Idi Amin Dada

General Amin

Dokumentární

Francie, 1974, 90 min

Idi Amin

Skvely dokumentarni film od schroedera pojaty z vetsiny jako rozhovor s nechvalne znamym reznikem z kampaly. Chvilemi dost bizarni snimek, ktery vas zavede do sveta generala Idi Amina familiarne prezdivaneho Dada. Film mapuje krutovladu jednoho z klasickych pribehu africke politiky v ramci studene valky, kdy byly podobne kreatury dosazovany do cela jednotlivych statu at uz na strane "jestrabu z wallstreatu" (jako v pripade Amina) nebo at uz patrily do "tabora miru". Nicmene desive zustava, ze se amin pomerne dlouhou dobu tesil mezinarodni podpore. Svou blahosklonosti, nehranym primitivismem, ktery usti v pomerne humorne situace vas zavede do sveta vcelku zabavneho africkeho strycka, ktery je na jednu stranu nesmirne bodry na druhou stranu je to klasicky chladnokrevny psychopat... rozhodne stoji za shlednuti uz jen z duvodu ze podobny material na osobu Aminova postaveni a vyznamu se snad zadnemu zapadnimu reporterovy nepodarilo ziskat.(4.3.2007)

Idi Amin: "I dream the truth." Bizáro teátro a v hlavnej roli vysmiaty teddy-bear, ktorý sa rozpráva s krokodílmi a občas si s chuťou zahrá na akordeóne. Ukážková zmes excentrickej žoviálnosti a psychopatického sadizmu.(26.5.2014)

Dokument, který mi jenom potvrdil, jak výborně Forest Whitaker zahrál generála Amina v Posledním skotském královi a zcela zaslouženě získal Oscara a který nabízí neobyčejně unikátní pohled na život jednoho z nechvalně proslulých afrických diktátorů(26.9.2007)

Neuvěřitelný dokument, unikátní v tom, že nám dopřeje pohled do života jednoho z nejbrutálnějších afrických diktátorů. Jde vidět, že Aminovi kamera vyloženě dělá radost (samý úsměv, radost, legrace), ale i v samotném dokumentu se zvolna ukazuje skrytá zrůdnost povahy Amina, např. ve scéně s bazénem, kde závodí, si nikdo z ostatních nedovolí vyhrát, byť Amin měl co dělat, aby vůbec doplaval do cíle ... Smutným faktem je i to, že v klidu dožil - jenže většina diktátorů vždy dožije v pohodě ... zvláště v Africe(19.10.2011)

General Amin je bodry sympatak. Nezkazi zadnou legraci, ma rad prirodu a vubec ma sposty konicku a rozumi sposte veci. Proto ho taky lid miluje. Kazdy narod by mel milovat sve vudce. Kdo miluje nedostatecne, muze se beze stopy ztratit. To se behem jeho 8mi lete vlady stalo asi 300tisicum jeho spoluobcanu. Jeho napoleonske chotky skoncily neblaze v roce 1979, kdy byl svrzen tanzanskou armadou a ugandskymi disidenty. Dozil stridave v Iraku, Lybii a saudske Arabii. Zemrel v roce 2003. Tento uzasny dokument nam priblizuje obdobi rozkvetu jeho vlady v prvni polovine 70.let.(11.5.2006)