Wind River

• Velká Británie Wind River (více)

Stopař Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová, která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti... (Falcon)

ArsenalEagle

Velmi originálně zpracovaný silný příběh, ve kterém exceluje skvělý Jeremy Renner. Atypická detektivka se opravdu vleče (ale ničemu to nevadí, ba naopak) ale já si jí celou opravdu s napětím užil. ()

Ellmariachi

Film lidi dělí na dvě poloviny. Jedna mi říkala, že si ho užiju a budu maximálně spokojený. Druhá měla dvě námitky. Příliš zdlouhavé a nic moc konec. Musím říct, že díky varování jsem na zdlouhavé tempo byl připraven a je to dobře. Film se opravdu trošku táhne. Na druhou stranu ale musím říct, že to ničemu nevadilo. Ona ani celková délka není kdo ví jaká. Co se týká druhého argumentu, tedy, že vyřešení a motiv je takový a makový... Jak v komentářích používám ostřejší výrazivo minimálně, tak zde udělám výjimku. Lidi jsou zasranci a kvůli tisícovce jsou schopni udělat neskutečný sračky. Takže to, že se zde jednalo o případ, který se podle mě stal v různých podobách nesčetněkrát není důvod na stížnosti. A způsob vyřešení taky nemám problém vzít. Renner mě bavil od začátku do konce. Atmosféra vynikající a lokace bych sice naživo zažít nechtěl, ale takhle na dálku parádní. Plus vynikající hudba a já mám před sebou film za plný počet a 90 procent. Navíc slogan, že pomsta nejvíc chutná za studena, dostala nový nádech. ()

Sidonka

Proč dávám pět hvězd? Hodnotím v rámci detektivního žánru, na který mám jiná měřítka. Už dlouho jsem neviděla kriminálku, která by mě opravdu zaujala . Film mě zaujal nejenom tím, že má exotické indiánské téma. I obecně pojednává o lidech v úzkých, kteří můžou být různých ras. Aby přežili, potřebují zmobilizovat síly, musí mít vůli žít a navzdory překážkám bojovat. Z mých slov to zní jako hrozný patos, ale film mluví přesvědčivějším, lidským rozměrem, velkou a přirozenou hloubkou, uvěřitelným jazykem. Mluví o smíření se s vraždou či únosem blízké osoby, umění přijmout bolest, která neodezní, ale člověk se s bolestí po čase naučí při zmobilizování všech sil žít. Nepotlačená bolest dovolí nezapomenout ani na ty hezké vzpomínky, které jsme s milovaným, zesnulým člověkem prožili. Člověk vnitřně neotupí, nezemře. Člověk musí umět trpět, protože přežijí jen silní, kteří zvládnou umění a ochotu bojovat navzdory četným překážkám. Nepoddávat se. Můžeš umřít v slzách a na kolenou jako baba nebo důstojně bojovat o svůj život do posledního vydechnutí. Jen ten, kdo si umí stát za svým, má respekt. I když slabší povahy, které z nedostatku sil podlehnou depresím, také nelze odsuzovat, prostě jen nebyli dostatečně odolní. - K OBSAHU FILMU- podrobnější popis, takže ho někdo může možná brát jako spoiler, ačkoli jsem mnoho vynechala a vraha samozřejmě nevyzrazuji: Stopař, lovec a běloch Lambert objeví uprostřed odlehlé krajiny v indiánské rezervaci mrtvou, znásilněnou indiánskou dívku, někdejší kamarádku své již zesnulé dcery. Má motivaci najít a dopadnout vraha. V nelítostném prostředí, kde se příroda ani lidé s nikým moc nemazlí a kde se ženy občas záhadně ztrácí, sám obdobným způsobem přišel o vlastní dceru, míšenku, kterou měl s indiánskou nyní již exmanželkou. Pátrání se má ujmout mladičká začínající agentka FBI Jane, která je nezkušená a nepřipravená na nehostinné podnebí už oblečením nevhodným do mrazu, sněhových bouří a neovládá ani ježdění na skútru, s nímž se dá dostat do vysokých hor a nepřístupných míst. Je skoro ještě dítě a tak potřebuje mužné ochránce a průvodce, kteří znají místní kraj, kteří se umí pohybovat v neznámém prostředí, znají zdejší obyvatele a jejich temné stránky. Protože film nepostrádá vtip, po jejím uvedení do společnosti se za jejími zády muži nespokojeně vyjádří: „Proboha, co nám to sem zase poslali?“ Později sama uznává: „Moc platná vám nebudu, ale nikoho lepšího nedostanete.“ Vyšetřování zvládá v rámci vlastních sil a díky urputnosti bojovat a snadno se nevzdat. Hrstka místních mužů v čele s Lambertem jsou nepostradatelnou oporou. O početné a profesionální policejní stanici se v tomto zapomenutém místě může agentce opravdu jen zdát. Jen na tomto případě je znát podfinancovanost a nedůležitost odepsaného kraje. Je to místo bez vyhlídek, kde ani vzdělanějším mladým lidem snaha nestačí a uplatnění a východiskem pro úspěšnější mladé je jen odchod do perspektivnějších větších měst, pokud ovšem mají to štěstí, že tam seženou práci. - Někteří mladí indiáni, narušení všudypřítomným násilím i drsnými přírodními živly a semletí špatnými okolnostmi, se rezignovaně živí trestnou činností a o začlenění do většinové společnosti, která by je nepřijala, už ani nestojí. Zde opravdu platí: „Bída z lidí vlky činí a vlky z lesů žene hlad.“ Ostatně, podle jednoho místního: „všechno je lepší než žití tady v rezervaci, i kriminál. Dostaneš tam třikrát denně jídlo a máš tam televizi.“- Všichni indiáni se ale zdánlivě tak špatně nemají. Obývají větší domy se zahradou, až si člověk bydlící v malé garsonce v české Horní dolní říká, co by proboha ještě chtěli? I tito indiáni však žijí zaživa pohřbení ve věčném sněhu a tichu, na místě, kde se kromě občasné tragédie nic neděje. Původní půda jim byla odňata, nezbylo jim nic, ani tradice. Nuda a uvězněnost je znát ze slov jednoho v tomto kraji zaměstnaného bělošského! záporáka: „ Nedá se tu nic dělat. Všude jenom sníh a ticho. Bez dostupných ženských, zábavy, bez života.“ To hřbitovní ticho, lezoucí na mozek, je také to jediné, co běloši indiánům ještě nevzali. Pasivita leze na nervy, v nudě je ukrytý zárodek zla. - Místní jsou zvyklí, že jim nikdo nepomáhá, že je svět odepsal. Jsou samostatní, odkázáni k souboji o zdravý rozum ještě víc než k boji o důstojné živobytí. „Ve Wind River je každej odkázanej sám na sebe.“- Indiáni z rezervace mají v sobě jako mnohé menšiny trpkost, cítí se diskriminováni, viz výslech otce zavražděné dívky: „Vždy když s námi, vy běloši, začnete mluvit, začnete urážkama.“ – Film naráží i na touhu po pomstě. Citlivej drsňák Lambert, jeden z otců zavražděných dcer, k tomu říká: „Jsem tak nasranej, že bych si to nejraději rozdal s celým světem. Ale neudělám to, protože svět by vyhrál. Bolest a ztrátu musím jedině přijmout.“ - Konec filmu (navzdory prožitým tragédiím) vyznívá poměrně smířlivě a pozitivně, kromě jiného i díky občasnému inteligentnímu humoru, který tíživost situací odlehčuje.- Také když se najde parťák, který má pochopení a čas si s tebou mlčky posedět a cosi sdílet,případně pomoci, je to výhra, které se všem ztracencům nedostává. – Film začíná větou: „natočeno podle skutečné událostí“ a končí tvrzením: „Každý rok se pohřešují tisícovky ztracených slečen a dam. Pouze u indiánských žen se nevedou záznamy pohřešovaných. Nikdo neví, kolik jich zmizelo.“ – Film byl oceňován (Cannes) a herec v hlavní roli J.Renner byl jedním z hlavních hvězd na Mezinárodním festivalu Karlovy Vary. Film získal na festivalu Cenu diváků. Hlediště Na Wind River bylo zaplněné do posledního místa. Pro mě osobně zatím nejlepší film roku 2017. () (méně) (více)

Laxik

Budu opakovat všechny přede mnou - výborný scénář, ale slabší (OK) režie, která nedostatečně využívá prostředí. Tak, to bychom měli za sebou. Teď sem mrsknu něco málo apologetiky proti jedné z hlavních věcí, které filmu kritika vytýká. Není to dostatečně emocionální? Jasně, máte pravdu. Kvůli tomu, že se pozornost štěpí mezi vyšetřování, Coryho žal a hledání smyslu života a dokumentaci bídné situace v rezervacích, se film ničemu z toho nevěnuje dostatečně do hloubky. Osobně si ale myslím, že ne všechny filmy musí emocionálně vydírat a přinášet odpovědi, u některých bohatě stačí, že pokládají otázky - že dialog alespoň podnítí. Taková je Wind River a já jsem rád, že mi utrpení nenaservírovali na stříbrném podnose, ale radši mě donutili se zamyslet nad smyslem pomsty a (ne)schopností vypořádat se s žalem. Netvrdím, že je Wind River bůhvíjak filozofická, geniální nebo hloubavá, ale myslím, že pokud se víc než nad tím, co jednotlivé postavy říkají, zaměříme na to, proč to říkají a k čemu slouží tropy jako nespolehlivé vyprávění, shledáme, že to není ani tak blbé a prázdné. ()

Baronne

Parádní thriller, atmosfericky podepsán Sheridanem přesně tak, jak to umí. O dost lepší ledová verze Revenantu s několikanásobně lepší hudbou. Wyoming mě pohltil, stejně jako Renner s Olsenkou. ()

nirvanafan

Tohle že má být jeden z nejlepších filmů loňského roku? Nedá se tomu upřít jistá atmosféra, za kterou můžou hlavně dobře zvolené lokace, ale jako detektivka to pajdá na obě nohy. Děj se občas dost zvláštním způsobem posouvá kupředu. Elizabeth Olson je tam k ničemu. Všichni mají nějaký trauma a tvrdí, že je to, protože žijou v největší pr*eli světa. V každém záběru je nějaký drsný proslov. Dojem pak vylepšuje povedené finále, ale jako celek to byla celkem účelovka. Je mi líto. ()

Alementina

Jako dobry, ale proč je okolo toho takový humbuk opravdu nevim. Normální krimi, kdy k řešení by se nakonec asi dostal i ten šerif bez té FBI pomoci, jen by mu to dýl trvalo. ()

kaylin

Jeden z nejlepších thrillerů roku 2017, a to ještě není rok 2017 u konce. Ale pochybuji, že "Sněhulák" dosáhne podobných kvalit. Je to napínavé, je to dramatické, je to depresivní, jsou zde skvělé postavy, kdy Renner a Olsen jsou skvělá dvojice, ale i ty vedlejší jsou vychytané. Život v rezervaci skvěle zachycen, stejně jako krása a děsivost přírody. ()

blackrain

Drsný příběh z drsné krajiny zasypané sněhem. Ledová pustina Wyomingu dokonale dotvářela hustou atmosféru. Ta byla hmatatelná i rukama. Jen se dotknout plátna. Všechno tu plyne pomalu a nikam se nespěchá. Všechno je taky tak obyčejné. To pvažuju za velké plus. Nejde o klasickou detektivku a už vůbec o akční snímek. Agentka FBI, kterou hraje Olsenka, mě nejdříve pobavila. Říkala jsem si, co ta tady chce jako dokázat. Vždyť je tady jeden drsnější chlap než druhý. Tanhle film si budu pamatovat hodně dlouho. ()

Tony.cs

Mrazivou atmosférou nabitý thriller, ve kterém exceluje především Renner a bezútěšná, sněhem pokrytá krajina severní ameriky. Podmanivou režii a z prostředí perfektně těžící scénář, doplňuje skvělý hudební podkres, který nabízí napětí i emoce přesně tam, kde je chcete mít. Touze po spravedlnosti je nakonec učiněno za dost a to vcelku vkusně. Velice kvalitní film. ()

René.girl

Film, který má jednoduchý až lehce předvídatelný děj, ale filmu to nijak neubírá na hodnotě - spíš naopak! Skvělé herecké obsazení! 100% ()

movieband

Temný thriller a hodně smutný film, u kterého sem se párkrát přistihl, že mám zapocené oči. Renner zahrál neskutečně charismaticky napsaný charakter. Nebo mu to Sheridan psal rovnou na tělo? Dle zajímavostí s ním počítal, ale až na druhý pokus mu to vyšlo ho obsadit. Mrazivý, uvěřitelný, temný a chlapácký thriller, který bude v kinematografii klenotem právě pro svou vyjímečnost. A závěrem za svou nadčasovost. Renner ať získá Oscara. P.S. Možný spoiler, historicky poprvé, kdy mi obsazení a charakter Bernthala ve filmu nevadí, ba naopak, je mi sympatický. Zajímavé komentáře: Lucasion, POMO, Cervenak, Adrian, MrHlad, novoten. ()

topi

Krásná atmosféra zasněžené krajiny Wyomingu + hudba Cave/Elis + výborné herecké výkony Renner a Olsen + napínavý příběh + zasloužená finální odplata = poctivá filmařina. ()

PogoJoe

Bravurně zrežírovaný silný příběh a taky jeden z nejsmutnějších filmů, co jsem kdy viděl. Zezačátku, asi první půlhodinka, byla "jako tak normální, ale fajn", pak to začalo být "jako tak zajímavý a fakt smutný" a pak... "jako fakt hustý!" Najednou jako kdybych dostal ránu kladivem, přikovaný k sedačce jsem hltal každičký okamžik. Troufám si tvrdit, že mě to opravdu dostalo a když naskočily závěrečné tajtle, cítil jsem, že mám za sebou silný a emotivní zážitek. Kamera, hudba, herci, střih, prostě všechno na vysoké úrovni, mrazivá atmosféra (a to nejen kvůlivá všudypřítomnému sněhu) umocňuje drama, které je podáno velice reálně, bez příkras a uvěřitelně. Pro tento film rozhodně doporučuji co největší plátno kina, protože netuším, jestli bude zážitek u TV obrazovky tak silný. Výborně! ()

stration

Americký pokus o temnou severskou kriminálku. Atmosféra je perfektní, pomalé tempo, které se stupňuje až k finálnímu masakru, mrazivá a drsná příroda, perfektní vykreslení postav a jejich motivací. Jedinou chybičkou (teda pro mě) byla velmi lineární zápletka a celé pátrání, které mohlo být zamotanější a odhalení více šokující. Rozhodně se ale jedná o velice nadprůměrný film, o kterém i díky "indiánskému poselství" ještě na Oscarech uslyšíme. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

26.10.2018

Chris Pratt (Jurský svět, Parks and Recreation) má teď díky odkladu třetích Strážců galaxie relativně volno, a vzhledem k tomu, že jeho Cowboy Ninja Viking zdá se taky před kamery nijak brzy nedorazí… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů