Hostinec U létavého draka (TV film)

Krimi / Romantický

Československo, 1971, 84 min

Výborný televizní film mírně pojatý jako horor. Povídka známého irského prozaika Josepha Sheridana le Fanu, kterého mnohé povídky s tajemnými příbehy se dočkaly filmových adaptací po celé Evropě + typ čs.televizní inscenace (dále např. Hrabě Drákula, Záhadný pan Hyde, Zločin na Zlenicích hradě), který se brzy s nástupem barevných kamer pomalu, ale jistě vytratil z dramaturgických natáčecích plánů. Prostá studiová výprava skvěle umocňuje černou a tajemnou atmosféru ponapoleonské Francie počátkem 19.století a skvělá Jana Brejchová v překvapivé záporní roli zde vytváří něco jako krásku a zvíře v jedném. Vedle napětí a morbidnosti tomu nechybí ani fantazie, humor, překvapivé zápletky a vývin děje + z té umělecké stránky samozřejmě scénář a herecké výkony (skvělý Petr Haničinec, vynikající Jiří Adamíra).(14.2.2017)

Konverzacni, televizni, cernobila inscenace, ktera kdyby byla oprostena od ruznych recnickych ozdob a kudrlin, tak by ten pribeh zabral asi 10 minut. Ja teda moc nadsenej nebyl, mozna i proto, ze Brejchova neni zrovna moje favoritka... Na druhou stranu jde o zabavu inteligentni, takze verim, ze sve priznivce si to najde. 3-(2.4.2015)

Vynikající adaptace povídky klasika hororu Sheridana Le Fanu - Pokoj v hostinci Dragon Volant. Čarokrásná hraběnka v podání Jany Brejchové, které to opravdu sluší (její fotografie v profilu na csfd pochází právě z tohoto snímku) a roztomile naivní anglický gentleman Jaromír Hanzlík. V dalších rolích excelují taková esa jako Vladimír Šmeral (hrabě), František Husák (angličanův sluha John), Jiří Adamíra (falešný markýz). Atmosférické a věrné knižní předloze.(24.1.2010)

Jednoduchá televizní inscenace podle skvělé literární předlohy má prvky romantické, mysteriózní a kriminální. Zvláště pro diváka, který příběh nezná, může být její první zhlédnutí docela napínavé. Když jsem viděl toto zpracování poprvé, byl jsem ještě nevykvašený mladík a s postavou Richarda Becketa (Jaromíra Hanzlíka) jsem se tu do značné míry identifikoval. Moc se mi to líbilo. Na rozdíl od mnohých laciných braků se tu objevuje i několik myšlenek o snění a realitě, o naivitě mládí a "praktičnosti" starších. Prostě kvalitu i přes minimalistickou divadelní výpravu zajišťuje kvalitní scénář a dobří herci (vynikající Jiří Adamíra!). Sheridanova novela je velmi vděčným námětem pro filmová zpracování...(22.3.2013)

Na literárním díle Sheridana le Fanu jsem vyrostl a jeho povídková kniha Zelený děs dodnes zaujímá místo v mé knihovně. Konec konců, povídka, která paní Zelenkové sloužila jako východisko jejího scénáře, je součástí téhle knihy. Le Fanu představuje jednoho ze zakladatelů, resp. předchůdců, moderního hororu a jeho mysteriózní povídky plné zlověstné předtuchy vycházející z gotického románu jsou ideální látkou pro filmové zpracování. Eva Sadková se spolehla na osvědčené herce, kteří odvádějí dobrou práci, a televizní zpracování na jejich výkonu také stojí. Výprava je chudičká, ale nijak odstatně dojem z inscenace neshazuje. Zato mám pocit, že režisérka mohla pracovat s překvapením, je až moc doslovná a divák vidí vše dřív, než by bylo záhodno. V povídce vypravěč líčí příběh z pozice hlavního hrdiny, který je předmětem manipulace a do poslední chvíle netuší, do jakého maléru je vmanévrován. Celkový dojem: 70 %.(20.1.2015)