Návrat lvího krále

(TV film)
  • Česko Lví skála - návrat krále (více)
Rakousko, 2014, 52 min

Režie:

Thomas Rilk

Scénář:

Andreas Laschober (divadelní hra)

Kamera:

Hubert Doppler

Cornelius Obonya (vypravěč), Lilian Klebow (vypravěč), Peter Faerber (vypravěč)

Chov divokých zvířat v zajetí je ve světě čím dál méně přijatelný. Jen v Evropě žije v zajetí přibližně 2000 kočkovitých šelem. Hildegard Pirkerová, ošetřovatelka lvů z bývalého rakouského Safari Parku, se rozhodla, že velkým kočkám, odsunutým ze zoologických zahrad, cirkusů i soukromých chovů, poskytne lepší život... V únoru 2008 vznikla unikátní rezervace v okolí Lionsrocku v Jižní Africe. Cílem bylo navrátit lvy a další velké kočkovité šelmy do země předků. Většina takových zvířat pochází z Evropy – ze zkrachovalých zoologických zahrad a cirkusů nebo útulků pochybné pověsti a kvality. Patří mezi ně i zachráněná lví rodina, která je pod vlivem sedativ dopravena do okouzlující krajiny savany. Tady ve svém přirozeném prostředí se rodinka poprvé v životě dostává na svobodu. (TV Prima)

mira007

Skupina aktivistů posbírá po Evropě několik vysloužilých šelem z cirkusů a soukromých sbírek a zorganizuje jim důchod kdesi u nějaké skály v Jižní Africe, kde jsou napůl ve volné přírodě napůl chráněni a krmeni. Uniká mi smysl celé akce, která mi přijde jako něco od lidí, kteří oblékají pudly do oblečků než jako něco kvalifikovaného z oboru zoologie. Ještě bych chápal, kdyby dokumentární hodnota byla v možnostech vypouštění zvířat ze zajetí do volné přírody, ale to by tahle bandička důchodců asi nepřežila střet s mladšími divokými soukmenovci do deseti minut a to že se nějakým utrápeným chuděrám udělá v původní krajině dům důchodců mi přijde stupidní. Dvě hvězdy za ty kočičky, ale já tohle nepochopil. ()