Poslední parlamentári (TV film)

Československo, 1977, 54 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

• Volodimir2

Takže som si pozrel prvý film Bohuša Chňoupeka (druhý bol Právo na minulosť, 1989), ide v ňom o zobrazenie jednej historickej udalosti z konca 2. svetovej vojny. Vo filme je spomínaná prvá kapitulácia Nemecka, ktorú organizoval Dönitz, ale tá nebola platná. Trocha histórie. Po samovražde Hitlera a dobytí Berlína Červenou armádou, vyslala nová ríšska vláda svojich delegátov na veliteľstvo spojeneckých síl do Francúzskeho Remeši (Reims). Nový ríšskym prezident Karl Dönitz mal v úmysle zložiť zbrane len pred západnými spojencami a pokračovať v bojoch na východnom fronte.Vrchný veliteľ spojeneckých expedičných síl generál Dwight. D. Eisenhower však túto špekuláciu odmietol. A tak 7. mája z poverenia Dönitza podpísal generál Alfred Jodl bezpodmienečnú kapituláciu Nemecka. Dokument o kapitulácii podpísal aj náčelník sovietskej vojenskej misie v Remeši generál Ivan Susloparov. Túto kapituláciu prijal Eisenhower. Ale v noci dostal od Sovietov správu, že odmietajú uznať kapituláciu podpísanú v Remeši a že požadujú novú v Berlíne. Ta tiež bola na druhý deň 8.5.1945 v 23,01 hod. prijatá pri prepracovanej ceremónii, o ktorej Sovieti natočili skvelý dokumentárny film (Pád Berlína, 1945), oslavujúci víťazstvo Červenej armády vo Veľkej vlasteneckej vojne s Nemeckom. Dwight Eisenhower tento film o niekoľko mesiacov neskôr videl, a vtedy zistil, že tam o kapitulácii Nemecka z Remeši nie je ani zmienka.(27.5.2016)

• Autogram

Pripadá mi to, akoby to tvorcovia urobili autorovi predlohy, vtedajšiemu ministrovi Chňoupkovi, schválne, že natočili nezaujímavý nudný vojnový film. Nemohli to zachrániť ani dobrí herci, ktorí sú trvale na obrazovke, a až do konca som nevedel, čo film vlastne riešil a na čo chcel poukázať. Prišli, zavreli ich, a potom vyšli von, to je všetko. Zaujímavý je na tom iba poučný komentár Volodimira2.(7.5.2019)

• Gekacuk

Na tento televizní film jsem se moc těšil. Bohužel jsem však zažil zklamání. Téma nabízelo velký potenciál, který ale nebyl využit. Mohl z toho být dobrý napínavý film. Byla však natočena v podstatě pouze komorní psychologická televizní inscenace. V exteriérech se natáčely scény především s nefunkční německou technikou, s pojízdnými ruskými zbraněmi a jedna davová scéna s německými vojáky. Dalo by se očekávat, že dílo tak politicky exponovaného autora a tehdejšího ministra zahraničních věcí B. Chňoupka bude více finančně dotováno. Nedostatek financí je zde velmi patrný. I když jde v podstatě o psychodrama, nemusela se třetina filmu odehrávat v jedné ateliérové místnosti. Herecké výkony Haverla a Rajniaka jsou jako vždy velmi profesionální. Na nich vlastně celý film stojí.(18.5.2016)