Exil (festivalový název)

Dokumentární

Kambodža, 2016, 78 min

Rithy Panh

• humanbeing

Asi jen pro vyvolené, jinak nekoukatelné. Pomalé, naivní, ale svoje kouzlo to má. Jen bych se obešel bez scén, kde protagonista opéká krysu, kterou poté sní a škrtí slepici půl minuty. Na Prima Zoom jsem viděl daleko lepší dokumenty.(5.7.2016)

Škoda, že je k filmu potřeba hlubší znalost kontextu, Kambodži, tamního režimu a dějin, situace, která v zemi panuje. Jinak je to vizuálně výborné, ale lehce básnivý voice-over mi k obrazům neseděl a nechápala jsem ho. Nejvíce se člověka dotknou ty opravdu osobní věci, třeba vzpomínky na matku.(10.3.2017)

• sahe

Pokud se na film podíváte z hlediska děje, příběhu, tak tam vlastně asi nic neuvidíte. Historie této země je nám relativně vzdálená a tak nejspíše českému divákovi nic neřekne. Žádná akce, pouhé verše, myšlenky, občas opravdu nahodile řečené. Co se týče záběrů, střihu a jak je film provedený, tak bych řekla, že dokázal ukázat tolik věcí (myšlenek) z pouhého záběru na chýši, že aspoň na hvězdičku to má.(7.7.2016)

• JNK

Pokud rádi sledujete denodenní bídu kambodzskeho venkova, kde se živí korinky, krysami a brouky a k tomu posloucháte citáty Předsedy Maa ve francouzštině, je to přesně pro vás! Aneb i o zásadní události se dá natočit opravdu špatný film...(10.7.2016)

Kdo by čekal od filmu o Rudé revoluci v Kambodži explicitní záběry či rychlý spád, velmi by se spletl. Exil neobsahuje žádné válečné či krvavé scény a namísto toho jen náznakem poukazuje na neštěstí, které zemi potkalo. Hlavní roli v něm hrají symboly, zpravidla rozmístěné v jednopokojové chýši, kterou kamera zabírá převážně z jednoho místa. V ní je postava režiséra, někdy v pohybu, jindy statická. "Obrazy" chýše jsou tu a tam protkány dobovými záběry. Všechno, co divák vidí, doprovází verše, citáty či jiné myšlenky, které jako by promlouvaly z autorovy duše. Exil je bez pochyby film, který má co říci, není však jisté, zda českému divákovi. Vysoká míra abstrakce není příliš srozumitelná pro někoho, kdo podobné utrpení nezažil, a kdo tak může na filmu zhodnotit spíše jen uměleckou stránku, než pochopit skutečnou hodnotu Panhovy výpovědi.(6.7.2016)