• Tosim

Režisér Balík...hm...jako u Schulhoffa to měla být veselá věc, která aby mohla být veselá, musela tepat nešvary doby. ROZKRÁDÁNÍ. Film má pomalé tempo a s hrdinou se ani neztotožníte ani ho nebudete nenávidět. Upřímně, nechápu účast Rudolfa Hrušínského :-((26.5.2003)

Vcelku jen velmi průměrný film, který stojí vlastně jedině na charismatu Rudolfa Hrušínského, taková ta neškodná dobově oblíbená (a žádaná) společenská satira. Čeho by se ale tehdejší divák nenadál, je ten neobyčejný vizionářský rozměr díla, Jak se krade milión nevědomě tak pěkně popsal privatizační éru 90. let a vlastně i aktuální dnešek. Jen dnes už není takový problém s utrácením zpronevěřených/ukradených částek...(20.4.2013)

• Karlos80

Tento film měl dobrý potenciál, dobrou šanci, státi se známou oblíbenou komedií, bohužel to dopadlo v konečném výsledku tak nějak neslaně-nemastně, šance tedy byla nevyužita a líto mi bylo i pana Hrušinského, který se tohoto filmu zúčastnil. Možná kdyby ho točil někdo jiný, a kladl se důraz na něco jiného těžko říct...Ke konci už jsme si už jen přál, aby film co nejrychleji skončil. Svým tématem (rozkrádání, závist, celostátní průměr, vyšší o celé dvě stovky atd) je film aktuální i dnes, zatímco dnes se krade v daleko větší míře a také o dost častěji, dřívě to tak nějak byla běžná věc nás všech. Nej scéna byla, jak stále jen malý bezvýznamný účetní Šafránek kázal něco o morálce, poctivosti a socialismu jako takovém, podobně jako dneska čelní představitelé napříč celým politickým spektrem (např. o demokracii) a mezitím se všemi možnými beztrestnými způsoby obohacují na úkor celé společnosti:-) Kdo nekrade, okrádá svou rodinu, platilo, platí a bude platiti zřejmě i nadále:-) Zajímavý komentář, který mi mluví z duše : Tosim. Komentář zde jako 10 v pořadí...(20.2.2010)

• Morien

Abych citovala Mad Max Fury Road: "Do not, my friends, become addicted to water. It will take hold of you, and you will resent its absence!"(25.10.2019)

Hodina a půl je pro tak předvídatelnou satiru moc. Dvacet či třicet minut ubrat a mohla z toho být (další) vynikající one-man show Rudolfa Hrušínského, který samozřejmě opě hraje na jedničku.(18.4.2015)

Krásný pár. :-) Jen za ně..(13.2.2010)

Ale to bylo milé překvapení, surrealistický snímek jen to fikne (rozvířený noční život se záběry na rozjetý Olympic - dnes příšernost nad příšernost - či téměř klipy Marty Kubišové, vnitřní monology Hrušínského k tomu navíc) !(22.2.2010)

Být v hlavní roli někdo jiný, byl by to smutný propadák. Jenže Hrušínský uměl zahrát i nic. A tady ho měl vrchovatě ve scénáři. Dlužno ovšem dodat, že vnitřní monology hlavního hrdiny se Balíkovi povedly.(20.4.2013)

První hodina je skvělá, pak to radši vypněte. 65%(23.1.2011)

I v průměrném filmu dokázal Rudolf Hrušínský excelovat.(20.2.2010)

Velice nedoceněný, nepochopitelně nízko hodnocený a podle komentářů kritizovaný film. Ale proč? Pro mě velké překvapení a dokonalý Rudolf Hrušínský!(10.11.2010)

Film má skvělý začátek. Bohužel se v průběhu děje ukazuje, že tak, jak je námět zpracován, nestačí na celovečerní film a film začne nezadržitelné sklouzávat do natahovaných výplňových míst, které jsou nudné a svojí délkou až únavné. Také konec filmu se mi zdá takový, no řekněme málo povedený. Jinak se jistě jedná zajímavé a bohužel snad i věčné téma. (Čtvrtek 01.04.2010)(8.6.2008)

Film nijak zvláštní :-( Ale Pan Hrušínský --- Pan herec(28.5.2009)

Neni to ani agitka ani propaganda a ani to neni špatnej film proto, že ho režíroval Balík. Je to brilantní a nápaditá a nadčasová satira na tehdejší společnost a vůbec obecně na lidskou honbu za penězi, které mají přinášet štestí. Podobnost s Dědictvím V.Chytilové je zřejmá a svým satirickým ostřím by se to dalo srovnat s Formanovým Hoří má panenko. V Balíkové filmu je jen více patrný otisk doby oproti Formanovýmu více abstraktně vyznívajícímu podobenství.(22.1.2011)

Bylo zajímavé nahlédnout panu kolegovi do hlavy. Jeho myšlenkové pochody byly ze všeho nejlepší.(23.1.2011)

Docela to podivný počin Rudolfa Hrušínského v době vrcholu jeho kariéry zúčastnit se v hlavní roli průměrné komedie... jen jsem na rozpacích, zda byla větší šílenost Vražda po našem nebo tohle. Trochu je mi líto zlodějů, kteří se bez větší opatrnosti dokážou prozradit hned tím, že při placení jednoho nápoje v baru vytáhnou celou sérii bankovek, ale jde o parodii, tak budiž. Pár momentů skutečně hezkých (hlavně zkouška orchestru a hudební vložky z kavárny), ovšem jako celek průměr. Závěr z pozice hlavního hrdiny total absurdum, z pozice lidí úplně realistický. Nejkrásnější 3 minuty filmu: sólo pro Martu Kubišovou a její píseň Čekám. Jinak mě zarazily docela okaté technické nedostatky (pár náhlých střihů, které působí jako pěst na oko nebo silný nevyvážený hluk zejména na pouti, kde zní popři křiku několik písní najednou).(7.8.2017)

Není problém nakrást milión. Otázka je, jak ho utratit. 1) Název filmu není řečnická otázka ani návod. Nenápadný účetní zpočátku omylem, později úmyslně pouští žilou státnímu rozpočtu. Cíl má jasný - 714 průměrných měsíčních platů - jeden milión tehdejších korun. Zatímco dnešní ekvivalent - 15 melounů - bychom utratili docela nenápadně, v podmínkách završeného socialismu (podle ústavy z roku 1960 u nás byl socialismus již vybudován) to byl opravdový problém. Zajímavý a vtipný námět._____ 2) Film má i další pozitiva - skvělého 47letého Rudolfa Hrušínského, příjemné dobové reálie, suchý anglický humor. I odkazy na Felliniho Sladký život (například fontána na Václavském náměstí) dávají filmu jasný rámec krotké sice, ale milé společenské satiry._____ 3) Film má i své zápory. Především je hrozně pomalý. Divák provázen dlouhými záběry od ničeho k ničemu a filosofujícími promluvami hlavní postavy pomalu škobrtá od expozice přes zápletku ke katarzi, aby si posléze úlevně oddechl při (dnes již) nepřekvapujícím vyvrcholení. Film je kromě toho již trochu vyčpělý a to vše dohromady místy silně nudí._____ 4) Nuda ve filmu je z mého pohledu neodpustitelný hřích. Proto dvě hvězdičky plus třetí za zajímavé dobové reálie.(29.1.2009)

Nekrást je v dnešní společnosti k smíchu. Kdo nekrade, je proti sobě ! Účetní je poctivý 20 let a co z toho má ? Znuděnou manželku, byt v paneláku a lačné děti. Začne krást ve velkém ale peníze nemůže utratit, protože na malém městě to je nápadné. Nakonec jsou peníze na potíž a spíše přitahují problémy. Rudolf Hrušínský jako vždy minimalistický a výborný. Ztvárňuje malého českého člověka, který myslí stylem "co by na to řekli lidi " ?(21.9.2010)

• honz

Za totality kradl kdekdo, podle možností, které se naskytly. Tenhle film (ani přes účast R. Hrušínského a S. Budínové) mě ničím příliš nezaujal. Zdlouhavý děj, celkově "nemastné, neslané..."(1.3.2010)

Az na Hrusinskeho v nicem vyjimecny film. Myslenky a komentare hlavniho hrdiny jsou sice zajimave, filmu ale brzy dojde dech.(23.1.2011)

Rudolf Hrušínský v hlavní roli. Tohle je jeho role a styl, takže mu tojde, já ty jeho podivné připosrané padouchy nemám rád, protože jsou až příliš skuteční a nebezpeční. Výborně zahrané a malinko zbytečné. 70%(15.9.2013)

Moc pěkná ukázka, co dokáží peníze - jak kazí člověka a ničí jeho charakter. Ale i bez tohoto tématu to byla vtipná a zajímavá komedie, která si rozhodně pozornost zaslouží.(26.9.2013)

Ačkoliv je film poplatný době a zcela otevřeně ukazuje, jak peníze kazí člověka (psychicky ho rozdeptají, strhnou k bujarému nočnímu životu a vůbec ke všemožným kapitalistickým manýrům), tak - možná nechtěně - ukazuje zajímavé aspekty tehdejšího stavu společnosti. Jakkoliv mi je názor "kdo je bohatý, je podezřelý" proti srsti, bylo tehdy všechno takové jednodušší. Aby pak neměli ti jednodušší navrch... Nejzásadnější názor z filmu, který si mi vryl je: "bohatý je člověk tehdy, když si kupuje věci, které nepotřebuje..."(3.1.2014)

"Já nejsem já..." Rudolf Hrušínský coby pečlivý úředníček, který "šlápl na minu" a úplně zblbnul. Satira o tom, co dokážou z lidí udělat peníze je tak trochu "show one man,". To má sice i své výhody (Hrušínský prostě umí), ale nevýhody převažují. Kromě něho mě už v roli barové zpěvačky zaujala snad jen jako vždy démonická Marta Kubišová. Což na víc než průměrné hodnocení opravdu nestačí.(3.12.2017)

ale ju těch 60 %,,,(23.3.2009)

• NoFiction

Ryze komunistická propaganda, kdepak se nám tam vzal Rudolf ???(20.2.2010)

Trošku zklamání, čekal jsem, že se něco přiučím a ono nic, takže i nadále zůstávám chudý jak kostelní myš před církevními restitucemi. Mechanismus, jakým si Hrušínský přišel k miliónu, moc vysvětlený nebyl, kromě toho, že se napoprvé omylem přepsal v částce. Kdyby to dělal pravidelně, každá kontrola by na to dřív nebo pozdějc přišla. Takže v tom muselo být něco jiného, ale co? A to si nikdo nevšiml, že se u Hrušínského během pár měsíců tak výrazně zvýšily výdaje? Jinak hvězdičku přidávám za to, že si díky filmu naše rodina výrazně přilepšila, a za krásné obrázky mého rodného města. Zejména se povedl neustále opakovaný záběr na kostel a pod ním na cestu, kterou by nezasvěcený klidně označil za polňačku, nevěda, že ve skutečnosti se jednalo o městský bulvár, Plzeňskou ulici. Pravda, ještě v ní nestálo proslulé nákupní středisko Uran, které mimochodem výrazně přispělo k ukončení studené války, protože Reagan podepsal smlouvu o odzbrojení až poté, co pochopil, že lidem zoceleným každodenním nakupováním v uranu bez jakýchkoli ochranných pomůcek nemají pershingy sebemenší šanci ublížit. A mimochodem, ona proslavená scéna, kde Hrušínský vyhazuje z věže kostela peníze… ta se točila dvakrát. Poprvé vyhazoval jenom obyčejné papírky, ale lidí přišlo málo a moc se o ně na náměstí nervali. Proto si režisér prosadil, že se budou vyhazovat skutečné peníze, vyčlenil na to z rozpočtu 280 tisíc Kč, a to pak byl frmol. Děda a táta se toho taky zúčastnili, celkem se jim podařilo ukořistit něco kolem 30 tisíc pouze za nepatrnou cenu naštípnuté ruky a tří facek. Nakoupili pak za to nábytek, na počest herce-dobroděje z hruškového dřeva, vč. postele, na které jsem byl o pár let později počat. Díky!(9.1.2014)

Sedesatkova hricka, krimi asi ne. Spis takove podobenstvi...penize se kupej a co s nima aby to nebylo okoli napadne, aneb penize kazej cloveka... Misty zabavne. 3+(6.9.2016)

• JohnSmith

Opravdu hodně slabá komedie i když se Hrušínský snaží sebe víc.(12.12.2016)

Rudolf Hrušínský mě opravdu bavil a se svým vnitřním hlasem tu byl dříve, než Fričův Sovák. Navíc téma je vskutku nadčasové, jen dnes platí že čím více se pakujete na úkor druhých, tím jste oblíbenější.(19.5.2019)

Co bych tak napsal... tak třeba: Snímek kolísá na hraně mezi rozvernou podvodnickou komedií a mravoličným zamyšlením. V hlavní roli exceluje Rudolf Hrušínský s příznačně nehnutým výrazem obličeje.(12.10.2012)

"Po dvaceti letech práce a stejnýho platu, bych si taky zasloužil nějakou prémii né?" Pan Šafránek chodí každé ráno přes bláto mezi rozestavěnými paneláky do práce.Koupí flašku s mlíkem a noviny.V práci je do večera a jde unavený domů.Tato rutina se opakuje již dvacet let, přesto Šafránkovi žijí v malém nájemním bytě a počítají každou korunu.Jednou však účetní přepíše omylem čísla na průpise a peníze mu zůstanou v ruce.Získal tak příležitost nacpat svoje madrace prachama tak aby nikdo na nic nepřišel a konečně uskutečnit svoje sny.Dobře natočený a i dost vtipný film.Některé scénky stojí opravdu zato.Třeba ta jak Hrušínský dělá strašidlo nebo mejdany v Praze.Film má šťávu.(14.6.2010)

aha, tak tady je ten námět současným politickým generacím :D, a tady jak se tunely provádí nesměle... To je krásný :-D Hrušinský perfektně !! Znovu smekám ! Děj napínavý, poutavý, nemá chybu. Několikrát jsem se konečně taky i zasmál. Například při výsledku závěrečné hloubkové kontroly ministerstvem. Nebýt pár drobností, nestydím se dát 4 hvězdičky. Doporučuji !(10.7.2011)

Poetické, avantgardní, odvázané, sexy a vzhledem k době vzniku i dost odvážné. Škoda, že následující politické události zarazily vznik dalších takových filmových lahůdek :((22.4.2013)

Komedie i drama. Rudolf Hrušínký, jako vždy, jedinečný!. hvězda navíc za šantánovou pasáž "Roberta, co zrovna přiletěl" a také za hlášky, co se dají tesat do kamene. Celá poslední třetina filmu má až nečekaný spád.(1.6.2016)

O genezi tohohle film vím prdlajs (a schválně jsem si nic nedohledával), ale sedmašedesátej rok je z něj cítit na sto honů. Není revoltou úplně prodchnut a je v lecčems skoro soudružsky smířlivý, ale zmar osob, které je ocejchované šestnácti stovkami brutto a náznaky všeobecného morálního úpadku, z něj cítit jsou. Když připočtu pár scén, okatých odkazů na (S)sladký život a orgastické výjevy pražského života kořeněného Olympicem a Apollem, kdy jsem skoro pochyboval, že se dívám na český film s Hrušínským, a ne na nějakou Antonioniho etudu z období circa „Zvětšenina”, které jsou v českém filmu i dnes velmi vzácné, nutno hodnotit veskrze kladně, nejen za odvahu. To, lahodné herecké výkony s klasicky minimalistický Hrušínským (dokonalé vnitřní monology!) a tetkovatou Budínovou ale nepřebije jisté nedostatky. Nejsmutnějším z nich je mdlé tempo první poloviny filmu, kdy jsem byl v pokušení film zazdít (a jsem rád, že jsem to neudělal - ke konci dostává hrdina docela kouř), méně výrazným jsou některé jakoby režisérsko-scénáristické disharmonie (vyvážené skvělými hláškami jako „...kolik to stojí? přece nekradu...” (Hrušínský), či „já už nechci spát se strašidlem” (Budínová) jen částečně). Film jsem určitě neviděl naposledy, ale zatím na 3 (a půl).(27.2.2012)

Jasně. Agitka. Krást se nemá. Jnže slabě natočené. Jaksi odosobněný pohled na tehdejší svět. Líbila se mi celkem kamera - to klouzání po punčochových kalhotách kolegyně z kanclu, stokoruny vypadávající z rozvibrované matrace... Ale upřímně: bez pana Hrušínského a jeho výtečně načtených vnitřních dialogů by tenhle film byl poloviční.(23.6.2009)

Váhám mezi třemi a čtyřmi. Ač to je celkem úsměvné a má to místy vtip, vyložená komedie to až tak není. Ani příliš krimi, to už snad lehké drama. Rudolf Hrušínský je naprosto perfektní a film velice nenásilně a s humorem ukazuje postupný rozklad osobnosti dosud zatvrzele poctivého člověka. Sledujeme úředníka, kterému zbývá deset let do důchodu a je denně konfrontován s okolím předhazujícím mu své bohatství a rozmařilost. Přesto zůstává zásadový a pevný. Až vlastně nevinný impuls odstartuje přerod jeho osobnosti a hlavní hrdina krok za krokem obrací, navíc ani v posledním záchvěvu sebereflexe nenachází oporu ve svém okolí. Ke kouzlu filmu přispívají i drobné trefné detaily reflektující postupný úpadek hrdinových hodnot (Copak kradu?) a vyjímečně musím režiséra a v tomhle případě i scénáristu Jaroslava Balíka pochválit, protože to nebylo ani nudné ani zdlouhavé, snad jen tochu více svižnosti v některých okamžicích by nebylo od věci. Dělá to tak každej, tak proč stranou stát, jenom vůl pěstuje poctivost.... Slabší čtyři hvězdičky.(9.6.2015)

Tu dobu musel člověk asi zažít, ale já ji důvěrně znám hlavně díky takovým peckám. Co dodat zlatý fond a klasika, která rozhodně nenudí!(14.1.2003)

• Psycho.R

Hroznej film(20.2.2010)

Zábavné, jak nízké hodnocení tohle má. Mnoho lidí holt nedokáže přiznat barvu a říci, že tohle je přesný obraz čecháčka a jeho mentality. Nehrajte si na něco hogo fogo a přiznejte se, že to na vás pasuje. Neschopnost úřadů, zametání afér pod koberce, závěrečná rvačka o peníze - to je realita této země a tenhle snímek nás krásně vystihuje.(2.5.2013)

Dolce vita po Česku. Nechapu to podhodnoceni, já se královsky bavil. Divím, se jak to tehdy prošlo. Tehdejší kalba s lehkými dívkami by byla vodvaz i dnes.(22.12.2016)

Velmi příjemné zpestření televizního večera. Díky jedné komerční stanici se dostávám k snímkům, nad kterými se již dávno zavřela hladina zapomění a jsem nucen podotknout, že ne každý počin režimu minulého, musí být vždy šílený či jiným způsobem postižený. Tato komedie místy příjemně vystřeluje nad průměr československých filmů. Tu humorným okamžikem, tu dobře vedeným voice overem hlavního hrdiny. Za klady považuji schopnost příběhu útočit na nižší pudy poctivě pracujícího člověka, atˇ už žije v jakýmkoliv režimu. Kdo by občas neměl chuť někde ukrást pořádný balík peněz a vše hodit za hlavu? V příběhu z roku 1967 se nám představuje Rudolf Hrušínský, jako vždy ve spolehlivé formě a velmi uvěřitelným výkonem. Díky němu se celý film dobře snáší a já jsem neměl žádné problémy se s jeho projevem ztotožňovat. Děj snímku je místy dost roztáhlý a vyplněný nic neříkajícími záběry jinak docela obstojné kamery. Povedená scéna je určitě zběsilá alkoholová jízda noční prahou a následné ranní probuzení. Okamžik vlastního anonymního udání, provedené kontroly a výsledné zprávy kontrolní komise, že vše je v pořádku, mě docela dost pobavil. Ztvárnění filmu je drasticky socialisticky podprůměrné, a tak sečteno a podtrženo: lepší tři hvězdy.(19.2.2010)

• Schlierkamp

Československý film vyprávějící o nenápadném a svědomitém úředníkovi R. Hrušínském, čekajícím na svém teplém místě spokojeně na důchod a který náhodou zjistí, že v jeho pozici lze zpronevěřovat finanční částky bez obav z prozrazení. Touto cestou dosáhne obrovského majetku, který si schovává do matrace, avšak postupně mu dochází, že vlastně neví, co si s tolika penězi počít. Balíkův snímek začíná velmi slibně a projevuje se z počátku jako poměrně odvážná politická satira, kdy je oceňovaný úředník ve skutečnosti milionový defraudant, avšak velmi brzo, ještě před polovinou stopáže se příběh začíná zadrhávat a jeho kvalita prudce klesat. Druhá polovina je neskutečně natahovaná a vyloženě špatný závěr už nabízí pouze podivné zmatené scény a nelogické chování hlavního hrdiny. Nad jeho myšlenkovými pochody, vysloveně amatérském a hloupém chování a okatém utrácení lehce nabytého majetku zůstává rozum stát. Ve vedlejších rolích se představí S. Budínová jako Hrušínského manželka a Č. Řanda jako nadřízený hlavní postavy, nejdřív netušící, že za jeho zády dochází k miliónové rozkrádačce. Poté, co se mu v nepochopitelném kroku Hrušínský o svém zločinu sám přizná, má touhu vše zamést pod koberec, jako by se nic nestalo, hlavně aby si nedělal sám sobě komplikace. V druhé opravdu zbytečně časově natahované polovině (viz scéna v šantánu či na pouti), zaujme svým pěveckým projevem M. Kubišová. Bohužel ani mistr Hrušínský s jeho vnitřními monology nedokázal z tohoto díla J. Balíka, který opět prokázal zcela zjevnou tvůrčí neschopnost, utvořit alespoň průměrně koukatelnou podívanou.(24.3.2018)

Zlatá šedesátá! Nízké hodnocení na CSFD ukazuje, že už jsou bohužel nenávratně pryč. Nicméně, nenechte se odradit filmovými negramoty. Ostatně většinou se ve svých komentářích nevyrovnávají s filmem, ale se současností. Tento film je ovšem obraz socialistického realismu, jako když vyšije. Paráda. Atmosféra plná absurdity, kontrastů a dobového kýče. Výborný Hrušínský, jehož hlas příběh vkusně glosuje. Závěrečná pointa plná deziluze, jen snad trochu přehrávaná. Plně srovnatelné s tehdejší klasikou jako "Hoří, má panenko" či "Bílá paní".(28.7.2011)

Tyhle černobílé satiry jsou divné filmy, ale já mám pro nějak slabost. Když ještě většinu doby je tam p. Hrušínský a komentuje to vnitřním hlasem, tak to snesu. Dokonce i dlouhé scény němých grotesek. Škoda, že chybí takřka úplně příběh.(22.8.2011)

• Phex

Film zprvu zábávný zejména díky myšlenkovým pochodům hlavního hrdiny, které divák slyší. I ta zápletka se pěkně rozjede, ale potom je to slabotka - nakoukneme do zábavy mládeže 60.let a to je tak vše. Závěr jsem nějak nepobral - laciná agitace, nebo co to mělo být?(3.2.2012)

Povedená kombinace tragikomedie a politicko-sociální satiry postavená na dobrém scénáři a výborném Rudolfu Hrušínském. K tomu atmosféra 60. let doplněná dobovou hudbou a krásnými slečnami.(16.5.2013)

• Pitryx

No, chvílemi to zábava byla. Žádná velká psina, ale budiž. Vadily mně dvě zbytečně natahované scény. Hudební zpracování nestálo za nic a kecání mi také lezlo krkem. Ale při celkovém posouzení jde o film vkusný, a svým způsobem nudu zahnal. Tak co.(27.3.2017)

Pro mě je tento film opět důkazem herecké geniality pana Hrušínského.Celkem průměrný film byl pozvednut o nutný kus směrem nahoru.(27.1.2008)

• DENIROSIS

**1/2.(20.2.2010)

• Jungler

Velmi úsměvná proměna z poctivého úředníčka ve člověka systematicky střádajícího penizky z firemní kasy. Moc hezky jsou zpracovany jeho vnitřní boje, ale od druhe poloviny dost nuda.(20.4.2013)

Účetní Šafránek přijde na způsob, jak beztrestně zdefraudovat milión. Ale jak může v socialistickém státě ten milion utratit. A taky za co? Už jenom nákup šperku v klenotách je podezřelý. Skvělé hlášky, úžasný Hrušínský. Scéna, kdy se snaží nastražit balík bankovek na cestě pro svoji dceru a ona je poctivě odnese na policii, mě opravdu pobavila, hlavně ten jeho komentář : "Ježiši, to je ale nána blbá... Jsem na Tebe opravdu pyšný!..."(7.5.2013)

Tak jsme si zavzpomínali při tomto filmu. Jedna věc je mít milion, druhá věc je jak ho utratit, když není za co. Felinovská veselice mi přišla trochu přitažená za vlasy. Ruku na srdce, kdo z nás kdy takto bláznil, ani po kilu lysohlávek ne. Poklidné tempo filmu dobře vyjádřilo stojaté vody minulosti. 75%(17.9.2013)

Po shlédnutí hodnocení a přečtení příspěvků tady na fóru, mě docela překvapilo tak nízké hodnocení. Pokud si vezmu čas a dobu, kdy byl film natočen, musím s ironií konstatovat, že to v podstatě platí dodnes. Nemluvě o naprosto skvělým Hrušinským a jeho geniální samomluvou u které jsem se každou chvíli ušklíbal, protože koho by nikdy nenapadlo přemýšlet o tom, že s podstivostí se opravdu člověk nikam nedostane=). Ačkoliv děj má jasnou dějovou linii, konec mě celkem překvapil.(24.1.2011)

ta zvětšeninová scéna mě skopla z houpací sítě! ovšem i jinak vcelku povedená kriticko-společenská nakládačka. nicméně je z doby, kdy se točily ještě mnohem lepší filmy, tudíž tento pravděpodobně poněkud zapadl. smůla. přesto zcela objektivně - pod pět jít nelze.(15.12.2012)

• Darknees

Jedna za R.Hrušínského a druhá za malinkou roličku chlapce (můj táta), který vráží do p.Hrušínského ihned poté, co z autobusu vystoupí pohřbený strýček. Tento film toužím vidět a scháním asi 15 let, jen díky těmto 3 vteřinám. :-))) Jinak film dle očekávání, ale na tehdejší dobu se toto téma náramně hodilo.(28.11.2009)

...dost mě zaráží průměrné hodnocení tohoto filmu. Mně se moc líbil, má to nápad, humor i šťávu. Hlavně scény z noční Prahy - kde R. Hrušínský rozhazuje stokoruny jako drobné, a také scény z poutě, kde R. Hrušínského pronásledují dívky z pražského nočního tahu a zároveň "pohřbený" strýček...(21.2.2010)

Překvapivě dobrý film, na to že ho vůbec neznám. Vynikající Hrušinský a moderní kamera ( scéna v baru, na pouti ). Děj trochu naivní, ale jinak jsem se u filmu nenudil ani vteřinu.(23.3.2010)

Pro mě nadčasový a vpravdě neznámý snímek. Zkuste se vžít do role, kdy černotou získáte nemístně hodně peněz bez možnosti "legalizace". Jak moc si je vlastně "užijete" a co to s vámi udělá? Dobře, nejedná se o film ze zlatého fondu ČS kinematografie, ale musím upřímně říct, že jsem se bavil. 70% Ruda byl skvělej.(13.7.2011)

Moc dobrý film. Ani jsem to nečekala, po zjištění, že vznikl 1967 ... Takovou párty, jaké se Hrušínský účastní, jsem nezažila zatím ani v roce 2013 ... Snímek na mě působil hodně nadčasově a odvážně. Osud hlavního hrdiny mě zaujal, byla jsem zvědavá až do konce, jak to všechno dopadne :)(21.4.2013)