Američtí bohové

• USA American Gods
Drama / Fantasy / Mysteriózní
USA, (2017–2021), 24 h 1 min (Minutáž: 48–65 min)

Předloha:

Neil Gaiman (kniha)

Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning, Pablo Schreiber, Bruce Langley, Yetide Badaki, Jonathan Tucker, Demore Barnes, Dane Cook, Peter Stormare (více)

Série(3) / Epizody(26)

Hlavní hrdina seriálové adaptace stejnojmenného románu Neila Gaimana Shadow Moon (Ricky Whittle) se po letech strávených za mřížemi vrací domů. Noc před jeho propuštěním jeho žena Laura (Emily Browning) umírá. Při automobilové nehodě umírá i její milenec a Moonův kamarád v jedné osobě. Od této noci se Shadow stává osobním strážcem a spolucestujícím charismatického podivína, pana Wednesdaye (Ian McShane). Ten vystupuje jako podvodník, ale ve skutečnosti je jedním ze starých bohů. Začíná tak nepředstavitelná pouť napříč Amerikou s úkolem shromáždit spojence a připravit se na válku proti novým bohům. Těmi jsou fenomény dnešní společnosti, láska k penězům, moderní technologie, média, celebrity či drogy. (geklon)

Cl3ricK

Seriáloví Američtí bohové jsou hezkou, lehce pošahanou fantasmagorií (myšleno v dobrém), která hezky rozvíjí knižní svět. Znalost předlohy pro mě byla výhoda, ale určitě ne nezbytná. Líbí se mi vsuvky do minulosti, líbí se mi vykreslení postav bohů, jak starých tak nových. Co se mi líbilo asi nejvíc, je vizuál. Tady si někdo opravdu vyhrál. První série tedy za 4 a těším se na pokračování. ()

PavelVanekArt

,,Co drží tohle letadlo ve vzduchu? Fyzika nebo víra? Lidi věří fyzice. Takže víra" Američtí Bohové. Sakra matoucí název. Nevěděl jsem, co od toho čekat a už vůbec jsem nedoufal, že to bude taková mrda. Mám rád náboženství, mám rád bohy a miluju herečku Emily Browning. I když tu hnije za živa a je to pořádná svině. Na světě existuje mnoho náboženství ze všech koutů světa. A s tím se ruku v ruce nesou i bohové. Nejmocnější stvoření na planetě. Jedinou jejich slabinou je víra. Když ovce (lidi) přestanou věřit, bůh zaniká. Dokud ale věří, je božstvo silné a mocné. Tak mocné, že chtějí ještě víc moci. A kde ji dosáhnout? Co takhle v Americe. V zemi, kde je nakulminováno tolik náboženství, že každý bůh má šanci získat výsostní postavení. Když budou věřit tam, budou i jinde. Takže se chystá válka. Do toho všeho se připlete sympatický černoch, kterého pustili z vězení o něco dřív, protože mu zemřela manželka. Ihned se ho ujme neznámý muž, který mu nabídne práci a dost peněz na to, aby udělali dohodu. Jenže je to všechno náhoda? Ve hře jsou bohové a nic není náhoda. Všechno má svůj smysl a účel. Roztáčí se kolotoč šílených událostí a postav a nic není tak jak vypadá. A tam začíná ta pravá sranda. V prvé řadě Vás může odradit vizuál. Sem tam se z klasického seriálu odbočí do až ,,snových" sekvencí, kde můžete vidět auto jet po okvětních lístcích, pravou podstatu bohů a podobný artový skopičiny. Mně to nevadilo, mám rád takový vizuální úlety (Black Swan, Neon Demon, Raw). Takže u mně dobrý, co tu máme dál. Různorodost postav. V hlavní roli je Shadow Moon, normální člověk, kterého bozi potřebují. Proč? Sám nevím. Je ale tak hezky roztomile zmatený, že bych mu dal kakao a deku. Jeho šéfem je samozřejmě bůh. Mluví o kladivu, v jeho blízkosti jsou blesky a je jeden z nejváženějších bohů vůbec. Kdopak to asi je? Shadow Moon samozřejmě nemá sebemenší páru pro koho pracuje a co se to kurva děje. Jeho šéfem je Mr. Wednesday (Pan středa). Jako další z postav se představuje Mad Sweeney. Týpek, kterej tahá ze vzduchu mince, je vysokej, zrzavej, sprostej a je to Ir. Správně, je to Leprikón. Skvělá postava. Leprikón sebou nosí šťastnou minci a tu dá omylem Moonovi a štěstí je v tahu. Sweeney je postava, která se stará o komickou vložku seriálu. Pak je tu Bilquis. Prastará bohyně, která se krmí lidmi pomocí sexu. Prostě si člověka narve do vagíny. Pecka. Czernobog je bohem zla a pracuje na jatkách. Poráží krávy a bydlí s věštkyněmi. Ok. Mr. Nancy je africkým bohem, který chodí ve funky hadrech a vypráví příběhy na spaní. Třeba o rasismu. Fajn. Easter je bohyně úrody a ročních období. Dobře. Kdo je ale největším WTF bohem, tak Mr. World (Pan svět) a jeho pojebaná famílie. Je to bůh virtuální reality, digitálního věku, prostě všeho, kde jsou jedničky a nuly. Jeho žena má pod palcem televizní věci, jeho rozmazlený syn zase kouří elektronickou cigaretu, ve které má uvězněnou jedovatou žábu. Ano prosím. Hlavními protivníky jsou pan Svět a pan Středa. Všichni okolo mají na výběr na čí stranu se přidají. To je hlavní příběh. Okolo se odehrává hromada dalších, třeba zmrtvýchvstání Moonovi manželky, původ většiny bohů a nějaký pohledy do minulosti pro vysvětlení děje. Je to vlastně takovej božskej roadtrip. Shadow Moon a pan Středa jezdí po spojených státech a snaží se dát dohromady ostatní bohy, kteří by dostali svůj kousek místa na světě. Herecky je to celý někde na pomezí brilantnosti a pravýho umění. Každá z postav je o 100% jiná a lepší než ta předchozí. Velký plus si zaslouží pan Svět (Crispin Glover), Mad Sweeney (Pablo Schreiber) a samozřejmě hlavní postava Shadow Moon (Ricky Whittle). Tam je to bez debat. Svoje Guilty Pleasure mám u Moonovi manželky Laury Moon (Emily Browning), slovanského boha Czernoboga (Peter Stormare) a syna pana Světa, Virtuálního Chlapce (Bruce Langley). Ostatní kolem jsou jen hodně chutná omáčka. Technicky je to vysoko, i přes sem tam fádní vizuál a slabší akci (které tam je jako šafránu). Má to hodně detailní záběry na nic neříkající věci, ale to já rád. Soundtrack je vynikající. Nerad bych to přirovnával k hitu tohodle roku, Taboo, ale pokud se něco může dělit o první příčku v top seriálových novinkách, tak právě American Gods. Neokoukaný námět, špičkový podání. ČSFD tvrdí, že to epizodu po epizodě hodnotím na 4*. ČSFD lže. Za první sérii 5* a.k.a 95% () (méně) (více)

Pajky3

1. série Projekt, který jsem letos očekával pravděpodobně nejvíc a bedlivě jsem sledoval všechny novinky už od fáze oznámení, že se seriál uskuteční. Měl jsem tu čest s knihou a když jsem poprvé slyšel, že by se na tom měl podílel Bryan Fuller, tak jsem byl nadšený. Protože on je pravděpodobně jediný tvůrce, který tuhle zvláštní záležitost měl možnost zajímavě zpracovat. A to se hned od první scény pilotní epizody potvrzuje. Fullerův rukopis je vidět v celém pilotu (a i ve zbytku série) a hned na začátek nám naservíruje scénu, kde se nešetří krví, aby to o chvíli později přerazil poměrně kontroverzní sexuální scénou. Co se týče hlavního příběhu, tak podle mě se jedná o povedené zpracování. Možná i proto, že si na to Gaiman dohlíží. Oproti knížce je například přidaná cesta Laury, což ale vůbec nevadí, naopak to přidává nový rozměr. Každopádně obsazení hlavních postav je podle mě podařené a baví mě herce sledovat. Celou sérií prostupuje taková zvláštní atmosféra a už se nemůžu dočkat, až uvidím víc. Někomu může vadit pomalé tempo, ale mě tady překvapivě vyhovuje a užívám si každou zvláštnost a detail, který je pro diváka připraven. 2. série Musím přiznat, že druhá řada mě bavila výrazně míň a nemyslím si, že to bylo pouze tím, že projekt opustil Bryan Fuller. Ale jestli první řada plynula pomalu, tak druhá se v podstatě vůbec nehýbe. Knížka je totiž uzavřená a pokud to chtějí natáhnout ještě o další sérii, tak to musí nějak naředit. Bylo by docela fajn, kdyby následná třetí řada příběh uzavřela. 3.série Vím, že jsem si přál, aby se třetí řadou seriál uzavřen. Jenže problém je, že se tím rozhodně neuzavřel příběh a to je škoda. Vzhledem k tomu, že jsem četl knihu, tak vím, jak to bude pokračovat (i končit), ale je mrzuté, že se k tomu nedokázal dobrat i samotný seriál. Příběh z Lakeside byl zajímavější než druhá řada, ale na další řadu to bohužel nestačilo a Shadow Moon svou cestu nedokončí a seriál skončí velkým cliffhangerem. ()

Gaaron

Sedm dílů čekání na první opravdu dobrý, který se měl nacházet někde v půlce série, aby to dramaturgicky dávalo smysl... Zatím plácání spousty prázdné slámy a tušení, že když ve druhé sérii pořádně šlápnou na plyn, může to ještě být velká jízda. ()

nineweh

Nejsem z toho ani zdaleka tak nadšená, jak jsem čekala, že budu. Knížku miluju, tohle s ní naložilo tak, že jsem dost na rozpacích. Uvidíme, co přinese druhá série. ()

filmmovier

Dlouho jsem přemýšlel, zda se do Amerických bohů vůbec pustil. Inu, nakonec jsem se do toho pustil, podle mé děravé paměti někdy v červenci 2017. A byl jsem nasrán, po třech dílech jsem to nechal být a je jen velmi malá šance, že to někdy dokoukám. Živí mrtví mě absolutně dosrali po páté sérii, tady jsem se nedostal ani do půlky první řady. Seriály s úděsně pomalým tempem, ve kterých se za celou dobu vůbec nic nestane, mě totiž neskutečně iritují - ale Američtí bohové jsou v tomto případě nepopsatelný extrém, který je v tomhle směru horší, než cokoliv jiného. Vizuál je sice fajn (v prvním díle, pak už tolik ne), a úvodní desetiminutovky jsou fakt výborné, to skutečně chválím, ale abych u toho držel jen kvůli tomu, to zas ne, a ani Ian McShane a Gillian mi za to nestojí. Nezaživná nuda s divnými postavami a hrozným scénářem, kde v prvním díle pustili Stína z vězení, potkal Středu a za další dva a půl dílu se tam už nic nestalo. Přitom je to škoda, ale už hodně dlouho jsem něco nedokoukal a nebyl něčím tak znechucený jako Americkými bohy. Pokud se nechcete unudit, tak fakt nedoporučuju. ()

PBLead

Zajímavá myšlenka, pěkná stylizace, ďábelský Ian McShane, ale doprdele! tenhle seriál se nikam neposouvá. Slovy mého kamaráda ze střední "roztírají hovno na tenko, co to jen jde". Ze zvědavosti jsem začal číst knižní předlohu, za 1 jeden večer jsem se dostal dál než kde skončila první série (přečetl jsem cca 70 stran z 450). Asi tak... ()

noriaki

Vizuál je parádní, herci fantastičtí a atmosféra výborná. Zbytek bohužel kulhá na obě nohy. Předloze jsem vyčítal roztahanost a nevyváženost. Adaptace oboje dotáhla na nový level. Děj se dopředu sotva plazí a i když je předestřený svět zajímavě vymyšlený, zážitek kazí zoufalá snaha natáhnout seriál co to dá. Zápletka by vystačila na deset, možná s trochou dobré vůle dvanáct dílů. Nedostatečný obsah suplují snové sekvence, efektní spomalovačky a pokusy o uhrančivé záběry. Jednolitvé scény vypadají efektně, ovšem samy o sobě dojem spasit nemohou. Pochválil bych i hudbu, ale přestože mám vágní pocit že je skvělá, nepamatuji si z ní vůbec nic. ()

hroubek

S01 - Nakonec jsem docela dost spokojený. S první řadou Amerických bohů mám jeden zásadní problém a ten je, že jsem četl knihu. Kdybych nečetl knihu, tak jsem mnohem více nadšený a doslova bych slintal blahem za každou minutu v tomto světě. Jenže já jsem četl knihu a dost věcí co je v seriálu mě nesedí, tak jak by mělo. V první řadě vizuální stylizace flashbacků, která je až moc přepálená. Je to účel, ale mě to moc nesedlo. Dále mě nesedlo pomalejší tempo prvních třech epizod, které se doslova vlečou. Od čtvrté to nabere o dost lepší tempo a to vydrží až do konce. A tady je další problém, končí se moc brzy. Osm epizod je fakt málo, zvláště, když jsme po příběhové stránce v sotva ve čtvrtině. Na jednu stranu jsem naštvaný, že se nejede moc podle knížky, jelikož tvůrci si berou to co chtějí a posouvají postavy úplně jinak, než tomu bylo v knize. Ale na druhou stranu musím tvůrce velmi pochválit za rozšíření knižního světa a hlavně za práci s vedlejšími postavy, které v knize nemají tolik prostoru na vykreslení jako je Laura, Mák Sweeney, Média nebo v neposledním díle Easter. Co se týče hlavní postav, tak tam je to bezchybná práce a Ricky Whittle a Ian McShane si to hodně moc dávají a kradou si spoustu scén pro sebe. Za mě tedy spokojenost, a snad druhá řada bude našlápnutější a konečně se posuneme k něčemu zajímavějšímu. 8/10 ()

Midori_Mike

Velmi mysteriózní, celkem stylová záležitost. Předlohu jsem nečetl, ale dost jsem o ní slyšel a četl jsem knihy podobného ražení (Malazská kniha padlých - zde také probíhá válka starších bohů s mladšími). Tušil jsem tedy, do čeho jdu a s kvalitou jsem nakonec velmi spokojen. Skvělý casting, parádní vizuál a podařené, absurdně vtipné scénky a situace (zvláště ve druhé polovině 1. série). Na pokračování se budu těšit a určitě si ho nenechám ujít. Hodnocení 1. série - silné 4* (7. epizoda silných 5*!) ()

fabecc1222

Tak mám za sebou tři série, a vypadá to, že tedy i komplet seriál. První série se ještě nesla ve znamení nepřehlédnutého Fullerova zpracování, které se mnohdy dost podobalo Hannibalovi. Po jeho odchodu se to ale nějak pokazilo... Herci, tvůrci, postavy, snad všechno možné se střídalo jak ponožky. Kolik tady vůbec zůstalo lidí od začátku do konce, tak polovina? Popravdě je podle mě zázrak, že to tvůrci dotáhli na ty tři série, všechny jiné stanice by to zastavili už po první sérii. Sice platí, že negativní reklama je taky reklama, ale tady byl průser snad z každého ranku, rasismus, sexuální obtěžování, šikana... Přitom od druhé série se z toho na úkor děje stalo dost často takové lehké porno na podporu všech možných minorit, kombinované s halucinogeními, nikam nevedoucími obrazy. ()

vyfuk

1. série: Seriál, který přišel zcela nečekaně. A stal se i nečekaně populární. A je to pěkná smažkárna. Hned po prvním díle si říkate, jestli náhodou nejde o vtip. A ono by šlo o tak dokonalou show, kdyby jste si tohle neříkali u každého dílu. Myšlenka je úžasná, originální a dobrá. Jediným obrovským trnem v oku vlastně je, že ten boj. Je mi jasné, že to je kvůli tomu, aby to mělo nějaký jasný spor, ale aby bojovali staří bohové proti novým, či-li lidé proti technologiím je samo o sobě kravina. Je to jako kdybych já nebo kdokoliv kdo čte tento komentář chtěl uškrtit wifi připojení. I tak nepopírám suprové momenty, které seriál provázely a je asi v jistém ohledu jasné, že se těším na druhou sérii a samozřejmě na ni budu koukat. Ale pořád mi v tomto seriálu prostě něco nesedí. Pořád mi tam bude něco haprovat. Každopádně tleskám. O tomto seriálu se ještě dlouho bude mluvit. A přál bych si celkem tak tři série. Víc by stejně asi nedávali smysl. 2. série: Stihl jsem v onom rozpětí času čekání přečíst i knihu. Doufal jsem v tom, že když se mi kniha líbila nějak do momentu, kdy jsem i viděl seriál, tak bude určitá náprava oproti knize, která mne pak přestala bavit. Seriál to měl dát dohromady a vysvětlit divotvary z knihy. Stalo se ale to, že tvůrci chtěli natáhnout watch time až do nebes. A tak si vytvořili vlastní patvary, které měly navodit atmosféru a prodloužit děj. Skončilo to naprostým fiaskem, kde nuda byla nudná, jak jen nuda nudná umí být. Jinak bizarně to ani nejde popsat. Byli zde pasáže, které jsem si pamatoval z knihy, ale to mi stejně moc nepomohlo a nestalo se tak o moc více zajímavé nebo tak. To ani nepočítám nějaké pseudoúchylné kraviny, co se stačily vymyslet. V každém případě třetí série snad bude poslední. Pokud ne, tak je osud zpečetěn. Ta třetí tuhle hrůzu ještě může zachránit. ()

LizianShaw

Začátek překvapí brutalitou, a po celou sérii jí rozhodně nešetří. Každá osoba má něco do sebe, mým oblíbencem byl leprikón Mad Sweeney. V prostřední fázi to začíná být trochu pomalé, ale konečná epizoda byla triumfální a někdy i vtipná. Nejlepší jsou samozřejmě úvodní desetiminutovky, které nám odhalují různá božstva. Intro titulky velmi zajímavé. S1 - 8.5/10 S2 - 7.5/10 ()

cpt.Lynch

Vizuální pastva a solidní šílenost. I v současné široké seriálové produkci Velmi originální. Nosná myšlenka zajímavá, seriálové odbočky fajn a jako celek, to přes někdy překotné a někdy zas zdlouhavé vyprávění působí poměrně celistvě. Sice nic co by se alespoň pro mě stalo kultem, ale na další sérii mrknu. Některé postavy fakt stojí zato. ()

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (více)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Hammer s Mansonem přišli o své agenty

Hammer s Mansonem přišli o své agenty

08.02.2021

Herec Armie Hammer (Dej mi své jméno, Rebeka) a zpěvák a herec Marilyn Manson (Zákon gangu, Nový papež) přišli ve víru kontroverzí o své klíčové zástupce. Od Hammera dala pryč ruce agentura William… (více)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman