Hostinec U létavého draka (TV film)

Krimi / Romantický

Československo, 1971, 84 min

Hostinec U létavého draka mi byl doporučen, že prý se mému cynickému já bude líbit. Jednak důrazně popírám, že bych měla cynické já. Druhak nevím, jak vysvětlit, že se mi to líbilo. Jinak cynismus tu je ve všech variantách, od vypočítavého, přes patetický až k pragmatickému, na což je třeba pěti postav, hloupost tu je ve všech svých odstínech, na což stačí postava jediná, ale zamilovaná. Plyne z toho poučení, že romantika není slučitelná se životem, jsme-li obklopeni cyniky.(24.2.2017)

Já to pořád říkám, že největší horor na světě je lidská blbost. Ovšem romantická zaslepenost Richardova, ta doslova třískala okny, až by si zasloužil konec, jaký pro něj vychytralí podvodníci uchystali. S jeho naivitou naopak krásně kontrastuje realistická a sarkastická skepse policejního komisaře Carmaignaca. Příběh pohybující se na hraně gotického románu, společenské satiry a thrilleru je pěkně vyvedenou maskírovkou, která obstojí i v dnešní době. Ostatně Le Fanu je klasikem a vedle Poea jedním ze zakladatelů hororového žánru. Což mi připomíná, že si budu muset Zelený děs oživit, četl jsem jej naposledy v pubertě (Carmillu dokonce několikrát).(21.2.2017)

Vynikající adaptace povídky klasika hororu Sheridana Le Fanu - Pokoj v hostinci Dragon Volant. Čarokrásná hraběnka v podání Jany Brejchové, které to opravdu sluší (její fotografie v profilu na csfd pochází právě z tohoto snímku) a roztomile naivní anglický gentleman Jaromír Hanzlík. V dalších rolích excelují taková esa jako Vladimír Šmeral (hrabě), František Husák (angličanův sluha John), Jiří Adamíra (falešný markýz). Atmosférické a věrné knižní předloze.(24.1.2010)

Výborný televizní film mírně pojatý jako horor. Povídka známého irského prozaika Josepha Sheridana le Fanu, kterého mnohé povídky s tajemnými příbehy se dočkaly filmových adaptací po celé Evropě + typ čs.televizní inscenace (dále např. Hrabě Drákula, Záhadný pan Hyde, Zločin na Zlenicích hradě), který se brzy s nástupem barevných kamer pomalu, ale jistě vytratil z dramaturgických natáčecích plánů. Prostá studiová výprava skvěle umocňuje černou a tajemnou atmosféru ponapoleonské Francie počátkem 19.století a skvělá Jana Brejchová v překvapivé záporní roli zde vytváří něco jako krásku a zvíře v jedném. Vedle napětí a morbidnosti tomu nechybí ani fantazie, humor, překvapivé zápletky a vývin děje + z té umělecké stránky samozřejmě scénář a herecké výkony (skvělý Petr Haničinec, vynikající Jiří Adamíra).(14.2.2017)

Nepříliš složitý příběh o naivním bohatém mladíkovi jenž se zamiluje a doplatí na to. Příběh sice trochu pokulhává v tempu i zábavnosti, ale je podepřený herci, kteří nikdy nezklamou, a tak se dočkáme skvělého rozzuzlení, jenže nepřekvapí, ale nezklame. Drobná detektivní zápletka je ku prospěchu věci. 80%(13.7.2011)