Když se čerti rojili (TV film)

• Československo

Jak se čerti rojili

Pohádka

Československo, 1966, 79 min

Stará a docela milá černobílá studiová pohádka. Jednoduché veselé povídání z čertí školy, určené spíš menším dětem a pamětníkům.(19.6.2016)

Černobílé papundeklové peklo, pekelná škola, v ní rada Vacátko učí jednoho pekelného šprta a dva rarachy čertoviny a vypráví příběhy z života satanova, aneb jak políčit na dušičku a nechat ji propadnout peklu. Podprahově je divákovi sděleno, že opium je cesta do pekla, ve všech příbězích téhle pohádky se do pekla jde přes makové pole a v jednom případě tři hříšné dívčiny peklu propadnou právě pro volnou distribuci dozrávajících makovic. Kdo by to byl řekl, jaká problematika byla potěru předkládána k zamyšlení už v roce 1966. I když možná právě proto, že zlatá šedesátá, bylo nutné děti seznámit s tím, že život není jen láska, mír a květiny.(14.12.2016)

• Tommassi3

"Ty dukáty nebyly všecky.. Nezůstal v tobě ještě nějakej ??" ;)(18.6.2016)

Taková pěkná ukázka českého trendu idylizace pekla. Čertovská škola je jistě ohlas studentských filmových veseloher dle Jaroslava Žáka (Škola základ života, Do hlubin študákovy duše) a předchůdce čarodějnické školy z Dívky na koštěti.(26.9.2016)

Moudrý Policejní rada Vacátko co by pekelník vyučující budoucí čertiska v čertovské škole. Vypravuje jim poučné příběhy, ze kterých by se měli poučit. To jsem si nemohla nechat ujít. Nepomatuju se, že bych Jaroslava Marvana někdy viděla hrát roli čerta. Pohádka se bude líbit všem, nejen malým dětem a pamětníkům. I mně se líbila. Nejsem už malé dítě a nejsem ještě pamětník.(14.11.2016)