Přeměna

(festivalový název)
  • USA The Transfiguration (více)

Pre šikanovaného Mila (Eric Ruffin) je jediným potešením, keď sa môže zatvoriť do svojej izby a pozerať filmy s upírmi alebo o nich čítať, pretože ho nesmierne fascinujú. Keď sa do domu, v ktorom žije, prisťahuje Sophie (Chloe Levine), začne sa jeho život meniť. Milo po prvýkrát pocíti niečo iné ako utrpenie. Jeho prvá láska ho privedie k novým zisteniam o živote. (Marceloo)

Marceloo

Pre mladého a šikanovaného Mila je jediným potešením to, keď sa môže zatvoriť do svojej izby a pozerať filmy s upírmi alebo čítať o nich, pretože ho nesmierne fascinujú. Keď sa do ich blízkosti prisťahuje Sophie (Chloe Levine), začne sa jeho život meniť. Po prvý krát pocíti niečo iné ako utrpenie. Je to jeho prvá láska, ktorá ho privedie k novým zisteniam o jeho živote. - Velmi zaujímavý pohlad na Vampire tématiku v tomto režijnom debute. Má to svoje nerozlomné tempo, pri vraždách si to drží zvláštnu decentnosť a charaktery sú zahrané aj napísané tak, že sa s ich situáciou dá zžiť. Hororových fanúšikov určite poteší obrovské množstvo odkazov na tento základný hororový subžáner, ktoré sa presúvajú od úplne najstarších hororov s upírmi až po významné moderné horory v tomto subžánri. Podla mňa sa to oplatí vidieť, ale divák bude musieť akceptovať pomalý dej a občasný pocit toho, že sa jedná skôr o dramatické vyrovnávanie sa s prechodom do dospelosti než o horor o upíroch. + Larry Fessenden + herec z Hatchet II, Sharknado 4: The 4th Awakens a Cell + herec z Deliver Us from Evil ()

Tuxedo

Moonlight smíchaný s Ať vejde ten pravý? Přeměna není ani jedno z toho. V prvním případě je to dobře, hrdina nemusí být podroben nějakému šílenému teroru, abychom pochopili, že je jeho život v prdeli. V druhém případě film klame tělem možná až příliš. "Realističtěji" (slovo, které od hlavní postavy uslyšíte mnohokrát) už horor o upírech natočit nelze. Takový "Found" je civilní dost, a nemusel se přitom zpronevěřit žánru, který k filmu přiláká nejvíce diváků. Ale při druhém zhlédnutí možná bude ta metafora patrná už od začátku, zatím však na mě film působí v tomto směru dost nerozhodně. Hlavní hrdina toho příliš nenamluví, skvělý Eric Ruffin toho hodně zahraje pohledem, přesto by u některých jeho činů neškodilo objasnění motivace. ()

*CARNIFEX*

Režisérky debut pre "O'Shea" (nie to poleno z "UTD", ktoré by si nezahralo libera ani v okresnom přebore v Slavoji) nemusel dopadnúť vôbec zle, keby sa nevybral cestou pokornej drámy. Nikto, kto siahne na tento snímok by v žiadnom prípade nemal očakávať horor v pravom slova zmysle. Dokonca podaktorí moji "milovaní" by sa mu mali doslova vyhnúť, lebo film bez akcie, je pre nich ako kornútok bez zmrzliny. Ono sa síce nedá vyslovene povedať, že by bol "The Transfiguration" úplne bez násilia v ktorom by sa neobjavilo nejaké to gore, no tie pasáže, typické pre žáner drámy, sú proste (pre mňa boli) príliš ubíjajúce. Na druhú stranu, samotné vyobrazenie príbehu je podané pomerne "realistickým okom", žiadna scéna prehnaná, akoby to všetko bolo "možné". Je to tak medzi dva - tri. No veď vy moje hodnotenie "určite" pochopíte a možno ho aj zmením, keď sa lepšie vyspím - 50% ()

JohnCZ

I když tvůrci nezapírají, že se jedná o variaci na Let Me In (ve filmu je film zmiňován), pořád je to sakra svěží pohled na jinak velice ohranou upíří tématiku. Neznámí herci v hlavních rolích jsou super, obzvlášť Eric Ruffin předvádí na svůj debut odzbrojující herecký výkon. Celková atmosféra snímku je správně hypnotická díky přesné kombinaci obrazové a hudební stránky. ()

kaylin

„Přeměna“ je dobře herecky ztvárněný film, kdy především představitelé dvou hlavních rolí, Eric Ruffin jako Milo a Chloe Levine jako Sophie, hrají přesně to, co je potřeba a jejich výkony souzní s tím, jak by se měli mladí v jejich věku chovat. Samozřejmě s určitými odlišnostmi. Snímek na vás působí lehce, spíše vlezle, ale nakonec tu není nic, co by vás vyloženě dokázalo uzemnit, což je škoda. ()

honajz2 odpad!

Ne, fakt jsem od toho nečekal horor, ale spíš pořádné drama. To píšu pro příležitostné hnidopichy, kteří by náhodou měli problém s mým hodnocením. Skutečně jsem čekal, že by z Přeměny mohl být zajímavý film, ale co jsem proboha dostal? Kravinu totálně odfláknutou ve všech směrech, ale hlavně že se snaží působit strašně (pseudo)umělecky a nezávisle... Rozeberu to. Už v prvních minutách mě vyděsila ta neustále se klepající kamera, která evidentně měla navozovat atmosféru, ale ve skutečnosti vypadala, jako by to točil někdo s Parkinsonem a jediný pocit co navazovala byl ledtak pocit strašné nudy. A takhle to pak bylo celý film. Co se příběhu týče, je - jak už jsem psal - odfláknutý. Čtrnáctiletého kluka Mila šikanují (asi) spolužáci, přičemž za celou dobu nevidíme jediný důvod, proč by se stal terčem šikany. Sám žádné kamarády nemá a s nikým se nebaví. Proč tomu tak je a jestli ho v minulosti komunikace s vrstevníky nějak negativně poznamenala se nedozvíme, proč taky, to by se chudák pan režisér musel pokusit o psychologii hlavní postavy, taková zbytečná věc... No a tenhle klučina rád po nocích bodá lidi do krků a pije jim krev, páč je asi upír. Během filmu zabije pár lidí, ale policie to evidentně vůbec neřeší a po Milovi asi nenašli ani stopy. Jisté, žije v ghettu kde je plno gangů, ale neříkejte mi, že ani u jednoho z případů to nevyšetřovala policie, kor když zabíjel na různých místech. Každopádně Milo potká jednu holku, do které se zamiluje (btw, o té holce se skoro nic nedozvíme), začnou spolu chodit, neustále jí mluví o upírech, bere ji do kina - na Upíra Nosferatu - a té borce až tak po hodině filmu docvakne (když najde Milův sešit se studií upírského života), že se asi o upíry zajímá. Holka je tím pádem buď úplně blbá nebo má hodně dlouhé vedení, že jí vůbec nic nedošlo. Víc se v tom filmu - kromě toho hloupého "zvratu", který se zvratem ani pořádně nazvat nedá - nestane. Ani těm svým šikanátorům se nepomstí, prostě jde jen o rádobyhlubokou romantiku. Příběh? Neexistuje. Psychologie postav? Neexistuje. Atmosféra? Neexistuje. Nějaké napětí? Neexistuje. Nějaké sympatie k postavám? Ani náhodou. Nějaké poselství či hlubší myšlenky? To už vůbec. Chtěl tím vůbec režisér něco říct? Hm... ne! Jako ano, klišé se to vyhýbá, ale fakt to mám jenom kvůli tomu hodnotit kladně? Navíc těhle jiných pohledů na upíry vzniklo v poslední době dost, jmenujme třeba Ať vejde ten pravý (který se Přeměna snaží zkopírovat do jakéhosi pseudouměleckého paskvilu), jak švédský originál, tak americký remake, nebo taky Přežijí jen milenci a v rámci nezávislých hororů by se určitě ještě něco našlo, tudíž proč to kvůli domnělé originalitě nadhodnocovat? Upřímně mě tenhle film naštval. Hraje se na něco, čím nikdy nebude a dělá to tím nejprotivnějším způsobem ze všech. Naprosto zbytečný film, navíc strašně špatně natočený. A herecké výkony bych moc nechválil, když tu ústřední dvojice má neustále jeden typ výrazu a dialogy mezi nimi jsou jak od random dvojice emařů. Holčina se dokonce i řeže, takže to srovnání je více než přesné. Původně jsem chtěl dát alespoň slabou hvězdičku za slušnou hudbu, ale ten film je jinak ve všem naprosto špatný a já fakt nechcu ani trochu podporovat tyhle pseudoarty bez myšlenky nebo čehokoli zajímavého a inovativného. Takže dávám lepší odpad! a klidně na mě nadávejte. A ne, psychologický ten film fakt není ani trochu. () (méně) (více)

Wade

Let Me In jsem dal 4 hvězdy a to jak švédskému originálu tak americké verzi. The Transfiguration které je jim,ale tak moc podobné mě vůbec nebavilo dokonce jsem se nudil a nesedli mi ani herci nesedl mi prostě celý film. Pokud bych chtěl vidět něco podobného pustím si 08 nebo 010 film a bude mě to bavit. Tomuhle musím dát pouze 1* . 20% ---- 2/10 IMDb ()

Corpsegrinder

Komorní "upířina" z ghetta která je překvapivě velice dobře zahraná a hlavně zajímavá bez toho, aby sklouzla do klišoidní trapnosti. ()

F.W.Colqhoun

Stmívání? Upřednostňuju Ať vejde ten pravý. New York mladého systematického "upíra" Mila není městem Woodyho Allena, nýbrž vybledlým rumištěm zapleveleným reklamami na právníky, úvěry, smetišti, sklepy, obydlený gangy, poldy a citově deprivovanými rozkuřovačkami. Lovištěm obětí, které hrají roli v plánu útěku. Tranfiguration nezapírá, že povlává jako cár vyšisovaného filmového plakátu na haldě obrovské tradice žánru. Dokonce investuje do ujištění, že její pojetí vampyrismu vychází z popkulturní tradice spíš než z transylvánských ruin. Film pokládá doslova i v přeneseném smyslu tezi, která v souvislosti s upírským žánrem a dalšími hororovými žánry visí ve vzduchu odedávna: Ať uděláš cokoliv strašnýho, je to hovno v porovnání s tím, co se venku děje, prohlásí Milův obamovsky vyhlížející bratr Lewis. Únik do světa absolutního zla je v porovnání s hrůzou nízké každodennosti úlevou a povznesením. Vampyrismus je alespoň něco, nemluvě o tom, že oproštěn od nechutnosti pití lidské krve je celkem cool. Psychologizaci upírství posouvá Michael O'Shea na hranici, za níž už žánr prostě není. Chabý únik do lásky, jímž se Milo pokouší své upírské řádění posvětit, vyznívá na prázdno. Společně s formální příbuzností s různými nedávnými identitními studiemi jako jsou Plážoví povaleči, Moonlight nebo třeba i zajímavě podobný, postarší van Santův Paranoid park podává Přeměna znepokojivou zprávu o zmaru, který těžko učinit bezútěšnějším. ()

brasek odpad!

Seriózne? Patogenická psycho - retardovaná dráma bez príbehu a pointy. Už po pár minútach bolo jasné, že tento snímok je chorý v každom smere. Naozaj neskutočné hrôzy sú natočené, keď debutujú vo filmovom priemysle prepustení dlhodobo chorí psychiatrickí pacienti... be sorry Michael O'Shea, ale je to tak! ()

90125

"Ak nikoho nemáš, nikto ti nemôže ublížiť" spieva sa v pesníčke na konci. The Transfiguration je pokus o akúsi charakterovú štúdiu o ľuďoch, žijúcich bez životnej vízie a o ich sociálnej samote (parabolicky o samote upíra). Isto to nie je klasický upírsky horor. Je to o deckách bez rodičov, ktoré nemajú žiadny ciel a skôr tiež  uvažujú o samovražde, ako ich rodičia. Tento nezávislácky sa tváriaci film nechce íst v ramci nejakeho klišé, čo je fajn. Umelecky roztrasená kamera mi ale pekne lezie na nervy a príbeh tiež nie je moc zaujmavý a za celú dobu sa z miesta takmer ani nepohne. Charakterová štrúdla o chlapcovi, ktorý pije krv podľa kalendára, sa tiež moc nepodarila. O samotárskom, málovravnom hlavnom hrdinovi Milovi, som sa moc nedozvedel a celková emócia od neho, počas celého filmu, sa rovná jednej veľkej nule. Upíri predsa majú emócie. Aspoň tí, ktorých ja poznám. Páči sa mi, že nikto nerieši, že má biele dievča za kamoša černocha. To by na zaprdenom, katolíckom slovensku len tak neprešlo. Škoda, nemuselo byt zlé. 52 % ()

doMchek

Zaujímavý pohľad na upírstvo, kde, oproti populárnemu klišé, obyčajný ľudský tvor z nutkania popíjajúci ľudskú krv neoplýva žiadnou nadštandardnou fyzickou silou a s tým spojenými fyzickými výkonmi, vie sa opekať na slniečku a pripáli sa mu akurát tak pokožka, čo nášmu silne spigmentovanému protagonistovi asi ani to nie, môže si kľudne dopriať garlic bread a aj do kostola zájsť, ak treba, ale, na druhej strane, je napojený na akúsi animálnu silu, ktorá mu prepožičiava významnú dávku odpútanosti, chladu, ba až vypočítavosti a najmä pudového individuálneho sebavedomia, ktoré sa však niekedy dostáva do konfliktu s tým vedomím ľudsky kolektívnym a empatickým. Tak ako oheň keď je silný vyparí vodu, a voda keď má svoj deň uhasí akýkoľvek oheň, ani tu nie je jasné, ktoré vedomie napokon prevládne, ak vôbec nejaké prevládne. ()