Komentáře uživatelů k TV seriálu (22)

S01: Pamět z velmi zajímavý předlohy už mám dost děravou, ale vzhledem k obsahu a stylu knihy jsem TV adaptaci příliš šancí nedával. Pak jsem slyšel zvěsti a tahle válka starých a nových bohů vylezla překvapivě kvalitní a svébytná. Nadšení z prvních dvou přesahových dílů mi bohužel vzápětí opadlo, závěr už šel ale zase vysoko a se sezónou 2 tak předem počítám. Proč? Casting je skvělý, něco do sebe má "Shadow Moon" Whittle, kraluje McShane a (nečekaně) Emily Browning, je tu navíc tolik bonbónků, který vynikají i na menším prostoru (Czernobog, Mr. World, Mr. Nancy). Snový tajemno-divno-svět se podařilo napálit tak akorát, občas přímo skvěle, občas je to horší s CGI, nicméně ten asi největší kámen úrazu tvůrčí tým překvapivě vychytal. Někdy krimi, jindy horor, pak další díl zase třeba do pohádky... A co jsem tak registroval, spousta lidí v tom nacházela všechny možný podtexty a náplně. Pěkný taky soundtrack, jen bych si ho přál ještě písničkovější. Nevím co v tom (ne)viděl tady místní "expert" Psychor (...), každopádně u mě (a těch 94% na Rajčatech) zážitek a rituál, po jehož finále mám chuť jít přežvýkat Campbellův POWER OF MYTH. 85%(20.6.2017)

• Psychor

Naprostá ztráta času. Scénáristické rozpaky z pilotního dílu se podařilo alespoň částečně vyvážit zdařilou mysteriozní atmosférou, avšak druhá epizoda již nabízí pouze bezbřehou tvůrčí prázdnotu. Režisér zcela selhává ve snaze o prosté odvyprávění příběhu, k čemuž přispívá i neobratná umělecká stylizace. Minutové záběry na poletující semena pampelišek jsou prokládány bezobsažným plkáním postav a přítomné šnečí tempo tak odsouvá seriál American Gods na hranici koukatelnosti. Zbytek série jsem již pouze protrpěl. S bídou na jednu hvězdu.(19.6.2017)

Vizuální i příběhová delikatesa. Bryan Fuller jede opět na plné obrátky.(24.6.2017)

Pilot nemastný neslaný. Rýchle predstavenie postáv. Na rýchlo odbitá zápletka. Od druhého dielu ale výrazne zlepšenie. Na to, že sa seriál nemôže pochváliť ani jednou akčnou scénou a napriek tomu, že všetkých 8 dielov skôr pôsobí ako exkurzia do sveta, ktorý nám nie je známy a objavujeme jeho zákutia pozorne a s určitým zmäteným pohľadom ( nie natoľko rozdielným ako má Shadow), stále sa jedná o vizuálnu pastvu pre oči, a celá výplň je mytológia a mýtus v tej najlepšej možnej transformácií akú si viete predstaviť. Bavilo ma to. Ian McShane je zase raz perfektný a všetky postavičky dotvárajú akokoľvek zpočiatku bezvýznamné dotvárajú celú hierarchiu bohov so všetkými nuansami im vlastnými. Páčia sa mi úvodné príbehy. Páči sa mi skrytá epickosť. Aj fakt, že každej postave rozumiem. Teším sa na druhú sériu. S prvou som spokojný - 1. séria 90%(20.6.2017)

Chvílema trochu rozpačitý - hlavně ve finále, občas jsem si ani nebyl jistej, co tvůrci danou sekvencí (někdy i celou epizodou) vlastně chtěli říct, ale ten námět, podtext, přesahy (ty který mi došly) to hodně táhnou nahoru, stejně jako fullerovská audiovisuální stylizace (kdo viděl Hanibala, tak ví, co myslím) a nevtíravej, přesto v určitým smyslu skvělej humor.(24.6.2017)

Vlastně mám jen jedinou výhradu a totiž to, že seriál až příliš počítá s tím, že divák zná předlohu, stejně jako předpokládá určitou orientaci v mytologii. Ale to je drobná vada na kráse, která se mě vlastně netýkala. Je to sice docela dlouho, co jsem Gaimanovu knihu četl, ale díky skvělému zpracování se mi všechno postupně začalo vynořovat z paměti a i díky tomu jsem si seriál vrcholně užil. Pokud něco zaslouží absolutorium, tak je to casting, který nemohl být lepší. Všemu jednoznačně vládně Otec Všehomíra Ian McShane, zdatně mu sekunduje neokoukaný Whittle, kterému jsou v patách mrtvá žena Emily Browning a výborný Mad Sweeney v podání Pablo Schreibera, který je irštější než sám Zelený ostrov. A perfektní jsou i herci v malých rolích, což je vlastně logické, když se jedná o jména jako jsou Stormare či Gillian Anderson. Úžasná je i obrazová stránka věci s nástupy Rohatého boha či krásnými ukázkami lyrické brutality. Jsem nadšený a třesu se na další řadu. 100%(25.6.2017)

Velmi mysteriózní, celkem stylová záležitost. Předlohu jsem nečetl, ale dost jsem o ní slyšel a četl jsem knihy podobného ražení (Malazská kniha padlých - zde také probíhá válka starších bohů s mladšími). Tušil jsem tedy, do čeho jdu a s kvalitou jsem nakonec velmi spokojen. Skvělý casting, parádní vizuál a podařené, absurdně vtipné scénky a situace (zvláště ve druhé polovině 1. série). Na pokračování se budu těšit a určitě si ho nenechám ujít. Hodnocení 1. série - silné 4* (7. epizoda silných 5*!)(25.6.2017)

Bohovsky krátký komentář: ne tak zmatené jako kniha, ale zato roztáhlé jak kurva před zavíračkou.(23.6.2017)

,,Co drží tohle letadlo ve vzduchu? Fyzika nebo víra? Lidi věří fyzice. Takže víra" Američtí Bohové. Sakra matoucí název. Nevěděl jsem, co od toho čekat a už vůbec jsem nedoufal, že to bude taková mrda. Mám rád náboženství, mám rád bohy a miluju herečku Emily Browning. I když tu hnije za živa a je to pořádná svině. Na světě existuje mnoho náboženství ze všech koutů světa. A s tím se ruku v ruce nesou i bohové. Nejmocnější stvoření na planetě. Jedinou jejich slabinou je víra. Když ovce (lidi) přestanou věřit, bůh zaniká. Dokud ale věří, je božstvo silné a mocné. Tak mocné, že chtějí ještě víc moci. A kde ji dosáhnout? Co takhle v Americe. V zemi, kde je nakulminováno tolik náboženství, že každý bůh má šanci získat výsostní postavení. Když budou věřit tam, budou i jinde. Takže se chystá válka. Do toho všeho se připlete sympatický černoch, kterého pustili z vězení o něco dřív, protože mu zemřela manželka. Ihned se ho ujme neznámý muž, který mu nabídne práci a dost peněz na to, aby udělali dohodu. Jenže je to všechno náhoda? Ve hře jsou bohové a nic není náhoda. Všechno má svůj smysl a účel. Roztáčí se kolotoč šílených událostí a postav a nic není tak jak vypadá. A tam začíná ta pravá sranda. V prvé řadě Vás může odradit vizuál. Sem tam se z klasického seriálu odbočí do až ,,snových" sekvencí, kde můžete vidět auto jet po okvětních lístcích, pravou podstatu bohů a podobný artový skopičiny. Mně to nevadilo, mám rád takový vizuální úlety (Black Swan, Neon Demon, Raw). Takže u mně dobrý, co tu máme dál. Různorodost postav. V hlavní roli je Shadow Moon, normální člověk, kterého bozi potřebují. Proč? Sám nevím. Je ale tak hezky roztomile zmatený, že bych mu dal kakao a deku. Jeho šéfem je samozřejmě bůh. Mluví o kladivu, v jeho blízkosti jsou blesky a je jeden z nejváženějších bohů vůbec. Kdopak to asi je? Shadow Moon samozřejmě nemá sebemenší páru pro koho pracuje a co se to kurva děje. Jeho šéfem je Mr. Wednesday (Pan středa). Jako další z postav se představuje Mad Sweeney. Týpek, kterej tahá ze vzduchu mince, je vysokej, zrzavej, sprostej a je to Ir. Správně, je to Leprikón. Skvělá postava. Leprikón sebou nosí šťastnou minci a tu dá omylem Moonovi a štěstí je v tahu. Sweeney je postava, která se stará o komickou vložku seriálu. Pak je tu Bilquis. Prastará bohyně, která se krmí lidmi pomocí sexu. Prostě si člověka narve do vagíny. Pecka. Czernobog je bohem zla a pracuje na jatkách. Poráží krávy a bydlí s věštkyněmi. Ok. Mr. Nancy je africkým bohem, který chodí ve funky hadrech a vypráví příběhy na spaní. Třeba o rasismu. Fajn. Easter je bohyně úrody a ročních období. Dobře. Kdo je ale největším WTF bohem, tak Mr. World (Pan svět) a jeho pojebaná famílie. Je to bůh virtuální reality, digitálního věku, prostě všeho, kde jsou jedničky a nuly. Jeho žena má pod palcem televizní věci, jeho rozmazlený syn zase kouří elektronickou cigaretu, ve které má uvězněnou jedovatou žábu. Ano prosím. Hlavními protivníky jsou pan Svět a pan Středa. Všichni okolo mají na výběr na čí stranu se přidají. To je hlavní příběh. Okolo se odehrává hromada dalších, třeba zmrtvýchvstání Moonovi manželky, původ většiny bohů a nějaký pohledy do minulosti pro vysvětlení děje. Je to vlastně takovej božskej roadtrip. Shadow Moon a pan Středa jezdí po spojených státech a snaží se dát dohromady ostatní bohy, kteří by dostali svůj kousek místa na světě. Herecky je to celý někde na pomezí brilantnosti a pravýho umění. Každá z postav je o 100% jiná a lepší než ta předchozí. Velký plus si zaslouží pan Svět (Crispin Glover), Mad Sweeney (Pablo Schreiber) a samozřejmě hlavní postava Shadow Moon (Ricky Whittle). Tam je to bez debat. Svoje Guilty Pleasure mám u Moonovi manželky Laury Moon (Emily Browning), slovanského boha Czernoboga (Peter Stormare) a syna pana Světa, Virtuálního Chlapce (Bruce Langley). Ostatní kolem jsou jen hodně chutná omáčka. Technicky je to vysoko, i přes sem tam fádní vizuál a slabší akci (které tam je jako šafránu). Má to hodně detailní záběry na nic neříkající věci, ale to já rád. Soundtrack je vynikající. Nerad bych to přirovnával k hitu tohodle roku, Taboo, ale pokud se něco může dělit o první příčku v top seriálových novinkách, tak právě American Gods. Neokoukaný námět, špičkový podání. ČSFD tvrdí, že to epizodu po epizodě hodnotím na 4*. ČSFD lže. Za první sérii 5* a.k.a 95%(26.6.2017)

Začátek překvapí brutalitou, a po celou sérii jí rozhodně nešetří, dalo by se to nazvat nové Game of Thrones. Každá osoba má něco do sebe, mým oblíbencem byl leprikón Mad Sweeney. V prostřední fázi to začíná být trochu pomalé, ale konečná epizoda byla triumfální a někdy i vtipná. Nejlepší jsou samozřejmě úvodní desetiminutovky, které nám odhalují různá božstva. Intro titulky velmi zajímavé. 85%(25.6.2017)

Po prvních 5 dílech převažuje spíše zklamání. Američtí bohové jsou úžasná kniha a celkem jsem byla zvědavá na seriálovou adaptaci...Nicméně problém mám už s hlavním hrdinou, který mi nepřijde zajímavý a například 4 díl jsem vyloženě protrpěla. Trochu mě mrzí to pomalé tempo, kdy trvá než jsou představeny jednotlivé postavy a děj stojí na místě. Na druhou stranu seriál táhne Středa a nádherná vizuální stránka....3,5 *(24.6.2017)

Seriál, který přišel zcela nečekaně. A stal se i nečekaně populární. A je to pěkná smažkárna. Hned po prvním díle si říkate, jestli náhodou nejde o vtip. A ono by šlo o tak dokonalou show, kdyby jste si tohle neříkali u každého dílu. Myšlenka je úžasná, originální a dobrá. Jediným obrovským trnem v oku vlastně je, že ten boj. Je mi jasné, že to je kvůli tomu, aby to mělo nějaký jasný spor, ale aby bojovali staří bohové proti novým, či-li lidé proti technologiím je samo o sobě kravina. Je to jako kdybych já nebo kdokoliv kdo čte tento komentář chtěl uškrtit wifi připojení. I tak nepopírám suprové momenty, které seriál provázely a je asi v jistém ohledu jasné, že se těším na druhou sérii a samozřejmě na ni budu koukat. Ale pořád mi v tomto seriálu prostě něco nesedí. Pořád mi tam bude něco haprovat. Každopádně tleskám. O tomto seriálu se ještě dlouho bude mluvit. A přál bych si celkem tak tři série. Víc by stejně asi nedávali smysl.(24.6.2017)

Po sľubne vyzerajúcich upútavkách výrazné sklamanie. Gýčové a nudné. Po zhliadnutí štyroch epizód odkladám na neurčito so slabými troma.(20.6.2017)

S01 - Nakonec jsem docela dost spokojený. S první řadou Amerických bohů mám jeden zásadní problém a ten je, že jsem četl knihu. Kdybych nečetl knihu, tak jsem mnohem více nadšený a doslova bych slintal blahem za každou minutu v tomto světě. Jenže já jsem četl knihu a dost věcí co je v seriálu mě nesedí, tak jak by mělo. V první řadě vizuální stylizace flashbacků, která je až moc přepálená. Je to účel, ale mě to moc nesedlo. Dále mě nesedlo pomalejší tempo prvních třech epizod, které se doslova vlečou. Od čtvrté to nabere o dost lepší tempo a to vydrží až do konce. A tady je další problém, končí se moc brzy. Osm epizod je fakt málo, zvláště, když jsme po příběhové stránce v sotva ve čtvrtině. Na jednu stranu jsem naštvaný, že se nejede moc podle knížky, jelikož tvůrci si berou to co chtějí a posouvají postavy úplně jinak, než tomu bylo v knize. Ale na druhou stranu musím tvůrce velmi pochválit za rozšíření knižního světa a hlavně za práci s vedlejšími postavy, které v knize nemají tolik prostoru na vykreslení jako je Laura, Mák Sweeney, Média nebo v neposledním díle Easter. Co se týče hlavní postav, tak tam je to bezchybná práce a Ricky Whittle a Ian McShane si to hodně moc dávají a kradou si spoustu scén pro sebe. Za mě tedy spokojenost, a snad druhá řada bude našlápnutější a konečně se posuneme k něčemu zajímavějšímu. 8/10(24.6.2017)

Po prvních 4 dílech dávám 3 hvězdy. Gaimana mám rád, Sandman je prostě totální bombice. Vizuálně je seriál zpracovaný velmi dobře, narážky na veškeré božstva jsou zajímavé - nutí člověka vyhledávat a zabývat se historií a mytologií, kterou mám moc rád. Knihu určitě koupím, věřím, že to bude výborné čtení.(20.6.2017)

Na půl cesty mezi osmou a devítkou. Vynikající záležitost, která má bohužel vražedně pomalé tempo, které asi kdekoho odradí. Více tady http://t2knews.webnode.cz/l/recenze-prvni-rada-american-gods/(21.6.2017)

• stephano

kolísavá kvalita, za to skvěle stilizovaný serial. Má to rozhodně potenciál(22.6.2017)

Takže prvá séria je za mňou. Musím povedať že sa podarila. Ono nebol som prekvapený pomalým tempom, lebo aj predloha od Gaimana je pomalá, kecacia. No tu musím povedať že odbočky od knihy sú výborné. Casting na hercov dopadol na výbornú. Hlavne u slovanského boha Čiernoboha a Afrického Anansyho. . Laura a Sweeney si sakra zaslúžia vlastnú show .. Najlepšo boli. Gilliam Anderson ako nový boh médií je riadna trefa. Skrátka som spokojný(25.6.2017)

bohové vypadaj fakt moc dobře (a to nemluvím jen o konkrétních modlách, hlavně o jistým irským leprikónovi). stylově je to vymazlená podívaná, ale podobně jako poslední série Hanibala se Bryan Fuller potýká s problémem style over substance. Start je svižný, obsazení výborný (překvapivě zazářila hlavně Emily Browning), ale v půlce se to už láme, road trip je už moc zdlouhavý a víc než strukturovaný příběh jsou zde vyzdvyhovány "momenty", které ať se snaží sebevíc, děj moc neposonují nebo ho jen natahují (ovšem Gillian Anderson jako Bowieho bych se mohla dívat do skonání světa). Vyvrcholení v posledním díle a odhalení "tajné" identity Wednesdaye není zase až tak dechberoucí (ale no tak, to fakt někdo netušil, že je to Odin?!). Na druhou sérii se podívám, ale doufám, že krom vystylovaných scének seriál nabídne i o něco rychlejší děj.(26.6.2017)

Nekonečné čakanie sa skončilo! Aj keď som predlohu nečítal, vedel som, že toto bude presne to, čo mi tak dlho v televíznej tvorbe chýbalo. Áno, je pravda, že Fullerov štýl je naozaj ťažko vstrebateľný, no mne osobne netrvalo príliš dlho zvyknúť si. A akonáhle si človek zvykne, seriál si ho získa. Tak skvelá zápletka na poli televíznej tvorby nemá obdoby a keď sa k tomu pridajú skvelé herecké výkony, nádherný vizuál a to výborne vystavané tajomno, ktoré ako-tak tvorcovia vysvetlia až v samotnom závere, výsledok je naozaj viac než len zapamätateľný. Jedinou nevýhodou je občasné pomalšie tempo, za ktoré ani tak nemôžu tvorcovia, ale ako som sa dozvedel, práve predloha. Veľmi sa teším na pokračovanie, keďže to majú po poslednej epizóde Fuller s Gaimanom dokonale rozohrané. 1. SÉRIA: 90%(22.6.2017)

<< předchozí 1 2