Oklamaný

• USA The Beguiled (více)
USA, 2017, 93 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Sofia Coppola

Předloha:

Thomas Cullinan (kniha)

Scénář:

Sofia Coppola, Irene Kamp (původní scénář) (více)

Hudba:

Laura Karpman

Dusno až k zalknutí. Tak lze nejlépe charakterizovat atmosféru v izolované dívčí internátní škole, kde se znenadání objeví muž. Jediný široko daleko. Za zdmi izolované dívčí školy zuří americká občanská válka, ale její studentky a učitelky probíhající konflikt neberou na vědomí. Dokud nezaklepe na jejich dveře. Těžce zraněného nepřátelského důstojníka Johna McBurneyho (Colin Farrell) se ujmou v aktu křesťanského milosrdenství, aby ho, hned jak se trochu postaví na nohy, vydaly „svým" vojákům jako válečného zajatce. Jenže John si postupně omotá kolem prstu nejen mladičké studentky v čele s krásnou Alicií (Elle Fanning), ale i jejich staropanenskou učitelku Edwinu (Kirsten Dunst) a především ředitelku školy (Nicole Kidman). Ve všech se díky němu probouzejí emoce, které ještě nebo už dlouho nezažily. O to jsou ničivější a nebezpečnější, protože John si neuvědomuje, že se ocitl uprostřed bitvy, která je strašlivější než všechny boje probíhající války. (CinemArt)

jefff

V Oklamaném nejde o děj, ale o atmosféru, skvělé herecké výkony a brutální příběh oklamaného dezertéra zasazeného do prostředí občanské války. Farrell hraje fantasticky a Nicol Kidman s Kirsten Dunst mu skvěle sekundují. Hodně dobré. ()

iantomasik

Velice subtilní a nuancované, podobně neokázale (a nádherně) natočené. Prosté většinou typických schematizací, banalizace a hraní si na binární dobré vs zlé. Není to válka pohlaví, ale jejich míjení. Lidé jsou zde především oběťmi okolností a vlastních tužeb a strachu. Nerozumí sobě ani válce na pozadí a chtějí jen přežít (v jakémkoliv duchu). Prvky survival horroru obsažené v tematu navíc úspěšně realizuje i forma. Ve všech ohledech minimalistický, ale dokonale homogení celek. ()

Tejkina

Na původní verzi z roku 1971, kde je vše vysvětleno a jednání postav tak dává smysl to ani zdaleka nemá. Tady totiž nedává smysl vůbec nic. ()

sedm.1

The Beguiled je taková do devadesáti minut roztažená epizodka z Deníků červených střevíčků, jen tedy bez té erotiky, i když pozor, pokud jsem už zmínil toto slovo, tak jediné, co v tomto snímku tak nějak funguje, je právě přítomnost atmosféry dusivého erotična, které zde od začátku vystrkuje růžky a postupem času čím dál více graduje, a to až do, pro jednu z postav, zničujícího finále, které ale i bez znalosti knižní předlohy není kdovíjak překvapivé. Toť, co se týče pozitiv, je ovšem vše. Přestože film má skutečně docela přijatelnou hodinku a půl, zápletka se stejně poměrně táhne, jelikož se tam toho příliš neděje, dále veškeré postavy jsou velice ploché a nezajímavé, a to přestože se jejich herečtí představitelé poměrně snaží a kdy mě v tomto ohledu asi nejvíce zaujala Nicole Kidman, nicméně prostě vesměs nemají příliš co hrát a nějaké ty dramatičtější situace se pak odehrávají vážně až v úplném závěru, ovšem i ty vyzní bez emocí a nějakého výraznějšího diváckého efektu. Prostředí izolované dívčí školy jinak působilo výrazně a velmi pomohlo budování tísnivé atmosféry, celkově se ale jedná o vážně dost nezáživně zpracovanou podívanou, která nemá krom zmiňované atmosféry bohužel čím zaujmout. ()

DavidS.

Místo s horečkou bojuje Colin s jižanskými courami...Jak byla Marie Antoinette fantastická, jsou všechny filmy po ní zcela tristní... ()

klukluka

Oklamaný se cítím zejména já. Když jsem četl jména jako Coppola, Kidman, Farrell, Dunst..., tak jsem čekal slušnej, nebo minimálně zajímavej biják. Tohle ale byla...jak to jen opsat..? Tohle nebylo prakticky nic. Dá se to vyjádřit třemi slovy a přitom nic nevynechám: přišel (přivlekla ho), viděl (všechny- jak je pánbůh stvořil), nezvítězil (protože zemřel). /Pozn.: po zásahu tak prudkým jedem z hub, že kurare je proti tomu plíživej zabiják./ Co způsobí, že si hvězdy první velikosti vyberou podobně chabou látku, jejíž slabiny musely být každému zřejmé už ve fázi scénáře? Prachy se přece dají vydělat i něčím filmovějším, než touhle vpravdě divadelní jednoaktovkou..? ()

aquiver

Klidný a poetický snímek. Velmi citlivá, do filmu vtahující režie. Perfektně vykreslené prostředí amerického jihu ve válce (kouř či výbuchy děl v dáli skvělý nápad). Nádherná čistá kamera se záběry zahrady, lesa, školy, či žen a děvčat. Scénář předvídatelný, na druhou stranu zvládnutý a sofistikovaný, včetně výborných dialogů. Některé scény jsou úmyslně prázdné právě pro navození různých pocitů, např. omývání vojáka ženou. Moc hezky přezpívané písně. Film je pojat plně vážně, ale alespoň dva, v danou chvíli vhodné, povedené vtipy jsem zaznamenal - což byla ta malá nevinná děvčátka poslouchajíc za dveřmi a pak želvička. 75 % ()

Merkin

Těsně po shlédnutí a ještě pár dní po té jsem o kvalitách snímku silně pochybovala. S odstupem času ale musím uznat, že vlastně vůbec nebyl zlý. Dokonce uvažuji nad tím, přečíst si románovou verzi, protože ta by mně jistě pomohla mnohé pochopit a vyplnit si ony mezery, které nutně musely vzniknout při zpracování knihy ve scénář. Ženské charaktery jsou precizní a přesné, nazvala bych je ukázkovými. Svérázná životem zkušená žena, inteligentní, nicméně ušlápnutá dámička a mladá, divoká a nezkušená studentka. Všechny zavřené v jedné kleci, uprostřed války, mimo civilizaci. A s nimi další menší, nezralé slečny, přesto i ony jaksi instinktivně chápou, oč běží, chybí jim láska otců, bratrů, pozornost, přátelství. A pak přichází muž. Nepřítel? Neznámý? Bez groše? Muž! Příležitost se parádit, hovořit, objevovat nepoznané, milovat, žít nebo jen tak laškovat a hrát si. A on to se všemi umí. Ale opět, je to muž. Voják, dezertér, který dlouho bojoval nebo živořil kdesi mimo dosah běžného života a teď je obklopen společností, ženami, má vyhlídky a nedokáže kalkulovat natolik dopředu, jak by si možná přál. A to je mu osudným. Oklamaní jsou vlastně všichni a nikdo. Přetvářka a přitom nádherná pravda. Zajímavé. Pěkné. ()

Hanys_

Dívčí škola, zraněný fešný voják. Tak nějak se tady to hutné drama samo nabízí, přišlo mi ale jakoby pár důležitých scén chybělo. Motivace postav nejasná, závěr zívací. Časy panen a překladu jsou už dávno pryč, od té doby točí Sofia přinejmenším průměrné filmy. ()

kolemjdouc odpad!

nic v temnotě kdy tápete co vlastně spíš nevidíte než vidíte.Uměle, nepřirozeně natahované scény.Nezáživné, kdy absolutně sami nevíte jaké máte mít pocity ()

F.W.Colqhoun

Grateful to be your prisoner. Smrt jižanských panen...? Houby :-) Každému, kdo má zkušenost s ženskými kolektivy, musí být jasné, že Miss Martha Farnsworth Seminary for Young Ladies nebude legrace, i v případě, že nečetl předlohu a neviděl původní snímek. Desátník McBurney Colina Ferrela je prohnaný ďábel, ale kdo na takovou hordu ženských má? Nikdo. Sofia Coppola přistoupila k cizí podobně jako ke svým autorštějším filmům, ale své zasněné sklony krotila ve prospěch čistokrevnější thrillerovosti (čímž poskytla bezděky divákovi příležitost docenit to, že to není její šálek kávy). Nádherně nasnímané obrazy jižanského komfortu pod baldachýny mlh, barry-lyndonovská absence filmového nasvícení, zjevná inspirace v Evropě málo známými dobovými výtvarníky. Když nic jiného, je to krásné. Jako překvapivější se jeví vůbec nápad vracet se ke knize v časech, které tíhnou spíše k vytěžování motivu ženy v roli oběti. Jedinou mužskou postavou je sice talentovaný kurevník, ale příběh i tuto náturu ilustruje jako bezbrannou vůči technikám nejnevinnějších děvčat, natož takové slečny Marthy, která vzdychá a potí se jako čuně, jakmile se naskytne příležitost vydrhnout z čistě hygienických důvodů desátníkova zaneřáděná stehna. Když holky spojí síly: Mnoho psů, zajícova smrt. What have you done to me, you vengeful bitches? Soundtrack Laury Karpman potěší především fanoušky Angela Badalamentiho či ambientnějších poloh Sigur Rós. ()

Adramelech

Mám v čerstvé paměti verzi z roku 1971, takže je mohu porovnat. Začátek filmu je postižený fenoménem černé obrazovky, takže tam není nic moc vidět, ale řekl bych, že motiv políbení třináctileté holky se zde nevyskytuje. Jakpak je to asi v literární předloze filmu? Pokud je mi známo, tak kniha česky nevyšla. Tipoval bych, že v roce 2017 už zapracovala režisérčina autocenzura. Také z filmu vypadla postava černošky, která si nepřála vítězství Unie a byla spokojená s Konfederací. Přitom za zobrazení osoby černé pleti ve filmu jsou dnes politické body. Jenomže co když černá huba říká nesprávné politické názory? Mohli přepsat dialogy, ale vzhledem k tomu, že literární předloha je v USA hojně čtená a široce známá, by to působilo trapně. Tak tu postavu raději přece jenom vypustili. Přitom v evropských filmových pohádkách je kvůli rasové vyváženosti černá pomalu už i Sněhurka. Zmínka jedné z chovanek penzionu o tom, že kopání motykou je negerská práce, se z filmu také vytratila. Cítíte ten posun, k němuž došlo od roku 1971 do roku 2017? Literární předlohu položili na Prokrustovo lože politické korektnosti a patřičně ji osekali. Kromě toho film oproti první verzi ztratil na erotickém jiskření, ale získal na brutalitě. Stále ještě jde o silný příběh, ale jeho umělecká působivost už pokulhává. ()

DannyBoy80

To je taková Austenova po 3/4 filmu. Nuda, nic se neděje. Pouze neukojené ženy všech věkových kategorií by si chtěly štrejchnout s vojákem. Konec je trochu lepší, ale už to prostě nezachrání. Obsada byla vynikající, ale tomuhle filmu by snad nepomohlo nic, krom totálně jiného scénáře. ()

woodsman

skoro hodinu sa nic nedeje ale potom sa to rychlo zvrtne ale retard tam si vibere decko a vedla ma Kidman no jebe mu dobre ()

zelvicka.

Nevím, jak by se Sofia Coppola dívala na to, že diváci 52. KVIFF přijali její snímek jako černou komedii, co se týče reakcí v sále. Což není zrovna špatně, jen to mnohé vypovídá o snímku i diváctvu českém. ()

janabel

Napínavé, tíživé, stylové, nepředvídatelné. Kdo má rád ponuré a zajímavé snímky, tak jednoznačně doporučuji. ()

Renfield

Pravdou je, že se toho v Oklamaném příliš neděje, že se veškeré, občas lehce dramatické dění rozjíždí na poslední chvíli a vlastně ani netrvá dlouho... Totiž vrchol filmu, scéna která jak jsem očekával měla být tou nejsilnější a snad i nejdramatičtější vůbec, byla nakonec pomalu bez jakýkoliv emocí (je pravděpodobné, že za to z velké části může trailer). Jenže Oklamaný o tomto až tak není. Už od prvního záběru je patrné, že tohle bude silně atmosférické dílo. Exteriérové záběry jsou úchvatné, stejně tak interiérové, skvostně nasvícené a nasnímané... práce s hloubkou ostrosti je tu velmi důležitá. Tohle vše je doplněno výborným zvukem a spíše tišší, ale znatelnou hudbou. Co se postav týče, více prostoru zde samozřejmě mají ty ženského pohlaví, přesto se o nich nedozvíme mnoho, důraz je kladen spíše na jejich pocity a reakce na novou situaci. Z hereckého obsazení nejvíce zaujala Kirsten Dunst a samozřejmě Nicole Kidman, která zase hraje "tu svoji roli". Původní verzi jsem zatím neviděl, tady vzhledem k hereckému obsazení a režisérce byla má očekávání ještě vyšší, přesto zklamán nejsem, ona totiž ta atmosféra a herecké výkony udělají mnohé. 70% ()

Jaro_slav

Přiznávám, původně jsem na to šel hlavně kuli Fanningový (už fakt neni dítě) a hlavně Dunstový (tý bylo poslední dobou na muj vkus ve filmech moc málo). Až během filmu jsem si vygůglil, že to natočila moje oblíbená Sofie, což současně vysvětlilo ten místama bizarní humor a opravdu poommmaaallýý styl vyprávění. A na konci jsem odcházel s dojmem, že takhle ňák by asi vypadala Adams Family natočená rukou Coppolový – pomalá, svérázná a místy fakt drsná. Spoilery: Nezapomenutelná je hlavně výborně vypointovaná scéna pohřbívání nohy a skoro na konci filmu diskuze o sbírání hub. Konec spoilerů. Pro mě a za mě je to poctivejch 80%, i když mi Farrell ve svý roli fakt neseděl. ()

Pevek2

Krasne zrezirovane, ale co naplat - typicka Coppola. To, co vypada zive a co je skvele rozehrane se diky prestrelenemu zaveru a nedotazenym motivacim postav uplne zneverohodni. Pritom treba detaily s vypujcenymi nausnicemi, nebo prvni vecere s Johnem jsou skvostne udelane veci. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

01.12.2018

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (více)