunetkabbb

Tomuto filmu naprosto chybí krize, tedy jakýkoliv druh vyvrcholení. Příběh si tak nějak sám plyne bez větší hloubky. Izolace hlavního hrdiny a jeho odmítání kolektivem je ve filmu spíše jen letmo naznačena, než uvedena jako jeden z hlavních problémů jeho potřeby se nějak projevit. Film nás nenechává nahlédnout hlouběji do nitra hlavní postavy. Potenciál námětu nebyl téměř vůbec využit. Hezká práce s kamerou, pěkné close-upy.(21.1.2017)

Vizuálně poměrně podmanivé, působivá kamera (ten žár v úvodní scéně skoro cítíte na kůži), ale hlavní hrdina vás ve výsledku vlastně vůbec nezajímá. Měla to být nejspíš studie vyšinutého psychopatického charakteru, toho, kde se v člověku bere zlo a touha zlo páchat, ale všechno tohle si tam spíš dosazujete sami, než aby to ve filmu reálně bylo. Ve výsledku si vlastně říkáte - proč? Proč investovat zjevně nemalé finanční prostředky do takovéhle dobovky, která je nakonec... docela zbytečná. Je mně líto...(5.11.2016)

Dávám tři a doufám, že mi za to nepodpálí barák!(21.1.2017)

• podoustev

Chladně střízlivý severský styl kamery a dialogů je super, ale zase nestačí jen sám o sobě k úspěchu filmu. Námět nabízí dle mého názoru mnohem víc, než scénář, který jsem viděla - ač má film hodinu a půl, unavuje víc než tříhodinové kousky - dobré dvě třetiny filmu jsem prozívala, protože se nedělo nic než že střídavě zapaloval a hasil... Oproti tomu životní pozadí pyromana a především jeho osobnost nebyla rozebraná takřka vůbec, což se při jeho asociálních a pravděpodobně i psychopatických rysech vyloženě nabízí.(27.1.2017)