Seabiscuit

Seabiscuit

Seabiscuit - Dupot koní

Drama / Sportovní

USA, 2003, 141 min

Velmi povedený film z prostředí, které mě osobně není nijak blízké (znám ho pouze z knížek Dicka Francise), ale přesto mě příběh zaujal, možná i tím, že to není opravdový "sportovní" film. Hlavní linii vyplňuje spíš vztah všech zůčastněných - zejména majitele, trenéra, žokeje a v neposlední řadě i koně a to, jak jsou si navzájemn prospěšní a jak úspěch, nebo třeba jen malinký pokrok se odráží na všech ostatních.(9.7.2005)

Než začnu psát různá ale, tak -- hodně se mi ta slepenina líbila. A teď ta "ale", proč jen *** .... film je odshora nahoru :-))) plný klišé. Režisér (možná už scénárista?) se jej snažil pojmout jako skoro až dokument, používá přesná data, místa, jména reálných osob -- a když si pak najdete něco v hodně rozsáhlých materiálech třeba na wikipedii, zjistíte, jak moc překroucená ona historie byla. Na druhou stranu je příběh pojatý jako nepravděpodobná pohádka, tyhle dvě linky na sebe narážejí. Tři hlavní postavy jsou úplně archetypální: Americký milionář (když jsem dorazil, měl jsem 21 centů v kapse) je logicky úspěšný, protože je na prachy, ale v podání Bridgese je to lidumil skoro jako Matka Tereza. Trenér je poctivý rovný chlap, co vždycky mluví pravdu a je takový naivisticky přírodní typ, no současní ekoblouznivci určitě zamáčknou nejednu slzu. A samozřejmě, proti logice života, s tím uspěje i v nepřející době. A prosťáček žokej, loser od mládí do smrti, dělá jednu botu za druhou, a milionář mu všechno toleruje... pomalu jsem čekal, kdy ho adoptuje. U koníka taky ukazujou jen úspěchy, a že to třeba nebylo "když nastoupil, tak vyhrál", vědí jen pamětníci. A pak když se dozvíte, co se stalo doopravdy... .NO NICMÉNĚ jak jsem předeslal, líbilo se mi. :-)(25.7.2007)

Film, který přes nespornou Maguireho auru (a zvlášť po jeho úspěchu se Spider-manem), nedošel v našich luzích a hájích nijak zvláštní publicity, natož uznání, které by si zasloužil. Tobey je, jak to už předvedl například v Pravidlech moštárny, herec s maximálním citem pro postavu a tady v roli opuštěného kluka, který se plácá od jednoho koňáka ke druhému, až konečně najde tu "správnou stáj" a to i s koněm, který se mu v mnohém podobá, opět dokazuje, že umí. Dojde i na velmi dojemné okamžiky, které ale nejsou natočeny prvoplánově vyděračsky. Jeff Bridges tu byl taky moc dobrý a nesmím zapomenout na skvělého Williama H. Macyho v roli zuřivého reportéra.(27.1.2005)

Nic nového pod sluncem - jen další nádherně a citlivě odvyprávěný příběh, s notnou dávkou nostalgie a naprosto profesionální realizací. Krása pohledět - precizní kamera, styl režie, kvalitní scénař, herecké výkony přesného obsazení (až na to že Zrzek se v průběhu šesti let změnil možná až příliš k nepoznání....) a v neposlední řádě velmi emotivní hudba (chvílemi až hornerovsky dojemná...). Špičková podívaná, která nenudí, zahřeje na duši a rozhodně neurazí přílišnou sentimentalitou či trapností, ke které mohla mít zatraceně blízko. Není to sice za čistých pět, ale za podobné filmy bych dal ruku do ohně. Vřele doporučuji všem skutečným filmovým fanouškům. A to prosím nemám koně příliš v lásce...(28.5.2004)

Jeden z nejlepších sportovních filmů, který nepřekvapí, ale jeho plusy jsou někde jinde. Především zaujme už jen netradičním námětem (který přece jen není moc obvyklý), perfektní výpravou a samozřejmě skvělými výkony celého hereckého ansáblu (koní nevyjímaje). Redovi, Seabiscuitovi a spol. nejde jinak než fandit :) Ten konec mě jednoduše dostal...(26.1.2008)

• - Maguireovi nabídl roli sám režisér Gary Ross, který jej znal ze spolupráce na filmu Městečko Pleasantville (1998). (Geriel)

• - Gary Stevens, který byl jako odborný konzultant pro dostihové scény a ve filmu si je i zahrál, patřil v době vzniku filmu mezi nejlepší dostihové jezdce americké i světové historie (mnohanásobný vítěz klasických dostihů i Breeders Cupu). (progression)

• - Maguire jezdil pouze scény tréninku, závody natáčeli profesionální žokejové. (Geriel)