Nova Seed (festivalový název)

Nova Seed

Dobrodružný / Sci-Fi / Animovaný

Japonsko, 2016, 64 min

Nick DiLiberto

Nick DiLiberto

První polovina je beze zbytku boží. Závěr už trochu spěchá. Z celku pak radost a klobouček za tuhle, bez promile, one man show.(4.6.2017)

V první řadě je třeba smeknout před DiLibertem, který tento film animoval sám a to celé 4 roky. Animace je jednoduchá, místy až naivní. Celkově film působí velmi originálně (ostatně to divák od nezávislého snímku očekává). Hudba a zvuk je na to, že jde o projekt dělaný na koleni, dobrý. Příběh sice nic přímo okatě nekopíruje a snaží se být originální, ale bohužel nemá vůbec žádnou myšlenku a zápletka není ani trochu rozpracovaná. Postavy na plátně něco dělají a neřeší se už moc proč. Film skončí a zůstane jen pocit "jo, bylo to fajn, na to že to maloval jeden člověk a celkově se na tom podílela hrstka lidí". To je asi jediná věc, proč si budu film pamatovat. Za zhlédnutí ale stojí. Za druhé už ne. Film potěší pokud: Máte rádi kočky; žlutá a fialová je vaše oblíbená barevná kombinace; nechcete u filmu přemýšlet; vždycky jste si říkali, jak by asi ve hře Half-Life vypadal mozkokrab, kdyby byl zelený, roztomilý a měl velké kukadlo.(25.2.2017)

• Pitam

Malé artové dílko, které beru jako to, čím je, a sice splněným snem jeho tvůrce natočit celovečerní animák . Nic víc, ale ani nic míň. Za samotnou animaci a čtyřletou řeholi jediného člověka nezbývá, než smeknout velmi hluboko. Těžko si představit, že ty tisíce snímků udělal sám a vymyslel všechny postavičky, lokality a dopravní prostředky. A ač je mnohdy patrná inspirace v jiných animovaných filmech, v žádném případě se nedá popřít velká dávka originality. Ještě musím pochválit soundtrack ve formě elektronické hudby, který se do filmu náramně hodí. Tady ale z mého pohledu pozitiva končí. Ve filmu se sice pořád něco děje, jedna akce střídá druhou, ale divák neví, proč. A o čem to vlastně celé bylo? Chyběla mi motivace postav a smysl jejich počínání mi byl po celou dobu jaksi nejasný. Ti, co mě znají, vědí, že na sci-fi a animáky nedám dopustit, ale zde mi prostě něco nesedlo. Občas je zkrátka „docela povedená“ směsice animace a hudby málo. A pokud bych se chtěl podívat na skvělou animaci se směsicí skvělé hudby, určitě se příště podívám znovu raději na Interstella 5555. I když samozřejmě chápu, že finanční možnosti tvorby obou filmů byly v tomto případě z opačných konců galaxie (doslova).(4.3.2017)