Američtí bohové (TV seriál)

American Gods

Drama / Fantasy

USA, 2017–2020, 23 h 34 min (Minutáž: 53–65 min)

Předloha:

Neil Gaiman (kniha)

Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning, Pablo Schreiber, Bruce Langley, Yetide Badaki, Jonathan Tucker, Demore Barnes, Dane Cook, Peter Stormare, Gillian Anderson, Cloris Leachman, Chris Obi, Crispin Glover, Mousa Kraish, Siobhan Fallon Hogan, Orlando Jones, Bryan Fuller, Michael Green, Betty Gilpin, Kristin Chenoweth, Omid Abtahi, JR Hatchett, Erika Kaar, John Tench, Jeremy Davies, Corbin Bernsen, Jake Manley, Joel Murray, Sonja Smits, Richard Blackburn, Gianpaolo Venuta, Billy Otis, Michael Brown, Devery Jacobs, Kahyun Kim, Dean Winters, Jacqueline Antaramian, Oluniké Adeliyi, Sakina Jaffrey, Chris Mark, Christian Lloyd, Julian Richings, Stephen R. Hart, Mouna Traoré, William Sanderson, Andrew Koji, Sadie Munroe, Ava Preston, Warren Belle, Hani Furstenberg, Mustafa Shakir, Kayleigh Shikanai, Kathy Imrie, Erika Prevost, Gabriel Darku

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

První řada byla pro mě těžkým zklamáním. Přitom téma má obrovský potenciál, jenže tvůrci ho nechali utopit v epizodách, které nevyprávěly ucelený příběh, ale vypadaly spíše jako mozaika na sebe nenavazujících dějů, které poskládal dohromady autista pod vlivem návykových látek. Díly, jež tomuto vzorci unikly, byly velmi slušné a je škoda, že jich neuniklo víc. Jako dlouholetý hráč World of Warcraft musím ocenit jméno hlavního hrdiny, ale jako fanoušek dobře zahraných psychopatů musím vyjádřit zklamání nad nepřítomností Černoboga ve Wisconsinu.(9.9.2017)

Knižní předlohu jsem nečetl, proto jsem nevěděl do čeho jdu, a abych se přiznal, nevím to ani po úvodní epizodě. Klasický děj byl jasný, ale když došlo na tajemno, události se děly, ale vysvětlení se mi jaksi nedostávalo. Pokusím se pochopit děj v dalších dílech, snad to zvládnu...(7.9.2017)

• The Secret of Spoon (S01E02) (epizoda) (2017)

Sice jsem se už jakž takž zorientoval, ale kromě tradičně skvělého Petera Stormarea nemám, co bych pochválil. Navíc vzhledem k tomu, že žádný z mých předků nevlastnil jakoukoliv plantáž na americkém Jihu, odmítám cítit vinu za krutý osud prvních rapperů, takže úvod epizody šel zcela mimo mě. Rozhodně se podívám i na zbytek seriálu, ale mám velice silné tušení, že si tím asi radost nezpůsobím.(7.9.2017)

• Head Full of Snow (S01E03) (epizoda) (2017)

S každou epizodou trpím víc a víc. Bledý jezdec se zřejmě intenzívně opaloval a předpokládám, že jezdí na vraníkovi, aby měli všichni homies radost. Aby toho nebylo málo, musel jsem se dívat na Poslední dny Sodomy v arabském provedení, sledovat rádoby inteligentní hovory o ničem a poslouchat, jak se američtí herci zoufale snaží vyslovit ruská slova. Celé je to taková velká křeč, která se mě marně snaží přesvědčit, že jde o ucelený příběh. Možná bych tomu uvěřil, ale nemám k drogám dobrý vztah a bez nich...(8.9.2017)

Ucelenější děj přinesl jisté zlepšení, pobavila mě hlavně druhá polovina epizody, kdy se Laura proměnila v Mrtvou nevěstu Tima Burtona a následně došlo i na Smrt jí sluší. Smůlu jsem měl v tom, že má podle mě Emily Browning v sobě stejné množství sex- appealu jako Calista Flockhart, ale Indy by to jistě ocenil. Tento díl beru zatím jako nejpovedenější, vypadá to, že scénáristé neposnídali svou obvyklou kyselinku.(8.9.2017)

Zvláštní, seriál u mě postupně ztrácel hvězdičky, aby v minulém dílu zase nějaké nabral a tahle epizoda se mi dokonce líbila. No toto! Evidentně se tak děje, protože se vytratily zakázanými látkami vygenerované halucinace, takže děj začal dávat smysl. Navíc se po Peteru Stormareovi objevil v seriálu další skvělý psychotik Crispin Glover, což mě extrémně potěšilo. Jen bych chtěl tímto apelovat na tvůrce, pokud obsadí ve svých dalších projektech Emily Browning, aby důsledně zakrývali její rachitické tělíčko péřovou bundou a brali tak ohled na diváky s podlomeným zdravím, které by jinak mohli vážně ohrozit. Tak strašně vyděšený už jsem nebyl hodně dlouho.(8.9.2017)

Předchozí díl jsem pochválil, ale v této epizodě se jaksi zastavil čas. Příběh se prakticky nepohnul z místa, pokud nepočítám přesun mezi státy, objevil se další bůh, ale dlouho se nezdržel a hodně se jezdilo auty, asi proto, aby mohli tvůrci vykázat alespoň nějaký pohyb.(8.9.2017)

• A Prayer for Mad Sweeney (S01E07) (epizoda) (2017)

Leprechaun je sice pěkný zmetek, takže mě baví, ale vytvořit kvůli němu díl, který je absolutně mimo dění mi přijde zbytečné. Když to tak pozoruji, série mohla klidně skončit o dva díly dříve a nic by se nestalo, protože šestá a sedmá epizoda fungovaly jen jako vata, aniž by příběh nějakým způsobem posouvaly vpřed.(8.9.2017)

Jestli správně počítám, tak tohle byla teprve druhá epizoda, která stála za to. Děj nenatahovaly žádné zbytečné nesmysly, Kristin Chenoweth byla stejně dobrá jako v seriálu Řekni, kdo tě zabil a rachitička měla po celou dobu bundu. Jen jsem příliš nepochopil postavu Shadow Moona, pořád přemýšlím, proč se už několik epizod snaží zjistit pravé jméno pana Wednesdaye, když mu na potkání říkají jeho známí Votane. Je snad Moon retardovaný? No, to je jedno, po téhle epizodě mě každopádně začalo zajímat pokračování, čemuž bych ještě včera nevěřil.(9.9.2017)