Komentáře uživatelů k TV seriálu (59)

Říkal jsem si, knihu jsem četl, nelíbila se mi, ale proč to nezkusit, dát tomu šanci. Svět Neila Gaimana mě pak pohltil a to hlavně díky stylizace (po tom, jak spokojený jsem byl při sledování Hannibala...), tak i práci se samotnými bohy... Ti jsou proti knize mnohem zajímavější a atmosféra je velice hutná. Seriál je "trendy" se vším všudy, od nahoty až po zpomalené záběry i velkou rozmáchlost a současně pomalost vyprávění děje. Trochu se bojím, aby příběh byl odvyprávěn celý, jinak koncept naprosto ztratí smysl a bude to velká škoda. Snad závěr seriálu Gaiman s tvůrci nebudou odkládat tolik, jako v knize.(11.8.2017)

S01: Pamět z velmi zajímavý předlohy už mám dost děravou, ale vzhledem k obsahu a stylu knihy jsem TV adaptaci příliš šancí nedával. Pak jsem slyšel zvěsti a tahle válka starých a nových bohů vylezla překvapivě kvalitní a svébytná. Nadšení z prvních dvou přesahových dílů mi bohužel vzápětí opadlo, závěr už šel ale zase vysoko a se sezónou 2 tak předem počítám. Proč? Casting je skvělý, něco do sebe má "Shadow Moon" Whittle, kraluje McShane a (nečekaně) Emily Browning, je tu navíc tolik bonbónků, který vynikají i na menším prostoru (Czernobog, Mr. World, Mr. Nancy). Snový tajemno-divno-svět se podařilo napálit tak akorát, občas přímo skvěle, občas je to horší s CGI, nicméně ten asi největší kámen úrazu tvůrčí tým překvapivě vychytal. Někdy krimi, jindy horor, pak další díl zase třeba do pohádky... A co jsem tak registroval, spousta lidí v tom nacházela všechny možný podtexty a náplně. Pěkný taky soundtrack, jen bych si ho přál ještě písničkovější. Nevím co v tom (ne)viděl tady místní "expert" Psychor (...), každopádně u mě (a těch 94% na Rajčatech) zážitek a rituál, po jehož finále mám chuť jít přežvýkat Campbellův POWER OF MYTH. 85%(20.6.2017)

• Psychor

Naprostá ztráta času. Scénáristické rozpaky z pilotního dílu se podařilo alespoň částečně vyvážit zdařilou mysteriozní atmosférou, avšak druhá epizoda již nabízí pouze bezbřehou tvůrčí prázdnotu. Režisér zcela selhává ve snaze o prosté odvyprávění příběhu, k čemuž přispívá i neobratná umělecká stylizace. Minutové záběry na poletující semena pampelišek jsou prokládány bezobsažným plkáním postav a přítomné šnečí tempo tak odsouvá seriál American Gods na hranici koukatelnosti. Zbytek série jsem již pouze protrpěl. S bídou na jednu hvězdu.(19.6.2017)

Vizuální i příběhová delikatesa. Bryan Fuller jede opět na plné obrátky.(24.6.2017)

Pilot nemastný neslaný. Rýchle predstavenie postáv. Na rýchlo odbitá zápletka. Od druhého dielu ale výrazne zlepšenie. Na to, že sa seriál nemôže pochváliť ani jednou akčnou scénou a napriek tomu, že všetkých 8 dielov skôr pôsobí ako exkurzia do sveta, ktorý nám nie je známy a objavujeme jeho zákutia pozorne a s určitým zmäteným pohľadom ( nie natoľko rozdielným ako má Shadow), stále sa jedná o vizuálnu pastvu pre oči, a celá výplň je mytológia a mýtus v tej najlepšej možnej transformácií akú si viete predstaviť. Bavilo ma to. Ian McShane je zase raz perfektný a všetky postavičky dotvárajú akokoľvek zpočiatku bezvýznamné dotvárajú celú hierarchiu bohov so všetkými nuansami im vlastnými. Páčia sa mi úvodné príbehy. Páči sa mi skrytá epickosť. Aj fakt, že každej postave rozumiem. Teším sa na druhú sériu. S prvou som spokojný - 1. séria 90%(20.6.2017)

Seriál mě chytl až od třetího dílu. Stylizace a výběr herců úžasné. Už si moc nepamatuji knižní předlohu, ale pamatuji si dojmy, které jsem při čtení měla, a tvůrcům se povedlo zachytit atmosféru se vší svou bizarností a roztodivnými postavami. Jediné, čeho se bojím, je přílišné natahování. Doufám, že se seriál nepotáhne mnoho let, byla by to škoda.(19.7.2017)

Začátek hodně slušnej, ale nadšení slábne. 60%(9.7.2017)

• Kaluž

U páté epizody mi vybuchl mozek… nedokoukáno. Televizní zklamání roku.(18.7.2017)

Chvílema trochu rozpačitý - hlavně ve finále, občas jsem si ani nebyl jistej, co tvůrci danou sekvencí (někdy i celou epizodou) vlastně chtěli říct, ale ten námět, podtext, přesahy (ty který mi došly) to hodně táhnou nahoru, stejně jako fullerovská audiovisuální stylizace (kdo viděl Hanibala, tak ví, co myslím) a nevtíravej, přesto v určitým smyslu skvělej humor.(24.6.2017)

Vlastně mám jen jedinou výhradu a totiž to, že seriál až příliš počítá s tím, že divák zná předlohu, stejně jako předpokládá určitou orientaci v mytologii. Ale to je drobná vada na kráse, která se mě vlastně netýkala. Je to sice docela dlouho, co jsem Gaimanovu knihu četl, ale díky skvělému zpracování se mi všechno postupně začalo vynořovat z paměti a i díky tomu jsem si seriál vrcholně užil. Pokud něco zaslouží absolutorium, tak je to casting, který nemohl být lepší. Všemu jednoznačně vládně Otec Všehomíra Ian McShane, zdatně mu sekunduje neokoukaný Whittle, kterému jsou v patách mrtvá žena Emily Browning a výborný Mad Sweeney v podání Pablo Schreibera, který je irštější než sám Zelený ostrov. A perfektní jsou i herci v malých rolích, což je vlastně logické, když se jedná o jména jako jsou Stormare či Gillian Anderson. Úžasná je i obrazová stránka věci s nástupy Rohatého boha či krásnými ukázkami lyrické brutality. Jsem nadšený a třesu se na další řadu. 100%(25.6.2017)

Audio vizuální zážitek! Ten příběh - no ten příběh je rozpačitý, chaotický- zatím bezsmyslový pro člověka, jenž se v mytologii prostě nevyzná. Ale google každému napoví. Ian je skvělý záporák, jenž dává divákovi obrovský prostor pro vyfantazírování jeho osoby - nakonec vše odhalí v posledním díle. Ale prostě Emily!! Já nevím proč, ale v těch lepších seriálech se vždy zabouchnu do kurvy (Westworld, Fortitude, GoT...). Její role je divákovi jasná a předvídatelná, jenže to jí nic nebere na sexappealu, kterého má po příchodu z hrobu ještě víc!! Naprosto famózní je černá děvka, jenž pojme veškeré své šukáče do své černé vadžajny - chlapci si uvnitř asi moc nepopovídají - who knows. Jak jsem řekl na začátku - po audiovizuální stránce je to bomba. Soundtrack je digitální retro přehlídka s prvky klasické hudby. Co vytknout - možná trochu přiblížit divákovi rodokmen či celou tu famílii mytologie. Za to dávám 80% s nadějí, že druhá sérka bude stejně tak prďácká jako ta úvodní a Emily ještě víc šukézní než nyní. :)(6.7.2017)

Projekt, který jsem letos očekával pravděpodobně nejvíc a bedlivě jsem sledoval všechny novinky už od fáze oznámení, že se seriál uskuteční. Měl jsem tu čest s knihou a když jsem poprvé slyšel, že by se na tom měl podílel Bryan Fuller, tak jsem byl nadšený. Protože on je pravděpodobně jediný tvůrce, který tuhle zvláštní záležitost měl možnost zajímavě zpracovat. A to se hned od první scény pilotní epizody potvrzuje. Fullerův rukopis je vidět v celém pilotu (a i ve zbytku série) a hned na začátek nám naservíruje scénu, kde se nešetří krví, aby to o chvíli později přerazil poměrně kontroverzní sexuální scénou. Co se týče hlavního příběhu, tak podle mě se jedná o povedené zpracování. Možná i proto, že si na to Gaiman dohlíží. Oproti knížce je například přidaná cesta Laury, což ale vůbec nevadí, naopak to přidává nový rozměr. Každopádně obsazení hlavních postav je podle mě podařené a baví mě herce sledovat. Celou sérií prostupuje taková zvláštní atmosféra a už se nemůžu dočkat, až uvidím víc. Někomu může vadit pomalé tempo, ale mě tady překvapivě vyhovuje a užívám si každou zvláštnost a detail, který je pro diváka připraven.(5.7.2017)

Velmi mysteriózní, celkem stylová záležitost. Předlohu jsem nečetl, ale dost jsem o ní slyšel a četl jsem knihy podobného ražení (Malazská kniha padlých - zde také probíhá válka starších bohů s mladšími). Tušil jsem tedy, do čeho jdu a s kvalitou jsem nakonec velmi spokojen. Skvělý casting, parádní vizuál a podařené, absurdně vtipné scénky a situace (zvláště ve druhé polovině 1. série). Na pokračování se budu těšit a určitě si ho nenechám ujít. Hodnocení 1. série - silné 4* (7. epizoda silných 5*!)(25.6.2017)

Nejsem z toho ani zdaleka tak nadšená, jak jsem čekala, že budu. Knížku miluju, tohle s ní naložilo tak, že jsem dost na rozpacích. Uvidíme, co přinese druhá série.(3.7.2017)

Sedm dílů čekání na první opravdu dobrý, který se měl nacházet někde v půlce série, aby to dramaturgicky dávalo smysl... Zatím plácání spousty prázdné slámy a tušení, že když ve druhé sérii pořádně šlápnou na plyn, může to ještě být velká jízda.(9.7.2017)

Bohovsky krátký komentář: ne tak zmatené jako kniha, ale zato roztáhlé jak kurva před zavíračkou.(23.6.2017)

,,Co drží tohle letadlo ve vzduchu? Fyzika nebo víra? Lidi věří fyzice. Takže víra" Američtí Bohové. Sakra matoucí název. Nevěděl jsem, co od toho čekat a už vůbec jsem nedoufal, že to bude taková mrda. Mám rád náboženství, mám rád bohy a miluju herečku Emily Browning. I když tu hnije za živa a je to pořádná svině. Na světě existuje mnoho náboženství ze všech koutů světa. A s tím se ruku v ruce nesou i bohové. Nejmocnější stvoření na planetě. Jedinou jejich slabinou je víra. Když ovce (lidi) přestanou věřit, bůh zaniká. Dokud ale věří, je božstvo silné a mocné. Tak mocné, že chtějí ještě víc moci. A kde ji dosáhnout? Co takhle v Americe. V zemi, kde je nakulminováno tolik náboženství, že každý bůh má šanci získat výsostní postavení. Když budou věřit tam, budou i jinde. Takže se chystá válka. Do toho všeho se připlete sympatický černoch, kterého pustili z vězení o něco dřív, protože mu zemřela manželka. Ihned se ho ujme neznámý muž, který mu nabídne práci a dost peněz na to, aby udělali dohodu. Jenže je to všechno náhoda? Ve hře jsou bohové a nic není náhoda. Všechno má svůj smysl a účel. Roztáčí se kolotoč šílených událostí a postav a nic není tak jak vypadá. A tam začíná ta pravá sranda. V prvé řadě Vás může odradit vizuál. Sem tam se z klasického seriálu odbočí do až ,,snových" sekvencí, kde můžete vidět auto jet po okvětních lístcích, pravou podstatu bohů a podobný artový skopičiny. Mně to nevadilo, mám rád takový vizuální úlety (Black Swan, Neon Demon, Raw). Takže u mně dobrý, co tu máme dál. Různorodost postav. V hlavní roli je Shadow Moon, normální člověk, kterého bozi potřebují. Proč? Sám nevím. Je ale tak hezky roztomile zmatený, že bych mu dal kakao a deku. Jeho šéfem je samozřejmě bůh. Mluví o kladivu, v jeho blízkosti jsou blesky a je jeden z nejváženějších bohů vůbec. Kdopak to asi je? Shadow Moon samozřejmě nemá sebemenší páru pro koho pracuje a co se to kurva děje. Jeho šéfem je Mr. Wednesday (Pan středa). Jako další z postav se představuje Mad Sweeney. Týpek, kterej tahá ze vzduchu mince, je vysokej, zrzavej, sprostej a je to Ir. Správně, je to Leprikón. Skvělá postava. Leprikón sebou nosí šťastnou minci a tu dá omylem Moonovi a štěstí je v tahu. Sweeney je postava, která se stará o komickou vložku seriálu. Pak je tu Bilquis. Prastará bohyně, která se krmí lidmi pomocí sexu. Prostě si člověka narve do vagíny. Pecka. Czernobog je bohem zla a pracuje na jatkách. Poráží krávy a bydlí s věštkyněmi. Ok. Mr. Nancy je africkým bohem, který chodí ve funky hadrech a vypráví příběhy na spaní. Třeba o rasismu. Fajn. Easter je bohyně úrody a ročních období. Dobře. Kdo je ale největším WTF bohem, tak Mr. World (Pan svět) a jeho pojebaná famílie. Je to bůh virtuální reality, digitálního věku, prostě všeho, kde jsou jedničky a nuly. Jeho žena má pod palcem televizní věci, jeho rozmazlený syn zase kouří elektronickou cigaretu, ve které má uvězněnou jedovatou žábu. Ano prosím. Hlavními protivníky jsou pan Svět a pan Středa. Všichni okolo mají na výběr na čí stranu se přidají. To je hlavní příběh. Okolo se odehrává hromada dalších, třeba zmrtvýchvstání Moonovi manželky, původ většiny bohů a nějaký pohledy do minulosti pro vysvětlení děje. Je to vlastně takovej božskej roadtrip. Shadow Moon a pan Středa jezdí po spojených státech a snaží se dát dohromady ostatní bohy, kteří by dostali svůj kousek místa na světě. Herecky je to celý někde na pomezí brilantnosti a pravýho umění. Každá z postav je o 100% jiná a lepší než ta předchozí. Velký plus si zaslouží pan Svět (Crispin Glover), Mad Sweeney (Pablo Schreiber) a samozřejmě hlavní postava Shadow Moon (Ricky Whittle). Tam je to bez debat. Svoje Guilty Pleasure mám u Moonovi manželky Laury Moon (Emily Browning), slovanského boha Czernoboga (Peter Stormare) a syna pana Světa, Virtuálního Chlapce (Bruce Langley). Ostatní kolem jsou jen hodně chutná omáčka. Technicky je to vysoko, i přes sem tam fádní vizuál a slabší akci (které tam je jako šafránu). Má to hodně detailní záběry na nic neříkající věci, ale to já rád. Soundtrack je vynikající. Nerad bych to přirovnával k hitu tohodle roku, Taboo, ale pokud se něco může dělit o první příčku v top seriálových novinkách, tak právě American Gods. Neokoukaný námět, špičkový podání. ČSFD tvrdí, že to epizodu po epizodě hodnotím na 4*. ČSFD lže. Za první sérii 5* a.k.a 95%(26.6.2017)

• majo0007

Vizuálne pôsobivé, obsahovo otrasné! Utrpenie za plný počet bodov a ja somár som to ešte dopozeral. Druhá sezóna už u mňa nehrozí.(10.8.2017)

S01 - Knihu jsem ještě dočíst nestihl (1/3), ale seriál je stejně bizarní. Casting perfektní, Stín, Středa, Laura v podání božské Emily Browning a hlavně Sweeney (Pablo Schreiber začíná vyčnívat skoro ve všem, v čem se v posl letech objeví). Klobouk dolů před tvůrci, Gaimanova kniha rozhodně nepatří k těm nejsnadněji zfilmovatelným.(27.6.2017)

• Belatris

Neskutečná nuda. Scénáristé ze zajímavé látky udělali něco stěží koukatelného. Uprostřed série jsem byla tak "zaujatá", že jsem během týdne úplně zapomněla, že seriál existuje a že bych se měla kouknout na další díl. To zcela vystihuje můj divácký dojem. Celá první série má asi tři silná místa, a to je velká slabota. Knižní předlohu jsem četla a nijak zvlášť ji nekultím, ale rozhodně byla lepší než tahle adaptace. Podle mého tvůrci zvolili naprosto špatný způsob, jak převést knihu do seriálové podoby. Možná se za pár let objeví v učebnici pro scénáristy jako odstrašující příklad. Nedivila bych se.(7.8.2017)

<< předchozí 1 2 3