Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • Ilicka
  **

  Film vskutku podivný a avantgardní, především, co se týká hereckého projevu většiny představitelů. Vančura se snaží vytvářet zajímavé obrazy a sdělení, ale ztroskotává na banálních věcech jako je scénář a vedení herců. A člověk by při tom řekl, že když v tom měli prsty lingvistický všeuměl Jakobson a básnické eso Nezval, že by to mohlo mít úroveň.(17.1.2012)

 • Marthos
  ***

  Po úspěchu svého prvního celovečerního filmového debutu se spisovatel a nyní i režisér Vladislav Vančura odhodlal k natočení dalšího vlastního námětu. Společnost A-B ponechala Vančurovi neobvykle volnou ruku, výsledek však svědčí o jeho naprosté neznalosti filmových zákonů. Vančura tehdy natočil za scénáristické spolupráce básníka Vítězslava Nezvala sociální drama Na sluneční straně. Na prostém příběhu přátelství děvčátka z bohaté rodiny s chlapcem chudé posluhovačky sledoval osudy dětí z rozdílných společenských vrstev, trpících z různých příčin nedostatečnou péčí rodičů. Rozhárané osobní i finanční problémy burzovního spekulanta na straně jedné a nezaměstnanost a bída prosté ženy na straně druhé přivedou obě děti do dětského domova. Teprve v něm nacházejí svět upřímného přátelství a porozumění. Ačkoli je evidentní, že téma zůstává stále aktuální, Vančurova nedokonalá režie snímek připravuje o hlubší prožitek a atmosféru. Toho si byli vědomi ostatně už tehdejší diváci a film zcela propadl. V hereckém obsazení se objevila řada nových a méně známých tváří, určitou zajímavostí zůstává herecký výkon pozdějšího režiséra Petra Schulhoffa. Vančurův vliv na tvář československé kinematografie je sice nezanedbatelným faktem, jeho teoretické znalosti a nedostatečné zkušenosti s prací filmového tvůrce však proměnili jakýkoli námět v nezáživný a statický film (viz. Vančurův další projekt Marijka nevěrnice). Někdy je bohužel snaha o uměleckou nezávislost spíše prohrou než vítězstvím.(26.7.2009)

 • dyfur

  moja zaujímavosť:Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe. (dyfur)(26.3.2015)

 • Caym
  *

  Aneb Rozmarné léto verze 2.1 - Vančura posedlý poetismem zasedl k pivu s Nezvalem a už to jelo. Co by člověk mohl čekat od spisovatele zamilovaného do výrazových prostředků a možností vyprávění? Nejspíš ne příběh, ale pár hezkých záběrů z jeřábu určitě. Vančura si hraje a očekává, že budete naladěni na stejnou vlnu. Fuck you, jestli nejste.(19.11.2013)

 • S_M_Lomoz
  *

  Hvězdička snad jenom za tu a tam zajímavou kameru. Jiné věci by zařadily tenhle film přímo do odpadu: vedení herců veškeré žádné, děj jednoduchý, ale roztříštěný a zdlouhavý, místy neskutečně dlouhé a explicitní dialogy, a námět. Ten námět... Nikdy by mě nenapadlo, že Nezval, Jakobson a Vančura dokážou zplodit něco tak laciného, sentimentálního a melodramatického. Haj hou.(10.7.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace