Mladý Karl Marx

Der junge Karl Marx

The Young Karl Marx

Drama / Životopisný / Historický

Francie / Německo / Belgie, 2017, 112 min

Vynikající film, v současnosti, kdy se vyznává tržní fetišismus. Snímek působí jako levicové zjevení (nebo strašidlo komunismu ?) Vracíme se totiž do Marxovy doby- ekonomika neslouží lidem, ale především těm horním, peníze jsou až na prvním místě. Ekonomika tady není pro lidi, ale lidi pro ekonomiku. Člověk bez peněz a moci neznamená nic a zbývá mu jen negativní individualismus. A moudrý Duch Engelsova otce (čekajícího na své krvavé peníze) nás provází dál(30.4.2018)

• Cheeter

Trochu jsem postrádal zápletku, chyběl nějaký větší spád. Došlo na krátkou část života Marxe, doufal jsem, že se jí podaří zpracovat dobře, že nepůjde o žádaný všeobsáhlý film, který chce ukázat všechno a nekáže nic. Tento ukázal sice dost, ale bylo to mdlé. Na druhou stranu se mi líbily kostýmy a masky, ale tím se to zachránit nedá.(21.2.2018)

Něco málo o podstatě kapitalismu - a kapitálu ... a v neposlední řadě o dvou vzdělaných revolucionářích, kteří ji dokázali pojmenovat, neboť - ač nevzešli z nuzných poměrů, vnímali bídu života proletariátu ... jakkoli se nad tím výrazem můžete útrpně usmívat či přímo ošklíbat. Jenomže tím si nepomůžete - a především: Vůbec nic tím nezměníte. Dějiny naší civilizace se nikdy neubíraly, neubírají - a dozajista se ani nebudou ubírat těmi nejrovnějšími, nejsolidnějšími a vůbec po všech stránkách nejsprávnějšími cestami. Nebýt bouřícího se proletariátu a jeho vůdců, nebýt dlouhé historie tvrdých a mnohdy krvavých střetů, nebylo by ani žádných ústupků ze strany velkokapitálu - a neexistoval by kapitalismus ve své poněkud změkčené, vypolstrované podobě ... vypodložený polštáři, které ho činí přinejmenším z našeho středoevropského pohledu o poznání snesitelnějším - ne snad spravedlivým, ale alespoň o něco málo SPRAVEDLIVĚJŠÍM. (Nesmíte ovšem příliš zdvihat zrak k dalekým obzorům, to byste mohli třeba začít zkoumat globální rozpínavost a nenasytnost kapitálu.) 4,5* ... za férový přístup k tématu - a za výstižné zpracování, které v dnešní době působí tak trochu jako zjevení z jiného světa.(30.4.2018)

Super nápad, natočit film o Marxovi, aspoň se zde v Čechách, kde se mu většina lidí směje, nebo ho ignoruje, někdo třeba poučí a zjistí, že to byl velký myslitel a filosof. Co na tom, že jeho myšlenky byl později zneužity, za to nemůže. Celé 20. století ovlivnil tak, jako málokdo. A začalo to tak obyčejně - a právě o těch obyčejných začátcích vypráví tenhle film, možná až moc obyčejně a fádně. Dělníci to neměli lehké, dneska si žijem jako prasata v žitě.(2.5.2018)

Zajímavý film, který se sice neobešel bez podbízivých vějiček (Marx v nedbalkách), ale jinak to mělo atmosféru a poutavý scénář. Vyloženě mi vadil jen neumělý překlad, v němž se objevilo několik slov a frází, které v polovině 19. století nemají absolutně co dělat. Za to ale tvůrci filmu nemůžou. Rozhodně film, který stojí za vidění.(29.4.2018)