Neni to ani agitka ani propaganda a ani to neni špatnej film proto, že ho režíroval Balík. Je to brilantní a nápaditá a nadčasová satira na tehdejší společnost a vůbec obecně na lidskou honbu za penězi, které mají přinášet štestí. Podobnost s Dědictvím V.Chytilové je zřejmá a svým satirickým ostřím by se to dalo srovnat s Formanovým Hoří má panenko. V Balíkové filmu je jen více patrný otisk doby oproti Formanovýmu více abstraktně vyznívajícímu podobenství.(22.1.2011)

Dolce vita po Česku. Nechapu to podhodnoceni, já se královsky bavil. Divím, se jak to tehdy prošlo. Tehdejší kalba s lehkými dívkami by byla vodvaz i dnes.(22.12.2016)

Velmi příjemné zpestření televizního večera. Díky jedné komerční stanici se dostávám k snímkům, nad kterými se již dávno zavřela hladina zapomění a jsem nucen podotknout, že ne každý počin režimu minulého, musí být vždy šílený či jiným způsobem postižený. Tato komedie místy příjemně vystřeluje nad průměr československých filmů. Tu humorným okamžikem, tu dobře vedeným voice overem hlavního hrdiny. Za klady považuji schopnost příběhu útočit na nižší pudy poctivě pracujícího člověka, atˇ už žije v jakýmkoliv režimu. Kdo by občas neměl chuť někde ukrást pořádný balík peněz a vše hodit za hlavu? V příběhu z roku 1967 se nám představuje Rudolf Hrušínský, jako vždy ve spolehlivé formě a velmi uvěřitelným výkonem. Díky němu se celý film dobře snáší a já jsem neměl žádné problémy se s jeho projevem ztotožňovat. Děj snímku je místy dost roztáhlý a vyplněný nic neříkajícími záběry jinak docela obstojné kamery. Povedená scéna je určitě zběsilá alkoholová jízda noční prahou a následné ranní probuzení. Okamžik vlastního anonymního udání, provedené kontroly a výsledné zprávy kontrolní komise, že vše je v pořádku, mě docela dost pobavil. Ztvárnění filmu je drasticky socialisticky podprůměrné, a tak sečteno a podtrženo: lepší tři hvězdy.(19.2.2010)

• Schlierkamp

Československý film vyprávějící o nenápadném a svědomitém úředníkovi R. Hrušínském, čekajícím na svém teplém místě spokojeně na důchod a který náhodou zjistí, že v jeho pozici lze zpronevěřovat finanční částky bez obav z prozrazení. Touto cestou dosáhne obrovského majetku, který si schovává do matrace, avšak postupně mu dochází, že vlastně neví, co si s tolika penězi počít. Balíkův snímek začíná velmi slibně a projevuje se z počátku jako poměrně odvážná politická satira, kdy je oceňovaný úředník ve skutečnosti milionový defraudant, avšak velmi brzo, ještě před polovinou stopáže se příběh začíná zadrhávat a jeho kvalita prudce klesat. Druhá polovina je neskutečně natahovaná a vyloženě špatný závěr už nabízí pouze podivné zmatené scény a nelogické chování hlavního hrdiny. Nad jeho myšlenkovými pochody, vysloveně amatérském a hloupém chování a okatém utrácení lehce nabytého majetku zůstává rozum stát. Ve vedlejších rolích se představí S. Budínová jako Hrušínského manželka a Č. Řanda jako nadřízený hlavní postavy, nejdřív netušící, že za jeho zády dochází k miliónové rozkrádačce. Poté, co se mu v nepochopitelném kroku Hrušínský o svém zločinu sám přizná, má touhu vše zamést pod koberec, jako by se nic nestalo, hlavně aby si nedělal sám sobě komplikace. V druhé opravdu zbytečně časově natahované polovině (viz scéna v šantánu či na pouti), zaujme svým pěveckým projevem M. Kubišová. Bohužel ani mistr Hrušínský s jeho vnitřními monology nedokázal z tohoto díla J. Balíka, který opět prokázal zcela zjevnou tvůrčí neschopnost, utvořit alespoň průměrně koukatelnou podívanou.(24.3.2018)

Zlatá šedesátá! Nízké hodnocení na CSFD ukazuje, že už jsou bohužel nenávratně pryč. Nicméně, nenechte se odradit filmovými negramoty. Ostatně většinou se ve svých komentářích nevyrovnávají s filmem, ale se současností. Tento film je ovšem obraz socialistického realismu, jako když vyšije. Paráda. Atmosféra plná absurdity, kontrastů a dobového kýče. Výborný Hrušínský, jehož hlas příběh vkusně glosuje. Závěrečná pointa plná deziluze, jen snad trochu přehrávaná. Plně srovnatelné s tehdejší klasikou jako "Hoří, má panenko" či "Bílá paní".(28.7.2011)

Tyhle černobílé satiry jsou divné filmy, ale já mám pro nějak slabost. Když ještě většinu doby je tam p. Hrušínský a komentuje to vnitřním hlasem, tak to snesu. Dokonce i dlouhé scény němých grotesek. Škoda, že chybí takřka úplně příběh.(22.8.2011)

• Phex

Film zprvu zábávný zejména díky myšlenkovým pochodům hlavního hrdiny, které divák slyší. I ta zápletka se pěkně rozjede, ale potom je to slabotka - nakoukneme do zábavy mládeže 60.let a to je tak vše. Závěr jsem nějak nepobral - laciná agitace, nebo co to mělo být?(3.2.2012)

Povedená kombinace tragikomedie a politicko-sociální satiry postavená na dobrém scénáři a výborném Rudolfu Hrušínském. K tomu atmosféra 60. let doplněná dobovou hudbou a krásnými slečnami.(16.5.2013)

• Pitryx

No, chvílemi to zábava byla. Žádná velká psina, ale budiž. Vadily mně dvě zbytečně natahované scény. Hudební zpracování nestálo za nic a kecání mi také lezlo krkem. Ale při celkovém posouzení jde o film vkusný, a svým způsobem nudu zahnal. Tak co.(27.3.2017)

Pro mě je tento film opět důkazem herecké geniality pana Hrušínského.Celkem průměrný film byl pozvednut o nutný kus směrem nahoru.(27.1.2008)

• DENIROSIS

**1/2.(20.2.2010)

• Jungler

Velmi úsměvná proměna z poctivého úředníčka ve člověka systematicky střádajícího penizky z firemní kasy. Moc hezky jsou zpracovany jeho vnitřní boje, ale od druhe poloviny dost nuda.(20.4.2013)

Účetní Šafránek přijde na způsob, jak beztrestně zdefraudovat milión. Ale jak může v socialistickém státě ten milion utratit. A taky za co? Už jenom nákup šperku v klenotách je podezřelý. Skvělé hlášky, úžasný Hrušínský. Scéna, kdy se snaží nastražit balík bankovek na cestě pro svoji dceru a ona je poctivě odnese na policii, mě opravdu pobavila, hlavně ten jeho komentář : "Ježiši, to je ale nána blbá... Jsem na Tebe opravdu pyšný!..."(7.5.2013)

Tak jsme si zavzpomínali při tomto filmu. Jedna věc je mít milion, druhá věc je jak ho utratit, když není za co. Felinovská veselice mi přišla trochu přitažená za vlasy. Ruku na srdce, kdo z nás kdy takto bláznil, ani po kilu lysohlávek ne. Poklidné tempo filmu dobře vyjádřilo stojaté vody minulosti. 75%(17.9.2013)

Po shlédnutí hodnocení a přečtení příspěvků tady na fóru, mě docela překvapilo tak nízké hodnocení. Pokud si vezmu čas a dobu, kdy byl film natočen, musím s ironií konstatovat, že to v podstatě platí dodnes. Nemluvě o naprosto skvělým Hrušinským a jeho geniální samomluvou u které jsem se každou chvíli ušklíbal, protože koho by nikdy nenapadlo přemýšlet o tom, že s podstivostí se opravdu člověk nikam nedostane=). Ačkoliv děj má jasnou dějovou linii, konec mě celkem překvapil.(24.1.2011)

ta zvětšeninová scéna mě skopla z houpací sítě! ovšem i jinak vcelku povedená kriticko-společenská nakládačka. nicméně je z doby, kdy se točily ještě mnohem lepší filmy, tudíž tento pravděpodobně poněkud zapadl. smůla. přesto zcela objektivně - pod pět jít nelze.(15.12.2012)

• Darknees

Jedna za R.Hrušínského a druhá za malinkou roličku chlapce (můj táta), který vráží do p.Hrušínského ihned poté, co z autobusu vystoupí pohřbený strýček. Tento film toužím vidět a scháním asi 15 let, jen díky těmto 3 vteřinám. :-))) Jinak film dle očekávání, ale na tehdejší dobu se toto téma náramně hodilo.(28.11.2009)

...dost mě zaráží průměrné hodnocení tohoto filmu. Mně se moc líbil, má to nápad, humor i šťávu. Hlavně scény z noční Prahy - kde R. Hrušínský rozhazuje stokoruny jako drobné, a také scény z poutě, kde R. Hrušínského pronásledují dívky z pražského nočního tahu a zároveň "pohřbený" strýček...(21.2.2010)

Překvapivě dobrý film, na to že ho vůbec neznám. Vynikající Hrušinský a moderní kamera ( scéna v baru, na pouti ). Děj trochu naivní, ale jinak jsem se u filmu nenudil ani vteřinu.(23.3.2010)

Pro mě nadčasový a vpravdě neznámý snímek. Zkuste se vžít do role, kdy černotou získáte nemístně hodně peněz bez možnosti "legalizace". Jak moc si je vlastně "užijete" a co to s vámi udělá? Dobře, nejedná se o film ze zlatého fondu ČS kinematografie, ale musím upřímně říct, že jsem se bavil. 70% Ruda byl skvělej.(13.7.2011)

Moc dobrý film. Ani jsem to nečekala, po zjištění, že vznikl 1967 ... Takovou párty, jaké se Hrušínský účastní, jsem nezažila zatím ani v roce 2013 ... Snímek na mě působil hodně nadčasově a odvážně. Osud hlavního hrdiny mě zaujal, byla jsem zvědavá až do konce, jak to všechno dopadne :)(21.4.2013)