Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Řada skvělých scén, slušně záhadná atmosféra a zručná režie, která si místy vážně hezky pohrává s ohranými klišé hororových filmů (během úvodu hned několikrát, třeba se dveřmi od lednice). Bohužel to v jedné chvíli tak trochu logicky zadrhlo a mně se do hlavy dostalo několik otázek týkajících se kletby a jejího zrušení (takže SPOILER): Proč měla Rachel halucinace po celou dobu, když se jí kletba vlastně už netýkala a zemřít měl jen Noah (a později Aidan)? Je v tom nějaké pravidlo ve stylu "Sice neumřeš, ale halucinace mít budeš, dokud neumře ten druhý"? Nebo je to prostě díra ve scénáři? Byl bych ochotný přistoupit na vysvětlení, že Racheliny halucinace byly jen vzpomínky na to, co viděla na videu, ale tomu by zase nohy podkoplo finále ve studni... No, nevím.(12.2.2017)

No v podstatě jsem se bál už jenom si tenhle film půjčit :) Ale ono není čeho se bát dopředu. Je to hlavně skvěle natočený thriller s výbornou hudbou a pečlivě budouvanou atmosférou. Po některých scénách jsem se probral v křesle celý "zaťatý v pěst" (kůň na trajektu, ...). Originál jsem neviděl a asi už neuvidím, protože "tohle" mi stačilo (v kině bych měl asi problémy s pumpou :). Dal bych tak 9, ale k vytknutí je jen velmi málo.(17.10.2003)

Síce to v rámci klišé neprichádza s ničím novým a scenár je trošku deravý, filmársky je to tak perfektne zvládnuté, že nejde ináč než priasť. Ostré ako žiletka, so zadaždenou a ponurou kamerou, hrozivou hudbou, ideálne obsadeným malým chlapcom a hlavne s krásnou, prirodzenou a spontánnou Naomi Watts. Tá holka bude minimálne novou Nicole Kidman!(6.4.2003)

Neuvěřitelně chytlavá a strašidelná záležitost. Zažíval jsem velice zvláštní pocity - tak moc jsem chtěl odejít a přitom jsem tak moc chtěl vědět jak to celé dopadne. Zvědavost pochopitelně zvítězila a já můžu s klidným svědomím prohlásit, že The Ring je určitě jeden ze tří nejlepších hororů, které jsem ve svém životě viděl. Brilantní scénář, atmosféra, že by se dala krájet a navíc velice nekonvenční audiovizuální stylizace v čele se skřeky z pera Hanse Zimmera. Nejvíc však oceňuji úplný závěr - v okamžiku, kdy film končí happyendovou americkou scénou s udýchanou hlavní dvojicí a policejními auty všude kolem, teprve nastává pořádné peklo...(29.1.2003)

Je tu pár znamenitých scén, pár kompozičně vychytaných záběrů. Jenže na konci jsem si řekl "To už je všechno?". Nevím co tu nefungovalo, ale prostě jsem se nebál, což je u hororu docela závažný problém. The Ring mi jen tak prošuměl hlavou a - nic. S remaky japonských hororů mám docela problém.....(2.3.2003)

Vzhledem k tomu, co vzniká v současné době (a nejen v ní) za horory, se mi tenhle film jevil jako jednooký král mezi slepými. I když on vlastně není špatný ani v rámci hororové produkce vůbec... Rozhodně má zajímavý nápad (i když jde o remake, těžko se asi bude shánět japonský originál, takže lze brát námět amerického Kruhu za "originální"), velmi dobrou atmosféru a hlavně poměrně inteligentní scénář. Musím také napsat, že asi ve 3/4 filmu už jsem si myslela, že půjde o další americkou slátaninu s příšerně stupidním happy endem, jenže tvůrci mě naprosto překvapili tím, že vůbec ještě nebyl konec a naopak film se velmi zajímavě zvrtl trošku jinam, než kam by divák předpokládal. Navíc je tenhle solidně napínavý film podkreslen velmi adekvátní hudbou. Takže chcete-li se (aspoň trochu) bát, nemůžu než Kruh doporučit.(29.4.2005)

No, řekněme že Kruh je natočen velmi efektně. Tak efektně, že z toho spousta lidí měla špatné spaní a vyjekávala, kdykoliv zapnula televizi a v ní byl jenom šum. Říkejme si tomu přehnané očekávání, ale k mrazivé a děsivé dokonalosti Oka tady chybí asi tolik co Gábině Partyšové k sympatickému projevu. Nevím nakolik je tento nedostatek dán iniciativou emerických filmařů, japonský originál jsem neviděl a asi se to ani hned tak nezmění, ale s logikou je na tom Verbinského filmek celkem na štíru. Pro příklad třeba strom na stěně Samařina pokojíku...kdypak ho asi vypálila, holčina jedna šikovná? No nebudu na Kruh kydat jenom špínu, rozhodně se na něj dobře dívá a méně otrlá část divácké obce (jako třeba moje milá milá) je z něj dokonce vyděšená, takže svůj úkol plní v pohodě a profesionálně, v rámci jistých možností. Ale k budování kultu kolem tohohle filmu by nikdy dojít nemělo, nemá na to.(28.3.2006)

Uprostřed filmu se jeden z klíčových hrdinů Rachel ptá: CO SI MYSLÍTE, ŽE VÍTE? Nevěděl jsem nic. Po všech komentářích i osobních zážitcích jiných lidí, kteří snímek viděli přede mnou, jsem vlastně čekal cokoli, JEN TOHLE NE. Čekal jsem, že se budu často klepat, jenomže to byl ÚPLNĚ JINÝ druh strachu, strach, jaký jsem vlastně u žádného filmu nezažil. Je to horší i z toho důvodu, že se to špatně popisuje. No a dál? Výtvarná stránka, hudba na jedničku. Nicméně se nevyhnu určitému srovnání a napíšu, že lekačky nebyly zas až tak hrozné a ty nejlepší zatím zůstávají v Signs. U tohoto filmu jsem si ale snad poprvé přál přijít všemu na kloub a zároveň to, aby to bylo co nejrychleji. O snímku budete dlouho přemýšlet. Neobsahuje žádné závažné myšlenky, o to víc je podmanivější.(7.5.2003)

Neobvyklý horor, u kterého jsem několikrát skutečně měl chuť pořádně zařvat. Ne snad hrůzou, ale spíš bezradností sdílenou s ústředními oběťmi. Film vám nedovolí – až na minimum výjimek – si vydechnout. Ponurá, zdánlivě bezvýchodná atmosféra částečně opadne teprve v samém závěru. Takže fakt psycho. Ne příliš strašidelné, ale psycho. Co mě naopak zklamalo, bylo finální rozuzlení postrádající skutečnou razantnost a dechberoucí pointu. Tohle jsem napsal ve komentáři k japonskému Ringu a až na poslední větu to samé bohužel nemohu napsat o americkém Kruhu. Kam se poděla „psycho“ atmosféra? Kde jsou hrůzná neviditelná zjevení číhající za každým rohem? Podobná sterilita jako u amerického Kruhu hororům obvykle spíš prospívá než ubližuje (neviděné děsí nejvíc), ale nemůžu nesrovnávat s originálem, který dokázal tíživost ústřední situace zužitkovat o deset procent lépe. V čem naopak remake vyniká, je technické zpracování. Samotné video, kvalitní kamera a množství ponurých filtrů skutečně ježí chlupy. Některé obrázky jsou jako vyjmuté z těch nejděsivějších nočních můr. A nejen ony vypadají dobře, taky Naomi Watts dává filmu něco, co originál postrádal. Až jsem si místy říkal, jestli není na horor příliš hezká. :-) Moje tři hvězdičky tedy akceptujete pouze v případě, že vám unikla VHSka s původním Ringem, Kruh na dnešní hororové poměry není až tak špatný. 70% Zajímavé komentáře: Oskar, MIMIC, Mr. Lobo, Theraphosa, GIK, záplata(29.1.2006)

O tomhle filmu se vlastně ani nedá dost dobře říct, že je to horor. Úvodní scéna sice diváka docela "našponuje", ale pak se snímek začne tvářit spíše jako dramatický thriller a do ryze hororových vod se vrátí opět až v závěrečné čtvrthodině. Tím ovšem nechci tvrdit, že snad divák nebude větší část filmu napjatý a nebude mít u toho snímku strach. Pravdou ale je, že já jsem se nevyděsil. Nicméně film je to skutečně zajímavý a napínavý, nevím do jaké míry je zachována idea původního japonského hororu, ale mně se tenhle originální námět líbil dost. Z herců mě zaujal přes nepříliš rozsáhlý prostor hlavně malý David Dorfman, který ve své roli působil opravdu přesvědčivě a chvílemi skoro až "dospělácky" vážně. Ostatní herci už tak výrazní nebyli, ale u tohoto snímku to nebylo až tak podstatné, tady byla důležitá atmosféra, a ta se skutečně povedla navodit velmi dobře.(12.7.2003)

Najlepší áčkový hollywoodsky horor posledných rokov, čo zarazí hlavne vzhľadom na to, že ide o remake. Lenže toto je prerábka, ktorá je asi stokrát lepšia než originál. Omnoho pochmúrnejšia atmosféra, lepšie ľakačky, celkovo napínavejšie a zaujímavejšie. Bol som presvedčený, že geniálna scéna s koňom na trajekte je šialenstvo prevzaté z japonskej predlohy - a bol som šokovaný, že niečo takéto bizarné je čisto americký nápad.(2.6.2007)

Kvůli tomu duchařskému dlouhovlasému remakovému šílenství, které Verbinkiho The Ring způsobil, nemám ten film příliš rád. Nicméně - vysoce strašidelná podívaná to bezesporu je. Horror movie of the year(14.8.2007)

Jeden z mála posledních hororů, u kterého se člověk bojí a nechce ho přestat sledovat. Těším se na dvojku, která by mohla být ještě lepší. Opět skvělá Naomi Watts. A dobrá režie. Vyjímečný horor co stojí za shlédnutí.(19.6.2004)

Ještě že jsem se na tenhle film nedíval z VHS !!(8.6.2006)

Scénář: Ehren Kruger .. Začátkem jara roku 2003 mluvila spousta přátel a známých o jakési videokazetě a jejích hrůzných následcích, které zanechává.. Bylo velice krásné slunné pondělí, když jsem se s přítelkyní vydal na tolik momentálně diskutovaný film do přítmí kinosálu. Přiznám, že bez velkého očekávání. Horor nepatří k mnou vyhledávaným žánrům. Myslel jsem ale, že zvěsti mě připravily na cokoliv. Omyl! Nejednalo se o typický horor, nýbrž o perfektní mysteriózní psycho thriller, který mi navozoval mnou dosud nepoznanou formu STRACHu!! Výtečně obrazově zpracovaná náročná podívaná, která vznikla jako remake o dost slabšího japonského Ringu, který ovšem není takhle našlápnutý.. Tahle „kazeta” na mě následky zanechala. Od té doby jsem se na Kruh znovu nepodíval (hlavně proto, že tenkrát po víkendu před kinem jsem byl v takovém velmi zajímavém a neopakovatelném rozpoložení a poté jsem se víc bál toho, že další shlédnutí by mi pokazilo jeden z nejintenzivnějších kino zážitků!!). Jen dodám, že tento komentář přidávám, až po 2 letech a čerstvě po shlédnutí Kruh 2, který je vedle svého předchůdce bohužel jen průměrný..(25.4.2005)

Rozpočet $48miliónovTržby USA $129,128,133Tržby Celosvetovo $249,348,933Gore Verbinski a jeho zatiaľ najlepší počin čo natočil, hútna až mrazivá atmosféra, napätie tu postupne graduje z dejom, kdež to trošku viac tých shockových lakačiek by som bral, ale príbeh to v rámci možností nahrádza, vizuál je prvotriedny, plus samozrejme tie depresívne vsuvky pri púšťaný kazety. "Jeden z najoriginálnejších horrorov nového tisícročia!" a jednoznačne film čo predčí vo všetkom svoj originál __Rok 2017 som si pozrel znovu a má to fakt silný psycho podmaz. Hodnotenie mením na plný počet! /100%/(25.11.2005)

Opravdu napínavé bez přehnaných efektů. Klasická hororová témata – kazeta s nebezpečím (Smrtelné zlo), opuštěná chata, malé dítě mluvící s duchy atd. jsou udělána opravdu působivě. Mám rád hrátky s technologiemi – přehrávání záznamu na lepších přístrojích. Závěr mi přišel trochu nedotažený. Nejlepší scény: začátek, samotný záznam kazety a pozdější vzpomínky na něj, popř. technické hrátky s ním, kůň na trajektu, závěr. Mistrovská hudba HZ, skvěle navozuje tajemně neurčitou hororovou atmosféru.(7.6.2003)

I přes některé žánrové schematismy (videokazeta se Zlem, opuštěná chata, rámcový závěr celého příběhu...) výborný horor s podmanivou atmosférou a také důkaz toho, že i remake se může Američanům dosti povést (což je ovšem výjimka potvrzující pravidlo). Výborné scény s archetypálním přesahem (kůň na trajektu, studna...), děsivost vystavěná ne na krvavých efektech či bizarnostech týkajících se mučení a perverzit či sadismu, ale spíše na principu diváckého očekávání něčeho děsivého... Hodně podmanivé, hodně působivé, hodně symbolické...(30.5.2007)

Snad nejlepší jap. remake!(24.5.2008)

Horor u kterýho jsem se chvílema bál. Ale jednou jsem dostal záchvat smíchu a to když máma tý holčičce dala pytlík na hlavu a hodila jí do studny, to jsem prostě nerozdejchal a strašně mě to rozesmálo nevim proč.(21.1.2005)

Po pár letech zkouknuto podruhé v TV - vlastně jen chvílemi - spíše zapnuto jako kulisa k zevlování u pc - a stejně jsem se radši moc neotáčela směrem k obrazovce...holt povedená atmosféra (v určitých scénách opravdu hutná), třebaže herci nic moc - ovšem vizuální stránka po většinu času jedna báseň. A ať si někdo zkusí donutit mě k tomu, abych se ještě někdy podívala na ty dva zohavené xichty (kdo viděl, ví) - rok jsem je pak vídala před sebou, sama v potemnělém bytě (kamarád zase zažil celkem krušné časy se zrnící televizí) - nedík...(21.10.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49