Mladý Karl Marx

Der junge Karl Marx

The Young Karl Marx

Drama / Životopisný / Historický

Francie / Německo / Belgie, 2017, 112 min

Vynikající film, v současnosti, kdy se vyznává tržní fetišismus. Snímek působí jako levicové zjevení (nebo strašidlo komunismu ?) Vracíme se totiž do Marxovy doby- ekonomika neslouží lidem, ale především těm horním, peníze jsou až na prvním místě. Ekonomika tady není pro lidi, ale lidi pro ekonomiku. Člověk bez peněz a moci neznamená nic a zbývá mu jen negativní individualismus. A moudrý Duch Engelsova otce (čekajícího na své krvavé peníze) nás provází dál "Jako továrník musím zaměstnávat děti, abych uspěl na trhu. " Marxova odpověď : "Bojíte se toho, kdybyste nezaměstnával děti, tak byste musel pracovat, pane továrníku ?"(30.4.2018)

• Johnny.ARN

Blahovi sa pri tomto filme muselo spotiť čelo. My ostatní sa len znudene prevaľujeme na gauči a čakáme, kedy tento meeting SMERu konečne skončí. TV film, ktorý ale nie je TV a snaží sa hrať na niečo väčšie však nezaujme absolútne ničím. myšlienky sa odomňa odrážali, atmosféra skoro žiadna, nesympatickí herci a to celé v dlhej minutáži. Trošku tej historicity a náznak toho, ako mladým, perspektívnym komunistom dokáže zajebať v lebeni a napíšu Manifest. 1 z 5(8.11.2018)

• Cheeter

Trochu jsem postrádal zápletku, chyběl nějaký větší spád. Došlo na krátkou část života Marxe, doufal jsem, že se jí podaří zpracovat dobře, že nepůjde o žádaný všeobsáhlý film, který chce ukázat všechno a nekáže nic. Tento ukázal sice dost, ale bylo to mdlé. Na druhou stranu se mi líbily kostýmy a masky, ale tím se to zachránit nedá.(21.2.2018)

Něco málo o podstatě kapitalismu - a kapitálu ... a v neposlední řadě o dvou vzdělaných revolucionářích, kteří ji dokázali pojmenovat, neboť - ač nevzešli z nuzných poměrů, vnímali bídu života proletariátu ... jakkoli se nad tím výrazem můžete útrpně usmívat či přímo ošklíbat. Jenomže tím si nepomůžete - a především: Vůbec nic tím nezměníte. Dějiny naší civilizace se nikdy neubíraly, neubírají - a dozajista se ani nebudou ubírat těmi nejrovnějšími, nejsolidnějšími a vůbec po všech stránkách nejsprávnějšími cestami. Nebýt bouřícího se proletariátu a jeho vůdců, nebýt dlouhé historie tvrdých a mnohdy krvavých střetů, nebylo by ani žádných ústupků ze strany velkokapitálu - a neexistoval by kapitalismus ve své poněkud změkčené, vypolstrované podobě ... vypodložený polštáři, které ho činí přinejmenším z našeho středoevropského pohledu o poznání snesitelnějším - ne snad spravedlivým, ale alespoň o něco málo SPRAVEDLIVĚJŠÍM. (Nesmíte ovšem příliš zdvihat zrak k dalekým obzorům, to byste mohli třeba začít zkoumat globální rozpínavost a nenasytnost kapitálu.) 4,5* ... za férový přístup k tématu - a za výstižné zpracování, které v dnešní době působí tak trochu jako zjevení z jiného světa.(30.4.2018)

Das Filmfest je zcela určitě záslužná platforma stojící na kinematografiích Německa, Rakouska a Švýcarska. V minulosti jsem se častěji nechávala inspirovat a uvítala jsem například nový film Susanne Wuest nebo životopis Egona Schieleho. Letos jsem se vypravila na Mladého Karla Marxe s tím, že jsem s výsledkem nadmíru spokojená. Přídomek mladý je vybrán velice dobře. Film nepokračuje na vlně životopisů okamžiku, ve kterých je popisován pouhý zlomek ze života té či oné osobnosti (viz Můj týden s Marilyn), má mnohem blíže ke konceptu Marie Antoinetty bez nutného vyústění popravy královny pod gilotinou. Čili Mladý Karl Marx popisuje první roky po setkání s Engelsem, založení komunistické strany a vrcholí očekáváním revolučních událostí roku 1848. Věnuje se vykreslení jeho osobnosti, seznamuje se s jeho světem, znalostmi, povahou, zázemím, známe jeho názory, odpůrce i přívržence. V dnešní době je velmi nutné vracet se do 19. století, abychom rozuměli dnešku. Abychom znaly vlivy, které utvářely výbušné zvraty 20. století. Ráda bych tedy Mladého Marxe viděla v širší distribuci a následnou diskusi, leč pochybuji, že se to stane.(22.10.2017)