• Kanada

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada / USA, 2017, 107 min

Film je, mám-li to tak říct, ne až tak dlouhé vyšetřování vlastně zcela obyčejného případu, dokonce podle skutečné události, nenechte se ale zmýlit, rozhodně se nejedná o klasickou detektivku, kterých vidíte v televizi mraky. Film se moc hezky drží jedné zásady, snaží se být jako moc surový a realistický, jak to jen jde a že se mu to daří, ať už jde o chování postav, míru násilí nebo přestřelky. Tuto atmosféru navíc podtrhuje netypický soundtrack, při kterém vám bude běhat mráz po zádech a dlouhé záběry v krásných, zimních lokacích. Co se týče hereckých výkonů, také si nelze stěžovat, Renner, nyní známý hlavně z filmů od Marvelu, si konečně zahrál trochu vážnější roli a sedla mu opravdu skvěle a Elizabeth Olsen ukázala, že nepatří jen do vedlejších rolí a horších filmů. Mám-li se zmínit o rozvoji postav, Cory je zde více výrazný a dostane celkem dost prostoru, kdežto Jane je prostě jen nezkušená agentka, cizinka, na škodu to ale není, i tak to funguje skvěle. Celý film má celkem krátkou stopáž a není se ani čemu divit, vlastní případ je opravdu celkem jednoduchý, ale film není jen o něm. Místo se našlo i pro výstižné scény, komentující stávající vztahy mezi indiánskou a bělošskou komunitou a nějaký humor a i přesto, že vše působí tak prostě, budete od začátku do uspokojivého finále přikováni k sedačce, protože v té surovosti tohoto filmu je vlastně i jeho kouzlo.(7.10.2017)

Mělo to vlastně hodně jednoduchý děj, žádná složitá zápletka. Ale bylo to hodně zajímavé a ke konci docela masakr.(7.10.2017)

Napětí, vtip, akce a ledová atmosféra zimní přírody podpořená skvělou režií. Wind River vás bude bavit od začátku do konce.(8.10.2017)

10/10(13.10.2017)

Žijete-li v zasněžené, zapomenuté a hlavně mrazivé prdeli, kde nedávají dobrou noc už ani polární lišky, protože už taky někde v noře dávno zdechli hladem, nemůže se jeden divit, když čas od času pocítíte neodbytné pnutí, tam dole pod pasem. V takových chvílích, se nejprve bývá dobré ujistit, že vaše končetiny ještě setrvávají na svých místech a že jde čistě o projev libida. Dalším krokem, zpravidla bývá vybrání vhodného substitutu, který by od hučení nejen v uších spolehlivě ulevil. To ovšem může v již zmiňované zmrzlé díře, představovat natolik neřešitelnou rovnici, až je třeba ignorovat i natolik zprofanovanou textovou příručku pro kudlanky, zejména pak body 5: Nedobiješ! 6: Neznásilníš! a 9: Pomni, abys před hromadným pohlavních stykem ochranu nosil! Nakonec se tedy znudění obyvatelé Dolní Prdele, s vervou sobě vlastní, ve složení všech 5 otylých, retardovaných a i jinak tělesně postižených ochránců zákona, vydávají na strastiplnou cestu, ve stopách značně ynteligentního vraha! Až mně i udivilo, kterak za pomoci jistojistě sdíleného vědomí, bezchybně a na první dobrou, odhalili fšechny nezbytné indície a pomocí deduktivní metody: Merdifex ex machina uvázali na onom nezbedném inkriminovaném pyji nerozvazatelný uzel! Kdyby se to netáhlo, jak fronty před Kauflandem na máslo v akci, erudovaní raketoví ynženýři by místo dedukce, začali používat třeba mozek, a celé to nebylo tak k uzoufání pomalé a zároveň logickou posloupnost postrádající, šel bych snad s pentagramy i výš, ale satanžel, to bych už asi chtěl moc!(13.10.2017)

Krásna príroda, zaujímavý nápad, reálne spracované. Dobrý počin, tento filmík.(14.10.2017)

Skvelý film. Po celý čas som si užíval skvelú atmosféru, nádherné zábery krajiny a zimu, z ktorej mrazilo. Dej je v celku jednoduchý, ale za to pútavý, vďaka dobrej réžii a hercom - Môj obľúbený Jeremy bol, ako vždy skvelý, svoju postavu zahral veľmi presvedčivo a taktiež Olsenka, ako neskúsená agentka FBI bola taktiež fajn a sexi (dokonca ukázala na sekundu aj zadok jóóó). A hudba tomu veľmi pomáhala. Lepšie 4*.(14.10.2017)

Poutavý příběh s důmyslnou myšlenkou v nádherném přesto krutém prostředí + úžasně přesvědčivé herecké výkony. Nejlepší film tohoto roku, už u něj pouze čekám na Oskara (bojovat s ním by mohl pouze Dunkirk).(16.10.2017)

Viděl sem už lepší detektivky, ale i horší. Mám pocit, že tady tady forma předčila obsah.(16.10.2017)

Začátek chvějivě atmosférický, depresivně ledový (a valivě skútrový). Od poloviny se to však náhle zvrtlo do víceméně jednorozměrné maringotkové po(t)(p)yčky hochů a dívek od Bobří řeky s následnou nečekaně chaotickou a bleskovou vystřelovačkou, čímž původní nadějně nasazená stopa poněkud zvětrala. Rikitan celkem fajn, snaživá partnerka Bílá Liška trošku slabší ... Čtyřka s odřenými slechy ... (na začátku ještě zpestřeno vážně zamýšlenou projekcí Blade Runnera a teprve poté co jsem jako zkušený filmový stopař intuitivně vycítil že něco není úplně v pořádku a jal se na to upozornit sinestárovou uvaděčku, po několikerém rozsvícení v sále, zmateném reji nezletilých zaměstnanců a pár trhaných klipech odjinud se nakonec vše usadilo v původně očekávaném opusu ...)(17.10.2017)

Wind River i přes pomalý rozjezd působí velmi impozantně. Využívá překrásné zasněžené krajiny Wyomingu a Utahu a nápadně připomíná úspěšného Revenanta. Stejně jako tenkrát Iňaritův snímek, bude i Wind River favorit na Oscara. Příběh je šílený, o to víc mrazí, že je podle skutečné události. Sheridan se nebojí ukázat syrovost, což k thrilleru patří a kolikrát jsem musel od obrazovky odvrátit zrak, jak mi bylo blbě. Mezi třemi a čtyřmi, ale, když se podívám, co za filmy letos vyšlo, tak budu hodnotit výšší známkou.(20.10.2017)

***Na konci ma napadla jedna pre mňa zaujímavá otázka: Ako by to celé vyzeralo, ak by to natočili škandinávci?***. Tá otázka nie je myslená ako výčitka, príbeh o vyšetrovaní smrti mladej indiánky, položený do zasneženej krajiny niekde na severe, ktorý sa spočiatku tváril dosť mysteriózne nakoniec v sebe síce toľko mystiky neskrýva, ale i napriek tomu je to prinajmenšom dobrá detektívka/triler. A to mi ako divákovi stačí. Úprimne, napr. ani pôvodných obyvateľov ameriky zase až tak často vo filmoch nevidíme, čo je takisto pútavý prvok. Výborný casting, kde bude spokojný každý kto "môže" Jeremyho Rennera a Elizabeth Olsenová ma pozitívne hodne prekvapila. Ako som spomenul na začiatku, zaujímalo by ma podanie tohto príbehu stvárnené švédmi alebo dánmi, pretože vedia podobné veci vyšperkovať ešte lepšie, ale som spokojný aj s amíkmi a Wind River stojí zato, aj sa k nemu v budúcnosti ešte vrátiť. Pozitíva sú rozhodne príroda, príbeh, herci a technické prevedenie. Trochu horšie je na tom atmosféra, ktorá nebola taká hutná ako som si želal a čakal som silnejší dojem.(21.10.2017)

Priemerny thriller, ktore vzniknú za rok niekoľkokrát. Nič urážlivé, ani nič prevratné.(22.10.2017)

Neviem čím a neviem prečo... Ale ano... Viem presne čím a viem presne aj prečo si ma tento film tak získal. Bol to hlavne mrazivý (nielen prostredím) a famózne spracovaný príbeh. Dokonalé dávkovanie zápletky a osudov postáv, bez zbytočných odbočiek, bolo excelentné. Herecké výkony ma neuveriteľne bavili, réžia ich hutne skombinovala s dejom či prostredím a kamera bola úplne nevtieravá, dokonale sa hodila k atmosfére. Jednoducho nemám čo vytknúť.(23.10.2017)

60% spíš psychologický blábol než klasická krimi.(29.10.2017)

Drsný film. Vražda, nehostinné prostredie a depkujúci ľudia spolu s kvalitnou hudbou robili neskutočnú atmosféru. Škoda len, že to nebolo viac krimi. Tešil som sa na zložitejšiu zápletku. Dobré obsadenie, Rennera mám rád, Olsenku veľmi a Kelsey Asbille je strašne pekná baba.(5.11.2017)

Za poslední dobu sakra dobrý kousek (za sebe sem tenhle rok nic lepšího zatím neviděl). Celkem napínavě táhnoucí se pasáže vystřídá luxusně vystřižená akce s morální "pomyslnou" třešničkou na dortu. Herecké obsazení mi sedlo jak hrnec na prdel a nenudil jsem se ani minutu.(6.11.2017)

Trochu mne zklamalo vypointování, které prozradilo vše v jedné scéně, ale to byla jediná malá skvrnka. On totiž Wind River není mrazivou severskou detektivkou, je to smutný, mrazivý a melancholický film o tom, jak snadno se rozbije lidská duše. Ústřední dvojice Renner - Olsen je strašlivě sympatická a zároveň působí velice lidsky, což je takřka zázrak, protože Rennerova postava přímo svádí k tomu, aby se z něj stal za pomstou se ženoucí chladnokrevný drsno-hrdina. Ale to se (tak docela) nestane. Nerad bych prozrazoval více. Dny i noci ve Wyomingu jsou totiž mrazivé a do takového kraje je nejlepší vydat se s čistou hlavou.(12.11.2017)

Film, ve kterém mají všichni hromadu času až do další zimy, jež nikdy nekončí... Bylo to celé takové zamrzlé – vypátrat vraha nebylo vzhledem k počtu lidí na kilometr čtvereční vůbec obtížné, úsměvy se šetřilo, mezilidské vztahy chladné, omrzlin víc než mávátek na sluncem prohřátém prvním máji. Aspoň že ta agentka se občas přehřívala (čti přehrávala). Detektivka/krimi/thriller se zpomalenou chlazenou zápletkou, byť s dobře nasněženou atmosférou. Cumberbatchovi o tomhle případu raději ani neříkejte...(15.11.2017)

sheridan me prekvapuje cim dal vic a vic.(15.11.2017)