Reklama

Reklama

32 utajovaných stran_zpráva z pekla

  • Česko Zpráva z pekla (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Námětem dokumentárního filmu je útěk z vyhlazovacího tábora, který se odehrál v dubnu 1944. Zpráva dvou uprchlých Čechoslováků, Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera, dvou slovenských židů, nenalezla u spojenců patřičnou odezvu a masová vražda pokračovala. Jejich informace mohly přispět k zastavení deportací maďarských židů. Uprchlíci se po třech týdnech dostali do Židovské obce v Žilině. Tam na ně čekal šok: nevěřili jim. Nakonec Vrba a Wetzler napsali zprávu o 32 stranách, která se dostala do Vatikánu k papeži, prezidentu Rooseveltovi, premiéru Churchillovi a novinářům. V květnu o Osvětimi i zprávě informovala britská BBC, v červnu New York Times. Ale přišel další šok. Nic se nestalo. Spojenci nepodnikli nic, aby deportace zastavili. Tady příběh uprchlíků nekončí, naopak, přechází do dalšího, jemuž se začalo říkat "spiknutí ticha". S důsledky tehdejší politiky nesoucími se skrze současnost do budoucna, ve formě popírání holokaustu...
Na pozadí útěku a třídenního výslechu uprchlíků se pokusíme odpovědět na otázky, proč zpráva neměla takový ohlas, jaký bychom při luxusu historického odstupu a vědomí toho, co víme dnes, očekávali, a proč byla reakce spojenců tak opožděná a zdánlivě málo efektivní. S pomocí historiků rovněž prozkoumáme, co je na příběhu útěku Vrby a Wetzlera, jak je dnes podáván, skutečností a co dramatickou licencí, která obrací skutečné role obou mužů. (A-Company CZ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Dokument sa začal tvoriť už v roku 2014 a natáčalo sa v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a v Nemecku. Ide o dokument spoločne s hranými úsekmi a snaží sa rekonštruovať osudy oboch utečencov. Je zarážajúce, že ešte aj v apríli 1944 samotní židovskí predstavitelia v Žiline sa zdráhali uveriť Vrbovi a Wetzlerovi čo sa v Osvienčime deje. Odkiaľ sa zobrala tá nenávisť voči tomuto etniku. Ja si zoberiem, ako príklad v tej dobe silne katolícke Slovensko. Tu už storočia farári na kázňach predstavovali židov ako vrahov, ktorí zabili nášho Boha, ktorí okrádajú ľudí (vlastníci takmer všetkých obchodov), ktorí sú nápomocní pri alkoholizme národa (vlastníci takmer všetkých krčiem), že nechcú prejsť na katolícku vieru, že do svojho spoločenstva nikoho cudzieho nevpustili. Takže, aký svetonázor si môže obyčajný človek vytvoriť a ak niekto pomáhal židom tak to museli byť predovšetkým ľudia. Ale nacizmus bol zlý a ľudia, ktorí mu pomáhali pomáhali zlu. Samotné akty deportácii aj zo Slovenska, vtedajšie protižidovské zákony ako aj arizácia ich majetku je nespochybniteľným zlyhaním , ale vo svetle vtedajšej doby to nebolo nič výnimočné. Veď po vojne nasledovali ďalšie turnusy vysídľovania židov. Celý film sa točí okolo 32 utajovaných strán dokument, ktorý mal i zabrániť ďalšieho vraždeniu, tentokrát maďarských židov, pre ktorých sa Osvienčim rozširoval. Táto správa sa dostala aj k pápežovi, aj k britskej vláde aj k americkej vláde bez nejakej širšej odozvy. Nakoniec v júli 1944 sa deportácie zastavili. Táto ich správa sa stala jedným z prvých podrobných písomných dokumentov očitých svedkov o holokauste. Po vojne bola využitá v norimberskom procese a dnes je považovaná za jeden z najdôležitejších dokumentov 20. storočia. Jej oficiálny názov je Auschwitz Protocols (Osvienčimský protokol) a ten bol zostavovaný podľa správ väzňov, ktorí utiekli z tábora 1. Správa Vrba-Wetzler (utiekli 7.4.1944 a správa bola dokončená 24.4.1944), 2. Správa Rosin-Mordowicz (utiekli 27.5.1944 a ich 7 stránková správa bola dodatkom k prvej správe) a 3. správa Tabeau (poľského veľvyslanca, ktorý bol v Osvienčime pod pseudonymom Jerzy Weselowski) a ktorý utiekol 19.11.1943 spoločne s Romanom Cielicsom ich správa mala 19 strán a odovzdaná bola poľskej vláde v exile a židovskej skupine. A na záver ešte perlička, tento protokol je uložený ako dokument číslo 022-L a uložený je v prezidentskej knižnici Franklin D. Roosvelta a múzeu v Hyde parku v New Yorku. Myslím si, že na tom pravom mieste, pochopiteľne z mnohými otáznikmi.Ďalším filmom na túto tému je Kroky na hrane z roku 2017. ()

Gmisiycs 

všechny recenze uživatele

Místo dokumentu jen propagandistické žvásty a nonstop kroucení hlavou (hrané) hlavních protagonistů ve stylu: Je toto možné... Dozvěděl jsem se cca 3 nová fakta, jinak to byla záměrná agitka proti popíračům holokaustu v kvalitě skoro studentského filmu. Aby bylo jasno. Nemám rád ani jeden z těchto směšných táborů. Rád bych se konečně dozvěděl pravdu. Jako správný český zoufalec ji očekávám v dokumentech. Vida mou infantilitu, nereflektujte můj názor. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Pro mě neznámá část historie. Napínavý příběh o útěku z koncentráku , překvapivé cesty a ignorování zprávy o vyhlazování, takže mimo jiné zahynulo 600 tisíc maďarských Židů a v závěru krkolomné uvažování historiků proč nebyly příjezdové cesty do koncentráků nebo některé budovy bombardovány. V závěru dokumentu překvapí teorie o Osvětimské lži, které někteří lidé po roce 1945 věřili... ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Musel jsem dát tenhle dokument, abych se ujistil, kolik potenciálu promrhal Peter Bebjak zpracováním slavného útěku z Osvětimy Vrby a Wetzlera ve svém filmu Zpráva a ikdyž je tenhle dokument formou jednoduchý a místama dost hloupý jak pro dětský pořad nebo ročníková práce studenta FAMU viz. účinkování průvodců, kteří koulí nevěřícně očima nad známými fakty, ale i tak to má několik dechberoucích info a perfektně vysvětluje proč byli vybráni tihle dva, jak provedli útěk, jak prchali na Slovensko, jak je na Slovensku vyslýchali, než jimaspoň trochu uvěřili - to vše bylo víc strhující než Bebjakův film vůbec nastínil. Pak je tam několikvěcí zbytečně navíc, ale třeba přehled uprchlíků a jejich zpráv o Osvětimy bylo plusem a jako perlička soudní proces v osmdesátých letech, kde Vrba prohrál s popíračem holocaustu ( WTF?). ()

st3f0o 

všechny recenze uživatele

Dokumentov na tému holokaust nebude nikdy dosť. Zvlášť tých, ktoré reflektujú reálie jeho histórie v kontexte vojnového Slovenského štátu, čoho je ešte aj v súčasnosti smutným dôkazom nárast extrémizmu a stále prítomné tendencie popierať holokaust alebo ospravedlňovať čelných predstaviteľov ľudáckeho režimu. Pre tých, ktorí sa chcú na túto tému z našej nedávnej minulosti dozvedieť viac a možno už vyčerpali aktuálnu ponuku filmovej databázy, odporúčam mnou len nedávno objavený projekt Dokumentačného strediska holokaustu vo forme podcastu pod názvom Odkrývanie. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (1)

  • Časť filmu (rozhovor so zástupcom Ústavu pamäti národa) sa natáčala v knižnici Goetheho inštitútu na Panenskej 33 v Bratislave. (andykanadan)

Reklama

Reklama