Hra o čas

Hra o čas

No Good Deed

Krimi / Thriller / Drama

Německo / USA, 2002, 103 min

Film výjimečného amerického režiséra B. Rafelsona začíná zajímavým převrácením dvou klišé - policista se dostává do problémů, neboť chtěl pomoci své známé hledat její nezvěstnou dceru, při tomto pátrání pomohl staré ženě s rozsypaným nákupem až do domu. Běžně bychom se podivili nad tím, že žena cizince do svého bytu pustí, že se nebojí... Proč by se ale bála, když má "jištění" v podobě tlupy lupičů, kteří jsou krok od ambiciózního vyloupení banky? Za dobrotu na žebrotu - a hned dvakrát. Centrální postavy filmu jsou napsány spíše špatně než dobře a od toho se odvíjí i celková rozpačitost slibně započatého díla, které vychází z filmu noir (předloha D. Hammetta, kamera, osamělost hlavního hrdiny, variace na femme fatale). Primitivní násilník Hoop je počítačový vykuk (připomíná svého "kolegu" ze Zlatého oka ), miluje kečup a mléko a.. a to je všechno. Starý pán, manžel ženy s rozsypaným nákupem, je válečný veterán, rasista a milující manžel. A to je všechno. A podobně bych mohl charakterizovat i ostatní postavy. Zajímavě rozehrané hry mezi nimi jsou tak mnohdy devalvovány nedostatečnou charakterizací, nejasnými motivacemi. Vedle klišovitých motivů, jakým je například cukrovka hlavního hrdiny, tak do ztracena vyznívají i nosné nápady jako možný vztah mezi policistou a jeho věznitelkou. Jejich erotická hra na cello tak naneštěstí působí přinejmenším podivně. Hudbu k filmu složil Jeff Beal, jež exceloval doprovodem k seriálu HBO Carnivale , starou paní hraje Grace Zabriskie, jež filmoví fajnšmekři znají jako stopařku v Rafelsonových Malých životních etudách .(2.2.2005)

• petero

Čo tý herci nečítali predom scenár, veď toto nemalo žiadny potenciál na dobrú zápletku. Film plný intríg ktoré splieta manipulátorka Milla, silne podpriemerné scénky a Jackson je odsunutý po čase ani na neviem koľkú koľaj, kde 50% času je pripútaný na stoličke. Čím sa blíži koniec, tým viac vidieť scenáristickú bezmocnosť, ktorá vyvrcholí na konci.(16.2.2006)

• k212

Hmm... Samuel L. Jackson, Milla Jovovich a jejich dabl hra na čelo. K tomu úchylný Stellan Skarsgard s knírkem a odbarvený psychoidní primitiv Doug Hutchinson. Tak tomu se říká úlet. Tedy spíš břečka, co se táhla nesmírně slizce dlouho a ve skutečnosti byla o velkém prázdnu. Nejspíš je to souhra více negativních aspektů. Číslo jedna = naprosto nezáživná režie, jež nemá snahu nalézt mezi řádky slabšího scénáře nějaký podtext (myslím, že by se určitě alespoň nějaký malilinkaťoučký našel). Číslo dvě = scénář, číslo tři = přehrávající herci. 40%.(21.5.2007)

• DEXTER099

Říkal jsme si,že to má sice menší hodnocení,ale přeci jen mě většinou filmy se Samuelem (až na ty nové) nezklamali,ale toto opravdu byla nuda a délce filmu by slušelo maximálně 80 minut.Příběh o tom jak se jeden policajt dostal nechtěně do rukou únosců ,kteří dělají jednu divnou věc za druhou mě opravdu neuspokojila a nikomu tento film nedoporučuji .Za mě celkově 40 % a dvě hvězdy.(21.5.2015)

Stalo se vám někdy, že jste se vyskytli ve špatnou dobu na špatném místě nebo, že jste k něčemu přišli jako slepí k houslím? Určitě se každému z nás něco podobného stalo. Nejlépe by o takové situaci mohl vyprávět detektiv, kterého výborně zahrál Samuel L. Jackson. Ten se ne vlastní vinou zapletl do velmi nebezpečné hry. Podle názvu jsem si myslela, že půjde o akční popcornovku, která mi nedá až do konce vydechnout. Ale rozehrála se předemnou poměrně kvalitní detektivka s rafinovanou zápletkou. Vůbec mi nevadilo, že Jack hraje na hudební nástroj, pořád je to lepší, než kdyby se věnoval pečení dortů nebo pěstování zeleniny. To by mi k němu nějak nešlo.(25.5.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky "The House on Turk Street" Dashiella Hammetta. (Terva)

• - Město Sedbury nemá Imigrační úřad, současně se ve skutečnosti také nenachází na hranicích s USA, jak je tvrzeno ve filmu, nýbrž v severním Ontariu. (Terva)

• - Pokud má pacient hypoglykemický záchvat, znamená to nízkou hladinu cukru v krvi a tělu je tak nutné dodat právě cukr. Pomeranč, který ve scéně figuruje, je správným řešením, dávka inzulinu však stav naopak ještě zhorší. (Terva)