poster

Lidé v neděli

 • německý

  Menschen am Sonntag

 • slovenský

  Ľudia v nedeľu

  (festivalový název)
 • anglický

  People on Sunday

Dokumentární

Německá říše, 1930, 74 min

 • zencitizen
  *****

  Geniální. Film jehož komplexita není na první pohled patrná díky neuvěřitelné lehkosti, svěžesti s jakým je to natočeno. Člověk měl pocit dejavu, to, co oceňoval na filmech nové vlny, už bylo tady. Lidé v něděli se tváří jako dokument, ale je to dokonale stylizované a propracované dílo. Od výběru skvělých typů představitelů, přes záběry, které dokonale charakterizují prostředí, spoustu nenápadných všednodenních gagů. Výlet na šlapadle na mariánském jezeře je téměř komplexní drama. Nádherné ženy. Vpády surreálné fotogenie skutečnosti (kluci plácající se po zadku, sekvence s fotografem), přeplněný Berlín. Neuvěřitelný cit pro každodennost. Poezie. Nemám slov. Wilder, Siodmak, Zinemann byli naprostí borci už tehdy.(8.9.2016)

 • Exkvizitor
  *****

  "Lidé v neděli" popisují v jakémsi pre-formanovském duchu osudy několika průměrných obyvatel Berlína roku 1930 (jde o neherce, představujících sebe sama!) a jejich drobných víkendových radostí a strastí. Hlavní "zápletkou" je pak výlet čtveřice mladých lidí za koupelí k řece, kde dochází k různým veselým epizodkám. - Lidé v neděli je film jistě pozoruhodný sám o sobě, ale také jako projekt nad nímž se sešlo několik nejvýznamějších tvůrců mladé filmové generace své doby (z nichž drtivá většina byla vzápětí donucena hitlerovským režimem k emigraci). Setkáváme se tu tak se scénáristou Billy Wilderem, režiséry Zinnemanem, Ulmerem a bratry Siodmakovými, či kameramanem Schüfftanem. - Film byl ve své době trhákem. Jelikož však zřejmě nebyl dostatečně nacionálně socialistický, upadl v zápětí v nemilost a posléze i v zapomnění.(7.11.2006)

 • Kulmon
  ***

  Zajímavý dokument o pěti lidech z Berlína v roce 1930. Všimněme si jak vypadalo toto město před nástupem Hitlera k moci. Vrcholem filmu je bezesporu část odehrávající se u vody. Proč? Nevím, asi je nejvíc přitažlivá. Z dalších složek musím jmenovat perfektně padnoucí hudbu! Na druhou stranu nečekejte žádný zázrak!(11.5.2009)

 • Bluntman
  ****

  LFŠ 2009 Nevědět, kdo všechno za filmem stojí nejspíš to ani nepoznám; ba co víc - kdyby mi byla promítnuta verze s francouzskými mezititulky bez informace o tom, že se nejedná o oficiální verzi, tipnul bych si, že za LIDMI V NEDĚLI stojí nějaký francouzský poetický realista (nejspíš Jean Renoir, možná kvůli bezkonkurenčně nejlepší epizodce "u vody"). Zinnemannovské experimentování s časem (rozvíjení rámců) a wilderovský cit pro detail a pojímání hvězd jako ikon z plakátů či fotografií je patrný, ale - nevědět, kdo... Nejedná se o "dokument", přestože je k němu film na ČSFD a IMDb řazen, nýbrž o originální experiment, který paradokumentární formou a za pomocí pečlivě vybraných neherců zachycuje jeden den v životě lidí nižší třídy... až na to, že se jedná o poslední víkendový den, po kterém přichází práce... a pak zase víkend, nejspíš se stejným programem jako ten předchozí. Předchozí rozverná atmosféra je tak podvrácena ironickou tečkou. "Předvoj" italského neorealismu (neherci, exteriéry, sociální tematika...) a české nové vlny (výše zmíněné + nadsázka a humor, nadhled , vztahové peripetie). 7+/10(26.7.2009)

 • Rob Roy
  ****

  Poetika víkendu. Nadčasové. BLU RAY(24.7.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace