Ada na radnici

(festivalový název)
  • Španělsko Alcaldessa (více)
Španělsko, 2016, 88 min

Režie:

Scénář:

Kamera:

Pau Faus

Španělsko patří mezi země, na které dopadla finanční krize z roku 2008 nejdrtivěji. Barcelonská občanská aktivistka Ada Colau se snaží organizovat pomoc pro lidi, kteří nemohou splácet hypotéku a přicházejí o střechu nad hlavou. Citlivý snímek zachycuje přerod nezdolné aktivistky v ženu, jež hodlá poctivě, s elánem a zdravým rozumem proniknout s občanskou platformou do politiky a nezadat si s ní. Po historickém vítězství v červenci 2015 stanula Ada v čele barcelonské radnice. Dokument sleduje deset měsíců od vyhlášení kandidatury přes tvrdá vyjednávání a mediální výstupy až po napínavý průběh voleb a první den v úřadu. Součástí filmu jsou také intimní záběry z videodeníku, v němž Ada leckdy zápasí i sama se sebou. (Jeden svět)

Narciska

Je to dobrý dokument, ale čekala jsem víc. Zklamal mě zejména ve dvou rovinách - 1. bych chtěla odhalit přeci jen trochu víc (např. párkrát Ada komentovala své vystoupení v politických debatách, ale její vystoupení nám ukázáno nebylo, aby si člověk udělal obrázek sám; také jsem chtěla více vědět o programu, o obsahu, je fajn, že to neměla být politická agitka, ale takhle to bylo hodně "o něčem" a to něco bylo hodně bezobsažné a dokument tak místy přestával být nosný a 2. jsem byla velmi zvědavá, jak si vede Ada v dialogu, stačilo ukázat ji mluvit s kolegy, a ani toho jsem se nedočkala... Pohled pod politickou pokličku a střet politiky a aktivismu v jedné osobě však určitě stojí za viděnou, neb se jedná o současný jev, jež vypadá zatím stále ještě nadějne... A taky díky za Jeden svět. ()