Reklama

Reklama

Pyroman

  • Norsko Pyromanen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Rok 1978. Kolem vesnice na jihu Norska začínají hořet lesy i opuštěné stavby. Devatenáctiletý syn náčelníka hasičů Dag se marně snaží zapadnout do komunity i do pracovního kolektivu. Toulá se po lesích s kanystrem benzínu a sirkami. Požár je pro něj jedinou událostí, kdy se cítí sebejistý. Drobné ohně na mýtinách záhy nestačí. Osamělého teenagera začnou lákat obydlená stavení. Mistr severského thrilleru Erik Skjoldbjærg přichází s mrazivým portrétem pyromana inspirovaným skutečnými událostmi. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

angel74 

všechny recenze uživatele

Po vizuální stránce velmi zdařilé, nejen co se týká krásné norské přírody, ale i ohnivé eskapády jsou podány docela poutavě. Příběh natočený dle skutečných událostí bych taky skousla, jen mi chyběl moment překvapení. Od samotného začátku je totiž jasné, kdo je oním pyromanem, takže vše tak nějak plyne bez větších výkyvů do ztracena. Což je škoda, protože potenciál námětu se dal určitě lépe využít.. ()

brunetkabbb 

všechny recenze uživatele

Tomuto filmu naprosto chybí krize, tedy jakýkoliv druh vyvrcholení. Příběh si tak nějak sám plyne bez větší hloubky. Izolace hlavního hrdiny a jeho odmítání kolektivem je ve filmu spíše jen letmo naznačena, než uvedena jako jeden z hlavních problémů jeho potřeby se nějak projevit. Film nás nenechává nahlédnout hlouběji do nitra hlavní postavy. Potenciál námětu nebyl téměř vůbec využit. Hezká práce s kamerou, pěkné close-upy. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Túla sa pyroman v extraviláne obce a zapaľuje jednu chajdu za druhou. Jeden ohník za druhým dohorieva a ja zisťujem, že to nie je ani kriminálka, ani psychologická štúdia devianta, ani spoločenská dráma. Ale je to podľa skutočnosti. Škoda, že skutočnosť býva často taká fádna, že sa ju neoplatí nakrúcať. Už som čítal o hasičovi, ktorý podpaľoval, prvý objavil oheň a vyznamenával sa pri jeho hasení. Len nevedel kedy s tým prestať. Tento film najmä prispieva k odlíšeniu pojmu požiarnik od pojmu hasič. Požiarnici požiare zakladajú. Aj keď sú niekedy maskovaní, ako hasiči. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pyroman je vizuálně naprosto bezkonkurenční. Jenže problém Norska je ten, že sic po vizuální stránce mají podobné filmy naprosto precizně vymyšlené, ale daleko horší je to například s postavami, které se jim prostě nedaří natolik zvěčnit, na kolik by si zasloužily. Zdejší pyroman je třeba vzorový příklad psychopata, kterému se ale vůbec nepodíváte do hlavy. Sice pozorujete úchvatnou norskou krajinu a v ní každou chvíli nějaký hořící srub, chatrč nebo dům. Jenže k čemu Vám to je, když vše ostatní je jen dutá skořápka? ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Takových případů, kdy hasiče natolik bavilo hašení ohně, že si požáry sám zakládal, je spousta i v životě. Je však dobré ukázat duši takového pyromana v uměleckém zpracování. A že tohle je dílo, které si zaslouží punc umění, je nepochybné. Možná ne všechno je dotaženo, jako technický blb jsem nepochopil, k čemu sloužila ta zátka, kterou otec v jednom spáleništi našel, a jak posloužila jako důkazný materiál. Zato docela dobře chápu, jak pro rodiče bylo těžké alespoň takto nepřímo udat svého syna ze žhářství... ()

Galerie (13)

Související novinky

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

13.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech…

Reklama

Reklama