O genezi tohohle film vím prdlajs (a schválně jsem si nic nedohledával), ale sedmašedesátej rok je z něj cítit na sto honů. Není revoltou úplně prodchnut a je v lecčems skoro soudružsky smířlivý, ale zmar osob, které je ocejchované šestnácti stovkami brutto a náznaky všeobecného morálního úpadku, z něj cítit jsou. Když připočtu pár scén, okatých odkazů na (S)sladký život a orgastické výjevy pražského života kořeněného Olympicem a Apollem, kdy jsem skoro pochyboval, že se dívám na český film s Hrušínským, a ne na nějakou Antonioniho etudu z období circa „Zvětšenina”, které jsou v českém filmu i dnes velmi vzácné, nutno hodnotit veskrze kladně, nejen za odvahu. To, lahodné herecké výkony s klasicky minimalistický Hrušínským (dokonalé vnitřní monology!) a tetkovatou Budínovou ale nepřebije jisté nedostatky. Nejsmutnějším z nich je mdlé tempo první poloviny filmu, kdy jsem byl v pokušení film zazdít (a jsem rád, že jsem to neudělal - ke konci dostává hrdina docela kouř), méně výrazným jsou některé jakoby režisérsko-scénáristické disharmonie (vyvážené skvělými hláškami jako „...kolik to stojí? přece nekradu...” (Hrušínský), či „já už nechci spát se strašidlem” (Budínová) jen částečně). Film jsem určitě neviděl naposledy, ale zatím na 3 (a půl).(27.2.2012)

• Tosim

Režisér Balík...hm...jako u Schulhoffa to měla být veselá věc, která aby mohla být veselá, musela tepat nešvary doby. ROZKRÁDÁNÍ. Film má pomalé tempo a s hrdinou se ani neztotožníte ani ho nebudete nenávidět. Upřímně, nechápu účast Rudolfa Hrušínského :-((26.5.2003)

Vcelku jen velmi průměrný film, který stojí vlastně jedině na charismatu Rudolfa Hrušínského, taková ta neškodná dobově oblíbená (a žádaná) společenská satira. Čeho by se ale tehdejší divák nenadál, je ten neobyčejný vizionářský rozměr díla, Jak se krade milión nevědomě tak pěkně popsal privatizační éru 90. let a vlastně i aktuální dnešek. Jen dnes už není takový problém s utrácením zpronevěřených/ukradených částek...(20.4.2013)

• Karlos80

Tento film měl dobrý potenciál, dobrou šanci, státi se známou oblíbenou komedií, bohužel to dopadlo v konečném výsledku tak nějak neslaně-nemastně, šance tedy byla nevyužita a líto mi bylo i pana Hrušinského, který se tohoto filmu zúčastnil. Možná kdyby ho točil někdo jiný, a kladl se důraz na něco jiného těžko říct...Ke konci už jsme si už jen přál, aby film co nejrychleji skončil. Svým tématem (rozkrádání, závist, celostátní průměr, vyšší o celé dvě stovky atd) je film aktuální i dnes, zatímco dnes se krade v daleko větší míře a také o dost častěji, dřívě to tak nějak byla běžná věc nás všech. Nej scéna byla, jak stále jen malý bezvýznamný účetní Šafránek kázal něco o morálce, poctivosti a socialismu jako takovém, podobně jako dneska čelní představitelé napříč celým politickým spektrem (např. o demokracii) a mezitím se všemi možnými beztrestnými způsoby obohacují na úkor celé společnosti:-) Kdo nekrade, okrádá svou rodinu, platilo, platí a bude platiti zřejmě i nadále:-) Zajímavý komentář, který mi mluví z duše : Tosim. Komentář zde jako 10 v pořadí...(20.2.2010)

Hodina a půl je pro tak předvídatelnou satiru moc. Dvacet či třicet minut ubrat a mohla z toho být (další) vynikající one-man show Rudolfa Hrušínského, který samozřejmě opě hraje na jedničku.(18.4.2015)

Krásný pár. :-) Jen za ně..(13.2.2010)

Ale to bylo milé překvapení, surrealistický snímek jen to fikne (rozvířený noční život se záběry na rozjetý Olympic - dnes příšernost nad příšernost - či téměř klipy Marty Kubišové, vnitřní monology Hrušínského k tomu navíc) !(22.2.2010)

Být v hlavní roli někdo jiný, byl by to smutný propadák. Jenže Hrušínský uměl zahrát i nic. A tady ho měl vrchovatě ve scénáři. Dlužno ovšem dodat, že vnitřní monology hlavního hrdiny se Balíkovi povedly.(20.4.2013)

První hodina je skvělá, pak to radši vypněte. 65%(23.1.2011)

I v průměrném filmu dokázal Rudolf Hrušínský excelovat.(20.2.2010)

Velice nedoceněný, nepochopitelně nízko hodnocený a podle komentářů kritizovaný film. Ale proč? Pro mě velké překvapení a dokonalý Rudolf Hrušínský!(10.11.2010)

Film má skvělý začátek. Bohužel se v průběhu děje ukazuje, že tak, jak je námět zpracován, nestačí na celovečerní film a film začne nezadržitelné sklouzávat do natahovaných výplňových míst, které jsou nudné a svojí délkou až únavné. Také konec filmu se mi zdá takový, no řekněme málo povedený. Jinak se jistě jedná zajímavé a bohužel snad i věčné téma. (Čtvrtek 01.04.2010)(8.6.2008)

Film nijak zvláštní :-( Ale Pan Hrušínský --- Pan herec(28.5.2009)

Neni to ani agitka ani propaganda a ani to neni špatnej film proto, že ho režíroval Balík. Je to brilantní a nápaditá a nadčasová satira na tehdejší společnost a vůbec obecně na lidskou honbu za penězi, které mají přinášet štestí. Podobnost s Dědictvím V.Chytilové je zřejmá a svým satirickým ostřím by se to dalo srovnat s Formanovým Hoří má panenko. V Balíkové filmu je jen více patrný otisk doby oproti Formanovýmu více abstraktně vyznívajícímu podobenství.(22.1.2011)

Bylo zajímavé nahlédnout panu kolegovi do hlavy. Jeho myšlenkové pochody byly ze všeho nejlepší.(23.1.2011)

Docela to podivný počin Rudolfa Hrušínského v době vrcholu jeho kariéry zúčastnit se v hlavní roli průměrné komedie... jen jsem na rozpacích, zda byla větší šílenost Vražda po našem nebo tohle. Trochu je mi líto zlodějů, kteří se bez větší opatrnosti dokážou prozradit hned tím, že při placení jednoho nápoje v baru vytáhnou celou sérii bankovek, ale jde o parodii, tak budiž. Pár momentů skutečně hezkých (hlavně zkouška orchestru a hudební vložky z kavárny), ovšem jako celek průměr. Závěr z pozice hlavního hrdiny total absurdum, z pozice lidí úplně realistický. Nejkrásnější 3 minuty filmu: sólo pro Martu Kubišovou a její píseň Čekám. Jinak mě zarazily docela okaté technické nedostatky (pár náhlých střihů, které působí jako pěst na oko nebo silný nevyvážený hluk zejména na pouti, kde zní popři křiku několik písní najednou).(7.8.2017)

Nekrást je v dnešní společnosti k smíchu. Kdo nekrade, je proti sobě ! Účetní je poctivý 20 let a co z toho má ? Znuděnou manželku, byt v paneláku a lačné děti. Začne krást ve velkém ale peníze nemůže utratit, protože na malém městě to je nápadné. Nakonec jsou peníze na potíž a spíše přitahují problémy. Rudolf Hrušínský jako vždy minimalistický a výborný. Ztvárňuje malého českého člověka, který myslí stylem "co by na to řekli lidi " ?(21.9.2010)

Není problém nakrást milión. Otázka je, jak ho utratit. 1) Název filmu není řečnická otázka ani návod. Nenápadný účetní zpočátku omylem, později úmyslně pouští žilou státnímu rozpočtu. Cíl má jasný - 714 průměrných měsíčních platů - jeden milión tehdejších korun. Zatímco dnešní ekvivalent - 15 melounů - bychom utratili docela nenápadně, v podmínkách završeného socialismu (podle ústavy z roku 1960 u nás byl socialismus již vybudován) to byl opravdový problém. Zajímavý a vtipný námět._____ 2) Film má i další pozitiva - skvělého 47letého Rudolfa Hrušínského, příjemné dobové reálie, suchý anglický humor. I odkazy na Felliniho Sladký život (například fontána na Václavském náměstí) dávají filmu jasný rámec krotké sice, ale milé společenské satiry._____ 3) Film má i své zápory. Především je hrozně pomalý. Divák provázen dlouhými záběry od ničeho k ničemu a filosofujícími promluvami hlavní postavy pomalu škobrtá od expozice přes zápletku ke katarzi, aby si posléze úlevně oddechl při (dnes již) nepřekvapujícím vyvrcholení. Film je kromě toho již trochu vyčpělý a to vše dohromady místy silně nudí._____ 4) Nuda ve filmu je z mého pohledu neodpustitelný hřích. Proto dvě hvězdičky plus třetí za zajímavé dobové reálie.(29.1.2009)

• honz

Za totality kradl kdekdo, podle možností, které se naskytly. Tenhle film (ani přes účast R. Hrušínského a S. Budínové) mě ničím příliš nezaujal. Zdlouhavý děj, celkově "nemastné, neslané..."(1.3.2010)

Az na Hrusinskeho v nicem vyjimecny film. Myslenky a komentare hlavniho hrdiny jsou sice zajimave, filmu ale brzy dojde dech.(23.1.2011)

Rudolf Hrušínský v hlavní roli. Tohle je jeho role a styl, takže mu tojde, já ty jeho podivné připosrané padouchy nemám rád, protože jsou až příliš skuteční a nebezpeční. Výborně zahrané a malinko zbytečné. 70%(15.9.2013)

<< předchozí 1 2 3