Horor / Sci-Fi / Thriller

USA / Švýcarsko, 2000, 90 min (SE: 91 min)

Nejak v tom čase nemal sci-fi žáner na ružiach ustlané. Red Planet a Mission to Mars nie ja práve úkážka vo svojom žánri a bohužiaľ ani Supernova neobstála oveľa lepšie. Prepadák ktorý sa k nám nedostal ani do kín narozdiel od vyššie zmienených filmov ma však solídne zaujal. Klasické sci-fi prvky ako skok priestorom s následnou poškodenou kryogénnou komorou, záchranná misia, klaustrofóbia v uzavretom priestore, neznáme postavy, tajomný artefakt meniaci telesné schopnosti – dej sa mi dosť páčil. Príjemné béčko. Zaujímavý je aj zoznam režisérov ktorý sa na ňom vystriedal Francis Ford Coppola (on a sci-fi – prekvapenie), Walter Hill (priemerný režisér), Jack Sholder (hororový béčkový remeselník). Zrejme každý čo to zo svojho talentu (aspoň štipku) nechal aj tu. Obstojné herecké obsadenie Angella Basett, James Spader a Lou Diamond Phillips (ten to tu fakt veľmi nerozbalil) tiež nie je na škodu.(5.3.2007)

• POMO

Štylisticky podobná "divadelná sci-fi", ako Soderberghov SOLARIS. Ale ten sa aspoň tváril, že má nejaký obsah. A rozhodne mal zaujímavú formu a snaživých hercov. Táto volovina bohužiaľ nemá vôbec nič.(4.4.2003)

• Djkoma

Tohoto se účastnil F. F. Coppola? To pravděpodobně chtěl věnovat své kamarádce, která pracovala ve videopůjčovně, aby tam mohli tuhle slátaninu vydávat za první scifi tohoto režiséra. Současně doufám, že to bylo jeho scifi poslední. I přes béčkové a někdy i zajímavé okamžiky je toto sci-fi velmi slabé a nedokáže pořádně využít svého potenciálu.(16.6.2004)

Rozpočet $90miliónovTržby USA $14,230,455Tržby Celosvetovo $14,828,081║ Žiadna sláva táto sci-fi, príbeh je absolutne jednoduchý a tuctový, herecké obsadenie poskladané z absaidrov o ktorých už nie je moc záujem a potom to všetko aj za to stojí, ako tak obstoja triky, ináč nula bodov, tento film mal poputovať rovno do regálov video požičovne v kinách nemá takáto bezduchá fraška čo robiť. Celkom zaujímavé je že na režisérskej stoličke sa vystriedali až tri mená ale na konečnom výsledku je vidieť že moc to nepomohlo, najviac asi zavážilo meno Francisa Forda Coppolu ale čo in pohľadáva u sci-fi? /15%/(8.2.2009)

• MrHlad

Celý film sem čekal kdy se něco stane a nestalo se nic. Krom zajímavého začátku (vstup do hyperprostoru) žádná scéna nestála za nic. Blbost.(7.10.2002)

Supernova vůbec není takový propadák, jak se tu na čsfd prezentuje oním prachbídným hodnocením, v rámci žánru sci-fi s tématikou vesmírných letů celkem slušný standard. Je to sice béčko se vším všudy (čpí z něho televiznost, nějaké speciální efekty nečekejte, herecké výkony jsou povětšinou mdlé...), ale to kupodivu nesnižuje ,,kvalitu" filmového zážitku. Když máte tenhle žánr rádi a jste ochotni překousnout pár schematismů (a dopředu lehce odhadnutelný vývoj děje), nebude pro vás Supernova zážitkem odrážejícím pouhých cca 40 % na čsfd... Film nevýrazný, ale neurážející... Podobné filmy: Horizont události, Pandorum(8.2.2009)

• Pohrobek

Coppola je nucen zaobírat se zajímavými záležitosmi - i když to snad jen upravoval do konečné podoby. Dost nevýrazné béčko.(16.11.2004)

• mandes

rozpocet $90 million trzby celosvetovo- $14,828,081(23.9.2006)

• tron

„Viem, že chceš sex. Len nevieš s kým.“ Na túto údajne mizernú hororovú sci-fi pecku som sa tešil ako decko od roku 2000, keď som si prečítal ponižujúcu, 40%-nú recenziu v Cineme. Nakoniec som dostal presne to, čo som čakal. Šialenými post-produkčným zásahmi (svojím prispeli minimálne traja režiséri, brutálne sa strihalo atď.) zmasakrovaný náznak atmosféry a ambicióznej vizuálnej stránky (čosi ako keď Votrelec stretáva Stanleyho Kubricka, ale v poriadne béčkarských kulisách). Ďalej nelogické správanie (nesympatických) postáv a do štandardných rolí obsadení neštandardní herci (Robert Forster, Lou Diamond Phillips, James Spader - všetkých mám rád). Bohužiaľ sa nedostavilo najdôležitejšie - nadšenie zo samotnej blbosti. Toto je iba režijne (a všelijako inak) nezvládnuté a nudné. Pochybujem, že to uspokojí aspoň milovníkov zlých filmov (fanúšika kvalitného hororu a seriózneho sci-fi určite nie). Palec dole. Ale ak máte radi votrelecké kópie, z povinnosti si Supernovu pozrite.(8.2.2009)

• movie

Jack Sholder ještě nezemřel a tak točí, točí a točí jedno béčko za druhým. A i když tohle dílko dost zprasil zásah producentů do výsledné podoby filmu (návaznost atd., no prostě nůžky :), já se bavil mnohem více (pravděpodbně) než všichni ostatní.(24.1.2003)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.9.2012)

...standardní herecké výkony, rutinní filmové zpracování, pár pěkných zvláštních efektů. Zkrátka průměrný film nijak zvlášť nevybočující z holywoodské produkce sci-fi, který nemůže urazit nezaujatého fanouška žánru i běžného diváka. Nechápu vcelku hysterické odsudky ve zdejších komentářích, prostě jen jeden z řady filmů žánru...(1.10.2005)

Dva roky po ŽOLDÁKOVI: LEGII ZKÁZY si Hollywood připsal další brutálně předražené vesmírné béčko a další účetní průser jako noha, průser ještě podtržený úspěchem ultralaciné ČERNOČERNÉ TMY z téhož roku. Scénář sice tasí několik zajímavých nápadů a obsazení čítá řadu známých druholigových xichtů, ale shazuje to laciný vizuál se špatnými digitálními triky. Přesto se mi to líbí víc než ČERNOČERNÁ TMA.(12.1.2011)

• akisha

Díky takovým filmům si člověk teprve vychutná věci jako Galaxy Quest nebo Červeného trpaslíka. Je tu všechno, z čeho si dělají legraci, akorát tentokrát myšleno vážně. Hlavní hrdinové pronášejí "cool" slova, kterým nikdo nerozumí, vtipkují s lodním počítačem a celkem často se promenádují nazí. Rozmístění posádky se podle očekávání omezuje na šablonovité charaktery typu: ultra-klaďas kapitán (starý a zkušený kapitán skape hned na začátku - jako obvykle), hláškující pitomec, sexy chladná doktorka atd. Zbytek už je jenom vata, sloužící k postupné likvidaci. A když už jsme u té likvidace, pokud čekáte nějaké super maso vraždění mimozemskou formou života, radši s tím moc nepočítejte...(8.2.2009)

• Lavran

Devítirozměrná hmota (!), opilá kamera, macho robot v leteckém bomberu z 1. světové, neskutečně imbecilní dialogy, sexuální harašení, zamilovaný palubní počítač důvěrně přezdívaný Kočka a mnohé další pikantnosti, které nemají ve vážně míněné sci-fi obdoby. Pokud se podobně jako já rádi nasmějete u extrémně hloupého filmu, neotálejte ani na sekundu a Supernovu si pusťte. Je dokonce značně pravděpodobné, že budete váhat, zda ji pro dobro vesmíru neohodnotit plným počtem. :)(10.2.2009)

Jako milovník sci-fi a cestování dalekým vesmírem jsem přimhouřil obě oči. Za odvážnou Robin Tunney a hlavně hrdiného drsňáka Spadera dávám 50%. Není to zase takový blábol jak by mohlo zdejší hodnocení napovídat. Určitě jsem viděl horší příběhy.(19.3.2013)

• -bad-mad-wolf-

Pamatuju si, jak jsem před lety ve videopůjčovně mlsně kroužil kolem véháesky s tímhle titulem. Teenager, zrovna se seznamující s Arthurem C. Clarkem a pídící se po dalších objevech v žánru, narazil na film, který sliboval tajemnou story z hlubin vesmíru, se špičkovými triky od tvůrců Titanicu. Haha. Triky možná ucházející opravdu jsou, ale dějové prostory jsou vycpané pytli nudné vaty a veškeré tajemno obstarává pochybný artefakt, dělající z lidí nadlidi, magory, psychopaty a vůbec všelijakou standartně nestandartní havěť. Zoufale nenápadité béčko s mnoha na nervy lezoucími faktory.(26.12.2006)

Kdysi dávno jsem to viděl, a pár věcí mne zaujalo. Ale kdybych o nich mluvil prozradil bych moc děj. Pak jsem viděl tento film v nočních hodinách díky ČT1. Jak již zde bylo řečeno podobá se to trochu Horizontu události, možná bych přidal i Jasona X. Takže souhrném davám 3* +.(8.4.2010)

• LiVentura

Smutný sci-fi thriller.....bez dobré pointy a se sexuálním podtextem... :-((8.2.2009)

• klerik

Nákladné prepadákové béčko, ktoré takmer zaslúžene zaniklo pri žiarení ČIERNOČIERNEJ TMY. Dve ** si film odmakal poctivo - je tam zapamätania hodná erotická scéna, nabušený záporák a pekné efekty. Uvedomujem si otrepanosť "ponorkového" hororu v uzavretom mieste, ale neurazilo ma to... Skrátka slabý film, na ktorom sa dá baviť, ak pristúpite na jeho hru...(3.4.2006)

• bassator

20%(13.4.2009)