Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

Shaqualyck

Kde se vzalo, tu se vzalo opěřené anonymní zlo, před kterým není úniku. Jak a proč? Nikdo neví. Totiž v americkém zapadákově Bodega Bay jsou všichni děsně nad věcí, ale stačí pár klovanců a panika údělá své. Kam se schovat? Co s papoušky v kleci? A nemůže za všechno náhodou ta cizácká blondýna? "Tvůj otec by si poradil!" (...) Namísto směsice banálních klišé podává Hitchcock smutné svědectví o lidské povaze a strachu z neznámého. Ač hudbyprostá a trikově zastaralá, přesto nesmírně působivá záležitost s řadou ikonických scén a trpělivě budovaným napětím. A to nemluvím o šibalsky nedořečeném závěru a bezpočtu moderních následovníků, které tahle zneklidňující klasika inspirovala. Mrzuté je, že o podobně hutné atmosféře si většina z nich může nechat jen zdát. ()

jhrasko

Najväčšia apokalypsa podľa pána Alfréda s geniálne klaustrofobickou atmosférou. S vedomím, že ide o 46rokov starý kúsok, fakt, že hej, maestro ! ()

BigDeal

Musím sa priznať, že mi tento film nepriniesol všetko napätie a správnu atmosféru v takom množstve ako by som čakal. Dalo by sa povedať, že sa mi toho všetkého dostalo až pri poslednom nálete, kde som mal naozaj chuť schúliť sa do rohu a čakať kým vtáci odídu. Dovtedy sa na film dobre pozerá, herci sú sympatickí, natočené je to efektne (pôsobivé sú najmä zábery zhlukovania vtákov), dokonca ak by tu nijaké vtáky neboli, bola by z toho fajn dráma, ale pri takomto filme je podstatný strach a ten sa mi v prvých dvoch tretinách nedostavil. Veľké plus je ale gradácia filmu, ktorý naberá obrátky po napadnutí školy (aj keď som si viac vychutnal rozhovory v bare po útoku ako samotný útok) a končí sa dokonalou záverečnou scénou. ()

Agatha

Na svou dobu určitě neuvěřitelný film a patrně i dnes jeden z Hitchcockových nejznámějších. Koho by napadlo, že nenápadně si krákorající a štěbetající ptáčci se v okamžiku můžou změnit ve smrtící monstra, jeden nezmůže nic, ale hejno krkavců... Tento film má tak neuvěřitelnou atmosféru, jakou jsem nepociťoval snad u žádného jiného. A když se tak nad tím zamýšlím, v dnešní době by to šlo udělat tisíckrát věrohodněji, s prvotřídními triky a kamerou, zvukem, hereckými esy a já nevím s čím ještě, ale i tak jsem na 100% přesvědčen, že téměř 50 let staří "Ptáci" pana Hitchcocka by překonáni nebyli. Možná právě proto se o to zatím nikdo nepokusil...pokud vím. Horory až na výjimky nesnáším a Ptáci jsou právě tou výjimkou. I když nevím jestli bych Ptáky do kategorie horor vůbec zařadil, pokud vím tak u hororu by se měl člověk především bát, ale u mě se strach nedostavil, daleko mocněji na mě zapůsobilo očekávání a napětí s velkým N. Na závěr snad jen, že je to neuvěřitelně filmařsky zvládnuté, nadčasové a nápad uzavřít tento snímek bez "The End" a závěrečných titulků je jednoduše geniální... ()

Johny_fork

Kompozice závěrečné scény je naprosto geniální, ale jinak jsem byl poměrně zklamán, napětí na Hitchcocka průměrné, a takový ten pocit, teď to rozhodně nemůžu vypnout, protože je to napínavý jako prase, se bohužel nedostavil. Vertigo rulez:) ()

Terva

Ve své době velice zajímavý snímek. Ocenění: Oscar 1963 - nominace: vizuální efekty. Zlaté glóby - nejnadějnější nováček (T. Hedren) ()

Tyler:D

Toto bol môj prvý horor od Alfreda Hitchcocka a musím povedať, že ma dosť sklamal. Od majstra hororu som čakal oveľa väčšiu porciu napätia a strachu. Dej plynie veľmi pomaly, dialógy sú väčšinou dosť nudné a sklamal ma aj prekvapujúco skorý záver, v ktorom som sa nedočkal žiadneho vysvetlenia. Vôbec teda nechápem tie vysoké hodnotenia, rozhodne nebudem pri mojom hodnotení zhovievavý len preto, že režisérom filmu je Hitchcock. Len dúfam, že ďalšie jeho horory sú podstatne lepšie. ()

Blofeld

Jediný horor režiséra, který je omylem zapsán do obecného povědomí jako mistr hororu... To musíte vidět! Hitchcock je génius. Všichni herci jsou skvělí, charaktery jsou relativně propracované. Akorát škoda, že to bylo bez hudby. Je to takhle sice ještě znepokojivější, ale Herrman je hudební mistr a bylo by hezké, kdyby se tu jeho hudba vyskytla. ()

svik

V každém případě škoda hovořit o tak skvělém díle, když jste ho neviděli.---Vezmem to popořádku začnem jeko obvykle začátkem a) Hm říkám si Alfreda vidím hned pri prvních scénách jak vychází z obchodu -- práda hned mi to zvedlo náladu -- samozdřejmně jsem se na ten film těšil jak malej kluk a tak jsem byl připraven se spoustou jídla u obrazovky, aby mi ani kousek neutekl ( mohl sem však film zastavit ale to by nebylo ono). První záběr který směřoval na hluk práků kroužící na obloze navnadil nedůvěřivou atmosféru"říkám si hej no snad to nebu d hned šup na to a konec) nebylo to naštěstí tak----Přišla scéna Hl herec a Hl herečka a jejich první dialog --- óóóó jak přijemný zvuk ženského amerického a něžného hlásku --- paráda bude to mít něco do sebe--Jedeme dál nečekaná událost . Pán v obchodě který si chtěl koupit nejakého toho ptáčka najednou zjistil , že ty co chtěl nejsou Hl herečka si řekla že mu je sežene i se do něj trochu zadívala , chtěl je pro svou sestru . -----Dobrý zápletka je tu Hl herečka vyrazila za ním do hotelu a co nezjistila nebyl tam -pcha to byla situace(VEMTE SI TO JÁ KAŽDY HITCHŮV FILM PROŽÍVÁM - TAK MĚ ROZHODÍ I MALÉ UDÁLOSTI) No co vyrazila za ním---a zde je další kamerový záběr jak jede do přístavu za ním a zde byl ten nádherný záběr na projíždějící auto po klikatých skaliskách (NÁDHERA) -- Další záběr no zjišťování kde vlasně bydlí - ptala se a dozvěděla se (byla v té době v přístavu) bydlo přez řeku na druhé straně ( všímá te si další překážka) Alfred toho využil a zobrazil to pomoci Hl herecky která řekla že nepojede automobilem (který měl drátěná kola , auta té doby jsou opravdu úžasná), ale vypůjčí si loďku aby mohla nepozorovatelně proklouznout do bytu tam uložit papoušky a tiše se odplížit pryč . no podařilo se jí to , ale (hl herec ten co si vytel ty ptaky obednat) ji zahledl a vyrazil za ní po silnici (no to bylo něco – teď ste mohli čekal ze ji vynada co tam u nej dela , ale to ne ze jo ale co kdyby) no nestalo se tak on na ní čekal na molu a co se nestalo AŽ MI Z TOHO ZAKUCKALO SOUSTO V KRKU normálně ji klovnul Racek a ji tekla krev z haly a to už byl signál který odkazoval na název samotného filmu . No byl to takový nečekaný nálet že sem se prostě docela klekl .Pokračovalo to samozdrějmně nejakým ošetřováním a různými spekulacemi v hospodě (restauraci) ----- Dostala pozvání k němu domu a přišla no a začali se dít divné věci slepice nechtěli žrát u nikoho ani v přístavu –žrádlem to nebyloA OD TÉ DOBY TO VŠECHNO NABRALO SPÁD byl nalezen člověk s vyklobanýma očima a celý poškrábaný od ptáku ---no šeryf tomu nějak nechtěl pořád věřit ale pak se přesvědčil když práci zařídili výbuch benzínové pumpy a bylo velice mnoho mrtvých . Pak všichni uvěřili na vlastní kuzi. No zaútočili i na malé školáky což mi bylo trochu proti srsti, ale to k Hitchovi patří pořádlé nečekané akce. –No nakonec rodina okolo které se vše odehrálo byla na živu. TYJO TEN POSLEDNÍ ZÁBĚZ TTTTTTTYYYYYYYYJJJJJJJJOOOOOOOO VŠUDE PTÁCI TO BYLO NĚCO A ONI CHODILI MEZI NIMI ---- PŘEDSTAVTE SI TO CELEJ FILM JE VO TOM JAK SE JICH BOJEJ A NAKONEC MUSEJI MEZI NIMA JIT ---STACIT NEDEN SEBERYCHLEJSI POHYB A BYLI BY MRTVÍ ---to bylo něco-----------CO ŘÍCI K HITCHOVI NO SAMOZŘEJMNĚ SKVĚLE ZREŽISÉROVANÉ SCÉNY NA ÚTOKY –to byla fakt bomba(Dnes jsou sice technologie se skvělou animací) ,ale v té době to musel bý úžasný trhák a pro uznalé lidi---Hitch měl odvahu se do tak velikého projektu poustět-----PODLE ME TO BYL RISK BYD TO BUDE PROPADAK NEBO KULT ---udělal dobře je to skvělé dílo.Když se řekne Hitchcock tak si hned každém vybaví Práci,Psycho . ---Někdo by mohl říct že se mi na tom díle líbyli jen ty scény akční ale není tomu tak ať žijou pořádné dialogy. -----DÍLO BYLO PROTĚ V RUKOU ZKUŠENÉHO CHLAPA KTERÝ MÁ BRANŽI V MALÍČKU –TEČKA.. () (méně) (více)

Padme_Anakin

Opeřence okázale ofsajduji, olupují omítku, oťukávají okénka, okupují okapy. Operativní opatření opojně opepří. Oslabené osazenstvo otestuje otužování. Oroseně osobitě ohodnotím. ()

corpsy

Hitchcockove majstrovské dielo s totálne úžasnou atmosférou, pomaličky plynúcou ku skvelému vtáčiemu teroru. Dnešné zvieracie horory ( rôzne mravce, včely, hady, tigre a čo ja viem čo ) mu nesiahajú ani po vtáčie pazúriky. ()

liquido26

Jeden z Hitchcockových nejlepších filmů. Horor to sice možná tak úplně není, ale atmosféru to má dobrou a napětí až do konce nechybí. ()

Astaroth12

Čítam tu v komentároch,že tento film je nervy drásajúci,áno má v sebe silnú atmosferickú dokonalosť ale ,že je nervy drásajúci by som netvrdil.Tak prvá polovica filmu je neskutočne rozťahaná a aj nudná a druhá polovica to celé zachraňuje.Hitchcock bol veľmi dobrý vyprávač,vedel veľmi kvalitne rozvinúť príbeh.Nádherný vizuál a parádna práca z kamerou.A aj štylisticky je to veľmi vydarené. Bolo to dramatické a disponovalo to aj veľmi silnou atmosférou.Ale ani tento film sa neubránil nedomysleným scénam ale aj tak spokojnosť. ()

spaceboyCZ

Ne tak jimave jako Okno do dvora, pro mne ale o zdibec lepsi nez nejproklamovanejsi Psycho...Ptaci umi v cloveku vyvolat hruzu a des naprosto nenucene... ()

zdepapepa

Tak, a teď nevím, co mám napsat. Na jednu stranu se mi líbila jízda s kamerou a efekty na svou dobu musely být fascinující, nicméně v dnešní době se sází spíše na hektolitry krve než na napětí. Celkově příběh celkem kvalitní(četl jsem asi 20 stránek z knížky a ta je přeci jen temnější a strašidelnější). Na druhou stranu se mi trochu zdálo(subjektivní pocit), že začátek byl trochu utahaný a dlouho jsem čekal, než se začne něco dít. Nakonec jsem se dočkal, ale jak to rychle začalo, tak to rychle skončilo, což veskrze znamená, že takhle blbě utípnutý konec jsem dlouho neviděl(subjektivní pocit). Ale na to, že je to 40 let staré, ten mráz na zádech je stále cítit :) ()

Cimr

Nejdřív jsem si říkal - tohle že je jeden z největších majstrštyků mého oblíbence Alfreda? Než dojde k prvnímu klovnutí, divák musí přečkat dlouhý romantický úvod. Ale jakmile se dostanou ke slovu ptáčkové, má to grády. Hitchcock údajně natočil Psycho černobíle, protože by některé scény v barvách téměř nešly rozdýchat. V tom případě nevím, co se s ním za ty tři roky stalo, jelikož v Ptácích stříká krev proudem a Hitch si žádné starosti s divákem nedělá. Film má skutečně dobrý scénář, což se nejvíc projeví ve scéně v restauraci. Když se to tak vezme, jde jen o to, že si tam pár lidí povídá o ptácích, ale stejně se člověk nemůže ubránit pocitu, že se na obrazovce děje něco nepopsatelně zvláštního. Scénáři vytýkám jenom jednu věc, a sice závěr. Knižní předloha Daphne du Maurier končí o poznání bezvýchodněji, a tím pro mě i lépe. Vím že by to snad ani nebyl Hitchcock, kdyby si tam nedal happy end, ale osobně bych to skončil podobně jako Kachyňa svůj film Ucho. Výkřikem "Mitchi? Já se bojim!" ()

NinonL

Alfréf Hitchcock zkrátka uměl. Stupňované napětí i celý film dodnes fungují. Ptáci nepůsobí ani po 40 letech od vzniku zastarale. ()

Krt.Ek

O zážitku, z vlastně jediného čistokrevného hororu Alfreda Hitchcocka Ptáci, toho moc napsat nemůžu, přece jenom je to už notná dávka let, kdy jsem film viděl. Pamatuji si jenom, že jsem měl docela strach. A o to přece v hororech jde, ne? Proto si myslím, že si svoje obligátní 4* obhájím i tady. Ale beru v potaz, že moje hodnocení vychází z dětského prožitku, dnes bych možná hodnotil jinak. ___ Hlavní důvod proč sepisuji komentář je ale někde jinde. Nedá mi to, abych se nezmínil o Slavoji Žižkovi, filozofovi a psychoanalytikovi, který zde sice trochu svérázně, ale velmi! zajímavě The Birds interpretoval. 75% ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)