Pôvodná televízna hra o formovaní sa protifašistického povedomia slovenských gymnazistov po porážke nemeckej armády pri Stalingrade. (STV)

Volodimir2

Literárnou predlohou tejto televíznej hry bol Peter Sever vlastným menom Jozef Bobok. V rozhlasovej a televíznej tvorbe sa okrem iného venoval národne oslobodzovaciemu boju v dobe Slovenského štátu ale aj Slovenskému národnému povstaniu.V Ozvenách sa venuje prostrediu zdravej rodinnej a študentskej klímy na vývoj mladých ľudí predovšetkým v dobe dospievania. Preto aj v rodine mladej hrdinky Marty sa nachádza kladný aj záporný hrdina podobne ako aj v gymnáziu. Aj tu učiteľ slovenského jazyka v prílišnej snahe sa zapáčiť novému režimu, nápomocnému nacistickým pohlavárom sa prejavuje veľmi aktívne, podľa zásady, že aktívny blbec je horší, ako triedny nepriateľ. Film je situovaný do obdobia konca roku 1942 a začiatok 1943 kedy došlo ku kapitulácii poľného maršala Paulusa (31.1.1943) a tým aj k definitívnej porážke Nemecka v boji o Stalingrad. Aj táto udalosť pozdvihla sebavedomie mladých slovenských študentov v boji proti nenávidenému klérofašistickému režimu v Slovenskom štáte. ()

retroslovak

Celkom podarená televízna inscenácia od vynikajúceho Petra Severa, ktorého radím najmä medzi vynikajúcich autorov rozhlasových hier, najmä pre mládež. Potešilo ma vidieť aj mladú, krásnu Janu Zvaríkovú, dej bol tak akurát dobre spracovaný do 55 minút, ani veľa, ani málo. Oplatí sa rozhodne pozrieť si to. ()

Autogram

Školský príbeh z najtemnejších čias Slovenského štátu, ktorý trochu zaváňa snahou podobať sa na Vyšší princíp. Ale je to len snaha, pretože aj pri dobrej predlohe v tomto filme ide všetko iba na pol plynu, od réžie až po herecké výkony. Počas necelej hodiny sa toho veľa ani nedalo stihnúť, takže postavy prežijú len pár životných epizód, a je koniec. –––– A teraz mi povedz, tu pred tvárou Ježiša Krista, pána nášho: Bozkávate sa? Čo robíte spolu? –––– Spolužiačky nám odchádzajú, ľudí odvážajú. Kresťanský štát a ľudí zatvára, prenasleduje, klame... – Nás sa to netýka. Žijeme ťažké časy, každý sa musí starať najmä o seba. ()