Jižanská pohostinnost

Ry Cooder

David Giler

Scénografie:

John Vallone

Po kultovním Deliverance/Vysvobození (1972) a naopak málo známém The Rituals (1977) rozhodně nejlepší SURVIVAL horor/thriller, jaký jsem zatím viděl!!! Celkově to hodně sice vykrádá Rituals a závěr zase připomíná Vysvobození,ale to vůbec nevadí, právě naopak!! Šílené útrapy vojenské jednotky v močálech totálního zapadákova, který je domovem všehoschopných rednecks vrahounů je dotažen až do tak napínavého konce, že už jsem myslel, že fakt ještě minutu a už to chvíli vypnu!! Šílené útrapy v lese, chození sem a tam, postupná úmrtí členů jednotky, vzájemné sváry a potyčky, zbláznění se, nedorozumění atd., to již bylo položeno a zde velmi dobře, nikoliv na jedničku, ale velmi dobře zopakováno... Tam, kde ale Vysvobození (1972) v ději končí a vyplývá v jakési "nic", zde film nabírá ty největší grády a za neustálého řevu debilních vesnických písniček na místní oslavě, porážení prasat, hlaholu, chlastu a tančení, zde film vygraduje z pomalého ubíjejícího tempa v tempo rychlé, dynamické, brutální a mega-extrémně napínavé ... Když film skončil, napadlo mne paradoxně jedno slovo ..."vysvobození" ... Ano, taková plejáda herců mohla hrát lépe, nemuseli být stále načesaní a čistí v obličeji, má to nějaké mouchy, ale v tomto subžánru je to naprosto přehlédnutelné ...(25.5.2013)

Tak tohle se povedlo! Hixploitation mixnutý válečnym thrillerem? Proč ne, když to celé měl na starost akční veterán Walter Hill, tak to nemohlo dopadnout přece zle. V úvodu se velmi rychle seznámíme s hrdiny - válečnou jednotkou, která musí kvůli úkolu přebrodit nekonečné louisianské bažiny - aby je pak scénář okamžitě hodil do svízelné situace. Ukradnou totiž lodě místním obyvatelům, což se ukáže jako jejich osudová chyba. Hoši sice jednají někdy proti zdravému rozumu, ale napětí se dá díky tomu chvílema krájet. Potěší i dobře zvolené obsazení, v němž září Keith Carradine a Fred Ward, a jistě nepřehlédnete Briona Jamese a indiána Sonnyho Landhama (Billy z Predátora). Konec jsem sice úplně dobře nepochopil, ale zážitek mi to nezkazilo, naopak paradoxně i lehce zvýšilo. Vřele doporučuju.(14.10.2010)

Celkom prekvapivo dobré spracovanie boja o život amerických vojakov vo vlastnej krajine na prieskumnej akcii navyše posúva film do nového rozmeru. Jednoduchý scenár je zaujímavý, no pár chybičiek sa našlo. Ale najmä druhá polovica filmu je ozaj vydarená. Pôsobivo vybrané prostredie bažín, drsné a surové, pridáva na atraktívnosti a realistickosti. Veľmi sa mi páčila aj country muzička v samom závere filmu v dedine. Chýbalo však napätie, ktoré divákovi vsúva len názov a plagát. 70%.(11.6.2006)

V rámci ranných hixploitationov jednoznačne pecka (vnímam to tak aj napriek tomu, že herec Powers Boothe, ktorý si tu strihol hlavnú rolu na mňa odjakživa pôsobí antipaticky), takmer sa vyrovnajúca kultovému staršiemu Deliverance, ktorý však aj do nemalej miery vykráda. Southern Comfort je správne naturalistický, buranský, tiesnivý a napínavý, hlavní hrdinovia sú praví mestskí tvrďasi, pošahanci a idioti zároveň (minimálne polovica z nich si za svoje počínanie smrť oprávnene zaslúži) a zlovestné bažiny Louisiany sú prostredím pre tento typ filmu ako stvoreným.(19.8.2010)

• movie

45% a ani o malinko víc. Waltera Hilla mám moc rád a ještě raději si doplňuji vzdělání sledováním jeho ranné filmografii, SOUTHERN COMFORT bohužel nepatří k jeho největším klenotům. Skupina vojáků, nepříliš organizovaných a se špatnou morálkou se zaplete do potyčky s bandou lokálních louisianských buranů. Ta vyústí v úmrtí řady vojáků a samotný závěr je znepokující až absurdní, mezitím je ale spousta nudy. Scénář bohužel nepatří k nejlepším, tudíž čekejte řadu logických kopanců ... Velká škoda.(10.7.2007)

• - Na Novém Zélandu je film hodnocen jako R16, protože obsahuje násilí a vulgární výrazy. (Terva)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 11. (Jello Biafra)