Hostinec U létavého draka (TV film)

Krimi / Romantický

Československo, 1971, 84 min

Konverzacni, televizni, cernobila inscenace, ktera kdyby byla oprostena od ruznych recnickych ozdob a kudrlin, tak by ten pribeh zabral asi 10 minut. Ja teda moc nadsenej nebyl, mozna i proto, ze Brejchova neni zrovna moje favoritka... Na druhou stranu jde o zabavu inteligentni, takze verim, ze sve priznivce si to najde. 3-(2.4.2015)

Na literárním díle Sheridana le Fanu jsem vyrostl a jeho povídková kniha Zelený děs dodnes zaujímá místo v mé knihovně. Konec konců, povídka, která paní Zelenkové sloužila jako východisko jejího scénáře, je součástí téhle knihy. Le Fanu představuje jednoho ze zakladatelů, resp. předchůdců, moderního hororu a jeho mysteriózní povídky plné zlověstné předtuchy vycházející z gotického románu jsou ideální látkou pro filmové zpracování. Eva Sadková se spolehla na osvědčené herce, kteří odvádějí dobrou práci, a televizní zpracování na jejich výkonu také stojí. Výprava je chudičká, ale nijak odstatně dojem z inscenace neshazuje. Zato mám pocit, že režisérka mohla pracovat s překvapením, je až moc doslovná a divák vidí vše dřív, než by bylo záhodno. V povídce vypravěč líčí příběh z pozice hlavního hrdiny, který je předmětem manipulace a do poslední chvíle netuší, do jakého maléru je vmanévrován. Celkový dojem: 70 %.(20.1.2015)

Výborný televizní film mírně pojatý jako horor. Povídka známého irského prozaika Josepha Sheridana le Fanu, kterého mnohé povídky s tajemnými příbehy se dočkaly filmových adaptací po celé Evropě + typ čs.televizní inscenace (dále např. Hrabě Drákula, Záhadný pan Hyde, Zločin na Zlenicích hradě), který se brzy s nástupem barevných kamer pomalu, ale jistě vytratil z dramaturgických natáčecích plánů. Prostá studiová výprava skvěle umocňuje černou a tajemnou atmosféru ponapoleonské Francie počátkem 19.století a skvělá Jana Brejchová v překvapivé záporní roli zde vytváří něco jako krásku a zvíře v jedném. Vedle napětí a morbidnosti tomu nechybí ani fantazie, humor, překvapivé zápletky a vývin děje + z té umělecké stránky samozřejmě scénář a herecké výkony (skvělý Petr Haničinec, vynikající Jiří Adamíra).(14.2.2017)

Já to pořád říkám, že největší horor na světě je lidská blbost. Ovšem romantická zaslepenost Richardova, ta doslova třískala okny, až by si zasloužil konec, jaký pro něj vychytralí podvodníci uchystali. S jeho naivitou naopak krásně kontrastuje realistická a sarkastická skepse policejního komisaře Carmaignaca. Příběh pohybující se na hraně gotického románu, společenské satiry a thrilleru je pěkně vyvedenou maskírovkou, která obstojí i v dnešní době. Ostatně Le Fanu je klasikem a vedle Poea jedním ze zakladatelů hororového žánru. Což mi připomíná, že si budu muset Zelený děs oživit, četl jsem jej naposledy v pubertě (Carmillu dokonce několikrát).(21.2.2017)

Nepříliš složitý příběh o naivním bohatém mladíkovi jenž se zamiluje a doplatí na to. Příběh sice trochu pokulhává v tempu i zábavnosti, ale je podepřený herci, kteří nikdy nezklamou, a tak se dočkáme skvělého rozzuzlení, jenže nepřekvapí, ale nezklame. Drobná detektivní zápletka je ku prospěchu věci. 80%(13.7.2011)