Ptáci

• Československo

Vtáky

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

Vítejte ve voliéře Bodega Bay, kde se schyluje k útoku armády ptactva na lidstvo! Kamikadze letka racků do okenních tabulí, komínoví vrabci průzkumníci, nálety na děti provádějící vraní eskadra a k tomu navrch zvláštní jednotka - do dveří klovající datlí komando.. Roli MacGuffina tentokrát plní startér ptačího běsnění, které režisér dávkuje pozvolna, občas ho proloží i humorným nádechem, jako třeba při scéně v baru s vrásčitou odbornicí na ptáky a nenuceně přitom směřuje k závěrečné tiché chůzi v ornitologickém minovém poli (i když původně zamýšlený konec s Golden Gate Bridge plným opeřenců by se mi líbil ještě víc). Když teď vidím na poli hejno vran, vždycky si vzpomenu na okouzlující tchýni Banderase Tippi Hedren v Aston Martinu DB2/4 v zřejmě nejlepším snímku o zvířecím teroru. Děti Hitchcocka prozatím neznají, tak tam vidí jen 500 Rumburaků..(12.11.2009)

Horor jak má být. Hitchcock byl pan režisér.(16.1.2004)

• ditechi

Pre mňa obrovské sklamanie, žiadne napätie, teda keď nepočítam koniec, ale za to rozhodne nemôžem dať viac. A to som ešte dal jednu symbolickú *.(19.12.2004)

Na malé městečko z ničeho nic zaútočí zdánlivě neškodní ptáci! Jeden z nejlepších starých dobrých "zvířecích" hororů. [9/1O] Zkuste také třeba: Čelisti(9/10).(25.1.2007)

Klasika, ve které jsou vážně obdivuhodné speciální efekty.(13.9.2010)

Cameo - mistr opouští obchod se dvěma bílými pejsky na vodítku v momentě, kdy přichází Tippy Hedren. (2. minuta)(25.10.2011)

Jako malý jsem se u tohoto filmu bál a obdivoval jsem triky, se kterými režisér pracuje. Dnes už mě film k opětovnému zhlédnutí neláká, ale přesto jej považuji za klasiku kinematografie.(11.1.2012)

Kdo by to neznal, jako by nebyl, chtělo by se říci. Bez triků, bez počítačových klamů, bez stovek milionů dolarů a přesto to fungovalo bezvadně.(31.10.2012)

Nejsem nějakým velkým zastánce Hitchcocka, ale Ptáci mě opravdu nadchli. Půvabné až jiskrné barvy, ze kterých přímo vyzařují barevná šedesátá léta a do toho černí opeření létavci - to je přímo vražedná kombinace, lahodící divákovu oku. Hlavní představitelka je opravdu víc než pohledná, na plátně tedy můžeme vidět další paradox - blonďaté stvořeníčko bojující s černými agresivními vránami, krkavci, havrany nebo co to vlastně je. Tak tohoto Hitchcocka opravdu můžu... Barva mu sluší.(20.9.2013)

Nepočítám-li Psycho, které je spíše hororovým thrilerem, byli Ptáci asi nejstarším z klasických hororů, který jsem v rámci běžného tv sledování a půjčování videokazet viděl. A co naplat, je to prostě klasika i po těch 50 letech. Tam kde se hororoví tvůrcí více či méně plácali v gotických béčkách natočil Hitchcock v podstatě základní stavební kámen zvířátkového hororu a jeden z mála áčkových hororů té doby. Můžu kroutit hlavou nad dvouhodinovou stopáží, ve které padesát minut zabere seznamování s postavami, ale ono to funguje. Těch padesát minut se opravdu nic neděje, ale díky krásné kameře, zajímavým postavám a skvělým dialogům se nuda nedostaví a když pak pozvolna začínají ptačí útoky, zatraceně moc Vám bude na všech záležet. Triky či vycvičení ptáci jsou fantastičtí, každý další útok je zběsilejší a za vrchol považuji jednu z posledních scén s bezmocnou Melanií přitlačenou houfem ptáků ke dveřím, která se marně snaží uniknout z mínosti. A nebo závěr s krajinou posetou stovkami zlověstně čekajících ptáků, u kterého člověk téměř nedýchá. Škoda otevřeného konce a nulového vysvětlení, ale to jsou jen drobné kazy. Mimochodem, docela mě překvapilo že Jessica Tandy, kterou znám z různých rolí babiček z 80. let je už tady docela stará. Horor roku 1963.(17.12.2013)

Technicky a zpracováním Hitch opět předběhl dobu, ale tento snímek je pro mě zatím o několik tříd slabší než Vertigo a Psycho.(10.2.2014)

"Ptaci" jsou jeden z nejznamejsich Hitchcockovych filmu a ve sve dobe pusobil urcite uzasne. Nektere sekvence jsou trikove koukatelne i dnes, ale jinak je na tomto snimku ten zub casu docela znat. To stupnujici napeti s pribyvajicimi ptacimi utoky je citit, ale prece jen podobne filmy se dnes uz toci trochu jinak a maji sviznejsi tempo a lepsi efekty, takze kdybych mel srovnavat s jinymi horrory nebo katastrofickymi filmy, budou mit "Ptaci" uz velkou konkurenci. Jako thriller to moc neberu - pro me thriller musi mit lidskeho padoucha. Pokoukani je to ale slusne, uz kvuli Tippi Hedren, ktera je opravdu kouzelna a umi pusobit sexy a rostacky, i vydesene. Jakoby romanticka linka pribehu, ktera se od roztomilych "lovebirds" presune k zachrane holeho zivota pred miliony ptaku, je jako zaklad deje pouzita vkusne a nerusi. Nejlepsi jsou asi zvuky - skreky a susteni kridel, ktere pusobi i v dnesni dobe hodne napinave - a pak posledni scena s vecernimi mracny, kterymi prosvita svetlo a odhaluje pocetni silu zvireciho nepritele.(13.4.2014)

Nie že by som sa musel báť od prvej minúty filmu, ale prvá hodina takmer nič a jediná nepríjemnosť je, že kuřata nezobou. A tak som čakal. Potom prichádza tá zvieracia vojna a niekoľko geniálnych scén, u mňa vedie telefônna búdka. Ticho vraj lieči, ale v tomto filme to neplatí, pretože vtedy sa vtáky húfujú a treba očakávať útok. Čajky u nás momentálne nemáme, ale zajtra aj okolo vrán budem prechádzať s rešpektom. Kolektívna inteligencia, ktorou ich Hitchcock obdaroval, akoby to boli včely alebo mravce, je na zváženie. Len škoda, že sa na konci ani náznakom neobťažoval niečo objasniť. Trikovo sa to v tej dobe asi lepšie nedalo zvládnuť, vtáčie scény boli fajn, len mi vadila tá projekcia pozadia pri cestovaní autom alebo aj člnom. To sú síce detaily, ale v takomto prevratnom diele zamrzia. –––– Proč to dělají, nevíš? Proč chtějí zabíjet lidi?(24.11.2014)

Mám tento film hodně rád. Zejména pro to, že zde Hitchcock skvěle postupně vytváří atmosféru filmu (divák se nezačne bát díky nečekanému leknutí, ale pomalu se dějová idylka mění v "ptačí teror"). Mám ale strach, jestli tomuto filmu až moc neubližuje jeho stáří :-(((1.4.2005)

Zlatý fond světové kinematografie. Skvělý scénář je vystavěn na klasickém horovém schématu, kdy je pomalu rozjetý příběh okořeněn náznaky dramatu, aby vyvrcholil strhujícím závěrem. Skvělá kamera, nepřítomnost hudby umocňuje napětí. Na druhou stranu musím vytknout naprosto nelogické reakce zúčastněných hlavně během útoků ptáků a značně teatrální výrazové prostředky (jinak krásné a skvělé) Tippi Hedren, který jsou přehnané i v kontextu k soudobé kinematografii. Z dněšního pohledu působí některé "triky" trochu směšně, to je ale pochopitelné a v hodnocení to neberu v potaz. Tento film je typickým příkladem, kdy mi pětistupňové hodnocení nestačí - není to na čtyři, není to na tři, někde mezi.(18.5.2005)

Ke konci se tihle ptáčci proklovali ke čtyřem hvězdičkám celkem bez problému. Zábavný příběh na pozadí a kvalitní dialogy jako obvykle. Hitchcock nebyl žádné ořezávátko.(24.5.2008)

Skvostné dílo od mistra žánru. Brilantně vypilovaný scénář. Bravurně zahrané postavy. Efektně střižené scény v kombinaci se skvostnými záběry, kdy každý z nich by mohl znamenat vynikající fotografii. Je nám předložen neobyčejně jedinečný zážitek.(19.7.2008)

• M.I.K.E.

Nejhorší Hitchcockův film. Všechny jeho filmy miluju a na Ptáky jsem se opravdu těšil. Jsem zklamán, nechápu ty superlativy, nepociťoval jsem ani napětí ani hutnou atmosférů. Ptáci jsou typický příklad filmu, jenž v 60.letech možná děsil plné kinosály, ale dnes působí hodně směšně a parodicky. A stará babka ovládájící ornitologii mě štvala ze všeho nejvíce.(22.9.2008)

Keby som nevedela, že Birds majú byť horor, tak podľa prvej polky by som to v živote neuhádla. A napriek tomu je to super film. V spomínanej prvej časti sa zdanlivo nič nedeje, len nejaké tie dialógy, prípadne dlhé scény bez akéhokoľvek rozpávania. Za normálnych okolností by som povedala, že to je zaručený recept na nudu, ale film prešiel a ani som si neuvedomila, že som sa niekde mala nudiť.(22.11.2008)

Atmosferu i dobre herecke vykony film obsahuje, ale diky svemu datu vyroby se nedostavuje strach nebo podobny pocit uzkosti. Ocekavani byla vetsi uz kvuli tvurci na rezijni stolicce a vsemoznym doporucenim z filmovych kuloaru. 60%(30.11.2008)

Zakořeněná klasika mistra žánru...Hitchcock nepotřebuje žádné extra efekty, aby dokázal, že umí...(29.1.2009)