Mamka a taťka

(festivalový název)
  • Kanada

Horor / Thriller / Komedie

USA, 2017, 83 min

Na toto by nemal gule ani Edgar Wright! Anarchisticky antirodinná čierna komédia v duchu Snyderovho Dawn of the Dead, v ktorej nemasakrujú zombíci, ale rodičia - svoje deti. A tie sa musia pred pošahanými moms & dads zachrániť a my im držíme palce! Satyra z amerického predmestia, aké by si ho niekedy rodičia v duchu priali (sorry, kids!). Superfunkčný soundtrack, chvíľami parodicko rodinne spielbergovský, ale väčšinou moderne elektronický, ambientný. A vychytané strihačské a videoklipové fígle. Blbina, ale parádne vysústružená a hlavne odvážna! [Sitges FF](7.10.2017)

Konečně role pro Nicolase Cage šitá na míru. Dalo se na to koukat, ale ten konec mne trochu zklamal.(10.2.2018)

• Fr

“MŮŽE TO BÝT PŘÍRODNÍ JEV…“ /// Virus (či co), kterej pomocí rodičů likviduje parchanty (v USA). Hororový herecký výkony. Vtipu moc není – teda jako beru, že to celý má bejt jako vtipný, ale nejlepší gag stejně nedotáhli do konce. Dlouho je to taková trhárna, ve který zombíky nahradila levnější varianta přinášející smrt. Překvapil mě Cage. Má tam fajn dramatickou scénu, která sem snad ani nepatří. Později z toho trochu tý černý morbidity kouká, ale myšlenka je černější než provedení. A celkem ujde ta závěrečná cca 20ti minutovka. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přestala mě bavit hra na tátu a mámu. 2.) Umřel mi kámoš (a jeho máma se divně tlemí). 3.) Thx za titule „Kasparov88“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(16.2.2018)

• ricci.s

Hororov, kde deti zabíjajú svojich rodičov, tu už niekoľko bolo, tak prečo to neskúsiť opačne, že. Proti nápadu nemám nič, ale takmer všetko ostatné mi vadilo. Nicolasa nepovažujem za zlého herca, ale v tomto filme ma viac iritoval ako bavil. Odľahčený štýl je fajn, ale toto bolo podľa mňa až príliš. Kto čaká masaker detí, sa samozrejme nedočká, gore žiadne, napínavé to tiež nie je, a vtipné ani omylom. Najviac ma vyložene srali flashbacky, najmä keď vyskočili počas nejakej akčnej scény. Načo to bolo dobré? Prvá hodina bola len pobehovanie a nuda. Ešte že Lance Henriksen to zachránil, takže v závere to celkom ožilo. Inými slovami, akonáhle ma to začalo baviť, už aj nasledoval koniec. Sklamanie na celej čiare s niekoľkými dobrými momentami v záverečnej tretine.(19.1.2018)

"Je to Sawzall - to znamená, že prořízne všechno." Tvůrce Cranku nebo druhého Ghost Ridera vzal nejspíš z trucu malýho meloucha v podobě týhle brutálně černý, místy až hororový komedie, která... která vlastně nedopadla vůbec špatně. Malej budget jde sice znát a těch několik málo vražd jde mimo kameru, ale má to fajn vizuál, rychlej spád, šílenýho Cage (jemuž po dlouhý době sedla nějaká role), pár skvělejch hlášek ("Je to velký sklep, měli bychom je slyšet kašlat. - A zvracet, chichichi!") a v závěru mega vtipnej twist, kterej tu hru na kočku s myší zase trochu otočí. No a protože je to takhle zábavná honička za zabitím vlastních děcek, člověk odpustí i tu absenci pořádnýho konce a jakýhokoliv vysvětlení ohledně zdejšího šílenství. Za mě teda silná troječka.(27.2.2018)

Docela zábavný horůrek, který kombinuje nápad invaze psycho rodičů s depkoidní pravdou o růžových family představách. Cage je tu správně pošuklý (ale tolik ho tam zase nebylo), Selma po MILF stránce boduje, místy hrají dobře posazený punkový vypalovačky a párkrát jsem se asi zasmál. Nic to ale nemění, že jsou příliš znát limity nízkorozpočťáku, nemá to koule na pořádně explicitní nekorektní drsňárny, dětští a teen herci bez šance, nechybí pár otravností v šablonách, nelogice a postavách, skončí to napůl pičkově, zkrátka mělo se vytřískat víc.(19.1.2018)

Co si budeme povídat, děti jsou prostě zlo. Jednu chvíli hltáte život plnými doušky, a pak najednou tlačíte kočár a obětujete čas, peníze i osobní pohodu pro někoho, kdo na vás vůbec nebere ohledy. Přičemž s přibývajícími roky je to akorát horší, takže vlastně jen jeden direkt za druhým čekáte až vás vaše investice do pokračování lidského pokolení pošle do prdele. Jenže příroda to má tak zařízené, že i při sebevětší podpásovce nakonec převládne rodičovský instinkt, a my ty hajzlíky nezamordujeme. Ale jak by to vypadalo, kdyby právě tento přírodní a civilizační impuls bylo možné vypnout? Předestřený, zjevně silně introspektivní proud myšlenek, využil režisér a scenárista Brian Taylor jako výchozí premisu své sympaticky rozverné variace na vyvražďovačky. Taylor si před lety vydobyl v jistých kruzích kultovní věhlas za filmy, které realizoval v tvůrčím tandemu s Markem Neveldinem. Jejich formálně anarchistické, ba až avantgardní nálože jako diptych Zastav a nepřežiješ a Gamer svého času polarizovaly diváky drzým kyberpunkovým mixem nezřízené energičnosti, přebujelou juvenilní zálibou v přízemnosti a tělesnosti či exaltovanou koncentrací multimediálního chaosu nového milénia. Jenže to už bylo před deseti lety. Ačkoli je Taylor skoupý na detaily ze svého soukromí, jeho nový počin výmluvně zaplňuje šestiletou proluku v jeho filmografii. Mamka a taťka tedy není jen hysterickým hereckým koncertem Nicolase Cage, ale představuje upřímný nefiltrovaný výkřik člověka, jemuž o život denně usilují monstra, která sám zplodil.(9.5.2018)

Leden je klasicky na horory mrtvý a tahle novinka s Cagem a Selmou Blair, také příliš neuchvátí. Nápad je super, ale velmi nevyužitý. Rodiče z ničeho nic chtějí zabít své děti a vypukne tedy epidemie, ale pokud na nějakou vraždu dojde je bohužel mimo záběr, tedy horor opět bez krve, což je velký palec dolů. Humoru film také příliš nepobral a Cage přehrával tragicky, je až s podivem jak kdysi excelentní herec nyní spadl na absolutní herecké dno. Naštěstí film nějak výrazně nenudí a občas se objeví napínavá scéna, ale jinak pro mne docela zbytečný film. 55%(21.1.2018)

Pre Ryanovcov to mal byť len ďalší obyčajný deň v ich rodinnom živote. Rodičia sa vydajú do práce a deti do školy. Všetko sa ale mení vo chvíli, keď sa rodičia detí v celom meste začnú meniť na rozzúrené monštrá a začnú ničiť všetko, čo im stojí v ceste. Rodinná pohoda sa v tej chvíli mení na boj detí o život proti očividne nie až tak milujúcim rodičom. - Na to, že som na to čakal dva a pol roka, ma to teda riadne sklamalo. Chémia medzi postavami je úplne nulová, vtipné scény sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky a rovnako to je aj s krvavými scénami, ktorých tu je len pár. Najviac to tvorcovia prehnali s dubstepovo namixovanou hudbou, ktorá zo Sinisteru urobila jeden z top hororov poslednej dekády, ale tu pôsobí úplne žalostne. Mal som celý čas pocit, že sa tam nič nedeje a postavy len pobehujú z miesta na miesto, že to celé trvá strašne dlho (čudoval som sa, prečo to má na IMDb uvedenú stopáž cez dve hodiny, ale teraz už mi to také zvláštne nepripadá) a že celý dej úplne postráda akýkolvek moment prekvapenia. Horšie ako tri hviezdičky tomu ale zase dávať nechcem, pretože oproti nízkorozpočtovým nezmyslom to má zase aspoň nejakú úroveň. + herec z Grindhouse: Werewolf Women of the S.S. a Pay the Ghost + herec z Savaged a Fire City: End of Days + herečka z The Killing of a Sacred Deer + herečka z At the Devil's Door + herec z Cabin Fever + herečka z Saw V a Saw VI(19.1.2018)

Shining na Crank level. Zábavné a rychlé, přitom efektní v tom, o čem to chce být. Nicolas Cage hraje samozřejmě šílence normálněji než otce rodiny, ale to nevadí. Překvapilo mě, že to není trochu víc gore - ale tak nejde mít všechno.(22.1.2018)

Cageovo šílenství nikdy nebylo zábavnější. 83 minut čisté zábavy, ve které se vytírá mozek vlastních dětí v cizí kuchyni.(30.12.2017)

All work and no play makes Nick a dull boy.. Jako by zpod deštníku padaly kapky nebo bodyguard oddělal vlastního prezidenta. To je vzpoura rodičů pod taktovkou crankovitého Taylora, který spíš než na gore sází na černý humor a tvůrčí nápaditost (přiznávám, na Henriksena jsem po úvodních titulcích zapomněl a až u domovního zvonku mě to trklo). Scéna s konstrukcí a demolicí kulečníkového stolu pak trefně vybrousila ten satirický profil. Rodičovství je nekompromisní kastrace, ale zároveň obrovská výzva..(17.7.2018)

Čert vem, že Nicolas Cage poslední solidní film natočil před víc než deseti lety. Ano, občas se i tak zadařilo (drama Joe), ale díky tomuhle úletu o „milujících“ rodičích na jeho mnohé přešlapy zapomeneme. Z dua Mark Neveldine a Brian Taylor se mnozí osypávali, hochům to mnohdy ujelo, nechali se až příliš unést vlastní fantazií, a právem platili spíš za packaly, kteří nemají vkus ani zábrany. Styl ale jo. Mezi béčkovými akčními filmy byli svěžím větrem a radikálním úletem, kdy jejich energie a nekorektnost dokázaly překrýt mnohé nedostatky nebo nižší rozpočet. Nyní přichází Taylor sólo, dál ovlivněný videohrami nebo estetikou amatérských videí, a nabízí antirodinný ďábelský thriller, s jehož nápadem se, pravda, dalo pracovat lépe, ale pořád je to velmi dobré. Ve společnosti vypukla masová hysterie, kdy rodiče dychtí po krvi svých ratolestí. Je to krátké, funkční a zábavné. Cage nechává tak trochu vzpomenout na postavy, které ztvárnil ve filmech mnoha skvělých režisérů. Škoda oné poslední dekády. Mělo to své limity, vícero nekorektních scén bych se nebál a celé bych to utnul poté, co u dveří zazvonili prarodiče.(11.2.2018)

• Faustka

Jelikož mám IQ horký brambory za mě je to jen velký "HM."(23.10.2018)

Konečně role, kde se mohl Nick Cage zase pořádně vyřádit. Pořád nechápu, kde se jeho i ostatních choutky tak náhle vzaly, ale to je vlastně jedno. Jako slasher to funguje výborně a příště bych si dal od Cage zas v nějaké charakterní roli v kině (haha).(9.2.2018)

• Xmilden

Že i rodičům může někdy přeskočit, milé děti mějte se na pozoru :) Tohle téma šlo neskutečně vytěžit. Jediný kdo se poměrně vyblbnul byl Cage, který přihodil pár hlášek a jinak už nic. Jeho postava má ovšem jeden luxusní monolog poté co zdemoluje kulečník, který si před chvílí sestavil dole ve sklepě ..."V mládí jsem tohle neplánoval. Zářivá budoucnost. Těšit se na vše na světě. Chystal jsem se vzít svět za koule a zmáčknout ho! Sakra! Jako bych býval ten kluk ještě před čtyřmi minutami! Tehdy jsem se nohou sotva dotkl země. 9 z 10 holek jsem sbalil. Byl to 100% sex. Ten kluk by si ani za milion let nepředstavil, v jakýho unavenýho šmejda se promění! Plochý zadek, tlustý, plešatějící, žeroucí sýr cottage, obvod v pase jak po kile másla, s chlupama lezoucíma z uší a nosu. A můj plat se snížil z 145 000 dolarů na 45 000 dolarů! Dává ti něco z toho vůbec smysl?" 40%(26.3.2018)

Destroy the car. Jop tak tohle byla luxusní píčovina a to nemyslím nijak ve zlým. Problém je v tom, že většina zde hodnotících asi nepochopila vyznění tohohle filmu. Podle mě je to hlavně hodně ujetá komedie okořeněná nějakou tou vraždou. Každej tu nadává, že tu nebylo pořádný gore, ale mě to nevadí. Prosmál jsem se skoro celým filmem a ty mnohdy jenom naznačený masakry povzbuzující fantazii diváka jsou o dost lepší než kdyby se to utápělo v hektolitrech krve. Je to pochopitelně tvůrčí záměr, ale ne každej to pobere. Ohledně otevřenýho konce to vidím tak, že si nechali prostor pro pokračování a já se mu rozhodně nebráním.75%(11.2.2018)

Tak to tu ještě nebylo, aby hodné maminky a starostliví tatínci se obrátili proti vlastní krvi, v neutuchající touze zabít své potomky. Celkem originální nápad, ale to zpracování už nebylo úplně ono. Dějově to celkem šlo, ale po filmařské stránce jsou tu takové neduhy, které kazí celkový dojem z filmu. Až z toho má člověk rozporuplné pocity. I když třeba Crank mi taky úplně po téhle stránce nesedl, ale po dějové to totálně přebil, což se tady tak úplně nestalo.(10.6.2018)

"Mom und Dad" trestuhodne, no zároveň citlivo čerpá z idei "Signálu z 2007", s tým rozdielom, že Brian Taylor smelo okorenil samotný dej vlastnou, zvrátenou myšlienkou. Keby film, vzhľadom k množstvu príležitostí prezentovania násilia, disponoval väčším množstvom a nápaditejšie spracovaným gore, lebo nápad ako taký, rozhodne nestojí za starú Belú, mohol sa vyhrievať v červených pozíciách. Takto slabší priemer ..(23.1.2018)

Film, který nejlépe ze všech vystihuje věkově vyzrálé herecké stadium Nicolase Cage. Je to přemrštěné, neadekvátní vůči vyšším filmařským požadavkům, ale tak nějak zvrhle zábavné a neúprosné. Mnoho z nás souhlasí s tvrzením, že děti bývají zlobivá PZtka (patentované pojmenování Parchant Zas... však víte), ale koho by napadlo, že odboj proti nim může dosáhnout v kinematografii takových extrémů - ale bohužel jen co se týče námětu, neboť samotného násilí se tvůrci bojí a opravdovou diváckou radost skýtají až zanícené herecké projevy Selmy Blair a Nicolase (a na chvíli i Lance Henriksena, jenž se pro roli Cageova otce v uvozovkách narodil) a správně absurdní nahánění dvou ratolestí v uzavřeném domě za pomoci všemožných nástrojů. Kdyby Taylor nekazil závěrečnou část zbytečnými flashbacky a přitlačil na pilu, mohla to být zábava ještě neporovnatelně větší... 55%(23.1.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8