Zpupný krákal

• Velká Británie Upstart Crow

Série(3) / Epizody(19)

Krušné začátky Willa Shakespeara, budoucího titána světové literatury. Komediální seriál Zpupný krákal vznikl v produkci britské BBC k čtyřstému výročí úmrtí jednoho z největších géniů světové literatury Williama Shakespeara. Jako autor je pod ním podepsaný Ben Elton, který se mimo jiné podílel na scénářích dnes již kultovní série Černá zmije s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli. Ve svém aktuálním výletu do historie Elton sleduje skromné počátky Willa Shakespeara, pilného, leč svým okolím stále přehlíženého a na úspěch čekajícího psavce. Mistra bez falešné piety líčí jako poněkud svérázného blouznivce se zálibou v květnatém jazyce, v jehož nesčetných tirádách nad běžnými životními starostmi ovšem probleskuje tvůrčí génius a zárodky budoucích světoznámých her. Svůj díl v seriálu dostávají i Shakespearovi slovutní současníci Christopher Marlowe či Robert Green, veliký Shakespearův odpůrce a kritik. V hlavní roli exceluje David Mitchell, dosud známý především jako spoluautor a jeden z ústřední dvojice hrdinů ceněné série Peep Show (2003–2015). Za své ztvárnění výstředního stratfordského barda byl nominován na prestižní cenu BAFTA. (Česká televize)

Recenze uživatele gudaulin k tomuto seriálu (1)

Zpupný krákal (2016)

Tak já to na sebe prásknu. Shakespearovo dílo mě nikdy nebralo. Patří do jiné doby a jinému druhu publika. Jeho práce mají ale nespornou výhodu. Jsou natolik obecně známé, že mohou sloužit jako odrazový můstek pozdějším autorům. Myslím, že například Oldřich Daněk se ve své Hříčce o královnách - Útržku dánském přiblížil tomu, co se skutečně mohlo odehrávat na dvoře elsinorském, mnohem víc než světoznámý dramatik, a Karel Čapek je mi svým apokryfem Pravda o tom veronském případu taky neskonale sympatičtější a důvěryhodnější než tragická romance o Romeovi a Julii podle Shakespeara. Zpupný krákal konečně odhaluje, jak to doopravdy s anglickým klasikem bylo a dává tomu protežovanému pisálkovi co proto. Britský sitcom sice na můj vkus přichází příliš vstříc lidovému pojetí humoru a místy je ten vtip trochu násilný, pozitivní dojmy ale přetrvávají, částečně i díky přítomnosti půvabné Gemmy Whelan snící svůj marný sen o herectví. Celkový dojem: 60 %. ()