Účetní Antonín Šafránek (R. Hrušínský) žije spořádaným maloměstským životem s manželkou Eliškou (S. Budínová) a třemi dětmi. Každý měsíc se oba manželé zoufale snaží vyjít s mužovým platem, zatímco jejich soused Lejsek a další lidé si přilepšují podváděním, aby mohli žít v luxusu. Jednoho dne se Šafránek, jinak neomylný pedant, přece jen splete a v pokladně mu zbude devět set korun. Omyl neodhalí ani podniková kontrola. Účet je uzavřen a nešťastný poctivec Šafránek tím pádem nemůže peníze vrátit. Nakonec dá peníze manželce s tím, že dostal prémie. Brzy ho však přemůže pokušení. Antonín začne využívat nedostatečnou kontrolu a postupně nakrade až milion korun. Velké peníze však přinášejí problémy, které jejich majitel vůbec nepředpokládal… (Česká televize)

Jungler

Velmi úsměvná proměna z poctivého úředníčka ve člověka systematicky střádajícího penizky z firemní kasy. Moc hezky jsou zpracovany jeho vnitřní boje, ale od druhe poloviny dost nuda. ()

Aidina

Účetní Šafránek přijde na způsob, jak beztrestně zdefraudovat milión. Ale jak může v socialistickém státě ten milion utratit. A taky za co? Už jenom nákup šperku v klenotách je podezřelý. Skvělé hlášky, úžasný Hrušínský. Scéna, kdy se snaží nastražit balík bankovek na cestě pro svoji dceru a ona je poctivě odnese na policii, mě opravdu pobavila, hlavně ten jeho komentář : "Ježiši, to je ale nána blbá... Jsem na Tebe opravdu pyšný!..." ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočená sonda do duše malého usilovného účtovníčka, ktorého poctivosť nahlodáva pokušenie až nakoniec podľahne. Od počiatku je jasné, že to nemôže dopadnúť dobre. Je však zábavné pozorovať ako sa pán Šafránek vo výbornom podaní Rudolfa Hrušínskeho postupne prepracováva k ospravedlňovaniu svojho podvodu a následne si tajne užíva svoje nakradnuté tisíce, keď ležiac na peniazoch uvažuje "Výhľad na Hradčany ma nikdy neomrzí" alebo premýšľa ako ich legalizovať. To vyústi až do fingovaného pohrebu so snahou vydávať peniaze za dedičstvo, ktorý sa však skončí veľkým flámom. Tu už začínajú hlavného hrdinu dobiehať následky jeho pochybenia. Komickým kontrapunktom však je, že následná kontrola, ktorú sám na seba anonymne zavolá, zistí len drobnosti a jeho nadriadený sa nakoniec snaží celý problém ututlať. Rok vzniku 1967 vysvetľuje celkový nadhľad a jemný kritický podtón voči fungovaniu socialistickému systému namiesto očakávaného mravokárneho konca. 75% ()

Rodney McKay

Po shlédnutí hodnocení a přečtení příspěvků tady na fóru, mě docela překvapilo tak nízké hodnocení. Pokud si vezmu čas a dobu, kdy byl film natočen, musím s ironií konstatovat, že to v podstatě platí dodnes. Nemluvě o naprosto skvělým Hrušinským a jeho geniální samomluvou u které jsem se každou chvíli ušklíbal, protože koho by nikdy nenapadlo přemýšlet o tom, že s podstivostí se opravdu člověk nikam nedostane=). Ačkoliv děj má jasnou dějovou linii, konec mě celkem překvapil. ()

Dr.dogous

Tak jsme si zavzpomínali při tomto filmu. Jedna věc je mít milion, druhá věc je jak ho utratit, když není za co. Felinovská veselice mi přišla trochu přitažená za vlasy. Ruku na srdce, kdo z nás kdy takto bláznil, ani po kilu lysohlávek ne. Poklidné tempo filmu dobře vyjádřilo stojaté vody minulosti. 75% ()

Prochazka19

Ať si kdo chce co chce říká, v 60. letech dosáhla naše kinematografie vrcholu, který už jen stěží kdy překoná. A je až k nevíře, co všechno si mohli tehdejší filmoví tvůrci dovolit na poli společenské i politické satiry. Ani dnes, kdy je zdánlivě dovoleno „všechno“ (což zdaleka není pravda!), by si zřejmě nikdo nedovolil nastavovat soudobé společnosti tak nemilosrdné zrcadlo, jako v tomto filmu natočeném „za totality“. A zdaleka nejde jen o nějaké, jak se tehdy říkalo, „rozkrádání“. To ve skutečnosti tvoří pouhé pozadí, na němž tvůrci filmu nešetřili téměř nikoho a nakonec se zastavili až před postavami příslušníků SNB v závěrečné scéně, kdy všichni občané sbírají vysypané peníze ostošest, zatímco příslušníci (tedy alespoň prozatím...) způsobně sedí na služebních motocyklech. ()

Joachim36

Takový krásný, nadčasový film plný vynikajících monologů hlavního hrdiny, který glosuje svět a své vlastní tragikomické počínání v něm. Opravdu vtipná komedie, která obstála v testu času. ()

Hombre8

Chytrá a vtipná krimikomedie s výborným Rudou v hlavní roli. Jak se tak dívám, není nás mnoho, co se nám líbila. Většině lidí asi Hrušínský sedí více jako správňák a poctivec. ()

Darknees

Jedna za R.Hrušínského a druhá za malinkou roličku chlapce (můj táta), který vráží do p.Hrušínského ihned poté, co z autobusu vystoupí pohřbený strýček. Tento film toužím vidět a scháním asi 15 let, jen díky těmto 3 vteřinám. :-))) Jinak film dle očekávání, ale na tehdejší dobu se toto téma náramně hodilo. ()

ToddB

Překvapivě dobrý film, na to že ho vůbec neznám. Vynikající Hrušinský a moderní kamera ( scéna v baru, na pouti ). Děj trochu naivní, ale jinak jsem se u filmu nenudil ani vteřinu. ()

sbinda

Pro mě nadčasový a vpravdě neznámý snímek. Zkuste se vžít do role, kdy černotou získáte nemístně hodně peněz bez možnosti "legalizace". Jak moc si je vlastně "užijete" a co to s vámi udělá? Dobře, nejedná se o film ze zlatého fondu ČS kinematografie, ale musím upřímně říct, že jsem se bavil. 70% Ruda byl skvělej. ()

Jiljí

ta zvětšeninová scéna mě skopla z houpací sítě! ovšem i jinak vcelku povedená kriticko-společenská nakládačka. nicméně je z doby, kdy se točily ještě mnohem lepší filmy, tudíž tento pravděpodobně poněkud zapadl. smůla. přesto zcela objektivně - pod pět jít nelze. ()

zbytecny

Moc dobrý film. Ani jsem to nečekala, po zjištění, že vznikl 1967 ... Takovou párty, jaké se Hrušínský účastní, jsem nezažila zatím ani v roce 2013 ... Snímek na mě působil hodně nadčasově a odvážně. Osud hlavního hrdiny mě zaujal, byla jsem zvědavá až do konce, jak to všechno dopadne :) ()

PORTER44

R.Hrušinský jako účetní který zpronevěřuje   peníze a začalo se mu to natolik líbit že to   začal dělat pravidelně i když už nevěděl   kam to má schovávat pořád mu to nedalo až se   z toho nakonec zbláznil,úsměvná komedie na   odpočinek. ()