Zapomenutý čert (TV film)

Pohádka

Československo, 1964, 75 min

Co jste dělali? My jsme pekli buchty.(9.6.2018)

Nemohu si pomoci, ale u mě vyhrávají Dalskabáty z roku 1976, byť třeba Václav Lohniský jako Piškitl byl skvělý nebo Skopečkovo podání Trepifajksla bylo o trochu lepší a umírnénější než Moučkovo. Přesto je to jedna z těch lepších pohádek. 60%(4.9.2016)

To jsem viděl jako malý kluk a moc se mi to líbilo!!!!(21.8.2016)

U téhle pohádky jsem s hodnocením na vážkách. Tři hvězdičky mi přijdou málo, ale zase ve srovnání s Dalskabáty s J. Moučkou (které jsem hodnotil čtyřmi hvězdičkami) mi tohle zpracování přijde o trochu slabší. Takže zůstanu přece jen u těch tří.(3.10.2016)

Nezapomenutelný zapomenutý čert, dříve Trepifajksl (nebo tak nějak), teďkonc Mates, Plajznerčinej. Jak se v chudičké výpravě, kde je záběry na slaměné panáky s hudebními nástroji přiznáno, že není zaangažován kdo ví jak velký kompars naprostých hereckých (a nejspíš i ledasčeho dalšího) neumětelů jen pro ten pohled na dav lidí, dá udělat skvělá pohádka. Inu, kmotříčku, to máte tak, stačí, když ti herci, kteří tam jsou, skutečně umí hrát, mají co hrát a pak to jde tak nějak samo. Díky (či kvůli) církevním restitucím se vztah veřejnosti k církvi otočil o 360 stupňů, takže kostelník bude dnes vnímán tak, jak byl v roce 1964 zamýšlen, peklo je při soudu nad Trepifajkslem ukázáno v komické podobě jako odraz procesů z uplynulého desetiletí (Kdo bude dělat obhajobu? No tak, někdo musí, aspoň pro formu. Ne, ten ne, ten má hubu jako meč, ještě by ho z toho vysekal.) A pohádkový dědeček pan Pešek si tu vyzkoušel roli Lucifera. Vládce pekla má víc tváří než ta žena z reklamy na Rimmel a nutno říct, že tvář dobrotivého staříka nepůsobí nepatřičně. Třešničkou na dortu potom je, že proradnému kostelníkovi je udání čerta počítáno coby donašečství mezi jeho ostatní hříchy. Peklo je, jako zrcadlový odraz nebe, spravedlivé.(14.12.2016)