Komentáře uživatelů k filmu (61)

 • honz
  **

  Za totality kradl kdekdo, podle možností, které se naskytly. Tenhle film (ani přes účast R. Hrušínského a S. Budínové) mě ničím příliš nezaujal. Zdlouhavý děj, celkově "nemastné, neslané..."(1.3.2010)

 • otík
  ****

  Moc pěkná ukázka, co dokáží peníze - jak kazí člověka a ničí jeho charakter. Ale i bez tohoto tématu to byla vtipná a zajímavá komedie, která si rozhodně pozornost zaslouží.(26.9.2013)

 • HonzaBez
  ***

  "Já nejsem já..." Rudolf Hrušínský coby pečlivý úředníček, který "šlápl na minu" a úplně zblbnul. Satira o tom, co dokážou z lidí udělat peníze je tak trochu "show one man,". To má sice i své výhody (Hrušínský prostě umí), ale nevýhody převažují. Kromě něho mě už v roli barové zpěvačky zaujala snad jen jako vždy démonická Marta Kubišová. Což na víc než průměrné hodnocení opravdu nestačí.(3.12.2017)

 • sator
  ***

  ale ju těch 60 %,,,(23.3.2009)

 • Master19
  ***

  Ačkoliv je film poplatný době a zcela otevřeně ukazuje, jak peníze kazí člověka (psychicky ho rozdeptají, strhnou k bujarému nočnímu životu a vůbec ke všemožným kapitalistickým manýrům), tak - možná nechtěně - ukazuje zajímavé aspekty tehdejšího stavu společnosti. Jakkoliv mi je názor "kdo je bohatý, je podezřelý" proti srsti, bylo tehdy všechno takové jednodušší. Aby pak neměli ti jednodušší navrch... Nejzásadnější názor z filmu, který si mi vryl je: "bohatý je člověk tehdy, když si kupuje věci, které nepotřebuje..."(3.1.2014)

 • NoFiction
  **

  Ryze komunistická propaganda, kdepak se nám tam vzal Rudolf ???(20.2.2010)

 • pytlik...
  ****

  Trošku zklamání, čekal jsem, že se něco přiučím a ono nic, takže i nadále zůstávám chudý jak kostelní myš před církevními restitucemi. Mechanismus, jakým si Hrušínský přišel k miliónu, moc vysvětlený nebyl, kromě toho, že se napoprvé omylem přepsal v částce. Kdyby to dělal pravidelně, každá kontrola by na to dřív nebo pozdějc přišla. Takže v tom muselo být něco jiného, ale co? A to si nikdo nevšiml, že se u Hrušínského během pár měsíců tak výrazně zvýšily výdaje? Jinak hvězdičku přidávám za to, že si díky filmu naše rodina výrazně přilepšila, a za krásné obrázky mého rodného města. Zejména se povedl neustále opakovaný záběr na kostel a pod ním na cestu, kterou by nezasvěcený klidně označil za polňačku, nevěda, že ve skutečnosti se jednalo o městský bulvár, Plzeňskou ulici. Pravda, ještě v ní nestálo proslulé nákupní středisko Uran, které mimochodem výrazně přispělo k ukončení studené války, protože Reagan podepsal smlouvu o odzbrojení až poté, co pochopil, že lidem zoceleným každodenním nakupováním v uranu bez jakýchkoli ochranných pomůcek nemají pershingy sebemenší šanci ublížit. A mimochodem, ona proslavená scéna, kde Hrušínský vyhazuje z věže kostela peníze… ta se točila dvakrát. Poprvé vyhazoval jenom obyčejné papírky, ale lidí přišlo málo a moc se o ně na náměstí nervali. Proto si režisér prosadil, že se budou vyhazovat skutečné peníze, vyčlenil na to z rozpočtu 280 tisíc Kč, a to pak byl frmol. Děda a táta se toho taky zúčastnili, celkem se jim podařilo ukořistit něco kolem 30 tisíc pouze za nepatrnou cenu naštípnuté ruky a tří facek. Nakoupili pak za to nábytek, na počest herce-dobroděje z hruškového dřeva, vč. postele, na které jsem byl o pár let později počat. Díky!(9.1.2014)

 • vitekpe
  ***

  Sedesatkova hricka, krimi asi ne. Spis takove podobenstvi...penize se kupej a co s nima aby to nebylo okoli napadne, aneb penize kazej cloveka... Misty zabavne. 3+(6.9.2016)

 • JohnSmith
  *

  Opravdu hodně slabá komedie i když se Hrušínský snaží sebe víc.(12.12.2016)

 • rakovnik
  ****

  Rudolf Hrušínský mě opravdu bavil a se svým vnitřním hlasem tu byl dříve, než Fričův Sovák. Navíc téma je vskutku nadčasové, jen dnes platí že čím více se pakujete na úkor druhých, tím jste oblíbenější.(19.5.2019)

 • Milodar
  *****

  Co bych tak napsal... tak třeba: Snímek kolísá na hraně mezi rozvernou podvodnickou komedií a mravoličným zamyšlením. V hlavní roli exceluje Rudolf Hrušínský s příznačně nehnutým výrazem obličeje.(12.10.2012)

 • Slimak
  ****

  "Po dvaceti letech práce a stejnýho platu, bych si taky zasloužil nějakou prémii né?" Pan Šafránek chodí každé ráno přes bláto mezi rozestavěnými paneláky do práce.Koupí flašku s mlíkem a noviny.V práci je do večera a jde unavený domů.Tato rutina se opakuje již dvacet let, přesto Šafránkovi žijí v malém nájemním bytě a počítají každou korunu.Jednou však účetní přepíše omylem čísla na průpise a peníze mu zůstanou v ruce.Získal tak příležitost nacpat svoje madrace prachama tak aby nikdo na nic nepřišel a konečně uskutečnit svoje sny.Dobře natočený a i dost vtipný film.Některé scénky stojí opravdu zato.Třeba ta jak Hrušínský dělá strašidlo nebo mejdany v Praze.Film má šťávu.(14.6.2010)

 • Oyer
  ***

  aha, tak tady je ten námět současným politickým generacím :D, a tady jak se tunely provádí nesměle... To je krásný :-D Hrušinský perfektně !! Znovu smekám ! Děj napínavý, poutavý, nemá chybu. Několikrát jsem se konečně taky i zasmál. Například při výsledku závěrečné hloubkové kontroly ministerstvem. Nebýt pár drobností, nestydím se dát 4 hvězdičky. Doporučuji !(10.7.2011)

 • Merkin
  ****

  Poetické, avantgardní, odvázané, sexy a vzhledem k době vzniku i dost odvážné. Škoda, že následující politické události zarazily vznik dalších takových filmových lahůdek :((22.4.2013)

 • Garch
  ****

  Komedie i drama. Rudolf Hrušínký, jako vždy, jedinečný!. hvězda navíc za šantánovou pasáž "Roberta, co zrovna přiletěl" a také za hlášky, co se dají tesat do kamene. Celá poslední třetina filmu má až nečekaný spád.(1.6.2016)

 • F.W.Colqhoun
  ***

  O genezi tohohle film vím prdlajs (a schválně jsem si nic nedohledával), ale sedmašedesátej rok je z něj cítit na sto honů. Není revoltou úplně prodchnut a je v lecčems skoro soudružsky smířlivý, ale zmar osob, které je ocejchované šestnácti stovkami brutto a náznaky všeobecného morálního úpadku, z něj cítit jsou. Když připočtu pár scén, okatých odkazů na (S)sladký život a orgastické výjevy pražského života kořeněného Olympicem a Apollem, kdy jsem skoro pochyboval, že se dívám na český film s Hrušínským, a ne na nějakou Antonioniho etudu z období circa „Zvětšenina”, které jsou v českém filmu i dnes velmi vzácné, nutno hodnotit veskrze kladně, nejen za odvahu. To, lahodné herecké výkony s klasicky minimalistický Hrušínským (dokonalé vnitřní monology!) a tetkovatou Budínovou ale nepřebije jisté nedostatky. Nejsmutnějším z nich je mdlé tempo první poloviny filmu, kdy jsem byl v pokušení film zazdít (a jsem rád, že jsem to neudělal - ke konci dostává hrdina docela kouř), méně výrazným jsou některé jakoby režisérsko-scénáristické disharmonie (vyvážené skvělými hláškami jako „...kolik to stojí? přece nekradu...” (Hrušínský), či „já už nechci spát se strašidlem” (Budínová) jen částečně). Film jsem určitě neviděl naposledy, ale zatím na 3 (a půl).(27.2.2012)

 • Miki68
  ***

  Jasně. Agitka. Krást se nemá. Jnže slabě natočené. Jaksi odosobněný pohled na tehdejší svět. Líbila se mi celkem kamera - to klouzání po punčochových kalhotách kolegyně z kanclu, stokoruny vypadávající z rozvibrované matrace... Ale upřímně: bez pana Hrušínského a jeho výtečně načtených vnitřních dialogů by tenhle film byl poloviční.(23.6.2009)

 • Drom
  ****

  Váhám mezi třemi a čtyřmi. Ač to je celkem úsměvné a má to místy vtip, vyložená komedie to až tak není. Ani příliš krimi, to už snad lehké drama. Rudolf Hrušínský je naprosto perfektní a film velice nenásilně a s humorem ukazuje postupný rozklad osobnosti dosud zatvrzele poctivého člověka. Sledujeme úředníka, kterému zbývá deset let do důchodu a je denně konfrontován s okolím předhazujícím mu své bohatství a rozmařilost. Přesto zůstává zásadový a pevný. Až vlastně nevinný impuls odstartuje přerod jeho osobnosti a hlavní hrdina krok za krokem obrací, navíc ani v posledním záchvěvu sebereflexe nenachází oporu ve svém okolí. Ke kouzlu filmu přispívají i drobné trefné detaily reflektující postupný úpadek hrdinových hodnot (Copak kradu?) a vyjímečně musím režiséra a v tomhle případě i scénáristu Jaroslava Balíka pochválit, protože to nebylo ani nudné ani zdlouhavé, snad jen tochu více svižnosti v některých okamžicích by nebylo od věci. Dělá to tak každej, tak proč stranou stát, jenom vůl pěstuje poctivost.... Slabší čtyři hvězdičky.(9.6.2015)

 • Solly
  ****

  Tu dobu musel člověk asi zažít, ale já ji důvěrně znám hlavně díky takovým peckám. Co dodat zlatý fond a klasika, která rozhodně nenudí!(14.1.2003)

 • Psycho.R
  odpad!

  Hroznej film(20.2.2010)

 • Valentin
  ****

  Zábavné, jak nízké hodnocení tohle má. Mnoho lidí holt nedokáže přiznat barvu a říci, že tohle je přesný obraz čecháčka a jeho mentality. Nehrajte si na něco hogo fogo a přiznejte se, že to na vás pasuje. Neschopnost úřadů, zametání afér pod koberce, závěrečná rvačka o peníze - to je realita této země a tenhle snímek nás krásně vystihuje.(2.5.2013)