Seabiscuit

Seabiscuit

Seabiscuit - Dupot koní

Drama / Sportovní

USA, 2003, 141 min

Nic nového pod sluncem - jen další nádherně a citlivě odvyprávěný příběh, s notnou dávkou nostalgie a naprosto profesionální realizací. Krása pohledět - precizní kamera, styl režie, kvalitní scénař, herecké výkony přesného obsazení (až na to že Zrzek se v průběhu šesti let změnil možná až příliš k nepoznání....) a v neposlední řádě velmi emotivní hudba (chvílemi až hornerovsky dojemná...). Špičková podívaná, která nenudí, zahřeje na duši a rozhodně neurazí přílišnou sentimentalitou či trapností, ke které mohla mít zatraceně blízko. Není to sice za čistých pět, ale za podobné filmy bych dal ruku do ohně. Vřele doporučuji všem skutečným filmovým fanouškům. A to prosím nemám koně příliš v lásce...(28.5.2004)

Ale jo. Vzhledem k následujícím faktorům: Tobey Maguire, režisér městečka Pleasantville, mladík se zlomenou duší, kůň se zlomenou duší, hodný milionář s traumatem, chápavý zaříkávač koní, hospodářská krize atd. je výsledná koncentrace cukru a patosu nakonec docela v pohodě a rozhodně menší než by se dala čekat. Nadprůměr v kategorii "hřejivých srdečných filmečků", kterou většinou opravdu nemusím.(26.9.2014)

Čím se tenhle film liší oproti přehršli jiných snímků o dostihových koních? No... vlastně ničím. Možná je trošku citlivější, poetičtější, jinak jedno klišé za druhým. Jakkoliv připouštím, že je to vcelku hezky a citlivě natočeno, nevidím v tomto příjemném snímku žádnou zvláštní výjimečnost. Maximálně 70%.(13.1.2009)

Jeden z nejlepších sportovních filmů, který nepřekvapí, ale jeho plusy jsou někde jinde. Především zaujme už jen netradičním námětem (který přece jen není moc obvyklý), perfektní výpravou a samozřejmě skvělými výkony celého hereckého ansáblu (koní nevyjímaje). Redovi, Seabiscuitovi a spol. nejde jinak než fandit :) Ten konec mě jednoduše dostal...(26.1.2008)

Krásné dobové sportovní drama s dostihovou tématikou. Líbí se mi tam to vykreslení období, ve kterém se film odehrává, i když to má trošku dopad na celkovou stopáž filmu a lehce to odvádí od tématu (především začátek a střed filmu, než se dostaneme doopravdy k dostihům) - právě za to jednu hvězdu dolů. Jedničku s hvězdičkou u mě má William H. Macy za roli sportovního komentátora/reportéra v rádiu, neskutečně mě bavil!(6.11.2014)

• - Skutečný Seabiscuit měl jméno po svém otci, "sea biscuit" neboli "sea bread" je synonymem pro sušenky "Hardtack" podávané vojákům. Hard Tack se pak jmenoval otec skutečného Seabiscuita. (Geriel)

• - Maguireovi nabídl roli sám režisér Gary Ross, který jej znal ze spolupráce na filmu Městečko Pleasantville (1998). (Geriel)

• - Okrem viacerých autentických miest v Kalifornii a New Yorku prebiehalo natáčanie aj v americkom štáte Kentucky. (MikaelSVK)