Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

iampatrik

75% Ať už člověk ví nebo neví, co je standforský experiment, film zaskočí a vztáhne v obou případech. Děj si vystačí s několika postavami, prakticky s prostředím ne větším než pár metrů čtverečních. Film je sondou do lidského chování, kde občas jen se zatajeným dechem nebo nasraností sledujete teror dozorců - vězňů. ()

jedna_vrana

Karl Vandy: Ľahko je povedať: „Och, ja by som tak nekonal“, ale nevieš. To je, to je pravda. Nevieš. Ale ja teraz viem, čoho som schopný, a to ma zraňuje. Experiment, ktorý chcel skúmať ľudské správanie, vlastne len ukázal, čoho sme schopní. Stotožnenie sa s postavou, do ktorej boli títo mladíci obsadení, nadobudlo rozmery, o ktorých dr. Zimbardo na začiatku nemal tušenie. Dôvody, prečo takto reagovali, nie sú objasnené, ale film je akýmsi mementom aj pre nás ostatných, že do svojich „rolí“ sa môžeme príliš hlboko ponoriť. A možno si divák položí otázku, či toto nie je príčinou, že vo všetkých podivuhodných režimoch sa našli ľudia, ktorí nasledovali vodcu ako slepé stádo. ()

Lacike

Zaujimava psychologicka sonda, ktora ukazuje, ze ludia potrebuju nejaky system, inak sa z nich stane sadisticka sebecka zver. Akurat nechapem preco sa pri experimente predstieralo, ze ide o simulaciu väzenia. Aj v base je nejaky system. Je sice kruty, ale ma svoje pravidla, ktorym ked sa clovek prispôsobi, tak prezije. Pri tomto experimente bolo jedine pravidlo a to, ze sa nesmeli pouzivat fyzicke tresty. Ale uplne tu absentoval akykolvek system a dozorcov vedenie neustale tlacilo do toho, aby väznov sikanovali dokial ich psychicky nezlomili. Ake moznosti mali väzni, aby to absolvovali bez konfliktov s dozorcami? Prakticky ziadne. To mi prilis objektivne nepripadalo a bolo logicke, ze sa situacia vyostri velmi skoro. Velkym plusom filmu je skvele vystihnutie postupnej premeny jednotlivych postav bez nejakych beckovych vykonstruovanych zvratov. Pravdepodobne sa snazili co najviac drzat skutocnych udalosti, co filmu prospelo na uveritelnosti. Vdaka tomu atmosfera neskutocne graduje a film mi dokazal dokonale sprostredkovat pocit beznadeje. Billy Crudup ako profesor, ktory to cele vymyslel pôsobil ku koncu diabolskejsie ako kdejaky sialeny zaporak u inych filmov. Z hercov ma este prekvapil obycajne bezbrane pôsobiaci Michael Angarano, ktory si tentoraz vystrihol riadnu svinu. Vysledkom je pôsobivy psychologicky thriller, ktory je aj bez akychkolvek lacnych gore scen napinavejsi ako kdejaky horor. 8/10. ()

Triple H

Už tretia "adaptácia" notoricky prefláknutého experimentu, tentokrát civilná a držiaca sa skutočných udalostí v čo najväčšej miere. To beriem ako pozitívum, pretože ak už si má z celého experimentu skrz nejaký film človek niečo odniesť, najlepšie to pôjde ak si ten film nebude v rámci rekonštrukcie pomáhať kadejakými hollywoodskymi zlepšovákmi. Tie tam samozrejme sú, ale v stráviteľnej miere. Herci všetci dobrí, Crudupa mám rád a film dobre odsýpa. Výsledky z takéhoto empirického výskumu síce asi nemožno považovať za objektívne či definitívne, ale svoju výpovednú hodnotu nepochybne majú. Mne film poslúžil ako podnet na prečítanie si niečoho viac o samotnom experimente, resp. o tom ako sa ľudské správanie mení pod vplyvom pridelenia určitej úlohy. Fajn vec. ()

TheEvilTwin

Zajímavě zfilmovaný experiment, který roku 1971 během pouhých šestí dnů změnil životy několika lidí a o kterém by měl dnes slyšet určitě každý. Filmařsky zručně natočený, realisticky věrně podaný a herecky solidní (snad každého herce tady známe ze známějších filmů - za to palec nahoru). Intenzivní a nepříjemný film, kteremu by slušelo ubrat 20 minut, ale jinak k němu nemám co vytknout. Když už ne z filmového hlediska, tak určitě z hlediska všeobecného rozhledu zajímavý film o tehdy psychologicky přínosném experimentu, který by v dnešním světě neměl šanci být ani schválen, natož tak proveden. ()

• Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)
  • Psycholog a autor experimentu Philip Zimbardo vyprávěl, že byl ze dne na den z experimentu nadšenější, dokud mu manželka neřekla, že pokud experiment nezastaví, tak od něj odejde. Teprve poté mu došlo, co spustil. (sator)